Reklama:

Kristýna Berná - rozhovor po Mistrovství světa ve fitness 2020

3.452 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Nová stránka 1
MS MASTERS & MS VE FITNESS & MS MUŽŮ 2020 - 6. - 8. 11. 2020, Španělsko
Češi před MS:
MS masters: Vendula Mačalíková • Júlia Karová Marcela KotkováOlga Usova Lucie Jakešová Milena Koudelková (video) • Vladimíra Žeravíková • Ondřej PrichziRoman Hajabáč Zdeněk Vrána • Martin Paleček • Michal Trykar (video) • Martin Dráb • Zbyněk CeradskýJan Tomášek (video)Miloš Pavlů (video) • Michal Sitter • Richard BílíkBohumil Ševc David Černý (video) Miroslav Kubec
MS ve fitness: Kristýna Berná Adéla Uhrová • Julie Svitáková • Júlia Karová Denisa Grassingerová Sylvie Moocová Markéta Härtl (video) Sabina Kaderková (video)Simona Šimánová Martina Sletsjoee Lenka Červená (video) Anna Černošková
MS mužů: Aleš Lamka
Před MS:
nominace harmonogram MS
Info z MS:
z místa děníkompletní výsledky s body - 11 medailí!
Rozhovory s medailisty, očima:
S. MoocováJ. KarováZ. CeradskýK. Berná
B. ŠevcM. Dráb • L. Červená

I když je spousta závodníků a závodnic, kteří na letošní sezónu nebudou vzpomínat zrovna v dobrém, Kristýna Berná k nim rozhodně patřit nebude. V říjnu se této bikiny fitnessce nejprve podařilo vylepšit své loňské umístění na mistrovství světa mezi juniorkami a z nedávného Mistrovství světa ve fitness si pak odnesla dokonce stříbrnou medaili mezi ženami. Ta je vzhledem ke konkurenci, která se do Španělska sjela, jejím největším soutěžním úspěchem.

Nemohli jsme si proto nechat ujít příležitost znovu se s Kristýnou pobavit a vrátit se nejen k jejímu hvězdnému vystoupení na mistrovství světa, ale dozvědět se něco i o jejích dalších plánech nebo třeba o tom, jak to vypadá, když bikiny fitnesska vstoupí do off-season.


Kristýno, naposledy jsme se spolu bavili ještě před MS juniorů, kde jste věřila, že předvedete lepší formu než předtím na Diamond Cupu Prague. Jak se to nakonec povedlo, jak jste byla spokojená se svou formou na MS mezi juniorkami a jak potom mezi ženami?

Po delší době opět zdravím čtenáře Ronnie.cz a děkuji za další příležitost k rozhovoru. Ano, po Diamond Cupu v Praze jsem si dala jasný cíl dotáhnout formu a přijít konkurenceschopná. To si myslím, že se i povedlo. Každou závodní sezónu mi většinou závod od závodu forma graduje. Proto mi i forma na MS ve Španělsku přišla zase o kus lepší než na MS v Rumunsku. Jako asi každý závodník jsem ale dosti sebekritická a i teď stále vidím ještě prostor pro zlepšení se.

Jaké jsou pro Vás z pohledu závodnice největší rozdíly mezi menšími domácími soutěžemi a velkými mezinárodními závody pořádanými v zahraničí?

Mezinárodní závody se určitě nedají srovnávat se závody pořádanými u nás v ČR. Hlavními rozdíly je určitě úroveň závodů, větší konkurence, celkový počet závodníků a organizace. Mezinárodní závody jsou určitě náročnější finančně i časově kvůli cestování. Osobně si ale mezinárodní závody užívám mnohem více než ty, které jsem absolvovala u nás v ČR. Co se týká organizace letošních MS, vždy se najde nějaká chybka. Je ale obdivuhodné, jak byla zvládnuta vzhledem k celosvětové situaci kolem pandemie COVID-19.

Mezi ženami jste dosáhla fantastického úspěchu a získala stříbrnou medaili. Jak jste odhadovala své šance v průběhu soutěže, když jste viděla své soupeřky, a následně při vyhlašování? Věřila jste si? Jaké byly Vaše pocity a komu jste dala vědět jako prvnímu, že jste se stala vicemistryní světa?

Upřímně ještě teď stále nemohu uvěřit tomu, že jsem se opravdu stala vicemistryní světa. (smích) V průběhu soutěže jsem si rozhodně velké šance na medailové umístění nedávala, soupeřky totiž byly nádherné a zkušenější závodnice. Na MS jsem jela s tím, že se chci porovnat v kategorii žen, zjistit, jaké mám oproti nim nedostatky a na co se mám do budoucna zaměřit. Věřit si? Upřímně si myslím, že zdravé sebevědomí by měl mít snad každý závodník. Snažím se na této osobní stránce dost pracovat, jelikož je kolikrát u mě největším kamenem úrazu. Zdravé sebevědomí dokáže hodně ovlivnit celkový projev na stagi.

Vyhlašování se pro mě neslo ve znamení závalu emocí. (smích) Po závěrečném I-walku jsem si absolutně nebyla jistá tím, jak tyto závody dopadnou, jelikož ostatní soupeřky byly nádherné a na stagi působily jako bohyně. První šok a zároveň slzy štěstí nastaly, když mé jméno nezaznělo na 4. místě a já věděla, že poprvé v životě povezu domu medaili z MS. Když mé jméno nezaznělo ani na 3. místě, nemohla jsem už vůbec uvěřit tomu, co se právě děje. (smích) V tu chvíli jsem věděla, že pro českou "repre" jsem nejspíše získala 2. místo, a tedy titul vicemistryně světa, jelikož druhou závodnicí byla dosud neporažená Polka Wiktoria Nnaka. Jako prvnímu jsem chtěla určitě dát vědět trenérovi Janu Turkovi. Byl rychlejší. (smích) Dále rodině, která kvůli výpadku on-line vysílání neviděla vyhlašování.

Ukázaly Vám Vaše starty na MS a další srovnání s mezinárodní konkurencí nějaké konkrétní věci, na které se budete chtít v budoucnu soustředit?

Určitě se pár věcí našlo, na které se budu chtít teď zaměřit. Primárními cíli bude určitě větší hloubka a tvrdost některých svalových partií.

Na MS jste úspěšně zakončila své působení v juniorské kategorii a v bikiny fitness závodíte už čtvrtým rokem. Je něco, co byste poradila mladým holkám, které se třeba teprve chystají začít svou první přípravu?

Co bych poradila začínajícím závodnicím? V prvé řadě vhodně zvolit trenéra, kterému se svěříte do rukou. Ne každý trenér je zároveň schopný trenér pro přípravu na závody. Jde o vaše tělo a vaše zdraví. Určitě by si měly dobře rozmyslet, zda opravdu přípravu chtějí podstoupit, odpovědět si na otázku, PROČ chtějí závodit.

V kalendáři zatím ještě zbývá prosincový Arnold Classic ve Španělsku a Fitness Mania v Kladně. Zvažujete ještě letos další závody, nebo už jste po MS ukončila sezónu? Děláte už si soutěžní plány na příští rok?

Co se týká závodní sezóny, ještě jsem ji oficiálně neukončila. Rozhodli jsme se společně s Honzou nechat ještě otevřenou otázku možného startu na Arnold Classic Europe, kde je velká pravděpodobnost, že se opravdu uskuteční. Soutěžní plány pro rok 2021 jsem vzhledem k současné situaci a stále probíhající sezóně ještě neřešila. Nad těmi začnu uvažovat až po oficiálním ukončení sezóny.

Jak to ve Vašem případě potom vypadá po posledních závodech v sezóně? Jedete v jídle podle přesně stanovené reverzní diety, nebo spíše podle citu? A jak je to s tréninky?

V jídle jsem dost striktní celoročně. Po závodech mám většinou den úplného volna, kdy si mohu dopřát, co chci. Víc nevydržím. (smích) Hned následující den ale najíždím opět na 100% režim, abych co nejvíce využila pozávodní období. Pomocí reverzní diety postupně zvyšujeme příjem jednotlivých makroživin. Vše v kvalitních surovinách.

V tréninku se postupně vracím k těžším cvikům a váhám, snižujeme počty opakování v pracovní sérii. A poslední změnou je značné snížení kardia.

Chtěla byste sama ještě něco doplnit, někomu poděkovat za pomoc nebo podporu?

Největší DĚKUJI patří trenérovi Janu Turkovi, který ve mě nepřestal věřit a vidí ve mně bojovnici, co to nevzdá. Dále mojí rodině. A také lidem z reprezentace, kteří se postarali o super atmosféru celých závodů.


Kristýna Berná na Mistrovství světa ve fitness 2020Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra