Reklama:

Roman Hajabáč - rozhovor před Mistrovstvím světa masters 2020

3.432 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Nová stránka 1
MS MASTERS & MS VE FITNESS & MS MUŽŮ 2020 - 6. - 8. 11. 2020, Španělsko
Češi před MS:
MS masters: Vendula Mačalíková • Júlia Karová Marcela KotkováOlga Usova Lucie Jakešová Milena Koudelková (video) • Vladimíra Žeravíková • Ondřej PrichziRoman Hajabáč Zdeněk Vrána • Martin Paleček • Michal Trykar (video) • Martin Dráb • Zbyněk CeradskýJan Tomášek (video)Miloš Pavlů (video) • Michal Sitter • Richard BílíkBohumil Ševc David Černý (video) Miroslav Kubec
MS ve fitness: Kristýna Berná Adéla Uhrová • Julie Svitáková • Júlia Karová Denisa Grassingerová Sylvie Moocová Markéta Härtl (video) Sabina Kaderková (video)Simona Šimánová Martina Sletsjoee Lenka Červená (video) Anna Černošková
MS mužů: Aleš Lamka
Před MS:
nominace harmonogram MS
Info z MS:
z místa děníkompletní výsledky s body - 11 medailí!
Rozhovory s medailisty, očima:
S. MoocováJ. KarováZ. CeradskýK. Berná
B. ŠevcM. Dráb • L. Červená

Letošní soutěžní sezóna je pro závodníky plná nástrah všeho druhu. Když zrovna nechytnete COVID-19, nemáte kde cvičit, když Vám už nezruší soutěž, uspořádají Vám ji o měsíc dříve... Přesně tohle se stalo účastníkům letošního Mistrovství světa masters, které bylo oproti původnímu plánu přesunuto v kalendáři z prosince již na dny 6. - 8. listopadu. S nutností urychlit přípravu o celý měsíc se pochopitelně ne všichni dokázali vyrovnat, i mezi českými reprezentanty se ale našlo několik těch, kteří překonali i tuto překážku a na mistrovství světa do Santa Susanny přesto vyrazí.

Přehled všech jmen, vedle kterých bude ve Španělsku svítit česká vlajka, si můžete prohlédnout v záhlaví, v tomto článku se budeme věnovat jednomu z našich závodníků, kteří se představí v mužské kategorii physique. Roman Hajabáč začal se závoděním v roce 2018 a od té doby již posbíral řadu skvělých umístění v kategorii masters. Po stříbru z nedávného mistrovství Evropy se bude snažit vylepšit i svůj loňský výsledek na mistrovství světa a v rozhovoru prozradil také spoustu zajímavostí ze zákulisí konání letošního IFBB Diamond Cupu Prague, který se povedlo uspořádat poslední den před zákazem hromadných akcí.

Do Španělska míří také Ondřej Prichzi, jehož rozhovor přineseme v samostatném článku, Zdeněk Vrána, který má za sebou již mistrovství Evropy, a Martin Paleček, kterého jste mohli vidět ve stejné kategorii s Romanem Hajabáčem právě na IFBB Diamond Cup Prague.

jménokategorie
Roman Hajabáč physique mužů masters od 40 do 44 let
Ondřej Prichzi physique mužů masters od 40 do 44 let
Zdeněk Vrána physique mužů masters od 45 do 49 let
Martin Paleček physique mužů masters

Roman Hajabáč

Vybrané úspěchy:

IFBB Diamond Cup Prague 2020 - 1. místo ve physique mužů masters
Mistrovství Evropy 2020 - 3. místo ve physique mužů masters od 40 do 44 let
Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters - 2. místo ve physique mužů masters
IFBB Diamond Cup Malta 2020 - 3. místo ve physique mužů masters

Romane, letos je to pro Vás ve physique třetí závodní rok a získal jste již spoustu zkušeností z přípravy i soutěží. Kdyby se teď na pódiu potkali Roman Hajabáč z roku 2018 a z roku 2020, jaké bychom mezi nimi viděli rozdíly? A poradil byste sám sobě něco, kdybyste se mohl vrátit v čase?

Kdybych mohl sám sobě něco poradit v roce 2018, určitě by to bylo mít trpělivost, vydržet a věřit tomu, že to za dva roky přinese ovoce. V roce 2018 byla moje forma taková, jaká může být na amatérské úrovni, když se připravujete krátkou dobu a nemáte vůbec žádné zkušenosti ani s pózováním, ani s velkým eventem, ani se superkompenzací, takže to bylo trochu extrémní, i když jsem měl dobré rádce a trenéry. Scházela zkušenost a velký rozdíl byl v tom, že první rok mě dosažení formy a vysekání stálo strašně moc sil. Byl jsem vyčerpaný, neužíval si to a trvalo mi dva roky, než jsem přišel na to, jak udělat formu, jak ji podržet, nevypadat při tom strhaně, a hlavně si to užít, což se mi povedlo poprvé před měsícem na mistrovství Evropy, kde to bylo čistě jen pro radost. A to teď hodlám zopakovat i na mistrovství světa. Klíčem k úspěchu byla dlouhodobá příprava a systematická práce.

I když nemáte konkrétní cíl, je důležité jet pořád podle plánu. Lidé teď v průběhu korony ztratili motivaci, neví, jestli budou závody... To jsou všechno jen kecy. Když chcete makat a baví vás to, cvičíte a každý den se posunete o něco blíž cíli. A jestli závody nakonec budou, nebo nebudou, je nepodstatné. Udělali jste pro to maximum a nemusíte si nic vyčítat. Hlavní je jít si za nějakým cílem dlouhodobě - to je ta cesta.

Během Vaší závodní kariéry už jste obsadil medailové příčky i například 10. místo, přičemž na výsledek má vliv nejen předvedená forma, ale i vkus rozhodčích a konkurence na soutěži. Je pro Vás důležitější umístění, nebo spíš vlastní dobrý pocit z vlastního vystoupení?

Na začátku závodní kariéry každý má nějaký cíl, touží se zúčastnit a dopadnout co nejlépe. Pak se vám povede nějaký úspěch, druhé místo, třetí místo, vyhrajete nebo se třeba na MS dostanete do finále. Něco většího, co jste třeba ani nečekali, a to ocenění vám zachutná, motivuje a dobíjí vás. Jde to ruku v ruce. Baví mě příprava, ale samozřejmě i ta sladká tečka a úspěch, který nemůžete úplně vyhlížet, ale musíte na něj být připraveni a jít si za svým. Co vyzařujete, to i přitahujete. Jestli chcete být desátý a jdete tam s tím, že tam jsou stejně samí mistři světa - vždycky tam jsou nějací mistři světa. Ale rozhodují rozhodčí, momentální nálada, momentální forma a Vaše energie a to se mi potvrdilo i na mistrovství Evropy.

Já závodím zpravidla v kategorii open a se svými 190 cm stojím často vedle 170cm kluků a těch 20 cm je neskutečně znát. Je ale třeba se s tím poprat. Doteď zvýhodňovali menší kluky, ale jednoho dne se to změní. Myslím, že kategorie physique je estetická záležitost, kde se hodně hodnotí celkový dojem a má tam být jakýsi "plážový" efekt. Příliš svalnaté postavy už spadají do muscular physique nebo do kulturistiky. Pokud nastaví trendy tak, jak doufám, že by mohli, úspěch se může dostavit kdykoliv. Hlavní je vydržet, být u toho a těšit se z toho každý den.

Nedávno jste se zúčastnil Diamond Cupu Prague, nad kterým visel vzhledem k epidemii dlouho otazník. Jak byste tuto soutěž zhodnotil jako závodník, který byl přímo na místě, a můžete prozradit i něco z organizace letošního ročníku?

Výborná otázka, samotný Diamond Cup by byl na velké vyprávění. Jako závodník ho hodnotím enormně kladně. Zákulisí bylo připravené, hotel Hilton poskytuje svůj komfort, a hlavně zahraniční závodníci znají značku Hilton jako záruku a prověrku kvality. I proto jsme tam loni měli závodníky z Venezuely a Japonska, letos i ze Singapuru. Je bláznovství, že se někdo ze Singapuru hlásí na soutěž do Prahy. Medaile byly krásné, všechno se povedlo, byla dobrá nálada, ale hlavně účast bylo s ohledem na to, jaká byla situace, fenomenální. Ještě ve středu jsme před nedělními závody nevěděli, jestli budou, až potom přišlo rozhodnutí ministra, že od pondělní půlnoci přijde zákaz hromadných akcí. Do té doby bylo možné mít na soutěži 500 diváků a k tomu závodníky. Bylo to tedy úplně natěsno. Z Hiltonu jsem odcházel symbolicky minutu před půlnocí a o půlnoci začala "karanténa". Ze soutěže jsme neměli ani jednoho nakaženého, dodrželi jsme veškeré předpisy. Měli jsme tam cca 450 hostů, ale žádný se nevrátil, že by byl pozitivní nebo byl v nějakém "pavouku" nakažených. Byl to tedy fenomenální úspěch a jsem absolutně nadšený. Měli jsme stejný počet závodníků jako minulý rok, takže úplná bomba. Lidé si pochvalovali, že se konečně koná nějaká soutěž, a ukázalo se, že to letos byly poslední pořádné závody. Doufám, že ještě něco do konce roku bude a že to trochu uvolní, moc se na to těšíme.

Slyšel jsem, že jste na soutěži převzal i ocenění od prezidenta IFBB, můžete nám k tomu prozradit nějaké podrobnosti?

Účast samotného prezidenta IFBB na Diamond Cupu Prague byla velkým překvapením a Rafael Santonja byl úplně výborný. Chtěl na tomhle projektu pracovat, pomáhal a mluvil s médii. Byl nadšený z toho, že se v této kritické době povedlo takto úspěšný event dotáhnout do konce a že jsme měli odvahu to držet. Na závěr jsme dostali stříbrnou medaili za zásluhy a přínos sportu, která byla velkým oceněním nejen pro mě, ale i pro celý organizační tým a všechny, kdo se na akci podíleli a přidali pomocnou ruku. Konkrétně Ronnie.cz o Diamondu strašně moc psalo, přesvědčovali jsme závodníky, že soutěž bude, protože lidé tomu nevěřili. Slovenská výprava nevěděla ještě 2 dny před zahájením soutěže, jestli se sem dostane, museli jsme lobovat na ministerstvu, aby Slováky uvolnili a aspoň deset patnáct jich tu mohlo závodit, bylo to práce jako na kostele. Například Hilton přišel v den akce s tím, že židle v hledišti musí být metr a půl od sebe. Přes TicketPortal se prodávaly lístky na konkrétní místa a pak nám je skrouhli na polovinu. Vypadalo to jako neřešitelná situace, ale ve spolupráci s Hiltonem se nakonec řešení našlo.

Děkujeme tedy Ronnie.cz, děkujeme za ochotu Hiltonu, konkrétně děkuji Aleši Bursovi, který to neskutečně tlačil. S šířením informací pomáhal i profesionální kulturista Honza Turek, který byl v té době sám v přípravě. Nakonec se vše povedlo, ale je to skutečně zásluhou všech. Trenérů, organizátorů, prezidentky svazu Lídy Čížové... byl to úspěch všech lidí. V podstatě jsme si sami udělali akci, kterou jsme chtěli, a povedlo se to. Také Slávek Vinogradov přiložil neskutečně ruku k dílu z hlediska proma, psychické podpory, ale i přípravy závodníků. Jako produkční akci zaštítila slečna Mgr. Veronika Suržinová, naše PR oddělení udělalo o soutěži neskutečné výstupy, televize Nova nás pozvala do Snídaně s Novou... Děkuji firmě Jan Tana, která na tom makala. Nechci na nikoho zapomenout. Samozřejmě děkuji i všem partnerům - Advantage, Carolinum, Magic Planet. Jsem vděčný, že se to povedlo a podepsali jsme se pod tak velký úspěch. Doufám, že to příští rok zopakujeme ještě větší a vybudujeme tady tradici úspěšné akce, na kterou se chodí dívat i sám prezident IFBB, protože ho to baví, protože ví, že je zárukou kvality a že lidé tu takové akce chtějí.

Ovlivnila či ovlivňuje pandemie nějak Vaše letošní soutěžní plány anebo možnosti tréninku? Jak jste si poradil se zavřením posiloven? Máte kde cvičit, nebo jste musel někdy improvizovat?

Možnosti tréninku jsou omezené, ale jak se říká, kdo chce, cestu si najde. Jsem v pohodě, trénuji, držím se plánu a diety. Podle plánu jedu až do konce roku, za týden je mistrovství světa, pak je Diamond Cup v Makedonii a Madridu a pak se uvidí, co dál. V kalendáři je Arnold Classic, což je velká soutěž, kterou bych chtěl zažít, a rád bych se jí zúčastnil, a po Arnoldu je Fitness Mania v Kladně. Doufám, že soutěže budou a lidé budou mít radost z dalších závodů.

Jaké jsou Vaše soutěžní cíle a plány pro příští rok?

Plány na příští rok jsou otevřené a myslím, že s koronavirem to ještě trochu potrvá. Leden bych si chtěl dát volnější. Trénovat budu dál, ale chtěl bych vypojit dietu, zkusit jiná jídla a nechat organismus trochu odpočinout. Pak se budu připravovat na republiku, kterou chci na třetí pokus konečně vyhrát, a pak následuje opět Evropa. S mými kolegy si v hlavě tajně připravuji plán, že bychom udělali Diamond Cup i na jaře, aby byly dva. Místo konání Praha, ale nebyl by to Diamond Cup Prague, ale třeba Bohemia. Něco takového, aby ty soutěže byly. Zájem tady je, Poláci, Rakušané, Slováci i Češi chtějí závodit a máme i podporu od IFBB. Uvidíme, jak se bude dařit Diamond Cupu v Ostravě, jak najde nový termín GP PEPA Opava, kterým samozřejmě držím palce. Ale když se do něčeho zakousneme, tak to prostě uděláme, a štěstí nám také přeje. Věřím tedy, že závodníci budou spokojení, budou dál získávat profi karty, budou se zlepšovat a získávat zkušenosti, které pak přetaví ve velké úspěchy na velkých turnajích.

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra