Reklama:

Zbyněk Ceradský - rozhovor po mistrovství světa 2020

3.113 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Nová stránka 1
MS MASTERS & MS VE FITNESS & MS MUŽŮ 2020 - 6. - 8. 11. 2020, Španělsko
Češi před MS:
MS masters: Vendula Mačalíková • Júlia Karová Marcela KotkováOlga Usova Lucie Jakešová Milena Koudelková (video) • Vladimíra Žeravíková • Ondřej PrichziRoman Hajabáč Zdeněk Vrána • Martin Paleček • Michal Trykar (video) • Martin Dráb • Zbyněk CeradskýJan Tomášek (video)Miloš Pavlů (video) • Michal Sitter • Richard BílíkBohumil Ševc David Černý (video) Miroslav Kubec
MS ve fitness: Kristýna Berná Adéla Uhrová • Julie Svitáková • Júlia Karová Denisa Grassingerová Sylvie Moocová Markéta Härtl (video) Sabina Kaderková (video)Simona Šimánová Martina Sletsjoee Lenka Červená (video) Anna Černošková
MS mužů: Aleš Lamka
Před MS:
nominace harmonogram MS
Info z MS:
z místa děníkompletní výsledky s body - 11 medailí!
Rozhovory s medailisty, očima:
S. MoocováJ. KarováZ. CeradskýK. Berná
B. ŠevcM. Dráb • L. Červená

Zbyněk Ceradský
- rozhovor po mistrovství Evropy 2020
Zbyněk Ceradský letos objel tři mistrovské soutěže a pokaždé z toho byla alespoň jedna medaile. Na zářijovém mistrovství ČR dokázal vyhrát nejen svoji kategorii, ale stal se i absolutním mistrem ČR v kulturistice masters. Na mistrovství Evropy mu zlato vyneslo premiérové vystoupení s Martinou Sletsjoee ve smíšených párech a novou kategorii si vyzkoušel i na nedávném mistrovství světa, kde poprvé závodil v classic physique. Hned z toho byla stříbrná medaile, kterou přidal k bronzu z "domovské" kulturistiky mužů masters od 45 do 49 let do 90 kg.

Po MS, kde Zbyněk úspěšně zakončil letošní sezónu, jsme ho pro Vás znovu "ulovili" k rozhovoru. Tentokrát se dozvíte, proč mu classic physique sedlo "jako pr*el na hrnec", jak náročné pro něj a pro jeho ledviny bylo závodit 3x během 3 dní anebo jak je možné přivodit si pózováním v classic physique škytavku, která trvá až do večera. Zbyňkovi děkujeme za rozhovor a přejeme další roky v plné síle.


Zbyňku, když jsme se spolu naposledy bavili po mistrovství Evropy, říkal jsi, že kvůli stahování váhy utrpěla tvoje forma. Jak se ti dařilo vtěsnat se do devadesátky teď na MS a jaký to mělo efekt na formu? Byl jsi s ní spokojenější než na ME?

Ano, to "mačkání se" do limitu není vůbec ku prospěchu. Nicméně svalové hmoty mám na svou výšku málo a víc už jí asi nikdy mít nebudu. Jít těžší kategorii (tedy 90+) s dejme tomu 93 kily by byl ale nerozum, takže mi vlastně nic jiného nezbývá. O to těžší a komplikovanější to je na těchto velkých soutěžích, kdy prezentace a vážení probíhá několik dní před samotným nástupem na pódium. Nicméně na letošním "světě" jsem se rozhodl jít tři kategorie a každá z nich byla jiný den. Nikdy za dvacet let soutěžení jsem nestál na pódiu tři dny po sobě a vůbec jsem netušil, zda to lze zvládnout. Dehydratace je ošemetná věc a měl jsem strach, zda je možné vydržet "na suchu" pět dní a fungovat. Ale je spousta příběhů, kdy lidé uvízli například v poušti a přežili i mnohem déle… (úsměv)

Odlétal jsem mezi posledními až ve čtvrtek ráno. Celou středu už jsem nejedl a ještě ve středu po poledni, kdy jsem přestal pít, váha ukazovala cca 95 kg. Během odpoledne "odtekla" dvě kila a před půlnocí jsem další dvě kila stahoval v horké vaně. Z domova jsem odjížděl ve tři ráno s necelými 91 kily a doufal jsem, že cestou do Španělska a do doby, než bude prezentace, ještě něco "vydýchám".

Téměř dvouhodinové stání ve frontě na prezentaci bylo doslova nekonečné, pocity marnosti střídalo zoufalství, hlad a nevolnost z nedostatku kyslíku pod rouškou a doufal jsem, že se alespoň vejdu do limitu, abych nemusel jít ještě běhat, stejně jako na "Evropě". Hmotnost byla nakonec na chlup přesně 89 kg a pak už vše probíhalo víceméně hladce, když už jsem mohl alespoň jíst. Co se týká formy, byl jsem s ní rozhodně spokojenější než na "Evropě". V pátek v devadesátce jsem byl moc mile překvapený, když jsem šel do vyvolávání s první čtyřkou, a počítal jsem s "bramborou". Nakonec mi dali bronz, takže velké překvapení, a pak už bych klidně mohl jet domů. (úsměv)

V sobotu jsme strašně dlouho čekali na soutěž párů, šli jsme až někdy okolo sedmé večerní a já měl navíc při volné sestavě "okno" a posledních patnáct vteřin byla holá improvizace, za což se Martině ještě jednou znovu strašně moc omlouvám! V soutěži párů jde především o volnou sestavu, a pokud není možnost trénovat ji s velkým předstihem a dlouhodobě, je to pak spíše o štěstí. My tu možnost neměli a na soutěži, kterým je mistrovství světa, to bylo opravdu znát. Ale i tak, v konkurenci jedenácti párů a navíc s "botou" v sestavě je čtvrté místo poměrně slušný výsledek. V neděli to bylo rychlé. Už jsem poměrně dost cítil tupou bolest v ledvinách, forma se však ještě více dotáhla, a tak jsem měl dobrý pocit. Šel jsem tam jen na zkoušku, a tak jsem od toho moc neočekával. Když jsem pak v zákulisí viděl soupeře, říkal jsem si, že by to nemuselo být úplně špatné, a čas na pódiu jsem si opravdu užíval. No a bylo z toho stříbro!

Nedělní kategorii classic physique sis na MS vyzkoušel poprvé. Jak ti seděla a v čem se lišila oproti klasickému závodění v kulturistice, na které jsi byl zvyklý?

Já po classic physique pokukuji od samého začátku, kdy s ní "velký malý Rafael" vyrukoval. (smích) Nicméně vloni jsem nezávodil a letos vlastně také ještě nebyla příležitost. Když jsem slezl z pódia, Zdenča Razýmová prohlásila, že mi tahle kategorie sedí jak pr*el na hrnec, a já se s ní ztotožňuji. (úsměv) Oproti sportovní-váhové kulturistice má spoustu benefitů. Měla by odrážet zlatou éru kulturistiky a vzhledem k tomu, že už i já jsem "staré železo" a na těch starých fotkách jsem vyrůstal, je to velké plus. Pózuje se v delších plavko-trenýrkách, což je výhoda pro ty, kteří nemají "napruhovaný" zadek. Nedělá se tam povinně póza "široký zádový", která mi kvůli mým neobjemným ramenům opravdu nikdy neseděla a nesedí, a hlavně je tam stejně jako v klasické kulturistice stanovený váhový limit v poměru k výšce, a tudíž jsme tam všichni víceméně stejně narostlí a hraje se hlavně na kvalitu a symetrii. Póza vakuum je o poctivém tréninku. Dokázat vtáhnout břicho tak, jak je potřeba, není jednoduché a přiznávám, že jsem se tomu nijak zvlášť nevěnoval. Navíc jsem si tím při soutěži nějak namohl bránici a zbytek neděle jsem proškytal! Ještě večer, když jsem usínal, to se mnou házelo! (smích) Chtěl jsem si classic physique jen "zkusit" - tak jsem si to tedy zkusil a otevřela se nová cesta.

Objel jsi už řadu evropských i světových šampionátů. Platí podle tvých zkušeností, že na mistrovství světa bývá automaticky tvrdší konkurence než na "Evropě"? Jak to bylo letos?

Ano, tohle byla má čtvrtá účast na mistrovství světa a vždy je svět ještě o stupeň výš než Evropa. A i když letos kvůli té pseudopandemii nebyla startovní pole zaplněná jako obvykle, kvalitou však určitě netratila.

Když srovnáš své přípravy v posledních letech v masters a například před 10 a více lety, jsou rozdíly v tom, jak tvoje tělo reaguje? Jak je to s tréninky, dietou, regenerací?

Ono je to tak, že já se vlastně celé roky připravuji stále stejně. V mimosoutěžním období přibírám oproti soutěžní váze jen relativně málo, cca 10 kg, a na přípravu si pak nechávám zhruba 14 - 12 týdnů, kdy si začnu jen hlídat jídlo. Schéma tréninků se nemění a jen se zvýší jejich intenzita. S přibývajícím věkem samozřejmě všechno víc bolí, ale na bolest jsme my "soutěžáci" zvyklí. Pokud mě to nějak zásadně neomezuje v tréninku, dá se to vydržet… a zatím tedy držím. (úsměv)

No a jak se říká, všechno špatné pro něco dobré. Poslední týdny přípravy před "světem" se musela všechna fitka zavřít a spoustě závodníků to téměř neřešitelně zkomplikovalo závěr přípravy. V mém případě se nezměnilo nic, snad jen to, že jsem se mohl na přípravu soustředit opravdu stoprocentně. Finanční stránka a plnění závazků je samozřejmě věc druhá a nezbývá než doufat, že celé tohle, dle mého názoru zbytečné martyrium, brzy skončí!

MS pro tebe bylo letos poslední soutěží. Jak to vypadá v praxi, když kulturista ukončí sezónu, a kdy do toho začneš zase "šlapat"?

Nechávám si teď pár dní na odpočinek a hlavně musím nechat zase trochu "rozběhnout" ledviny. V dohledné době, myslím tím příští rok, účast na soutěžích neplánuji, a co bude dál, to nechávám otevřené. Ze "světa" mám prozatím dvě šestá, jedno páté a letos čtvrté, třetí i druhé místo, tak se k tomu zisku zlaté budu muset nějak postavit! (smích) A pak už dám nadobro pokoj.

Ke konci října přišla zpráva o rozhodnutí zrušit všechny zbývající letošní kondiční soutěže a ty jsi letitým pořadatelem Grand Prix Ronnie.cz. Bylo podle tebe tohle rozhodnutí správné a potřebné? Jsi rád, že ti ubylo starostí, nebo tě mrzí, že se letos v Březnici závodit nebude?

Určitě ano, bylo to správné rozhodnutí. Nikoli však snad z bezpečnostních důvodů. Podmínky pro organizování a pořádání čehokoli jsou dnes naprosto žalostné. A i kdyby se daná opatření na daný termín uvolnila, byla by jen hrstka závodníků, kteří se dokázali vyrovnat se zavřenými fitky a psychickým rozpoložením z nejistoty. Koneckonců sám vím, o čem mluvím, když jsem do přípravy investoval spoustu peněz, dřiny a odříkání s vědomím, že možná žádné Španělsko nebude! (úsměv) Vloni Březnice nebyla kvůli Diamond Cupu, letos kvůli covidu, a tak nezbývá než doufat, že příští rok už to klapne.

Chtěl bys někomu poděkovat, někoho pozdravit či něco někomu vzkázat?

Ano, opět musím poděkovat mojí manželce Ivušce, která je tím jediným člověkem, který to všechno okolo mé přípravy musí snášet 24 hodin denně. Vím, že to se mnou nebývá jednoduché, a jsem moc rád, že je mi oporou a že to se mnou znovu vydržela. Samozřejmě velký dík patří i zbytku rodiny a všem těm, kteří tam byli, byť jen v myšlenkách, se mnou, drželi mi palce a přáli mi štěstí!

Rozsáhlou fotogalerii z mistrovství světa 2020
plnou vydařených snímků z objektivu Igora Kopčeka naleznete zde, zde a zde
na stránkách Eastlabs.sk. Fotografie ve vyšší kvalitě si můžete zakoupit zde.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra