Reklama:

Roman Paulík a David Makula - rozhovory před MS mužů 2021

6.505 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS MASTERS & MS VE FITNESS & MS MUŽŮ 2021 - 4. - 7. 11. 2021, Španělsko
Češi před MS:
MS ve fitness: Lucie Jakešová (video) Milena Koudelková (video)Jitka Raclavská Veronika Vojtíšková (video)Bogdana BashtaAdéla Stonawská Jana Kawuloková (video) Zuzana Uhlířová (video)Adéla Uhrová (video)Nikola ZívalováLucie Hajduchová • Eliška Kučabová • Sabina Horáková • Alexandra Hirčová Barbora KrouželováKristýna PauříkováKarolína Hebká (video) Nela Sejtková (video) Sandra Ďuricová Kristýna BernáVeronika Skácelová Lenka Červená (video) Anna Tereza Černošková (video) Nikoleta Hricová (video) Gabriela Svobodová (video)Markéta HärtlMS mužů: Jan Pítr (video)Daniel Lochman • Petr Jach • Patrik Šerý Michal KropáčekRoman Paulík • Matěj Večerek • David Makula • Aleš Novák • MS masters: Veronika Vojtíšková (video) • Jana Cocherová • Petra Černá (video)Adéla StonawskáMartina Michálková (video) Sylvie Moocová (video)Marcela KotkováZuzana ŠíblováOlga Usova (video)Michal Sitter (video) Zbyněk Ceradský (video)Libor Voborník Pavel Forman • Petr Jach • Jiří Chládek Vladimír Semerád (video) Luděk Jiráček (video) Patrik ŠerýPavel Brožek (video)David Černý (video) • Michael Špaček • Roman Hajabáč (video) Michal Kropáček MS juniorů: Gabriela Hejná (video) Jana Kawuloková (video)Adéla Uhrová (video) • Eliška Kučabová • Martina Procházková (video) • Sabina Horáková • Veronika Skácelová Sandra Ďuricová Nikoleta Hricová (video) Anna Tereza Černošková (video) Gabriela Svobodová (video)Nela Bukačová (video) Milan Matějko (video)Václav Onderka (video)Daniel Lochman David JanatkaViet Anh Nguyen
Před MS:
nominace odlet reprezentaceharmonogram MS
Info z MS:
z místa děníkompletní výsledky s body - 7 medailí!
Rozhovory s medailisty, očima:
Z. CeradskýL. VoborníkG. HejnáA. UhrováN. Hricová

Na mistrovství světa, které se v podobě čtyřnásobného šampionátu uskuteční ve dnech 4. - 7. listopadu ve španělské Santa Susanně, se představí také čtveřice českých závodníků kategorie physique. Dva z nich si pro nás udělali čas, aby nám odpověděli na několik otázek, a tak se s nimi dnes můžete blíže seznámit prostřednictvím rozhovorů.

David Makula i Roman Paulík už mají letos za sebou několik domácích závodů a jednou se dokonce potkali na pódiu v jedné kategorii. Ze zářijového mistrovství ČR nakonec vyšel vítězně David, zatímco Romanovi patřilo třetí místo.

Jak dlouho se Roman na MČR připravoval, jak mu prospívá street workout a po jaké další kategorii pokukuje? Jak je David spokojený se svou formou před MS, jak oslavil svůj titul z "republiky" a na co se v souvislosti se Španělskem těší?

jménokategorie
Roman Paulík physique mužů do 173 cm
David Makula physique mužů do 176 cm
Matěj Večerek physique mužů do 176 cm + fit páry (Alexandra Hirčová)
Aleš Novák physique mužů do 182 cm


Roman Paulík

Vybrané úspěchy:

Partner Cup 2021 - 2. místo ve physique mužů do 174 cm
IFBB Diamond Cup Prague 2021 - 4. místo ve physique mužů do 176 cm
Mistrovství České republiky 2021 - 3. místo ve physique mužů do 174 cm
Mistrovství Moravy a Slezska 2021 - 1. místo ve physique mužů do 174 cm
Mistrovství České republiky 2020 - 3. místo ve physique mužů do 173 cm

Romane, za necelé dva týdny Vás čeká start na mistrovství světa ve Španělsku. Těšíte se?

V úvodu bych chtěl pozdravit všechny čtenáře. Docela ano. Těším se hlavně na změnu prostředí, rozšíření obzorů a na sluníčko, kterého tu máme s podzimem už čím dál méně.

Dané MS nebude sice Vaší první mezinárodní soutěží, jelikož např. letos jste se také účastnil pražského Diamond Cupu, přesto mne napadá, cítíte před startem na této úrovni více nervozity?

Jelikož je to pomyslný vrchol sezóny, tak na sobě cítím asi podobný tlak jako před svým prvním MČR minulý rok, možná trochu menší, ale to se s každým dnem postupně bude stupňovat. Ale díky tomu ze mě naopak odpadl jakýkoli stres z tuzemských závodů.

Roman Paulík (vpravo) na Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters 2021

Máte nějaký cíl, kterého byste rád při startu na letošním MS dosáhl?

Já na všechny závody jdu zatím s mindsetem, aby nebyla ostuda, protože se většinou rozhodnu hrozně na poslední chvíli. Vždy z toho mám až do poslední chvíle špatný pocit a stále nejsem spokojen, protože doma nemám ideální světla, ale pak když to vidím dobře nasvícené třeba den předem na focení, tak o to větší radost z formy mám a asi jako většina ji dokážu docenit až zpětně s odstupem několika týdnů. Ale na to jsem si už tak nějak zvykl. A zároveň to většinou nikdy úplně špatně nedopadne. Nicméně k MS mám ambici překonat prioritně sám sebe, a abych přivezl formu, se kterou budu spokojený a která bude hodna toho ji prezentovat na takové soutěži. Samozřejmě bych měl radost, kdyby to cinklo, ale jdu do toho s principem nezávislosti na výsledku, co se umístění týče. Svalovým rozvojem se tam rozhodně neztratím, protože většinou jsem na soutěžích jeden z největších a ani na Diamondu v Praze jsem se překvapivě vůbec neztrácel. Teď je to jen otázka toho, jak se mi to podaří dopřipravit/dotáhnout, co mi tělo dovolí, protože právě týden před Diamondem už toho na tělo bylo tréninkově moc a naopak se mi forma začala s přetrénováním zhoršovat, takže jsem v Praze nebyl ani zdaleka ve formě, jakou jsem plánoval. Uvidíme, jak se to sejde na MS. I pro mě je to jeden velký experiment.

Jaké jsou Vaše další plány na zbytek roku 2021? Máte ještě v kalendáři nějaké vybrané závody nebo se chystáte např. na období "off-season"?

Nechci nic zakřiknout, ale mám naplánováno odzávodit, co nejvíce půjde. Vím, že kdybych to tady teď napsal, tak by mi to nevyšlo, takže si to zatím nechám pro sebe. Uvidím i podle situace, jak se budu cítit, jaké budou možnosti, podmínky apod. Zároveň "off-season" vlastně ani už neznám, protože jsem si konečně našel udržitelný přístup ke stravování a tréninku mimo tyto přípravy, abych byl ve "fortelné" formě po celý rok. V plánu je pak ale určitě 1 - 2 týdny deload období, oslavit Vánoce s rodinou, a pak se uvidí, pro co se rozhodnu jako další postup pro rok 2022.

Když byste měl zpětně zhodnotit průběh Vaší letošní přípravy jako celek, jak byste jej hodnotil? Jen když bych se sama podívala pouze měsíc zpět, povedlo se Vám dosáhnout několika zajímavých výsledků. Na letošním mistrovství ČR jste vybojoval bronz a na pražském Diamond Cupu Vám k medailové příčce také nechybělo mnoho, načež minulý víkend jste v rámci pražského Partner Cupu obsadil stříbrnou pozici.

Průběh velice zajímavý. Přípravu na MČR jsem měl vlastně pouze necelý měsíc. Skočil jsem do toho spontánně, ale naplno, a vlastně celá moje příprava byla z mého pohledu jedna velká aktivní dovolená, protože od rána jsem byl už venku na workoutovém hřišti, pak jsem chodil 2 - 3 hodiny se psem, dal jsem si u našich kafíčko, za chvíli už pokračoval na další workout trénink a završil to 2 - 3 hodinami na kole. Vracel jsem se domů až k večeru, kdy mě teprve čekalo jídlo. Celý proces jsem si docela užíval, vše šlo skvěle. Jen před nominačním mistrovstvím Moravy a Slezska jsem si natáhl dost škaredě hamstring při ranních sprintech, takže jsem pak musel na asi týden nahradit kardio větším objemem tréninku na hrazdě a všude jsem vlastně pajdal o berlích. Ale už tehdy jsem věděl, že i kdyby bylo nejhůř, tak na "Moravu" pojedu klidně i s berlemi, abych si splnil nominační povinnost pro MČR, což byl můj hlavní cíl.

Roman Paulík na Mistrovství Moravy a Slezska mužů a žen 2021

Na MČR už ta forma nevypadala vůbec špatně a myslím si, že jsem tam překonal svou formu z MČR minulého roku. Na nástřiku mě ostatní závodnici nalomili, abych šel dál ještě na Diamond, protože na to ty objemy mám. Tak jsem se opět rozhodl spontánně pokračovat a ještě jsem tomu trochu naložil. Stále šlo vše skvěle a i při vysokém kalorickém příjmu mi forma gradovala každým dnem, pas padal dolů a silově jsem se také na tréninku zlepšoval. Až právě do toho již zmiňovaného závěru, kdy mně tělo absolutně vypovědělo službu a měl jsem problém ujít třeba jen 500 metrů nebo udělat pár kliků. Absolutní "burnout". Těch pár dní do Diamondu se mi spíše už forma zhoršovala a dával jsem se spíš dohromady, abych byl vůbec schopný přepravit se na soutěž. Po Diamondu mi trvalo asi 10 dní, než mi tělo dovolilo alespoň trochu zlehka zase začít trénovat, ale po 14 dnech už jsem zase cítil, že mi tělo dovoluje do toho naplno šlápnout. Tentokrát již trochu s respektem jsem se rozhodl pro změnu v podobě změny workout hřiště za posilovnu, abych do MS vyladil detaily, které se mi na workoutovém hřišti hůře cílí, co se týče výsledné vizuální stránky. De facto ihned jsem začal nabírat svalovou hmotu a na právě zmiňovaný Partner Cup jsem jel rovnou z tréninku, kdy jsem měl asi o 3 kg více než na MČR. Tento efekt se umocnil zařazením dvoufázových tréninků v posilovně v dalším týdnu, kdy na GP Brno tuto sobotu jsem měl o dalších 1,5 kg hmoty více při stejném pase. Dá se říct, že jsem tedy stále ještě v "objemu" a nabírám svaly. (smích) Dnes v neděli, kdy odpovídám na tyto otázky, tedy den po GP Brno, jsem navážil 82,5 kg a to se včera žádný "refeed" nekonal. Od zítra mi začíná čistý "cut" a nakonec jsem se rozhodl pro podobný postup jako na MČR minulý rok, a pokud tělo bude reagovat adekvátně, pak by se na MS měla stihnout konkurenceschopná forma.

Roman Paulík na GP Fitness Brno 2021

Co Vás osobně k závodění v kategorii physique přivedlo? A proč zrovna tato kategorie?

Dostal jsem se tomu úplně oklikou. Cvičení se věnuji už pomalu 14 let, a když pro mě vizuál byl na prvním místě, tak žádné physique ještě neexistovalo. Při studiu na Fakultě sportovních studií MU v Brně jsem začal i podnikat v tomtéž oboru a byl jsem tedy fitness exponovaný neustále. Hledal jsem tedy podvědomě asi nějaký únik a koníček a nakonec jsem se přes vzpírání, kalisteniku a MMA dostal ke grapplingu/bjj, ve kterých jsem pár let závodil. Díky váhovým kategoriím v bojových sportech v kombinaci se znovuobjevením ketogenního stravování a půstům jsem začal mít konečně udržitelné výsledky a fotitelnou formu po celý rok. Ačkoliv jsem již roky neposiloval, tak se na mně svaloviny drželo podobné množství. Kvůli začínající covid situaci nám ale bylo znemožněno se na zápasy připravovat, takže jsem se rozhodl uchýlit zpět k workoutu venku. Pak jsem někde zahlédl, že se bude na podzim 2020 konat MČR, tak jsem si řekl, že to konečně zkusím, a spontánně se rozhodl to zkusit. Tato kategorie mi přišla taková, že bych s ní mohl dále kombinovat jiné sporty a zároveň u ní normálně fungovat a právě závodit docela úspěšně i jen tak z tréninku. Aktuálně už ale nějakou dobu pokukuji po kategorii classic physique / klasické kulturistice, protože mám velké nohy, i když jsem je celou přípravu necvičil a jen jezdil na kole nebo chodil se psem. Nicméně aktuálně chci využít potenciál objemů, které se mi snad podaří dostatečně připravit na větších soutěžích právě ve physique, a nasbírat zkušenosti. Uvidíme, co přinesou další sezóny.

Je tu někdo, bez koho si neumíte svoje dosavadní závodní přípravy představit? Někdo, komu jste sám nesmírně vděčný za oporu a komu byste tak i zde rád poděkoval?

V první řadě svým rodičům, hlavně mámě, která mi pomáhá s holením, peelingem a podobnými věcmi, které si člověk s velkými zády sám jen těžko obstará. (smích) Dále jejich psovi Eddiemu, který se mnou absolvoval každý den v jakémkoli počasí tyhle šílené kardio vycházky. Svým sponzorům, kterých je nespočet (viz moje sociální sítě), ale především Actifitu, kteří mě již několik let pravidelně zásobí suplementy dle mého výběru bez ohledu na to, v čem zrovna závodím. Nesmím zapomenout také na mou KSP komunitu, protože zatím na každé závody se mi nabídl někdo z klientů, že mě v místě ubytuje a poskytne zázemí. Musím říct, že hlavně toto mi výrazně ulehčilo absolvování takového množství závodů v jedné sezóně. A zároveň celkově mým klientům, protože nemít tolik klientů, tak bych to neměl z čeho financovat a realizovat. Určitě bych měl poděkovat svému kadeřníkovi, který si na mě vždy před závody udělá čas, i když je to opět velice narychlo, případně dokonce i přes velkou dálku přijde. Samozřejmě všem mým fanouškům, kterých je za ty roky taky už pár desítek tisíc a bez kterých bych neměl sponzory. Nerad bych na někoho zapomněl, aby se necítil někdo dotčen, ale jsem nesmírně vděčný za všechny, které mi takhle vesmír sesílá v ten správný čas, a většinou vděčnost projevuji hned, když se tak stane. Závěrem bych chtěl poděkovat i Vám za zájem o rozhovor se mnou.


David Makula

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2021 - 1. místo ve physique mužů do 174 cm
IFBB Diamond Cup Ostrava 2021 - 4. místo ve physique mužů do 174 cm
Fitness Mania Classic 4 - 3. místo ve physique juniorů a physique mužů do 174 cm
Mistrovství světa juniorů 2020 - 4. místo ve physique juniorů od 21 do 23 let
Partner Cup 2020 - 1. místo ve physique mužů do 174 cm

Davide, jak jste momentálně spokojen se svou současnou formou?


David Makula jako mistr ČR ve physique mužů do 174 cm
Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz, momentálně mě čeká ta nejvíce vyčerpávající fáze přípravy, která je vždy 14 dní do soutěže. Forma graduje velmi pěkně, podle mě a trenéra, pak už jen zbývá formu přesně načasovat na pódium. Což je vlastně to největší know-how, ale zatím jde vše podle plánů.

Za necelé dva týdny Vás čeká start na mistrovství světa ve španělské Santa Susanně. Těšíte se na prostředí španělských závodů?

Na prostředí se těším velmi, nebyl jsem totiž nikdy u moře. Takže se velmi těším na pláž a moře. Taky se moc těším na mořské pochoutky, které hned po závodech vyzkouším. (úsměv)

Na počátku září se Vám povedlo dosáhnout na titul mistra republiky v kategorii physique mužů do 174 cm v rámci mistrovství ČR. Oslavoval jste nějak Vaši zlatou medailovou pozici?

Bohužel na oslavy nebyl čas, protože jsme hned s trenérem připravovali mezifázi před touto soutěží. Vše pak oslavím najednou, jak tuto sezónu, tak i narozeniny, které budu mít v den šampionátu ve Španělsku. Takže to pak vše udělám najednou a budu týden nedostupný. (smích)

Snažil jste se v rámci své formy z mistrovství ČR udělat ještě do blížícího se startu na španělském MS nějaké změny?

Nesnažil jsem se udělat nic navíc. Mezi mistrovstvím ČR a MS byl pouze měsíc čas a to je na změny velmi málo. Cíl byl udržet formu relativně předpřipravenou, a hlavně aby si tělo trochu odpočinulo, jelikož jsem měl další dvě soutěže předtím. Cítil jsem, že je potřeba trochu zvolnit. Takže se ubralo na trénincích i kardiu a trochu se přidávalo na jídle. I toto je součást, aby se tělo zregenerovalo, jinak by se tělu nechtělo a forma by podle toho vypadala.

Start na MS nebude Vaší první mezinárodní soutěží. Již loni jste se rozhodl zúčastnit MS juniorů v Rumunsku. Přesto mne ale napadá, cítíte před startem na soutěži mezinárodních rozměrů větší nervozitu?

Ano, jak říkáte, není to můj první start na této úrovni. Nervozitu samozřejmě cítím, a to spíš z věcí organizačních, ne ze samotné soutěže, to přijde až na pódiu. Organizační stránka je mnohem více stresová. Nevíme zatím, v jaký den jdou jaké kategorie, teď ještě do toho ta vládní opatření, která se změnila ze dne na den. Takže spíš toto.

David Makula na Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters 2021

S jakými cíli do Španělska míříte?

Cíle jsou jasné. Být ve svaté trojici na bedně. Minulý rok jsem byl 4. na MS v Rumunsku, tak bych to chtěl zase posunout dále. Ale je mi jasné, že s tímhle cílem tam míří každý. Ale já jsem nikdy nebyl ten typ závodníka, který by si šel závody "užít" a bylo mu jedno, jak dopadne.

Jaké jsou Vaše další plány na zbytek roku 2021?

Žádné další plány už nebudou, pak už jen užít svátků s rodinou. A do závodní sezóny se vrátím až v roce 2023. Závodím tempem 4 roky v kuse, a to 5 - 6 závodů v sezóně, takže bude plánovaná roční pauza a na jaře se pak ukáže výsledek roční pauzy.

Je tu někdo, komu byste rád prostřednictvím rozhovoru poděkoval? Někdo, kdo je Vám ve Vašich dosavadních přípravách tou pravou oporou a bez koho si neumíte celkově průběh příprav představit?

Určitě bych chtěl poděkovat Ronnie.cz za publikaci. Dál bych chtěl poděkovat svému trenérovi Antonínovi Hodanovi a rozhodně také své rodině, která mi pomáhá v přípravě. A taky kamarádům, kteří mi už od začátku kariéry fandí.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie