Reklama:

Jana Jeřábková - rozhovor po mistrovství Evropy 2020

8.391 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2020 - 17. - 20. 9. 2020, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Olga NehasilováNatálie Myslíková (video)Markéta Härtl (video) Andrea Šantrůčková (video)Denisa Grassingerová (video)Jana Jeřábková (video) • Jana Šemberová • Kamila Brzobohatá • Lucie Žďárská • Sylvie Moocová • Marcela Kotková (video) bodyfitness: Marie ZapletalováGabriela Hejná (video)Martina Sletsjoee (video) wellness: Sabina Kaderková (video)Michaela Krajčová • Viktoria Babíková • physique: Lucie Jakešová (video) Milena Koudelková (video) • Libor Škopek • Ondřej Prichzi • Zdeněk Piekarz (video) • Roman Hajabáč • Martin PospíšilZdeněk Vránaclassic physique: Daniel Lochman • kulturistika: Radim Paštěka (video)Zbyněk Ceradský (video)Michal Trykar (video)Miroslav Kubec (video)klasika: Ondřej Januš (video) Vojtěch Nádeníček (video)David Černý (video) games klasika: Aleš Lamka • fitness: Anna Černošková (video)Lenka Červená (video)
Před ME:
nominaceharmonogram ME
Info z ME:
z místa dění fotogalerie
kompletní výsledky s body - 18 medailí!
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
A. LamkaL. JakešováM. KubecM. SletsjoeeN. Myslíková
Z. CeradskýV. NádeníčekG. HejnáL. Škopek
S. MoocováD. GrassingerováJ. JeřábkováM. Kotková

Ač má letošní podzimní sezóna nádech nejistoty a obav, pro Janu Jeřábkovou je tento rok rokem velikých úspěchů! Hned v úvodu sezóny se jí podařilo vybojovat zlatou medaili na IFBB Diamond Cupu Malta společně s možností přestupu mezi profesionální závodnice divize IFBB Elite Pro. O týden později se z mezinárodního pódia přesunula zpět na ta domácí a stala se mistryní České republiky ve své kategorii. Na tyto úspěchy navázala tím prozatím nejcennějším - z nedávného mistrovství Evropy si Jana dovezla zlatou medaili a splnila si tak svůj dlouhodobý sen. Soutěžní sezóna pro ni však stále nekončí a my jí přejeme spoustu dalších úspěchů!

Před mistrovstvím Evropy jsme Janu navštívili s kamerou a Vy si můžete připomenout její trénink nohou a hýždí s Martinou Kůrkovou. S tím, jak vypadá závodní den od probuzení až po večerní oslavy či jak plánuje naložit s profesionální kartou, se nám svěřila v rozhovoru níže.


Jano, gratuluji k titulu mistryně Evropy! Prozraďte nám, jak jste úspěch v Santa Susanně oslavila? Pokračovaly oslavy a pozávodní odměňování i po návratu do ČR?

Moc děkuji za gratulaci. Tak jako snad už tradičně většina závodníků po soutěži jsem i já ještě s barvou na kůži a s medailí na krku skončila cestou na hotel "na skok" ve fastfoodu. Poté jsem zamířila na pláž, zaplavala jsem si v moři, čímž jsem se jednak příjemně osvěžila a navíc jsem se umyla od soutěžní barvy, což bývá v malých hotelových koupelnách docela oříšek. S přáteli z reprezentačního týmu a státními trenérkami jsme se potom společně navečeřeli v hotelu a po večeři zamířili do nedaleké restaurace, kde jsme lehce popili a ještě něco málo i pojedli (převážně tedy já jedla sladkosti). Bohužel vzhledem k tomu, že druhý den jsme v 6 hodin odlétali z Barcelony domů, odjíždělo se ve 3 ráno z hotelu a o žádných bujarých oslavách se tedy nedalo ani uvažovat, což byla škoda, neboť nálada byla skvělá. Posoutěžní posezení se státními trenéry je mou oblíbenou tradicí na reprezentačních výpravách. Jedním z důvodů, proč se mi zatím moc nechce do profi divize, je i to, že si tím definitivně zavřu možnost se těchto výprav účastnit. Pondělí i úterý jsem ještě měla volno od diety a také jsem si to patřičně užila. Jídlo je moje velká vášeň, nebudu nic nalhávat, šlo o čiré obžerství. Nicméně tréninky už byly od pondělí, což mi vůbec nevadilo, protože po všem tom jídle to cvičení člověka baví zase úplně jinak. Jídla jsem se nabažila do sytosti a od středy se ráda vrátila do režimu, protože příprava pokračuje na další soutěže.

Jako zkušená závodnice už přece jen můžete zhodnotit a porovnat organizaci různých mezinárodních soutěží. V čem byl tento šampionát jiný vzhledem k tomu, že se konal v období světové pandemie? Pocítili jste to jako soutěžící nějak?

Specifická opatření jsem poprvé okusila na Maltě, kde jsem i cítila, že se zkoušelo, co a jak vlastně bude. Na mistrovství Evropy to bylo malinko jiné, nejspíš hlavně díky nesrovnatelně větším prostorům, kde se šampionát konal. Zde se jednalo především o nošení roušek, na což bylo důsledně dohlíženo, dezinfekci rukou při vstupu na halu či registraci a rozestupy mezi závodníky na registraci. Musím pochválit organizátory obou soutěží, že i přes epidemiologické překážky se jim podařilo vše zrealizovat na jedničku a všichni jsme mohli být opět pospolu a plnit si sny.

Prozraďte nám, jak vypadal ve Španělsku Váš soutěžní den od probuzení až po vstup na pódium.

Vstávala jsem asi v 8 hodin, jako vždy před závodem jsem si umyla vlasy a udělala naposledy peeling celého těla, aby soutěžní barva vypadala co nejlépe. Zašla jsem si na snídani na malou kávu a pak už následoval videochat s trenérem, zahrnující poslední rady a podporu. Nanesla jsem si základ make-upu, zabalila si věci a přesunula se na halu. Na hale jsem zjistila, že soutěž poměrně rychle odsýpá a začala jsem trochu panikařit, zda vše stihnu! Potřebovala jsem si dodělat vlasy, make-up a nechat si nanést dvě vrstvy barvy plus samozřejmě včas začít pumpovat svaly a trochu se protáhnout, aby se mi dobře pózovalo. Naštěstí jsem vše s pomocí přátel zvládla včas. Na rozdíl od Malty bylo ve Španělsku v místě dění příjemněji, a tak odpadla starost s roztékající se barvou. Na pódium jsem nastupovala jako první z kategorie, přiznám se, že to mám ráda, a svůj finálový I-walk jsem si opravdu užila! Jediná nevýhoda je, že po své prezentaci pak člověk musí čekat v póze, než se odprezentují ostatní finalistky, což mne trochu vyčerpalo před závěrečným porovnáváním, ale nakonec jsem vše zvládla bez většího zaváhání. Před vyhlašováním jsem byla šíleně nervózní jako vždycky. Už ten pocit, když jsme zůstaly vzadu stát jen tři a já věděla, že domů vezu medaili z Evropy, byl jak z jiného světa, ale co teprve, když stříbro přiřkli závodnici z Litvy! Vskutku nepopsatelné. Celých 8 let, co závodím, jsem snila o tom, že mi hrají hymnu, a ono se to skutečně stalo. Všechna ta dřina za to rozhodně stála. Měla jsem na krajíčku celou dobu, ale kvůli boji o absolutní vítězství jsem se udržela. Na ten už moje forma nestačila a to jsem tak nějak věděla dopředu, znám svoje nedostatky a ostatní vítězky kategorií byly nádherné. S pocitem absolutního blaha jsem se vyfotila se státními trenérkami, prezidentem federace, vyřídila telefonáty trenérovi a rodině a vydala se vstříc jídlu a pití - viz první otázka.

Na videozáznamu z vyhlašování bylo vidět, že jste okamžik, kdy jste stála na pódiu a hrála Vám státní hymna, opravdu silně prožívala. Co se Vám v ten moment honilo hlavou?

Po pravdě řečeno jsem byla v naprosté extázi a nedá se moc mluvit o tom, že by hlava o něčem přemýšlela. Snažila jsem si jen užít ten okamžik naplno, zapsat si to celé co nejlépe do paměti, včetně toho horka, které sálalo z reflektorů, husí kůže po celém těle, vůně barvy všude okolo... Taková bodybuilderská nirvána, (smích)

Měla jste čas se na soutěži porozhlédnout a podívat se třeba i na souboje v ostatních kategoriích? Komu jste fandila?

Byla jsem fandit v pátek klukům z kategorií physique, měla jsem tam hned několik kolegů z Target Teamu, kterým jsem chtěla i trochu pomoci s make-upem, barvou a tak podobně. I tyto okamžiky si na závodech velmi užívám, když mohu sdílet radost a úspěch přátel. Samozřejmě v neděli závodily i další reprezentantky ČR, fandily jsme si navzájem, snažily se rozptýlit nervozitu hovorem. A nejen to, na mezinárodních soutěžích je skvělé, že se člověk opět setká se zahraničními závodníky a vždy se prohodí pár vět, lidé si v zákulisí pomohou s drobnostmi... Málokdy vidím rivalitu, obzvlášť teď v těžkých časech mi přijde, že snad lidé dostávají rozum a vnímají více, o čem je sport.

Kromě úspěchu na mistrovství Evropy se Vám letos podařilo vybojovat také možnost přestoupit mezi profesionální závodnice. Ve Vašem posledním videu jste zmiňovala, že letos zatím start mezi profesionálkami neplánujete. Jak to vidíte v budoucnu, co třeba příští rok?

Letos bych ráda ještě využila toho, že mám konečně formu, která vítězí mezi amatéry. Na profičky jsem zatím ještě měkká a málo ostrá, to vím a nehrnu se tam za každou cenu. Naopak si chci ještě užít pár akcí s repre, jak jsem vzpomínala u předchozí otázky. Příští rok, pokud tedy situace dovolí, bych ráda na jaře realizovala jeden svůj tajný šílený plán jen pro pobavení, ale to se nechte překvapit. Do divize Elite Pro bych se ráda podívala příští rok na podzim.

Jestli se nepletu, věnujete se medicíně. Jste stále studentka, nebo jste si již naplno osvojila profesi lékařky? Jakou máte specializaci?

Na jaře jsem promovala, takže jsem již lékařkou. Věnuji se estetické dermatologii.

Jak zvládáte kombinovat tento náročný obor s neméně náročnou přípravou na závody, obzvlášť v této komplikované době?

Na rozdíl od samotného studia je to teď možná paradoxně s tou prací příjemnější. Asi to je tím, že ve škole jsem se neustále velmi stresovala kvůli zkouškám. Zatím si nemohu stěžovat, doufejme, že mi to vydrží.

Děkuji za rozhovor! Chcete v závěru někomu poděkovat za podporu?

Možná to bude vypadat trochu arogantně, ale blízkým lidem, kteří byli a jsou po mém boku celou přípravu, děkuji raději osobně, takže jen v rychlosti. Největší dík Vjačeslavu Vinogradovi, úplně za všechno. Samozřejmě rodině za to, že mě zatím nevydědila, i když se tomu dost divím, miláčkovi za to, že je miláček, kamarádům za to, že se mnou vydrželi chodit v přípravě na kafe i přesto, že jsem vypadala jako zombie a nosila špinavé tepláky. Monče K. za jídlo, co mi denně vaří, bez toho bych to nezvládla... A samozřejmě bych toto okénko ráda využila na poděkování všem lidem, které sice neznám osobně, ale kteří mi fandili, drželi palce, psali milé zprávy na sociálních sítích, na které jsem leckdy nestíhala reagovat. Díky, moc si vaší přízně vážím. Zároveň bych zpětně ráda poděkovala těm pár lidem, kteří mi říkali, že takových průměrných, jako jsem já, je všude plno a podobné řeči... Tehdy mi to bylo líto a teď je mi to jedno. Opravdu jsem to vše nedělala kvůli nim, ale kvůli sobě, nicméně dostala jsem cenné lekce, které mne donutily přemýšlet o životě jinak, lépe. Proč to píšu? Je to vzkaz mladým holkám, vlastně i klukům, co něco podobného zažívají. Dělejte to pro sebe, abyste vy sami byli lepší. Ne kvůli tomu, abyste se zavděčili nebo to někomu nandali. Nehejtujte zpět. Udržet si pozitivní energii, šířit ji i k těm, kteří ji zrovna nemají, umět přemýšlet o negativních zkušenostech s nadhledem a bez negativní emoce - to by měly být cíle sportovce! A hlavně to celé neberte moc vážně, je to přeci náš koníček a koníček má být především zábava. (smích) Děkuji moc všem, kdo jste dočetli až sem.


Jana Jeřábková na mistrovství Evropy 2020


Foto:
https://ifbb.com
Jana JeřábkováSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

30.09.18:44Noremorsedan - Krásný rozhovor, Janičko. Jste nejlepší, moc Vám fandím!
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 102 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Valasekjakub123 (15:27) • Budu sedět v první řadě už se těším :-)
magazínJosef Květoň - trénink lýtek a hamstr...
Mikuc (12:52) • Držím palce, snad už se smůla unavila a půjde to jen k lepšímu! S těma zkrácenýma fousa...
magazínLukáš Osladil - archivní video z roku...
Mikuc (12:50) • Pěkné video! Takových kdyby bylo více, třeba rok za rokem! Jenže...
magazínMarek Neumann a Jan Kojecký - trénink...
DAVID.KOVACIK96 (12:47) • Obdivuju, že někdo dokáže odcvičit trénink v takovém stylu 1. série taková 2. maková 3....
magazínJosef Květoň - trénink lýtek a hamstr...
TomášZl (22:41) • Pepovi moc fandím. Ale vzhledem ke všem problémům v přípravě, si myslím, že by bylo lep...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie