Reklama:

Pavel Samek: "Nikdy by mě nenapadlo, že je možné dosáhnout na takový výsledek s mojí genetikou."

18.799 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2019 - 2. - 5. 5. 2019, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Nela Kordiaková (video) • Monika Špačková • Barbora Hudcová (video)Monika Klementová (video)Adéla UhrováEva DlabajováViktoria BabíkováBarbora KrálováMagdalena FejfarováJulie SvitákováJana ŽitnáMartina KůrkováMarcela KotkováŠárka Čejková bodyfitness: Markéta KretschováJana PaulátováDenisa KeppertováAndrea Jančíková (video) wellness: Kristýna Seidlová (video)Kristýna PolomisováSabina Kaderkováphysique: Matěj Belička (video) Ondřej NovákAntonín VuMichael Špaček (video)Zdeněk Vrána (video)Roman HajabáčMilena Koudelkovákulturistika: Michal MacekMichael KrihoLibor VoborníkPavel Bartoníček Jan Tomášek (video)Vladimír Semerád (video) • Milan BodlákEmil Boar (video) klasika: Václav OnderkaJakub KolínekVojtěch FojtíkMiroslav DopirákBohumil ŠevcPavel SamekMarian Jankovčinfitness: Ondřej Ságner (video)Lucie Dulovcová
Před ME:
nominaceharmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
z místa děníden 1 + foto - 4 medaile!
den 2 + foto - 2 medaile! den 3 + foto
den 4 + foto - 1 medaile! kompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
M. Kůrková L. VoborníkJ. Tomášek
J. KolínekP. Samek

Mistrovství Evropy 2019: kompletní výsledky
s body
Mistrovství Evropy 2019: výsledky a fotografie
(den 1.)

Čeští reprezentanti na letošním mistrovství Evropy mezinárodní federace IFBB vybojovali celkem sedm medailí a hned čtyři z toho byly zlaté. Na titul mistra Evropy začátkem května ve španělské Santa Susanně dosáhl také Pavel Samek, jenž závodil v klasické kulturistice masters od 40 do 44 let. Pavla jsme stejně jako další naše úspěšné účastníky šampionátu po soutěži požádali o rozhovor, a ačkoliv se nám interview nakonec podařilo uskutečnit až nějaký ten týden po závodech, věříme, že i tak se pro Vás bude jednat o zajímavé čtení.

Rozhovor doplňujeme také o fotografie z pódia, které Pavel Samek získal od Jakuba Csontose a Igora Kopčeka ze slovenského webu EastLabs.sk. Fotografie nám do redakce dorazily v tak velkém rozlišení, že jsme je pro potřeby článku museli o něco zmenšit. Pokud i Vy chcete takovéto snímky z některé mezinárodní soutěže, určitě zavítejte na stránky Eastlabsphoto.com. Mimo to Vám nabízíme také několik fotografií ze španělské pláže, které už pocházejí z Pavlova archivu.


Pavle, zeptal bych se, kdy jste během soutěže začal tušit, že by to mohlo být vítězství. Podle toho, co jsem si přečetl na Vašem Instagramu, mám ale pocit, že jste tomu titulu mistra Evropy nevěřil ještě ani nějakou dobu po závodech. Je to tak?

Mně minimálně dva dny trvalo, něž jsem se s tím tak nějak srovnal. Nikdy by mě nenapadlo, že je možné dosáhnout na takový výsledek s mojí genetikou. Závodění jsem měl jako cíl možná někdy v šestnácti. Poté jsem si nějak uvědomil, že nejsem žádný genetický zázrak, a prostě jsem cvičil, protože jsem to miloval. Mám rád ten proces, ale to finále v podobě soutěže pro mě nikdy nebylo zásadní. Teď ale cítím hrozně příjemný pocit z toho, že když něco milujete a snažíte se to dělat pečlivě, tak to dojde ocenění. Ověřil jsem si, že neexistuje žádné tajemství, protože úspěch, alespoň v mém případě, tkví v kontinuálním postupu.

Na sociálních sítích jste se také zmínil, že jste titulu z evropského šampionátu neobětoval vůbec nic. Zkuste prosím čtenářům Ronnie.cz přiblížit, jak jste to myslel.

Souvisí to i s tím, co píšu výše. Po pravdě se mi nelíbí aktuální prezentace fitness a kulturistiky. Statusy na sociálních sítích o tom, jak tvrdě dietuji a jak strašně dřu. Vždy se ptám: "To jako vážně?" Já sám cvičím proto, že mě to baví a mám to strašně rád. A dieta? To má být jako omezení? Jsem přeci sportovec! Jsem šťastný, že můžu jíst zdravé jídlo. Dělám to zcela přirozeně 365 dní v roce. A to mikro omezení před soutěží, že si k snídani palačinky z vloček ochutím místo banánem dýní a pár týdnů si nedám čokoládu? To má být oběť? Styděl bych se sám před sebou, kdybych tohle bral jako utrpení. Já si naopak říkám, čím jsem si to zasloužil, že jsem ve čtyřiceti zdráv, nic mě nebolí a mohu pořád trénovat, tak jako to dělám už 25 let. Pak vidím nemocné lidi, ale bohužel třeba i děti, jak bojují a často vyhrávají. A pak vidím fitnessáky, jak si tahají triko, že vydrželi nejít s kamarády do fast foodu. To jako mají být oběti? To, že to nejím, je má volba a nemusím tím nikde exhibovat. Já jsem díky kulturistice spíš získal, než že bych něco obětoval.

Pavel Samek, Alvaro Ordonez a Rainer Hoss na mistrovství Evropy 2019 (foto: Jakub Csontos, Eastlabsphoto.com)

Na pódiu jste předvedl kromě jiného i pořádný kus flexibility. Kolik času v tréninku věnujete strečinku?

Strečink provádím běžně po tréninku. Co si myslím, že má větší vliv na mou flexibilitu, je způsob mého tréninku. Trénuji totiž s maximálním zaměřením na procítění svalů a cviky provádím v maximálním rozsahu pohybu. Dokonce jsem teď četl, že se tomuto stylu tréninku říká "úhlový trénink". Každopádně si myslím, že to má hlavní podíl na tom, že mě ve čtyřiceti letech de facto nic nebolí a jsem poměrně flexibilní. Po tréninku tedy rozumně strečuji, hlavně partie s tendencí ke zkrácení.

Vy jste měl s sebou, myslím, v Santa Susanně rodinu. Jak pro Vás tohle bylo důležité?

K účasti na soutěži mě vlastně přemluvila manželka. Ona si mě pořád dobírala, že celý rok vypadám lépe, než když jsem závodil. A já jí vždy říkal, že je to blbost. A ona: "Tak se zkus připravit." A pak, jak jsem zmiňoval, tak začal i Slávek Vinogradov. A manželka mi říká: "Určitě bys měl jít. Víš, co to bude pro tvou dceru, když tě uvidí na pódiu?" A já kontroval, že ten výjezd stojí fakt hodně peněz. Jenže ona kontrovala zase tím, že tohle pro dceru bude větší zážitek než drahá dovolená. Co na to máte říct. (úsměv) Vtipné je, že jsem dceři ještě 14 dní před závody vysvětloval, že tady tatínek nevyhraje, protože je to hrozně velká soutěž, ale že si s ní potom dám zmrzlinu místo té medaile. Kontrovala tím, že stejně vyhraju, že tatínek přece zmrzlinu nikdy nejí. Zmrzlina nakonec stejně byla a k tomu i ta medaile. (úsměv) To, že tam byla má rodina, to bylo asi to nejzásadnější. A co asi nikdo neví, je to, že se na mě přijel podívat majitel firmy PROM-IN. Možná to bude znít zvláštně, ale majitelé, kteří mi dali před lety příležitost, mě nikdy moc jako sportovce nevnímali. A myslím, že díky tomuto zážitku i mírně změnili pohled na kulturistiku. Navíc se nám tam s jeho manželkou úžasně postarali o dceru a manželka se mnou mohla být v zákulisí. A já jsem si zase potvrdil, jak úžasné štěstí v životě mám. Nejen, že mám skvělou rodinu, ale že pracuji pro lidi, kterých si vážím nejen za to, co dokázali, ale i za to, jací jsou to lidé.

Pavel Samek, Alvaro Ordonez a Rainer Hoss na mistrovství Evropy 2019 (foto: Jakub Csontos, Eastlabsphoto.com)

Čtyři soutěžní dny pravděpodobně nemají žádné jiné kulturistické závody na světě. Jaká to byla zkušenost a jak se pořadatelům podle Vás podařilo soutěž zorganizovat?

Těžko to hodnotit. Za mě vše poměrně fungovalo. Co velmi oceňuji, je to, že soutěž měla poměrně rychlý průběh. Nebyly moc žádné prostoje a časové zpoždění celkem dokážu pochopit. Jediné, co mi je trochu líto, že kulturistika je prostě takový underground a na soutěž se v podstatě přijdou podívat pouze členové výprav. Myslím, že i na malé soutěži v ČR je lepší divácká kulisa.

Máte díky výsledku z mistrovství Evropy teď chuť zkusit si ještě nějaké další závody?

Už je cca měsíc po závodech, takže si to trochu sedlo. Hrozně mě překvapilo, jak tělo reaguje a jak mohu vypadat. Takže mi to trochu hlodá. Určitě nepůjdu hned na podzim, protože to jsem slíbil, že pojedeme na dovolenou někam do tepla. Musím si užít dcery, než mi vyroste. (úsměv) Ale pokud budu zdráv, tak bych si rád ještě asi na pódium stoupnul. Vždy jsem snil o tom závodit na Grand Prix PEPA Opava. Jen jsem si říkal, že to je soutěž mimo mou výkonnost. A teď si říkám, že jako mistr Evropy bych si tam mohl možná už troufnout. (úsměv) To je odpověď. Ano, chci zjistit, jak mohu vypadat, pokud budu aplikovat postupy, které jsem se naučil, po dobu dalších osmnácti měsíců. Tak pak třeba ten podzim 2020. Cesta je přece důležitější než cíl. (úsměv)

Pavel Samek na mistrovství Evropy 2019 (foto: Jakub Csontos, Eastlabsphoto.com)

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl ještě poděkovat?

V první řadě mé rodině. Budu se opakovat, ale prostě stačí jen to, že prostě jsou a vše jde samo. Pak i mému zaměstnavateli, firmě PROM-IN, za to, že i když jsem pro ně takový trochu mimozemšťan, co se musí najíst i v průběhu porady, tak mě stejně respektují, a myslím, že mě mají i celkem rádi. No a za pomoc v přípravě musím poděkovat především Tomáši Burešovi za konzultace, Slávkovi Vinogradovi za to, že mě tam dotlačil. A pak kamarádovi Radkovi Pakandlovi za ty srandičky, co si ze mě dělal, a že mě držel psychicky v klidu. No a pak se musím zmínit o Martinu Novotném, Zdeně Razýmové a Lídě Čížové za to, co zvládají na tak velké soutěži. Za mě je absolutně nepochopitelné, že jsou tam pět dní ve 110% zápřahu a vlastně se jdou jen vyspat. Za mě jsou to asi největší nadšenci pro kulturistiku, jaké jsem viděl.


Pavel Samek na mistrovství Evropy 2019 - fotografie z pódia

Foto:
Jakub Csontos, Eastlabsphoto.com


Pavel Samek na mistrovství Evropy 2019 - fotografie z pláže

Foto:
archiv Pavla Samka
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 126 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie