Reklama:

Závodníci ve physique - rozhovory před mistrovstvím Evropy 2019

9.171 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2019 - 2. - 5. 5. 2019, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Nela Kordiaková (video) • Monika Špačková • Barbora Hudcová (video)Monika Klementová (video)Adéla UhrováEva DlabajováViktoria BabíkováBarbora KrálováMagdalena FejfarováJulie SvitákováJana ŽitnáMartina KůrkováMarcela KotkováŠárka Čejková bodyfitness: Markéta KretschováJana PaulátováDenisa KeppertováAndrea Jančíková (video) wellness: Kristýna Seidlová (video)Kristýna PolomisováSabina Kaderkováphysique: Matěj Belička (video) Ondřej NovákAntonín VuMichael Špaček (video)Zdeněk Vrána (video)Roman HajabáčMilena Koudelkovákulturistika: Michal MacekMichael KrihoLibor VoborníkPavel Bartoníček Jan Tomášek (video)Vladimír Semerád (video) • Milan BodlákEmil Boar (video) klasika: Václav OnderkaJakub KolínekVojtěch FojtíkMiroslav DopirákBohumil ŠevcPavel SamekMarian Jankovčinfitness: Ondřej Ságner (video)Lucie Dulovcová
Před ME:
nominaceharmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
z místa děníden 1 + foto - 4 medaile!
den 2 + foto - 2 medaile! den 3 + foto
den 4 + foto - 1 medaile! kompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
M. Kůrková L. VoborníkJ. Tomášek
J. KolínekP. Samek

Ve dnech 2. - 5. května 2019 se ve španělské Santa Susanně uskuteční ME v kulturistice, ME ve fitness a také ME juniorů a masters. Na tuto sportovní událost se již chystá i česká výprava, ve které nebudou chybět ani zástupci mužské kategorie physique. Fandit můžete Matějovi Beličkovi, jehož tréninkové video jsme Vám nedávno přinesli, Michael Špaček a Zdeněk Vrána se Vám prostřednictvím videotréninku ještě představí. S dalšími třemi startujícími závodníky se dnes můžete seznámit v následujících rozhovorech.

Jedná se o tři sportovce, z nichž každý bude zastupovat de facto jinou generaci. Nejmladší z trojice, Antonín Vu, se ve Španělsku představí mezi juniory, Ondřej Novák zabojuje v hlavní mužské kategorii a Roman Hajabáč na pódiu masters ukáže, že i zralý muž dokáže patřičným tréninkem a disciplínou donutit tělo k rozvoji a svalovému růstu. Všem našim závodníkům budeme držet palce, aby se jim ve Španělsku dařilo a aby nasbírané zkušenosti dokázali dobře zúročit ve své další sportovní kariéře.

jménokategorie
Matěj Belička physique mužů do 179 cm
Ondřej Novák physique mužů do 182 cm
Antonín Vu physique juniorů do 174 cm
Roman Hajabáč physique mužů masters 40 - 44 let
Michael Špaček physique mužů masters 40 - 44 let
Zdeněk Vrána physique mužů masters 45 - 49 let

Roman Hajabáč

Vybrané úspěchy:

Mistrovství světa 2018 - 10. místo ve physique masters 40 - 44 let

Romane, do Vaší první přípravy v loňském roce jste šel s obrovskou chutí a užíval jste si ji. Zachoval jste si stejný zápal i pro letošní rok?

Ano, naštěstí mi zápal zůstal, i když příprava na ME je pro mě z nějakého důvodu několikanásobně těžší. Nevyhnuly se mi zranění a ani nemoc, takže si mnohem víc vážím této příležitosti a připravím se, i když na poslední chvíli, nejlépe, jako to dokážu, a pak se uvidí, jak to zhodnotí odborníci.

Čím Vás závody tak chytly, že jste se rozhodl opět podstoupit obtíže soutěžní přípravy?

Je to úžasný sport, jeden z nejtvrdších, co znám, a je mi ctí, že dostávám tuto šanci. Chytlo mě, jak je to těžké, baví mě sledovat domácí a světovou špičku, co dokážou se svým tělem, a chci si s nimi změřit síly. Chytla mě atmosféra přímo na závodech a možnost propagace tohoto sportu a propagace zdravějšího životního stylu širší veřejnosti prostřednictvím mojí maličkosti.

Soutěžní příprava vyžaduje obrovskou disciplínu, v jejím průběhu se v podstatě vše točí jen kolem cvičení, jídla a regenerace. Jak to zvládáte? Daří se Vám plně dodržovat tréninkové plány?

Poslední měsíce dodržuji vše, co je potřeba. Když je čas trénovat, trénuji, když je čas regenerovat, regeneruji. Přesunuli jsme tréninky na brzké ráno, ať je čas regenerovat i jíst, a v závěru i čas na druhou tréninkovou fázi v odpoledních hodinách. Samozřejmě by to nešlo bez dodržování stravy, jak obsahově, tak s časy, kdy se má jíst. Není to lehké, přiznávám, jelikož to dodržuji už delší dobu, ale je to nedílnou součástí přípravy, bez které to dnes nejde. Každé správné jídlo ve správnou dobu Vás posune dál.

V přípravě na loňské MS jste cílili hlavně na rozvoj ramen, prsou a zad. Zachováváte si tento přístup i v letošním roce?

Tuto kostru přípravy jsme zachovali a zaměřili se na kvalitu, věnujeme se ale i nohám a dalším partiím. Světová špička je někde úplně jinde, což jsem si uvědomil na MS, a od té doby jsme s pokorou museli s trenérem přidat na tvrdosti a celkové připravenosti. Bylo třeba nabrat svalovou hmotu a vyhrát si s kvalitou.

V minulém roce jste měl možnost porovnat se se světovou konkurencí. Co jste si z toho odnesl a jaký vliv to mělo na Vaši letošní přípravu?

Odnesl jsem si hlavně pokoru a úctu k jejich připravenosti. Bylo neskutečné to vidět a zažít na vlastní kůži. Nejdříve jsem byl zklamán ze svého umístění, ale to trvalo jen několik hodin, pak mi to dodalo neskutečnou energii do další přípravy ve snaze se co nejvíc přiblížit připravenosti světové špičky.

Českou výpravu bude reprezentovat celá řada physique "mlaďasů", někteří z nich jsou dokonce ještě junioři. Závidíte jim jejich mladá léta? V čem je podle Vás těžší a v čem zase lehčí připravovat se na soutěž jako physique masters?

Byl jsem se podívat letos na mistrovství Čech v Mladé Boleslavi a musím říct, že máme výbornou základnu jak říkáte "mlaďasů", kteří mají kvalitu i drive prosazovat se na evropských i světových akcích. Osobně bych rád vypíchnul Jana Tyrka, který je výborný, a také Josefa Ptáčníka. Oba jsem je tipoval na vítěze svých kategorií, oba borci mají obrovský potenciál a kvalitu. Moc jim to přeji. Můj věk mě posouvá tam, kam patřím, a jsem za to vděčný. Co se týče přípravy obou kategorií, nedokážu fundovaně zhodnotit rozdíly a podobnosti, protože jsem se bohužel v mladém věku nikdy nepřipravoval. Ale tipoval bych, že mladší závodníci mají rychlejší regeneraci, lepší stabilitu kloubů a šlach, a tak mají možnost pracovat s větší váhou.

Co jsou podle Vás Vaše nejsilnější zbraně, kterými hodláte "odzbrojit" porotu?

Pracovali jsme s trenérem Danem Pechánkem na V tvaru, tj. na šíři ramen a zad, a také na celkové kvalitě, zhodnocení progresu ale nechám na odborném posouzení rozhodčích. Důležitý je samozřejmě i nácvik prezentace a pózování, s čímž mi pomáhá dvojnásobný mistr světa a mistr Evropy Slávek Vinogradov.

Chystáte se v letošní sezóně kromě ME ještě na jiné závody?

Ano, zúčastním se mistrovství České republiky. Bude to neskutečný zážitek a už se těším na staré známé a kamarády.

Zpět na přehled


Ondřej Novák

Vybrané úspěchy:

BFC Adel Cup 2018 - 1. místo ve physique mužů do 182 cm
GP Fitness Brno 2018 - 2. místo ve physique mužů do 182 cm
Partner Cup 2018 - 2. místo ve physique mužů do 184 cm
Mistrovství České republiky 2017 - 6. místo ve physique mužů do 182 cm

Ondřeji, co pro Vás znamená posilovna, činky, soutěže, physique, cvičení vůbec?

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz. Posilovna, činky, soutěže a cvičení jsou pro mě životní styl. Mám rád spoustu sportů, dříve pro mě bylo fitko jenom doplněk, ale posledních pár let se to malinko otočilo. (smích)

Pokud se nemýlím, závodíte od roku 2017. Jak dlouho ale cvičíte a co nebo kdo Vás ke cvičení inspirovalo?

Cvičím osmnáct let, posilovny jsem začal navštěvovat již, tuším, v patnácti letech. Vadilo mi ale, že nemám žádný cíl, a tak jsem se začal zajímat o physique, to byla pro mě asi ta správná inspirace.

Dle výsledkových listin jste závodil za tělocvičnu Mega Fitness, Blue Sun Gym, FirstStep fitness… Kde se připravujete nyní a jak jste spokojen s podmínkami, které tam máte? Je tam vše, co ke svým tréninkům potřebujete?

Moje hlavní část přípravy se odehrává především v mé práci u hasičů, kde je sportovní příprava i povinná. Podmínky jsou tu úsměvné, ale když člověk chce, dá se to zvládnout.

Máte nějakého oblíbeného sparinga? Někoho, kdo Vás dovede dokopat ke kvalitnímu tréninku, i když se Vám nechce nebo jste unavený?

Kdo mě donutí v únavě cvičit? Dobrá a ostrá hudba, svědomí a blížící se závody. (smích)

Na kterých partiích se Vám podařilo od minulého roku nejvíce zapracovat? Předpokládáte vyšší závodní tělesnou hmotnost, než tomu bylo v loňském roce?

Nejvíc sem se soustředil na ramena a zadní stranu ramen, doufám, že se to i malinko povedlo. Váhově je to téměř beze změny, možná 0,5 kg do plusu.

Nominoval jste se na ME. Věříte si, že svými kvalitami dokážete obstát v evropské konkurenci? Co vidíte jako své největší přednosti?

Jedu sbírat zkušenosti a zážitky a samozřejmě se budu snažit v té konkurenci obstát. Přednosti? Stále dobrá nálada a to se snad odrazí i na pódiu. (smích)

Jaké jsou Vaše další ambice v oblasti physique?

Udržovat si co nejlepší formu, sbírat zkušenosti a líbí se mi classic physique…

Zpět na přehled


Antonín Vu

Vybrané úspěchy:

RCO Fitness Cup 2018 - 4. místo ve physique mužů do 178
Mistrovství Moravy a Slezska 2018 - 3 místo ve physique juniorů do 178 cm
Mistrovství České republiky 2018 - 2. místo ve physique juniorů do 178 cm

Pokud se nemýlím, poprvé jste závodil v loňském roce. Jak moc se Vám chtělo do další soutěžní přípravy, když už jste věděl, co všechno Vás čeká?

Ano, minulý rok jsem absolvoval své první soutěže a chuť do dalších byla velká. Už jen proto, že jsem poznal naprosto úžasné lidi! Navíc jsem vynechal podzim, což beru jako ideální odpočinek, po kterém jsem už chtěl opět do diety, a pak stát na pódiu po boku svých přátel.

Na jaké partie jste se od loňského roku nejvíc zaměřil, protože jste je bral jako slabiny? Jakého pokroku se Vám podařilo dosáhnout?

Nejvíce jsem se zaměřil na ruce a hrudník, protože jsem to považoval za největší slabiny. Výsledkem je zlepšení paží, za které jsem opravdu rád. Dokonce i hrudník se zkvalitnil a zvětšil.

Na jaké své partie jste nejvíc hrdý?

Jako své přednosti bych viděl široká ramena, záda, poměrně úzký pas (v poměru k ramenům) a nohy, potažmo lýtka, která vykukují z plavek. (smích)

V zimě jste si kromě posilovny dopřál po dlouhé době i lyžovačku. Nebál jste se, že by případný úraz mohl ovlivnit Vaše plány na letošní sezónu?

Ano, zimní sporty mám rád. Bruslení je mnohem častější, na lyže jsem se podíval snad po 5 letech, i přesto to bylo super. Ale upřímně, bál jsem se. Dávám si nyní mnohem větší pozor u jakýchkoliv aktivit, aby nedošlo ke zbytečnému zranění.

Neocenitelným pomocníkem v přípravě je někdo, kdo na Vaši formu koukne objektivním pohledem, protože sám závodník obvykle není něčeho podobného schopen. Máte někoho, jehož úsudku a případně radám plně důvěřujete?

Naprosto souhlasím. Mým trenérem je Jiří Malíř z Olomouce, se kterým jsem začal spolupracovat koncem roku 2018. Oslovil jsem ho s vidinou toho, že mě naučí cvičit a správně dodržovat jídelníček. No a z této "začátečnické" spolupráce spolu pokračujeme již druhým rokem. Co se týče jeho rad a úsudků, tak to je pro mě slovo boží. Viz dieta - dělám naprosto vše, co mi řekne, protože vím, že výsledek bude stát za to. Neskutečně si tohoto člověka vážím!

Jak moc jste byl nervózní z nominace na ME? Věřil jste si, že projdete? A co pro Vás nominace znamená?

Z nominace na ME jsem nervózní byl, ale vyšlo to a za to jsem rád. Znamená to pro mě, že mám postavu a tvary na to, abych reprezentoval ČR na mezinárodní úrovni, což mi také státní trenéři řekli do očí. To mi udělalo velkou radost.

Kam byste to chtěl jako závodník physique dotáhnout? Jaké jsou Vaše ambice?

Physique jako kategorie se mi opravdu líbí, jen mě trošku mrzí, že nejmenší výšková hranice je 174 cm, do kterých mám opravdu daleko. (smích) Na druhou stranu se zde vytvořila nová kategorie classic physique, která se mi svým způsobem líbí ještě maličko více. V první řadě se zde dají ukázat i nohy a zároveň mají pěkné pózy. Ale co se týče mých cílů, tak to je ještě daleko. Čas a dřina ukážou, kam bych to měl směřovat dál.

Zpět na přehled
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie