Reklama:

Závodníci v kulturistice
- rozhovory před ME 2019

14.469 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2019 - 2. - 5. 5. 2019, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Nela Kordiaková (video) • Monika Špačková • Barbora Hudcová (video)Monika Klementová (video)Adéla UhrováEva DlabajováViktoria BabíkováBarbora KrálováMagdalena FejfarováJulie SvitákováJana ŽitnáMartina KůrkováMarcela KotkováŠárka Čejková bodyfitness: Markéta KretschováJana PaulátováDenisa KeppertováAndrea Jančíková (video) wellness: Kristýna Seidlová (video)Kristýna PolomisováSabina Kaderkováphysique: Matěj Belička (video) Ondřej NovákAntonín VuMichael Špaček (video)Zdeněk Vrána (video)Roman HajabáčMilena Koudelkovákulturistika: Michal MacekMichael KrihoLibor VoborníkPavel Bartoníček Jan Tomášek (video)Vladimír Semerád (video) • Milan BodlákEmil Boar (video) klasika: Václav OnderkaJakub KolínekVojtěch FojtíkMiroslav DopirákBohumil ŠevcPavel SamekMarian Jankovčinfitness: Ondřej Ságner (video)Lucie Dulovcová
Před ME:
nominaceharmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
z místa děníden 1 + foto - 4 medaile!
den 2 + foto - 2 medaile! den 3 + foto
den 4 + foto - 1 medaile! kompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
M. Kůrková L. VoborníkJ. Tomášek
J. KolínekP. Samek

Odlet české výpravy na mistrovství Evropy 2019
Závodníci ve physique před mistrovstvím Evropy 2019
Závodnice v bikiny fitness (I.) před mistrovstvím Evropy 2019
Závodnice ve wellness fitness před mistrovstvím Evropy 2019
Španělské lázeňské a pobytové středisko Santa Susanna představuje nejenom vyhledávané letovisko, ale také doslova hlavní město kulturistiky a fitness. Po léta se zde konají vrcholné soutěže mezinárodní federace IFBB a nejinak tomu bude i letos. Už ve dnech 2. až 5. května se v prostorách Parc Colomer Sports Centre odehraje další ročník mistrovství Evropy zmíněné organizace, na kterém se bude závodit v nejrůznějších sportovních disciplínách a věkových kategoriích. Jak se už stalo zvykem, i letos do Santa Susanny odletěla početná česká reprezentační výprava. My jsme pro Vás její členy vyzpovídali v předsoutěžních rozhovorech, popřípadě jsme se za nimi vydali s kamerou. V již naplno běžícím seriálu interview s našimi reprezentanty před evropských šampionátem dnes budeme pokračovat a Vy si tak budete moci přečíst, s jakými pocity či ambicemi se do Španělska vydávali závodníci nastupující v kulturistice juniorů, mužů a masters.

jménokategorie
Michael Kriho kulturistika juniorů do 75 kg
Michael Macek kulturistika mužů do 70 kg
Libor Voborník kulturistika masters od 40 do 44 let nad 90 kg
Pavel Bartoníček kulturistika masters od 45 do 49 let do 80 kg
Jan Tomášek kulturistika masters od 50 do 54 let nad 80 kg
Milan Bodlák kulturistika masters nad 55 let do 75 kg
Vladimír Semerád kulturistika masters nad 55 let nad 75 kg
Emil Boar kulturistika masters nad 55 let nad 75 kg

Michael Kriho

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2018 - 2. místo v kulturistice juniorů do 70 kg
Mistrovství Moravy a Slezska 2018 - absolutní vítězství v kulturistice juniorů
Mistrovství České republiky 2016 - 3. místo v kulturistice juniorů do 70 kg

Michaeli, máte za sebou už něco odzávoděno na domácích mistrovských soutěžích, teď ale poprvé pojedete reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy. Vnímáte to jako dosud největší soutěž Vaší sportovní kariéry?

Rozhodně vnímám. Bude se jednat o můj úplně první mezinárodní start, což s sebou nese trošku nervozity, ale ta k tomu patří a bez ní by to nebylo ono. Ale zároveň se moc těším a věřím, že mě tato soutěž přinese další zkušenosti v mé sportovní kariéře.

S jakým cílem k šampionátu nastoupíte?

Určitě nastoupit v nejlepší formě a neudělat ostudu. (smích) S mým trenérem Milanem Obořilem jsme se hodně v přípravě soustředili na hloubku svalů, detaily a připravenost. My jen doufáme, že to rozhodčí ocení. Vše se ukáže až na pódiu. Tak se necháme překvapit.

Vloni jste závodil s hmotností kolem 66 kg. Jakou soutěžní váhu očekáváte ve Španělsku?

Očekávám něco kolem 70 kg, ale je to jen číslo. Důležité je, jak to bude vypadat v den závodů. Samozřejmě by mě potěšilo, kdybych měl o něco málo více než minulý rok.

Michael Kriho - forma 8 dnů před mistrovstvím Evropy 2019

Tuším, že v roce 2017 jste si utrhl úpon bicepsu. Jak náročné pro Vás tehdy bylo vrátit se k tréninku a do formy? A limituje Vás zranění nějak dodnes?

Ano, je to tak. Stalo se to nešťastně v práci při blbém pohybu. Náročné to bylo hlavně psychicky ale bral jsem to i z té lepší stránky a to takové, že si tělo odpočine a já budu mít čas i něco málo nabrat. Vlastně, ihned po ukončení rehabilitace jsem navázal spolupráci s mým trenérem Milanem Obořilem, který mně hodně pomohl jak psychicky, tak sestavením tréninku na biceps, který jsme často s lehkou váhou prokrvovali. Návrat nějak obtížný nebyl, jen ze začátku byl nejhorší trénink zad, protože tam jsou všechny cviky natahovací, ale postupem času jsem si zvykl. Momentálně je všechno v pořádku a nic mě neomezuje. Doktoři zřejmě odvedli dobrou práci.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Velké díky patří určitě rodině, hlavně mamce, která mě podporuje, jak jen to jde v těžkém závěru přípravy. Dále určitě všem lidem, známým a kamarádům, kteří mě sledují a fandí mi. Nesmírně si toho vážím. A v neposlední řadě chci poděkovat Milanovi Obořilovi, který mně ukázal úplně jiný pohled na kulturistiku a děkuju mu za vše, co pro mě dělá. Děkuji také Vám za příležitost k rozhovoru a přeji Vám i čtenářům pěkný den.


Michael Kriho - forma 8 dnů před mistrovstvím Evropy 2019

Zpět na přehled


Michael Macek

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2018 - 6. místo v kulturistice mužů do 70 kg
Mistrovství Moravy a Slezska 2018 - 4. místo v kulturistice mužů do 70 kg

Michaeli, máte za sebou už něco odzávoděno na domácích mistrovských soutěžích, teď ale poprvé pojedete reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy. Vnímáte to jako dosud největší soutěž Vaší sportovní kariéry?

Zdravím čtenáře Ronnie.cz. Ano, něco málo odzávoděno mám, v tomhle světe se pohybuji již pátým rokem. Nasbíral jsem zkušenosti, znalosti a dalo by se i říct, že jakousi moudrost a nadhled do tohoto sportu (smích). Ovšem, to, co mě za pár dní bude čekat ve Španělsku, bude trochu jiné kafe. Je to rozhodně obrovský krok kupředu, už to nejsou žádné "kondičáky". Mistrovství Evropy je pojem a rozhodně to budou největší závody mé závodní kariéry, tedy zatím, doufám. Je to pro mne čest, že mohu reprezentovat Českou republiku ve sportu, který miluji.

S jakým cílem k šampionátu nastoupíte?

No, s cílem to vyhrát samozřejmě (smích). Teď trochu vážně. Jsem si vědom, že jakožto relativní nováček ve váhové kulturistice, budu mít konkurenci. Kluci, co jezdí na Evropu z jiných zemí a vyhrávají, mají skvělé formy a nepochybně si jejich umístění zaslouží. Já ovšem také nezahálel. Dietu mám poněkud delší s cílem připravit co nejvíce možnou kvalitu a řekl bych, že se to i daří. Rozhodně jim nedám nic zadarmo, ale může se stát, že něco nevyjde. I na tohle jsem připravený. Jedu si to tam užít, udělat show, poznat nové lidí. Když mi šampionát nenadělí medaili, tak mi rozhodně dá cenné zkušenosti a nové přátele do budoucna.

Vloni jste závodil s hmotností mezi 61 až 64 kilogramy. Jakou soutěžní váhu očekáváte ve Španělsku?

Ano, minulý rok jsem měl na mistrovství Moravy a Slezska 64 kg a o týden později na republice 61 kg opravdu na prach. Kdyby mě někdo postavil proti světlu tak bych byl průhledný. Jak jsem řekl v předchozí odpovědi, dieta trvala kapku déle s cílem udělat nejlepší možnou kvalitu, životní formu, prozatím. Týden a půl před odletem mám 70,5 kg. Váhu na stagi, bych viděl na 64 až 66 kilo. Do váhové kategorie do 70 kg mam tudíž ještě trochu rezervu.

Michael Macek - forma 1,5 týdne před mistrovstvím Evropy 2019

Pokud se nemýlím, soutěžní kariéru jste začínal ve physique. Jaká to byla zkušenost a jaká kategorie je Vám bližší? Kulturistika anebo právě physique?

Máte pravdu, začínal jsem v kategorii men's physique tehdy s Fildou Šteflovičem, se kterým jsem pak spolupracoval i další sezónu. Jak už ale asi okolnosti nasvědčují, víc mě to táhlo ke kulturistice. Physique není špatné, je to moderní, rozhodně nejsem zastánce názoru, že závodník ve physique je méněcennější než kulturista, i když ta příprava se ve značných aspektech liší. Moje osobnost je ale poněkud jiná, jsem trochu šoumen, rád na stagi improvizuji, rád si zapózuji ty klasické pózy. Baví mě si s tím tělem hrát, přemýšlet nad pohyby. A tak se stalo, že jsem jednoho dne přišel do svého nynějšího mateřské fitka v Ostravě Kubík fitness, kde mě viděli a řekli mi, co jsem potřeboval slyšet nebo možná chtěl: "S tvými kulatými rameny jdi do kulturistiky!“. Jsem rád, za zkušenost ve physique, dalo mi to do mých pohybů eleganci, ale dá se říct, že jsem se z 55ti kilového fotbalisty stal 70ti kilový kultík (při mých 165 cm). Trochu jsem zmužněl, dokonce mi narostly i vousy (smích). Nicméně musím se zmínit i o kategorii classic physique, která mě do budoucna také láká.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

V první řadě, bych rád poděkoval Vám, redakci Ronnie.cz, že jste mi poskytli tuhle možnost. Děkuji čtenářům, snad jsem někoho zaujal a třeba mě i začne sledovat na mém Instagramu. Mé obrovské díky patří člověku, který mi hodně pomáhá v přípravě, ostatně jako ostatním závodníkům, když s námi konzultuje formy, radí, předává cenné informace a zážitky. Člověku, který nás podporuje ve všech věcech od suplementace po finanční pomoc na mistrovství Evropy, a tím je Jan Kubík. Bez něj bych si přípravu opravdu těžko dokázal představit a patří mu můj hluboký respekt. Děkují také ostatním členům Kubík fitness, kteří drží spolu, Barče Králové, která se také připravuje na Evropu a sdílíme spolu novinky a pocity. Dále své přítelkyni, která mi je oporou, rodičům a přátelům za pochopení. Promiň mami, že jsem si nedal na Velikonoce beránka. (smích)

Dále děkuji všem, kteří navštěvují české soutěže, ať už to je pohárovka nebo mistrovství. Je super, že o tenhle sport má zájem čím dál tím více lidí a rád bych, aby se dosáhlo toho, aby kulturistika, potažmo všechny kategorie a celkově fitness v České republice kvetlo a šlo tím správným směrem. A aby sportovci drželi spolu, byť se zdravou rivalitou. Uf, trochu jsem to natáhl co? Tak tímto bych to asi ukončil, děkuji moc za dočtení. Držte celé repre palečky a mějte se fajn!


Michael Macek - forma 1,5 týdne před mistrovstvím Evropy 2019

Zpět na přehled


Libor Voborník

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2019 - 1. místo v kulturistice masters od 40 do 49 let
Mistrovství světa NABBA 2007 - 2. místo v kulturistice mužů nad 179 cm
Mistrovství Čech 1999 - 1. místo v kulturistice mužů nad 90 kg
Mistrovství České republiky 1993 - 3. místo v kulturistice staršího dorostu nad 80 kg

Libore, pokud se nemýlím, tak se k závodění vracíte po pětileté odmlce. Jak náročné pro Vás bylo dostat se po takto dlouhé přestávce do formy?

Dobrý den, zdravím čtenáře a posluchače Ronnie.cz. V rámci svých zdravotních možností jsem cvičil, pokud to šlo. Dřív jsem říkal, že už závodit nebudu, že tomu dávám deset, maximálně dvacet procent. Jak možná někteří fanoušci vědí, mám chronické zdravotní potíže. Po posledních operacích však ustálené, v tréninku a teď už ani ve stravě mě to nijak neomezuje, spíš celkově životně. Mimochodem absolvoval jsem celkem přes dvacet narkóz, poslední právě před třemi lety, takže pauzy byly...

O závodění jsem uvažoval už dvakrát během posledního roku, ale buď se mi nezdála forma, nebo byl nějaký zdravotní problém, takže jsem to odkládal a nechal otevřené. Teď v lednu už to všechno klapalo, tak jsem se rozhodl dotáhnout to do konce.

Zahlédl jsem, tuším na Facebooku, že se Vaše hmotnost v přípravě vyšplhala pořádně vysoko. Kolik to bylo v objemu a kolik by to mělo být odhadem na mistrovství Evropy, které by pro Vás mělo představovat vrchol jarní části sezóny?

V lednu to bylo 130 až 131 kg, chtěl jsem závodní váhu 115 kg, to bych byl maximálně spokojen. Ale asi to bude o něco méně, uvidím, co voda. Cílem bylo samozřejmě zlepšit vršek, nohy jedu naplno až poslední čtyři měsíce.

S jakým cílem na mistrovství Evropy pojedete?

Těžko odhadovat konkurenci, loni nebylo mnoho závodníků v mé kategorii, ale třeba v Rusku je nekonečná studnice dobrých borců, opravdu nevím. Ale finále asi jo.

Libor Voborník - forma v přípravě na mistrovství Evropy 2019

Máte po evropském šampionátu i další soutěžní plány? Uvidíme Vás nyní na pódiu častěji?

Uvažuji ještě o Diamond Cupu v Budapešti, není to daleko a byl by čas na krátký odpočinek po mistrovství Evropy. Závody vybírám hlavně dle formy a potom destinace. Nechci procestovat půl světa za 50 tisíc, to opravdu ne. Květen ve Španělsku se mi zamlouval hned, forma tam směřovala, je to mistrovství Evropy a přijatelná vzdálenost i podmínky celkově. Další soutěžní plány nechám otevřené po odpočinku, nejdříve musíme se společníkem otevřít fitko a pak se uvidí.

Vím, že působíte jako trenér. Jak se Vám dařilo spojit práci s přípravou?

Tak občas musím přehodit svůj trénink podle klientů, abych to skloubil a s tím i jídlo, které mám tak trochu chaotické i teď v dietě. Mám takový volnější systém, nic přesně nepočítám, samozřejmě vím plus mínus, kolik, čeho sním, ale přesnost nehrotím a podle pocitu s tím hýbu. Byl jsem teď v podstatě připraven už tři týdny dopředu, tak jsem přidal cukry a ono to spalovalo ještě líp a hmota držela.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Co se týče doplňků výživy spolupracuji s novou ambiciózní značkou VIGOR, s jejímž majitelem Láďou Lněničkou se známe velmi dlouho a firma preferuje kvalitu na prvním místě. Dále jsou to firmy Alprim - David Šolc, Autodoprava Gois - Petr Gois, Turbíny.cz - Marcel Pavel, kamarádi a klienti, kteří sportu fandí. S konzultacemi formy a připomínkami mi pomáhají moji svěřenci Petr Kovář, Bohumil Ševc a Richard Stratil, jinak přípravu si jako vždy celou řídím sám.

Dále nejlepší kamarádka Helenka a v neposlední řadě moje maminka, což je v mém věku možná neobvyklé, ale prostě rodiče máme jen jedny a po všem, co jsem si zdravotně prošel, chápu její přirozené obavy při náročnosti přípravy. A přesto mi fandí a zajímá se. No a spousta dalších, kterým říkám: "Zmíním se o Tobě ve své knize." (úsměv)


Libor Voborník - forma v přípravě na mistrovství Evropy 2019

Libor Voborník na mistrovství České republiky 2019

Zpět na přehled


Pavel Bartoníček

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2019 - 1. místo v kulturistice mužů do 80 kg
Mistrovství České republiky 2015 - 1. místo v kulturistice masters od 49 do 50 let
Mistrovství České republiky 2014 - 1. místo v kulturistice mužů do 75 kg
Mistrovství České republiky 2011 - 1. místo v klasické kulturistice mužů do 180 cm
Mistrovství Evropy 2007 - 5. místo v klasické kulturistice mužů do 178 cm

Pavle, jestli se nepletu, tak Vás čeká první reprezentační akce od roku 2012. Jak se na mistrovství Evropy těšíte a s jakým cílem k šampionátu pojedete?

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz. Na mistrovství Evropy se vracím po sedmi letech, kdy jsem závodil v kategorii klasická kulturistika do 180 cm. Nyní budu závodit v jiné kategorii, a to kulturistice masters od 45 do 49 let do 80 kg. Tato kategorie bude pro mě nová a velmi se na ni těším. Cítím, že mám letos životní formu, což potvrzují i výsledky z jarních soutěží - mistrovství Čech a mistrovství České republiky. Tak bych rád na mistrovství Evropy odletěl s cílem dostat se do šestičlenného finále. S tímto umístěním bych byl velmi spokojen.

Řadíte se už mezi veterány a tělo se přeci jenom po letech tréninku může ozývat. Musel jste v posledních letech v tréninku s ohledem na to udělat nějaké změny?

Letos mi bude 47 let, cítím se dobře, nemám žádné zdravotní problémy ani omezení a během mé přípravy na jakoukoliv soutěž nedělám žádné změny. Tréninky jsou akorát tvrdší a intenzivnější.

Pavel Bartoníček na mistrovství Čech 2019

Jen málo našich kulturistů toho má odzávoděno jako Vy. Jak se kulturistika za posledních pětadvacet let podle Vás proměnila? Jaké změny pozorujete v organizaci a úrovni soutěží?

Ano, na kulturistické scéně se pohybuji už více jak 27 let a za tu dobu se kulturistika změnila hodně, jak v pravidlech, tak v kategoriích a v ohodnocení. Když bych se měl nyní rozhodnout začít se sportovní kulturistikou, tak bych za těchto podmínek určitě nesoutěžil. Myslím, že za to úsilí a za to, co vše stojí příprava na závody, je v dnešní době tento sport neohodnocen. Nechci hodnotit organizaci a úroveň soutěží, každá soutěž je jiná.

Skončí pro Vás startem na mistrovství Evropy sezóna, anebo máte v plánu nastoupit ještě i k nějakým dalším soutěžím?

Po mistrovství Evropy pro mě sezóna nekončí, mám v plánu se ještě zúčastnit pohárových soutěží konaných v ČR.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Hlavně bych chtěl poděkovat své rodině za trpělivost a podporu v čtyřměsíční přípravě, která je pro mě velmi náročná. A dále také sponzorům, díky kterým se mohu mistrovství Evropy zúčastnit.


Pavel Bartoníček na mistrovství Čech 2019

Pavel Bartoníček na mistrovství České republiky 2019

Zpět na přehled


Milan Bodlák

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2017 - 1. místo v kult. mužů masters nad 65 let
Mistrovství Evropy 2014 - 3. místo v kulturistice mužů masters od 60 do 65 let
Mistrovství České republiky 2014 - 3. místo v kulturistice mužů do 82,5 kg
Mistrovství Evropy 2013 - 1. místo v kulturistice mužů masters od 60 do 64 let
Mistrovství Evropy 2012 - 1. místo v kulturistice mužů masters nad 60 let

Milane, prozraďte prosím našim čtenářům, jaká byla Vaše příprava na letošní sezónu. Šlo v ní všechno, jak jste zvyklý, anebo byla v něčem jiná či třeba těžší než obvykle?

Zdravím návštěvníky stránek kulturistiky. Přípravu na loňské mistrovství světa jsem musel přerušit, jelikož mne trochu zradilo zdraví. Ač jsem si, jako my všichni, myslel, že když dělám vše ok, tak se mi nemůže nic stát, bohužel stalo se. Moje příprava na jaro je takový test, co si ještě mohu dovolit.

Tradičně se zúčastníte mistrovství Evropy v Santa Susanně, kde už po několikáté v řadě změříte síly i s výrazně mladšími borci. Ačkoliv je výsledek určitě důležitý, chápu to tak, že závodíte i pro jiné věci. Atmostéru závodů, pro to, setkat se se soupeři, a prostě si zazávodit. Je to tak?

Samozřejmě dobré umístnění je to, proč závodíme. A proto děláme vše, co je vašich silách. Jsou však i jiné hodnoty, které jsou neméně důležité. Atmosféra velkých závodů, parta kamarádů, vědomí, že někam patřím, to nelze ničím nahradit.

Milan Bodlák na mistrovství České republiky 2019

Před Vašima několika předchozími účastmi na velkých mezinárodních soutěžích jsem Vám tak trochu podsouval, jestli nechcete nastoupit v lehčí hmotnostní kategorii. Vy jste zatím vždy závodil v těžší váhovce, ale teď po nominaci na svazových webových stránkách u Vašeho jména figuruje už opravdu kategorie do 75 kg. Zkusíte se tedy na mistrovství Evropy s hmotností vejít do lehčí váhy?

Nebylo to plánované. Nemohu teď trénovat tak, jako dříve. Vyplynulo to z okolností.

V jednom z předchozích rozhovorů jste se mi zmínil, že ve Fitness Aura už vypomáháte jenom jako brigádník. Přesto, kolik času v posilovně celkem strávíte, ať už prací, anebo při Vašich vlastních třenicích?

V Auře jsem už bezmála dvacet let. Je součástí mého života. I když již jsem zde už jen jako brigádník, stále mi záleží na tom, aby vše klapalo. Je málo dní v týdnu, kdy tam nejsem.

Komu patří Vaše poděkování za pomoc nebo podporu v této přípravě?

Na konci každého rozhovoru je tato otázka. Je správné poděkovat někomu, kdo nám pomáhá. Nejvíce samozřejmě je třeba poděkovat rodině. Oni nejvíce sdílejí naše útrapy, naše zklamání i naši radost z úspěchů. Poděkovat je třeba i lidem, kteří nám pomůžou, protože oni chtějí. V mém případě je to domovské fitness Aura s Honzou Tomáškem a Vráťa Fryček s e-shopem Namakanej.cz, kde mám vždy dobré ceny doplňků stravy.


Milan Bodlák na mistrovství České republiky 2019

Zpět na přehled


Vladimír Semerád

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2019 - 1. místo v kulturistice masters od 65 do 69 let
Mistrovství České republiky 2017 - 1. místo v kulturistice masters od 60 do 64 let
Mistrovství ČSSR 1989 - 3. místo v kulturistice mužů do 179 cm
Mistrovství ČSSR 1988 - 2. místo v kulturistice mužů do 179 cm
Kult. soutěž o Putovní pohár časopisu Trenér 1987 - 2. místo v kult. mužů do 174 cm

Vladimíre, do letošní sezóny jste vstoupil pěkně zostra, a to startem na mistrovství Čech, kde jste změřil síly i s o čtyřicet let mladšími soupeři. Jaká to byla zkušenost?

Zdravím čtenáře Ronnie.cz. Na mistrovství Čech mužů do Mladé Boleslavi, jsem šel po půl roce, který uplynul od prosincového mistrovství světa masters, tak trochu nasát atmosféru před opravdovým vrcholem sezóny. Tím byla obhajoba titulu mistra České republiky v kategorii masters nad 65 let. Přihlásil jsem se do kategorie nad 90 kg, nicméně superkompenzací a tvrdým tréninkem se mi do čtvrtka před soutěží podařilo dostat pod 90 kg. Proto jsem byl odprezentován do, jak já říkám, "královské devadesátky". A musím uznat, že to byla kategorie parádní. Před všemi těmi mladými kluky (mnozí by mohli býti i mí vnuci) skládám poklonu. Na druhou stranu jsem snad ostudu neudělal, vždyť jsem byl v celé soutěži nejstarší účastník. Co se týká zkušenosti? Mám něco za sebou. Jsem v plné přípravě od léta 2016, kdy jsem získal titul mistra republiky 2017 a 2018. Byl také účastníkem mistrovství Evropy 2017, 2018 a mistrovství světa 2017, 2018 v kategorii masters. Každá soutěž je pro mne další výzva. Baví mne trénovat, hlídat si stravu, zdraví mi drží, tak do toho prostě jdu.

Nerovný boj s mladšími konkurenty Vás bude čekat i začátkem května na mistrovství Evropy a vnímám to tak, že ačkoliv je výsledek jistě vždy důležitý, závodíte i pro jiné věci. Jaké to jsou?

Jdu na soutěž s tím, že je důležité, co jsem proto v přípravě udělal. Výsledek? Ano, každý chce vyhrát, to je jasné. Nicméně já pro to mám svá osobní vysvětlení, a hlavně je to jen sport. Pojedu do Santa Susanny po třetí za sebou. Vím, co jsem vše pro dobrý výsledek udělal. A to je pro mne důležité. Ano, tím, jak IFBB upravila pravidla pro tu nejstarší kategorii masters (nad 55 let a nad 75 kg), tak je to pro chlapy jako já (66 let) limitující. Ale tak to prostě je. Pro mne je velkou ctí reprezentovat ČR na tak vysoké úrovni (ME a MS). Je to po roce opět výzva. Nebojím se toho. Těším se na to. Na těchto soutěžích bývá vždy skvělá parta, vznikají nová přátelství, a i to je pro mne v mém věku velmi důležité.

Vladimír Semerád na mistrovství České republiky 2019

Vím, že v současnosti působíte i jako trenér. Znamená to, že jste řízení autobusu, které bylo Vaším povoláním léta, už pověsil na hřebík? A jak se Vám daří spojit letošní přípravu právě s prací?

Ano trénuji, ale na rovinu říkám, že v posilovnách je přetlak trenérů. Proto jsem se zaměřil ne až tak na komerční trénink, ale na mladé. Viděl jsem, že netrénují dobře a těm se věnuji. Proto říkám, že trenéřina mě neživí. Těch pár korun od mladých věnuji na charitu (v Říčanech v kostele dávám část panu faráři do kasy). Tím odpovídám na další část otázky. Po skončení mistrovství Evropy jdu opět za "kulatou lopatu". Tím, že jsem zkušený řidič mám o práci postaráno. Mimo jiné znám Evropu, tak si mne najímají cestovní kanceláře a já jezdím i okruhy po EU a tady u nás linky po ČR. Přiznávám, že mám dvě lásky - kulturistiku a řízení autobusu. Kdo jednou sedne do patrového 20titunového kolosu a projede s ním Evropu od severu k jihu, tak mu to zůstane v srdci. Stejně tak, kdo chodí do posilovny (do té železné kliniky a "morduje se" s tam těmi činkami), tak to má v krvi. Srdce a krev (autobus a železo), to je můj život, můj svět, můj domov. A tady se dostávám k tomu, že se mne lidé ptají - jak to děláš? Kde bereš tu energii, sílu, motivaci. Mám jednoduchou odpověď. Chce to znát svou cenu, vážit si sebe a svých schopností a jít si za svým cílem. Jak prosté a jednoduché. Nestěžovat si a umět snášet rány. O tom, čím jsem si prošel v minulosti, jsem toho již řekl a napsal dost a dost. A pro mladé nástupce té mé kulturistické generace 70., 80. a 90. let mám jednu radu: "Lenoch nikdy nezačne, slaboch nikdy nic nedokončí, ale vítěz (sám nad sebou) to nikdy nevzdá."

Od svého návratu na soutěžní pódia jste toho odzávodil opravdu hodně. Co plánujete pro letošní sezónu dál? Odpočinete si, anebo se zkusíte připravit i na podzimní soutěže?

Ten plán je jasný. Mistrovství České republiky 2019 a mistrovství Evropy 2019. A uvidím, jak bude vypadat léto (kolik bude práce). Nechci tady psát o penězích. Protože stále slyším a čtu "nářky borců", nemám peníze, nemám sponzory, nemohu se připravit. Tak já říkám - také nemám peníze, také nemám sponzory, ale připravím se. Chodím do práce a k tomu tvrdě trénuji. Brzy po ránu nebo pozdě večer, ale připravím se. A to je mi 66 let. Abys byl úspěšný a vítězil (hlavně sám nad sebou) musíš se rozhodnout a být oddán Bohu. Ano, jsem věřící (mám své modlitby, svá kázání) a nestydím se za to. Proto má odpověď, co bude na podzim je, že co mi řekne mé srdce, tak za tím půjdu.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Ano, děkuji rodině, ženě, dětem, vnoučatům. Všem těm, kdo mi pomáhají v těch nejtěžších chvílích, když jsi ztratil milovanou osobu. Děkuji kamarádům, přátelům a všem těm, které jsem na té kulturistické cestě potkal. Bylo jich mnoho, někteří již ani nejsou mezi námi a já na ně myslím a vzpomínám v dobrém. Přeji všem pohodu, klid a přál bych si, abychom se vrátili k tomu pravému ryzímu přátelství.


Vladimír Semerád na mistrovství České republiky 2019

Zpět na přehled
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.05.11:27elrubio - Poklona a klobouček, pane Semeráde. To je pravá láska (ke..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie