Reklama:

Závodníci v klasické kulturistice - rozhovory před ME 2019

14.675 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2019 - 2. - 5. 5. 2019, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Nela Kordiaková (video) • Monika Špačková • Barbora Hudcová (video)Monika Klementová (video)Adéla UhrováEva DlabajováViktoria BabíkováBarbora KrálováMagdalena FejfarováJulie SvitákováJana ŽitnáMartina KůrkováMarcela KotkováŠárka Čejková bodyfitness: Markéta KretschováJana PaulátováDenisa KeppertováAndrea Jančíková (video) wellness: Kristýna Seidlová (video)Kristýna PolomisováSabina Kaderkováphysique: Matěj Belička (video) Ondřej NovákAntonín VuMichael Špaček (video)Zdeněk Vrána (video)Roman HajabáčMilena Koudelkovákulturistika: Michal MacekMichael KrihoLibor VoborníkPavel Bartoníček Jan Tomášek (video)Vladimír Semerád (video) • Milan BodlákEmil Boar (video) klasika: Václav OnderkaJakub KolínekVojtěch FojtíkMiroslav DopirákBohumil ŠevcPavel SamekMarian Jankovčinfitness: Ondřej Ságner (video)Lucie Dulovcová
Před ME:
nominaceharmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
z místa děníden 1 + foto - 4 medaile!
den 2 + foto - 2 medaile! den 3 + foto
den 4 + foto - 1 medaile! kompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
M. Kůrková L. VoborníkJ. Tomášek
J. KolínekP. Samek

Odlet české výpravy
na mistrovství Evropy 2019
Závodníci v kulturistice před mistrovstvím Evropy 2019
Závodníci ve physique před mistrovstvím Evropy 2019
Závodnice ve wellness fitness před mistrovstvím Evropy 2019
Prostory španělského Parc Colomer Sports Centre ve dnech 2. až 5. května hostí další ročník supermistrovství Evropy mezinárodní federace IFBB, které v sobě tentokrát zahrnuje hned čtyři šampionáty, a to Mistrovství Evropy v kulturistice, Mistrovství Evropy ve fitness, Mistrovství Evropy juniorů a Mistrovství Evropy masters. Všech soutěží se zúčastní i čeští reprezentanti, které jsme pro Vás vyzpovídali v předsoutěžních rozhovorech. Dnes Vám nabízíme ta interview, která nám poskytli závodníci, kteří v rámci Mistrovství Evropy v kulturistice či mistrovství Evropy juniorů a masters zkusí štěstí v klasické kulturistice, classic physique, anebo games klasické kulturistice. Všechny tyto kategorie mají společné to, že v nich sportovci musejí splňovat hmotnostní limit ve vztahu k jejich výšce. Liší se pak v přísnosti tohoto omezení, v případě classic physique pak i předepsanými pózami anebo podobou požadovaných soutěžních plavek.

jménokategorie
Václav Onderka klasická kulturistika juniorů
Jakub Kolínek klasická kulturistika juniorů
+ games klasická kulturistika mužů nad 175 cm
Vojtěch Fojtík klasická kulturistika juniorů
Miroslav Dopirák klasická kulturistika masters od 40 do 44 let
Bohumil Ševc klasická kulturistika masters od 40 do 44 let
Pavel Samek klasická kulturistika masters od 40 do 44 let
Marian Jankovčin classic physique masters + classic physique mužů nad 180 cm

Václav Onderka

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Moravy a Slezska 2019 - 6. místo v klasické kulturistice mužů do 180 cm
Mistrovství Moravy a Slezska 2018 - 2. místo v kulturistice staršího dorostu nad 72 kg
Mistrovství Moravy a Slezska 2017 - 3. místo v kulturistice staršího dorostu do 72 kg
Mistrovství České republiky 2016 - 2. místo v kulturistice mladšího dorostu do 65 kg

Václave, svůj první start na mistrovství Evropy jste si připsal vloni, kdy jste po sloučení kategorií plnil nevděčnou roli nejmladšího závodníka startovního pole. Jakou zkušeností pro Vás evropský šampionát tehdy byl?

Byla to pro mě tehdy velká zkušenost ohledně mezinárodního závodění. Musel jsem přehodnotit, jak v závěru přípravy manipulovat s jídlem a pitím, když se cestuje takovou dálku jako na mistrovství Evropy.

Letos se vydáváte do Španělska znovu. Na jakých zlepšeních jste od loňské sezóny pracoval a jak se to podle Vás povedlo? A o kolik vyšší by měla být Vaše soutěžní hmotnost právě proti loňsku?

Tak zaprvé jsem musel nabrat co nejvíce svalové hmoty. Povedlo se mi to těžkými silovými tréninky a správně nastaveným jídlem. Trénuji zásadně základní cviky s co nejtěžšími váhami. Jídlo mám v objemu vždy nastaveno z kvalitních zdrojů, ovšem taky se stane, že tam sem tam padne nějaká sladkost. Letos by se moje závodní váha se měla pohybovat kolem 79 kg, což je o cca 4 kg více než loni.

Václav Onderka 4 dny před mistrovstvím Evropy 2019

Udělal jste v přípravě letos nějaké změny, ať už v tréninku, nebo dietě?

Určitě ano. Jednalo se o to, že celou dietu jedu silové tréninky (těžké dřepy, mrtvé tahy, bench-press, tlaky) s co nejvyšší intenzitou tréninku, kterou ovšem je s přicházejícími závody těžké udržet. Co se týče jídla, tak jsem se celou dietu (cca 3,5 měsíce) snažil udržovat stále vysoký příjem jídla a z toho vždy co nejvíce vytěžit. Uvedu příklad. Dietu jsem začínal v polovině února a hodnoty byly 200 g bílkovin, 300 g sacharidů a 100 g tuků. Až když jsem viděl, že to přestává hubnout a posouvat se dále, pak jsem teprve snížil příjem třeba o 50 g sacharidů. A takhle postupně až do závodů.

S jakým výsledkem z mistrovství Evropy 2019 byste byl spokojený?

Vyhrát! Pokud ale mam být realista, tak bych si přál, ať letos nesloučí kategorie a jsem ve svojí kategorii klasické kulturistiky juniorů do 20 let. A myslím si, že bych mohl reálně bojovat o finále.

Chtěl byste touto cestou někomu poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

První člověk, který si zaslouží moje poděkování, je Stanislav Pešát, který mi pomáhá každoročně s přípravou na soutěže. Pak bych chtěl poděkovat rodině, kamarádům a přítelkyni za to, že chápou, co dělám, a podporují mě v tom.


Václav Onderka před mistrovstvím Evropy 2019

Václav Onderka na mistrovství Moravy a Slezska 2019

Zpět na přehled


Jakub Kolínek

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2018 - 1. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistrovství Moravy a Slezska 2018 - 1. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistrovství České republiky 2017 - 2. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistrovství Moravy a Slezska 2017 - 2. místo v klasické kulturistice juniorů

Jakube, loňská sezóna se Vám povedla perfektně, když jste se ve své kategorii stal mistrem republiky. Přesto Vaším cílem pro letošek jistě bylo ještě se zlepšit. Na čem jste konkrétně pracoval a jak se to podle Vás povedlo?

Hlavním cílem bylo samozřejmě přibrat co nejvíce svalů, jelikož mám ve své kategorii stále velkou rezervu, cca 6 kg. Ovšem jsem zastáncem přibírání kvalitní hmoty, což je práce na hodně let. Ale i přesto si myslím, že nějaký svalový progres od loňské sezóny tam přece jenom je. Jde to poznat především na stehnech, která trochu povyrostla, ale hlavně se prohloubila a zkvalitnila, což byl jeden z mích cílů. Dalším cílem bylo zachování "X" tvaru postavy, důležitého zejména pro mou kategorii, což považuji také jako splněný cíl.

Poprvé jedete Českou republiku reprezentovat na mistrovství Evropy. S jakým cílem se šampionátu zúčastníte?

Určitě bych nechtěl, aby to znělo nějak namyšleně, ale myslím si, že Česká republika je místo, kde je kulturistika poměrně na vysoké úrovni. Takže když vyhrajete mistrovství ČR, tak se určitě v Evropě neztratíte. Proto tam jedu s cílem získat medaili, ale jak to dopadne, nechám na rozhodčích.

Jakub Kolínek před mistrovstvím Evropy 2019

Máte trenéra? Je někdo, s kým konzultujete přípravu?

Přípravu konzultuji se svým, troufnu si říct, kamarádem a trenérem Milanem Obořilem, který mi především teď v závěru přípravy hodně pomohl a poskytl řadu cenných informací a rad, za což bych mu chtěl tímhle moc poděkovat.

Přibližte, prosím, čtenářům Ronnie.cz, jak jste se ke kulturistice vůbec dostal a čím Vás zaujala.

Já byl odmalička sportovně založený, hrál jsem fotbal, florbal chodil na sportovní školu, takže mi sport nebyl cizí. Samozřejmě jsem asi jako každý kluk obdivoval ty namakané herce v televizi, jako jsou Arnold, The Rock apod., a chtěl se jim přiblížit. Takže jsem na střední škole začal cvičit a postupně mě to začalo bavit víc a víc. Kulturistika mě nadchla natolik, až jsem dospěl k názoru, že to nemůžu dělat jen rekreačně, ale že v tom prostě chci být nejlepší, takže jsem se rozhodl závodit.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Určitě bych chtěl poděkovat ještě jednou Milanovi Obořilovi, také mým rodičům, kamarádům za podporu a za to, že mi fandí. A v neposlední řadě taky Ronnie.cz za tuhle možnost rozhovoru.


Jakub Kolínek před mistrovstvím Evropy 2019

Zpět na přehled


Vojtěch Fojtík

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Moravy a Slezska 2019 - 2. místo v klasické kulturistice mužů do 180 cm
Mistrovství České republiky 2018 - 3. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistrovství Moravy a Slezska 2018 - 2. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistrovství České republiky 2017 - 3. místo v kulturistice juniorů do 70 kg

Vojto, Vy jste si letos na Mistrovství Moravy a Slezska mužů a žen šel jenom vyzkoušet barvu a pózování a bylo z toho výborné druhé místo. Překvapil Vás ten výsledek?

Ano, je to tak, nechci nic ponechat náhodě, takže jsem se rozhodl, že bude nejlepší vše vyzkoušet. Výsledek mě velmi překvapil, jelikož jsem šel na soutěž přímo z tréninku bez jakékoliv přípravy nebo odvodnění. Původně jsem doufal, že obsadím alespoň zadní příčky ve finále, ale nakonec bylo vše úplně jinak.

Tou hlavní jarní soutěží pro Vás bude mistrovství Evropy. S jakým cílem se šampionátu zúčastníte?

Letošní mistrovství Evropy beru spíš jako takovou zkoušku, kdy chci nasbírat cenné zkušenosti, protože to budou mé první mezinárodní závody. Ale doufám, že se mi povede alespoň dostat do finále, což by mě velmi potěšilo.

Vojtěch Fojtík na mistrovství Moravy a Slezska 2019 (vlevo)

Na jakých zlepšeních postavy jste pro letošek pracoval a jak se to podle Vás povedlo?

Určitě mou největší slabinou je množství svalové hmoty, které se snažím kompenzovat kvalitou a separací, která je naopak má silná stránka. Hodně jsem se snažil o prohloubení zad, což si myslím, že se proti loňské přípravě zlepšilo. Rovněž to vypadá, že budu startovat skoro o 5 kg těžší, takže posun k lepšímu tam určitě bude.

Máte trenéra? Od koho čerpáte zkušenosti?

Na přípravě jako takové pracuji sám, vše ale konzultuji se svým trenérem Jardou Mlčkem, majitelem místního fitness centra Jalex v Krnově, který mi kdykoliv se vším pomůže a poradí.

Je někdo, komu byste chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Určitě ano, největší poděkování patří Josefu Fojtíkovi, který mi v přípravě na soutěž neskutečně pomohl, čehož si nesmírně cením. Dále to rozhodně budou Jarda a Lucka Mlčkovi, kteří stojí při mně již od mé první soutěže. Neustále mě podporují a pomáhají mi. Co mě velmi těší, je i to, že při mně budou stát i na letošním mistrovství Evropy. Také nesmím zapomenout na Kubu Prchala a Standu Pešáta, kteří kdykoliv mohli, tak mi pomohli a poradili.


Vojtěch Fojtík na mistrovství Moravy a Slezska 2019

Zpět na přehled


Miroslav Dopirák

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2019 - 1. místo v klasické kulturistice masters
Mistrovství České republiky 2018 - 2. místo v klasické kulturistice mužů nad 180 cm
Mistrovství České republiky 2018 - 1. místo v klasické kulturistice masters
Mistrovství České republiky 2017 - 1. místo v klasické kulturistice masters

Miroslave, vloni jste si připsal první start na mistrovství Evropy, které každoročně představuje co do počtu závodníků obrovskou soutěž. Jaká to byla zkušenost?

Rozhodně to byl velice zajímavý zážitek. Nejen srovnání sebe sama s mnohem větší konkurencí, ale také poznání opravdu fajn lidí z reprezentační výpravy. Každopádně jsem se přesvědčil, že se musím v mnohém zlepšit, abych mohl pomýšlet na finálovou účast na podniku typu mistrovství Evropy.

Letos se šampionátu zúčastníte znovu. Na jaká zlepšení jste se v přípravě soustředil?

Snažil jsem se zaměřit zejména na střed trupu, záda a ramena. Domnívám se, že tyto partie zaostávají za ostatními a není to pak symetrické. Jinak celkovým cílem bylo "nalepit" nějaké svaly navíc a také nepřehnat dietu, abych nepůsobil na pódiu tak útle jako vloni.

Vytkl jste si před sebe před startem na letošním evropském šampionátu nějaký konkrétní cíl? S jakým výsledkem byste byl spokojený?

Upřímně, mým cílem bylo právě se prezentovat v lepší formě, zejména co se týče těch zmíněných slabin. Jinak konkrétní výsledek opravdu neřeším, byť postup do finále by byl mým splněným snem. Přece jen plánuji pár let přestávku v soutěžení, a proto bych rád tuto kapitolu uzavřel nějakým úspěchem. (úsměv)

Miroslav Dopirák 8 dnů před mistrovstvím Evropy 2019

Pokud si správně vzpomínám, tak jste se závoděním začínal vcelku pozdě, až po třicítce. Co pro Vás tehdy bylo impulsem vyzkoušet si soutěž v kulturistice?

Máte pravdu, začínal jsem na GP Jalex Krnov v roce 2011, již v kategorii nad 30 let. Co mne vedlo k tomu si to vyzkoušet? Trochu zvláštní shoda náhod, kdy jsem kvůli zdravotním problémům radikálně zhubl (vypadal jsem tehdy jako závodník sumo), a následné hecování kamarádů z posilovny vedlo k tomu, že jsem se rozhodl to zkusit. Soutěžení mi tak učarovalo, že jsem v tom pokračoval dál a dál.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Samozřejmě, sám bych to nikdy nedokázal. Mé velké díky patří zejména manželce Věrce za trpělivost, podporu a servis, hlavně s přípravou jídla. Celé rodině za trpělivost s mou časovou vytížeností a také unaveností v závěru přípravy. Dále kamarádům Lukáši Bečičkovi, Jakubovi Slováčkovi a Janě Urbanové za podporu v přípravě. Díky patří i Fitness Abacii ve Valašském Meziříčí za kvalitní prostředí pro trénink.


Miroslav Dopirák 8 dnů před mistrovstvím Evropy 2019

Miroslav Dopirák na mistrovství České republiky 2019

Zpět na přehled


Bohumil Ševc

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2019 - 2. místo v klasické kulturistice masters
BFC Cup 2017 - 2. místo v klasické kulturistice mužů do 180 cm
Mistrovství České republiky 2017 - 5. místo v klasické kulturistice mužů do 180 cm
Mistrovství Čech 2017 - 4. místo v klasické kulturistice mužů do 180 cm

Bohumile, vloni jste si připsal své první vystoupení na mistrovství Evropy, kde jste si splnil svůj cíl, když jste nejenom postoupil z eliminace, ale dokonce jste se probojoval do první desítky. Jaký šampionát byl a jaké zkušenosti jste na něm nasbíral?

Loňský šampionát byl skvělý, celých šest dní jsem si maximálně užíval. Samozřejmě, že zkušenosti budou letos zase o něco větší, což je výhodou. Šampionát se koná na stejném místě v Santa Susanně, takže to prostředí znám. Moc se tam zase těším.

Letos se do Santa Susanny vydáváte znovu. Na jakých zlepšeních postavy jste tentokrát pracoval a jak jste s nimi spokojený?

Jako každý rok se snažím zlepšit ramena a nohy, což si myslím, že se zase o kousek podařilo. Už jen podle toho, že bych měl mít o pět kilogramů víc soutěžní váhy, si myslím, že nějaké zlepšení tam je.

Pro jaký výsledek si do Španělska pojedete tentokrát?

Určitě pro postup z eliminace a pokusím se o lepší umístění než před rokem. Rád bych se probojoval do finálové šestky, to bych bral jako velký úspěch.

Bohumil Ševc 9 dnů před mistrovstvím Evropy 2019

Pokud se nemýlím, pak je Vaším trenérem Libor Voborník, který do Santa Susanny poletí rovněž. To bude asi velká výhoda, že jej budete mít po ruce?

Ano, Libor se po pětileté pauze opět vrací na závodní prkna a jsem rád, že mám tu čest být u toho. Je v tomhle sportu velkým odborníkem a jsem velmi rád, že ho budu mít po ruce.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Samozřejmě hlavně rodině, která je mojí oporou a není to pro ně jednoduché. Dále kolegům v práci, mému trenérovi Liboru Voborníkovi a v neposlední řadě sponzorům, díky kterým se mohu této prestižní akce zúčastnit. Jsou to: obec Dobré, Auto SAS, s.r.o., Martin Verner - Verner domy, LABRIS, s.r.o., Lukáš Kočí - Zámečnictví a spol., Truhlářství Petr Šupol, Požárně-bezpečnostní servis Bc. Ingrid Čermáková, Sádrokartony Michal Dusílek, Renata Dusílková - Bar Montana Opočno.


Bohumil Ševc 9 dnů před mistrovstvím Evropy 2019

Bohumil Ševc na mistrovství České republiky 2019

Zpět na přehled


Pavel Samek

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Čech 2012 - 1. místo v klasické kulturistice mužů nad 180 cm
Natural Cup 2009 - 3. místo v kulturistice mužů do 180 cm
Aminostar Cup 2003 - 2. místo v naturální kulturistice mužů nad 177 cm

Pavle, pokud jsem pátral správně, tak se na pódium vracíte po sedmileté odmlce. Jak myšlenka na Váš návrat k závodění vznikla?

Je to vlastně úplně jinak. Žádný zásadní plán soutěžit jsem neměl. Byl jsem ale ve fitku a potkal tam Slávka Vinogradova. Mezi řečí jsem se zmínil, že věkem už jsem veterán. No a Slávek mě poprosil, abych se svléknul. A pak mi říká: "Ty jsi blázen, to je forma na mistrovství Evropy!" Nejdřív jsem se jen pousmál, ale semínko bylo zaseto. No a za týden jsem tam potkal Lídu Čížovou a zmínil jsem se jí o našem rozhovoru se Slávkem. Během chvíle jsem měl vyřízený mail s tím, že mám zájem o nominaci. To vše bylo cca 8 týdnů před ME. Vtipné je, že ještě v pátek jsem na nominaci vůbec jít nechtěl, protože jsem bojoval s katarem horních cest dýchacích a vlastně vypadal hrozně. Šel jsem na ni vlastně s tím, že se tam jen ztrapním, ale chtěl jsem mít potvrzeno, že na to prostě nemám, aby ve mně nehlodal červík.

Jak jste krátce před závody spokojený s formou?

Já sám nějak nedokážu hodnotit svou formu. Mám dny, kdy se mi to celkem i líbí. A další den si říkám, že nikam nejedu. Řeknu to na rovinu, nebýt Tomáše Bureše, který mi dělá konzultanta, tak nikam nejdu. Je zajímavé, že mě původně oslovil on, že by si se mnou rád popovídal o výživě, protože se mu líbila některá má videa, která jsme točili pro PROM-IN. No a tak jsem šel s ikonou kulturistiky na kávu a bavili jsme se o výživě. Samozřejmě jsem mu nic nového neřekl, ale zjistili jsme, že se v plno věcech shodujeme. A po pravdě, já jsem tenkrát pochopil, proč je Tomáš tak uznávaný. On prostě má tu neskutečnou vlastnost, že i přesto, jaká je hvězda, si nemyslí, že má patent na rozum. A teď vlastně ten závěr nechávám na něm, protože ladění formy opravdu nerozumím. Mohu snad jen prozradit, že v podstatě žádné velké změny nejsou. Co se týče formy, nebudu říkat, jak ji Tomáš hodnotí, že v pohodě a spíš mě brzdí. Já poslouchám, i když často mám strach, že se prostě málo trápím. Prozradím jen, že jediné, kde mi řekl, že jsem vypadal fakt špatně, bylo právě na nominaci.

Zaslechl jsem, že byste na šampionátu měl nastoupit hned ve dvou kategoriích, a to v klasické kulturistice a classic physique. Tipnete si, která z obou kategorií Vám sedne lépe?

Tohle je zase taková náhoda. Vůbec jsem neplánoval classic physique. Nemyslím si, že mám takovou genetiku, abych působil tak elegantně. Ale přednášel jsem na Bikini Campu, tam se viděl s Igorem Kopčekem a ten na mě kouká a říká: "Classic physique." A já mu říkám, že si nemyslím. A on: "Máš úzký pas a dominantní ramena, takže classic physique. Jen musíš udělat vakuum." Což tedy pro mě znamená nebýt přejedený. (smích) Ne, classic physique je pro mě jen takovou nadstavbou. Za mě jsou pro tuto kategorii vhodní jiní. Napadá mě u nás třeba David Ulbricht, to je závodník, který je ztělesněním estetiky.

Pavel Samek před mistrovstvím Evropy 2019

Vytkl jste si před sebe cíl v podobě nějakého konkrétního výsledku? S jakým umístěním byste byl spokojený?

Snažím se na umístění nemyslet. Samozřejmě bych rád dopadl co nejlépe. Tajným snem je finále, abych mohl předvést volnou sestavu.

Jak se Vám po tolika letech bez závodění dařilo spojit přípravu s pracovními povinnostmi?

Já vlastně nedělám nic jiného než to, co dělám celý rok. Celý rok trénuji a mám tak nějak nastaveno, že nejím nikdy žádné nezdravé jídlo. Vlastně už jsem minimálně 5 let nesnědl téměř nic, co bych si sám nepřipravil. Baví mě takový životní styl. I na dovolené jím podobně a bydlíme v apartmánu, kde si normálně vařím. Miluju to a je to běžnou součástí mě. Ty změny v tomto byly tedy absolutně minimální. Vše spočívalo ve vyřazení ovoce z jídelníčku a mírně jsem manipuloval s poměrem živin. Takže já vlastně necítím fyzicky žádnou zásadní změnu. Za pracovní povinnosti jsem vlastně vděčný. Můj režim vypadá tak, že ráno vstanu, posnídám a hned jdu na trénink. Pak pracuji cca do šesti hodin a díky tomu opravdu není čas řešit hlad a jídlo. Prostě jen jím to, co jsem si večer připravil. Ve středu jsem v práci dokonce řešil, jak dosáhnout optimální struktury nové tyčinky, kterou připravujeme. To bylo vlastně poprvé, kdy jsem pocítil, že mám na něco chuť. (smích) Jak jsem totiž omezil tuky, tak na naše vynikající Pure Bar už nemám prostor. Vlastně si s sebou asi vezmu Pure Bar do Španělska a dám si ji po závodech. Věci jako "mekáč" atd. se mě fakt netýkají. Myslím, že snídaně po soutěži bude zase o vločkách a vejcích, možná si jen dám víc žloutků než obvykle. (smích) Vlastně se tedy nic neděje, kulturistika mě v běžném životě nijak neomezuje. Pořád vozím dceru na balet, dělám vše jako normálně. Minulý týden jsme šli pěšky, takže jsem měl kardio navíc. (smích) Trénink mi zabere maximálně 90 minut denně, žádná změna.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu?

V první řadě mé manželce a dceři. V podstatě jen za to, že jsou. Nic víc od nich nepotřebuji. Díky nim je vše o dost jednodušší, protože prostě není prostor řešit sebe. Když se Vám narodí dítě, tak se vše změní. Najednou zjistíte, jak věci, které řešíte, jsou totálně nepodstatné. Je hrozně osvobozující, když najednou přestanete řešit od rána do večera sebe. A co si budeme povídat, kulturistika často vede k tomu, že pořád řešíte, jak lépe jíst nebo trénovat, a jste zahleděni do sebe. Ze mě díky narození dcerky tohle vše spadlo. Najednou se ze cvičení stala čistá radost a zábava, která jen život doplní. Dále musím poděkovat mému zaměstnavateli, firmě PROM-IN, kteří dali před lety příležitost obyčejnému klukovi jen proto, že se jim líbil jeho zápal pro věc. No a společně jsme dokázali, že když se dělá něco poctivě a bez arogance, tak to může fungovat. No a pak děkuji Tomáši Burešovi, že mi pomáhá v závěru, který bych bez něj nedal. Slávkovi Vinogradovi, že mě zlomil na závody. MUDr. Hrabákovi za to, že s ním celý rok mohu konzultovat odborné věci, které se sice moc netýkají kulturistiky, ale spíše fyziologie, trávení a celkově zdraví. Petrovi Čížkovi, který mě zná už 26 let a vždy mi věřil víc než já sám sobě. Ještě je tam pár pravých kamarádů a oni to vědí.


Pavel Samek před mistrovstvím Evropy 2019

Zpět na přehled


Marian Jankovčin

Vybrané úspěchy:

IFBB Diamond Cup Milano 2017 - 4. místo v klasické kulturistice mužů nad 180 cm
Mistrovství světa 2017 - 6. místo v klasické kulturistice masters od 40 do 44 let
Aminostar Natural Cup 2008 - 3. místo v kulturistice mužů nad 180 cm

Mariane, po účasti na předloňském Mistrovství světa juniorů a masters a následném milánském Diamond Cupu je před Vámi v mezinárodní federaci IFBB nyní start na mistrovství Evropy. S jakým cílem na šampionát pojedete?

Po zkušenostech z mezinárodních soutěží, a hlavně ze světových a evropských soutěží, si nikdy dopředu nedávám vysoké cíle a nemám vysoké ambice. Na tyto soutěže přicházejí stále super připravení a zkušení závodníci, takže jsem stále plný očekávání, v jaké formě se dostaví soupeři. A hlavně, jaká forma vyjde mně a jak ji s trenérem Martinem Novotným, a hlavně mým nejbližším trenérem a bratrem Janem v jedné osobě vyladíme. Všechno závisí vždy na mnoha aspektech, které se v daném okamžiku vyskytnou. Pokud by to mělo být něco, co by úplně splnilo moje očekávání, tak to by byla účast ve finálové šestce. To by byl splněný sen, stejně jako tomu bylo na světovém šampionátu 2017 a na Diamond Cupu v Miláně. Zopakovat si finálovou účast a každé lepší umístění bude už jen něco navíc.

Jak jste krátce před závody spokojený s formou?

Tak toto je můj každoroční a soutěžní problém. Já stále hodně shazuji z váhy těsně před soutěží odvodňováním. Mám problém se zadržováním vody a forma nás vždy doslova překvapí poslední den před soutěží. Podle toho i dolaďujeme cukrovačku a naplňování svalů. Jen na to mám bohužel krátkou dobu, což je pro hodně soupeřů výhodou, neboť oni to dokážou dělat dva až tři dny, zatímco u mě se to počítá na hodiny. Sám budu zvědavý, jak to letos vyběhne na pódiu. Nechám se sám překvapit, hádám snad mile.

Udělal jste pro letošek v tréninku nebo dietě proti minulosti nějaké změny?

Letošní příprava se proti ostatním liší asi úplně ve všem. Hlavním aspektem bylo, že jsem se připravoval v úplně jiném městě a v jiném gymu. Moje tréninky a příprava probíhaly z pětadevadesáti procent bez sparinga, protože jsem byl daleko od domova a neznal jsem tu nikoho. Vše jsme s bratrem řešili na dálku a telefonicky. Ke konci přípravy už se obětoval a dojížděl za mnou skoro každý víkend. Cela příprava mi tento rok trvala jen 11 až 12 týdnů. Jelikož jsem měl předtím zdravotní problémy trávicího charakteru a lékař mi určil, že mám nastoupit na přísnou dietu, tak jsem se v podstatě rozhodl to spojit s přípravou. Tak jsme narychlo celou přípravu ušili a věnoval jsem tomu skoro všechen čas. Zaměřil jsem se hlavně na nohy, ve kterých jsem měl, a stále si myslím, že i mám slabinu, a čeká mě tam ještě mnoho práce. Proti startu na světovém šampionátu jsem něco nabral a až pódium ukáže, jaká na nich vyleze forma. Vršek těla jsem trénoval méně, abych příliš nenarušil symetrii, která je v mé kategorii po vyrýsovanosti asi druhým základním aspektem, jelikož soutěžím v klasické kulturistice a mam tendenci si jít vyzkoušet i kategorii classic physique.

Marian Jankovčin (uprostřed) běhen nominace na mistrovství Evropy 2019

Bude pro Vás evropský šampionát Vaší jedinou letošní soutěží, anebo máte v hledáčku i nějaké další závody?

Stále jsem té zásady, že pokud se připravím na jednu důležitou soutěž, tak se snažím potom podle toho, jak vyjde forma, přizpůsobit přípravu na další. Tento rok jsme si naplánovali s bratrem zmíněný evropský šampionát a další dvě soutěže, na které jsme v podstatě rozhodnuti jet, ale je zde možnost ještě nějaké čtvrté. Vše bude záviset na tom, jaká bude Evropa a jak dopadne. Dalšími soutěžemi, které mám v hledáčku, jsou tedy Panatta World Cup v Rimini (1. - 2. června) a pak hned o týden později Diamond Cup v Ostravě doma v Ostravar Aréně. No a ta poslední už bude vysloveně podle toho, jak se dohodneme. Podle formy může být už před Panatta World Cupem, anebo až po soutěži v Ostravě.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Tak tento rok je toho trošku více, komu poděkovat. V roce 2017 to byl hlavně Martin Novotný, reprezentační trenér a majitel klubu za který soutěžím, a hlavně můj bratr, který mi byl sparingem, trenérem, a hlavně výhradním sponzorem.

Letos to bude na prvním místě, co se týče soukromého života, moje přítelkyně, která všechny ty moje výkyvy a nálady (jelikož příprava byla na nízkých sacharidech) musela snášet asi nejvíce a pomohla mi tak, že jsem to ani neočekával. Co všechno si se mnou vytrpěla, a to při své práci, kdy pracuje jako lékařka. No a po sportovní stránce klasicky Martin Novotný, Marian Čambal, v jehož gymu jsem trávil celou přípravu, no a jako vždy gró všeho měl na starost bratr, jemuž patří veškeré díky. Jan se jako bývalý soutěžící uměl asi jako jediný vžít do mé kůže, jelikož jsme dvojčata a on sám dobře ví, co mi dělá dobře, co špatně a co je potřeba, aby to bylo lepší, a to hlavně s mou tvrdohlavou povahou. Byl mi trenérem, ke konci sparingem, a hlavně jako v minulosti i sponzorem. Vlastní totiž internetovou stránku bpcnutrition.sk, která bude za pár dní spuštěná, a zásoboval mě všemi doplňky výživy v přípravě a taktéž mě podporoval finančně.

Zadruhé to byli moji rodiče, kteří přispěli jak psychickou, tak i finanční podporou během celé přípravy hned po bratrovi. A jsem neskutečné rád, že takovíto lidé a takováto rodina existují. Hádám, že by mi to mohlo 99 % lidí závidět.

A co se týče sponzorů v čistě finanční oblasti, tak by to bylo v první řadě tetovací studio v Německu Seelenspiegel Tattoo Art, jehož majitelem je můj super kamarád Marek Depta, který ze sponzorů přispěl finančně asi nejvíce. Poděkování patří také mému zaměstnavateli Alexadrovi Kadlecovi a jeho firmě SRSS, s.r.o., který mi poskytl úplně flexibilní pracovní dobu a finančně pomohl, když jsem to potřeboval, tím, že mě zaměstnal. Firmě MBcars ve Spišské Nové Vsi a ještě mám teď poslední dny v jednání pár známých, ale zatím jsme to nedotáhli do konce. Pokud to vyjde, poděkuji jim při jiné příležitosti a rozhovoru i zpětně.


Marian Jankovčin běhen nominace na mistrovství Evropy 2019

Zpět na přehled
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie