Reklama:

Mistrovství Evropy 2019
očima Jana Tomáška

8.111 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2019 - 2. - 5. 5. 2019, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Nela Kordiaková (video) • Monika Špačková • Barbora Hudcová (video)Monika Klementová (video)Adéla UhrováEva DlabajováViktoria BabíkováBarbora KrálováMagdalena FejfarováJulie SvitákováJana ŽitnáMartina KůrkováMarcela KotkováŠárka Čejková bodyfitness: Markéta KretschováJana PaulátováDenisa KeppertováAndrea Jančíková (video) wellness: Kristýna Seidlová (video)Kristýna PolomisováSabina Kaderkováphysique: Matěj Belička (video) Ondřej NovákAntonín VuMichael Špaček (video)Zdeněk Vrána (video)Roman HajabáčMilena Koudelkovákulturistika: Michal MacekMichael KrihoLibor VoborníkPavel Bartoníček Jan Tomášek (video)Vladimír Semerád (video) • Milan BodlákEmil Boar (video) klasika: Václav OnderkaJakub KolínekVojtěch FojtíkMiroslav DopirákBohumil ŠevcPavel SamekMarian Jankovčinfitness: Ondřej Ságner (video)Lucie Dulovcová
Před ME:
nominaceharmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
z místa děníden 1 + foto - 4 medaile!
den 2 + foto - 2 medaile! den 3 + foto
den 4 + foto - 1 medaile! kompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
M. Kůrková L. VoborníkJ. Tomášek
J. KolínekP. Samek

Mistrovství Evropy 2019: kompletní výsledky s body
Mistrovství Evropy 2019: výsledky a fotografie (den 1.)
Mistrovství Evropy 2019: výsledky a fotografie (den 2.)
Začátkem května se ve španělské Santa Susanně odehrál další ročník supermistrovství mezinárodní federace IFBB, které v sobě zahrnovalo hned čtyři šampionáty, a to Mistrovství Evropy v kulturistice, Mistrovství Evropy ve fitness, Mistrovství Evropy juniorů a Mistrovství Evropy masters. Na Pyrenejském poloostrově samozřejmě nechyběli ani čeští reprezentanti, kterým se nejlépe dařilo právě na poslední zmíněné soutěži, na níž Česká republika dosáhla na třetí místo v soutěží národů! Nemalý podíl na tom měl také Jan Tomášek, který vybojoval titul mistra Evropy v kulturistice mužů masters od 50 do 54 let nad 80 kg. Jaké závody byly právě jeho očima?


[Text: Jan Tomášek] Přímo na mistrovství Evropy jsem odlétal s lehkým srdcem, protože několik dnů před odletem se mi podařilo absolutně zvítězit na mistrovství České republiky a toto vítězství pro mě bylo natolik významné, že i případný neúspěch na evropském šampionátu by mi radost z předchozího výsledku nepokazil. Celou výpravu do Španělska jsme si proto s manželkou letěli užít bez velkého stresu. Už na letišti jsme měli v půjčovně domluvené zapůjčení automobilu a i cestu do Santa Susanny jsme si chtěli perfektně užít. A užili. :-)

Bylo nám sice divné, že nás navigace vede směrem na Valencii, ale co, technologie jsou přece chytřejší než my… Nepospíchali jsme. Zastavovali jsme na hezkých místech a užívali si krás Španělska v ideálním počasí plném slunce a jarních vůní. Celou dobu prožitou ve Španělsku jsem z pobytu dělal "report" na své facebookové stránce Jan Tomášek - osobní trenér Plzeň. Všechno bylo nádherné, dokud jsme nepřijeli k deltě Ebro. To už nám bylo skutečně divné, a tak jsme spustili jinou navigaci i na našem druhém telefonu. Ale ta jen potvrdila trasu, po které jsme jeli, a tak jsme pokračovali, dokud jsme nedojeli do městečka, které mělo náměstí s názvem Santa Susanna a které bylo vzdálené od skutečné Santa Susanny asi 250 km!

Mistrovství Evropy 2019 očima Jana Tomáška

Bylo už odpoledne a šance na to, že se bez úhony stihneme dostat do místa šampionátu včas, byla dost malá. Poté, co nás navigace znovu zradila a udělala s námi dva slepé okruhy a najeli jsme dalších 50 km navíc, byla šance na to, abych stihl vážení a prezentaci, téměř nulová. Zvláště s vědomím, jak funguje naše navigace. Přesto jsme se rozjeli, co půjčené auto dalo, předpisy nepředpisy, a jak to v mém životě bývá, nemožné se podařilo. Dorazili jsme sice více než hodinu po plánovaném konci prezentace, ale díky Bohu i pořadatelé měli velké zpoždění, a tak jsme přiběhli na prezentaci právě včas, abych byl naprosto poslední odprezentovaný muž celého šampionátu. Večeři, která v hotelu Florida, kde jsme byli ubytovaní, končila ve 21:30, už jsme samozřejmě nestihli, a to mě velmi mrzelo, protože jsem se těšil, že si moje paní konečně pochutná na skvělých dobrotách, které servírovala neomezeně místní kuchyně 3x denně. Manželka totiž celou dietu absolvovala se mnou, a i když se zdálo, že nemá co redukovat, shodila celých 9 kg a nikdy dietu neporušila, přestože jsem jí to nabízel. O to víc si užila druhý den snídani, protože právě k snídani hotel servíroval různé skvělé zákusky, moučníky, krémy, spoustu druhů kávy a čokolády. Samozřejmě v nabídce byly spousty šunek, sýrů, pečiva, sušenek, zkrátka všeho, po čem srdce gurmána touží. Ale protože hotel je za ty roky již dobře připraven na závodníky, vždy bylo dost čisté vařené rýže, kuřecích prsou a ryb bez soli. Manželka si konečně skvěle pochutnala a já samozřejmě jen usrkával hořkou kávu a chroustal rýžová racia. Ale nevadilo mi to, protože mě moc těšilo, jak mojí paní chutná.

Už po snídani jsme raději odjeli na místo soutěže, kam závodníky vozily každých pár minut minibusy i autobusy od všech hotelů. Měl jsem závodit hned první závodní den po poledni, a tak zbylo pár chvil na prohlídku haly a stánků. Koupili jsme tam nové plavky a musím podotknout, že nejsou závodní plavky jako závodní plavky. Doma jsem si nechal poslat plavky od jedné z internetových firem a dorazily plavky jako ze sedmdesátých let. Opravdová tragédie. Nechal jsem si proto poslat plavky od jiné firmy a ty již byly lepší, přesto se střihem ani materiálem vůbec nedaly srovnat s plavkami, které jsme koupili přímo na stánku v místě konání soutěže. Když jsem si je oblékl, manželka byla naprosto nadšená a samozřejmě jsem okamžitě pro ni byl vítěz, ještě než viděla mé soupeře. :-) Plavky stály úplně stejně jako ty od našich výrobců, vlastně méně, protože jsme neplatili poštovné. Měli jsme připravený balíček barev od Pro Tan, ale na doporučení trenérů jsme se pokusili alespoň na poslední nátěr sehnat černou Jan Tana barvu. I v tom nám přálo štěstí, protože Pavel Samek měl jednu navíc a věnoval mi ji - tímto mu znovu, veřejně děkuji.

Martin Novotný, Jan Tomášek a Zdena Razýmová na mistrovství Evropy 2019

Zdenka Razýmová mě perfektně natřela a nastříkala olejem a výsledek byl tak skvělý, že i sama Zdenka byla nadšená a moje žena skoro šílela nadšením. Já ji prostě miluju. :-) Tím jsme si zase vybrali na chvíli příděl štěstí, které se k nám zase na čas obrátilo zády. Harmonogram dne se začal měnit a například Libor Voborník, který měl jít na pódium po nás a nechal si udělat drahý nástřik, nakonec zjistil, že bude závodit až druhý den. I pro nás to nebylo snadné, protože jsem hodiny čekal s dokonale připravenou pokožkou a bál se si sednout, nebo dokonce lehnout, abych tu krásu neporušil. Moji soupeři situaci vyhodnotili lépe a všichni zalehli, přikryli se a odpočívali. Já stále stepoval a s postupujícím večerem přišel chlad a cítil jsem také, že voda, která se mi po včerejší celodenní automobilové anabázi dostala do podkoží a se kterou jsem pak celou noc a ráno bojoval, aby se vrátila do svalů, se už zase vylévá do podkoží. Nic moc pro psychiku. Nakonec jsem i já skončil na zemi, kde mi manželka udělala doupátko, přikryla mě a držela celou dobu za ruku.

Trošku jsem se i vyspal, což mi moc pomohlo. Nakonec jsme neuvěřitelně přece jen přišli na řadu před 21. hodinou večer. Soupeři se vysoukali ze svých improvizovaných postelí a já jsem se při pohledu na ně jako vždy cítil jako dorostenec mezi chlapy. :-) Jako vždy by mě ani nenapadlo, že byť jediného z nich mohu porazit. Zdenka Razýmová mi dala už na republice velice cenné rady ohledně pózingu a prezentace na pódiu a já se je snažil beze zbytku využít. Nejvíc mi ale pomohlo, že mě spolu s Martinem Novotným opravovali přímo z hlediště a já se snažil každé jejich slovo přesně poslechnout. A ono se to dařilo. Samozřejmě i přes první vyvolávání jsem si umístěním vůbec nebyl jistý, protože do prvního vyvolávání dali rozhodčí kromě mě další čtyři závodníky. Takže jediné, co jsem tušil, bylo, že pravděpodobně nebudu horší než pátý.

Jan Tomášek s manželkou na mistrovství Evropy 2019

Při vyhlašování jsem si jen po vyhlášení pátého místa říkal: "Bože, ať nejsem čtvrtý!" Být čtvrtý na mistrovství Evropy je samozřejmě dobré, ale není to medaile. Když potom vyhlásili čtvrtého a třetího a já stále zůstával stát vzadu sám s jedním monstrem, o kterém jsem nepochyboval, že je naprosto mimo mé možnosti ho porazit, nemohl jsem tomu uvěřit. Nakonec vyhlásili jeho jako druhého, ale já byl tak přesvědčen o tom, že nemohu být první, že jsem šel na jeho místo a rozhodčí mě musel vrátit. :-) Mé vyhlášení jako vítěze bylo natolik emotivní, že jsem tomu nemohl uvěřit. Držel jsem cenu za první místo a jen kroutil hlavou. Nemohl jsem pochopit, že se to stalo, a když jsem uslyšel českou hymnu, které všichni závodníci vzdali čest díky mně, neubránil jsem se slzám. Je to zážitek, který bych přál zažít každému.

Vítězství pro mě znamenalo prodloužení diety do druhého dne, ale kdo by toho litoval? Druhý den jsem chtěl manželce alespoň trochu oplatit její péči. Absolutka měla proběhnout odpoledne a já předpokládal, že zase bude skluz a půjdeme na řadu někdy v noci. Proto jsme si s manželkou užili snídani i oběd, i když já jen ukusoval racia a usrkával malou kávu. Po obědě jsme potkali mého "skorotaťku" Milana Bodláka a ten se divil, že už nejsme v hale, že dnes to prý jde mnohem rychleji. Raději jsme proto jeli do haly a za pódium přišli přesně ve chvíli, kdy mě vyvolávali pořadatelé k nástupu! Strhl jsem rychle šaty, Zdenka mě v rychlosti natřela jen narychlo olejem za neustálého vyvolávání mého čísla pořadateli a běžel jsem bez rozcvičení na pódium. Už nikdy se nedovím, jak by to bývalo dopadlo, kdybych byl připraven tak, jak bych měl být. Absolutku vyhrál kulturista s neuvěřitelnýma rukama a on jediný měl větší bodový rozdíl. Další dva byli jen s minimálním rozdílem a bylo jasné, že kdybych přišel v barvě, rozcvičený, a hlavně kdybych neudělal hrubou chybu při pózingu, byl bych nejhůř druhý. Zdenka mě upozorňovala na pózu triceps z boku. Tato póza se dříve mohla pózovat dvěma způsoby, ale teď pouze jedním a zrovna tím, který já nikdy nepoužíval. Zdenka mě varovala, že jakmile mě kvůli tomu bude muset přijít opravit pódiový rozhodčí, jedná se o hrubou chybu, která se na velkých soutěžích neopomíjí. A já přesně tohle na absolutce zvoral natolik, že mě musel přijít rozhodčí opravovat a být u mne tak dlouho, dokud ho ostatní rozhodčí neodvolali.

Jan Tomášek při souboji o absolutní vítězství v kulturistice mužů masters na mistrovství Evropy 2019

Sama Zdenka mi potom řekla, že bych ho asi nedal ani namazaný, protože byl ostřejší. Spíš to ale říkala proto, abych si nevyčítal pozdní příchod a chyby při pózingu. Jak by to dopadlo, kdyby vše bylo, jak má, se ale nikdy nedozvím a zase tak moc mě to netrápí. To, že jsem takhle bodoval i přes defekt na prsním svalu, který mám po zranění, a tituly absolutního mistra republiky a mistra Evropy mně opravdu stačí a jsem za obojí maximálně šťastný. Celý zbytek času už jsme si jen užívali radosti z úspěchu a krás Španělska, jak přírodních, tak těch gastronomických.

Závěrem bych moc rád poděkoval samozřejmě mojí skvělé ženě, že je opravdu mé druhé já. Jsme spolu neustále 24 hodin denně, a když se někdy stane, že je jeden z nás nemocný a zůstane doma, trpíme každou hodinu, kdy spolu nejsme. To, že se mnou prožila celou přípravu i závody a jedla to, co já, nás ještě víc spojilo a ona měla z mých úspěchů větší radost než já sám, vždyť nakonec mé úspěchy jsou i její zásluha. Velký dík patří taťkovi Milanovi Bodlákovi, který vše pro nás zařizoval před závody a radil i na závodech a byl vždy jeden z prvních gratulantů. Obrovský obdiv nás všech mají Zdenka Razýmová a Martin Novotný. Byli sami na téměř 50 reprezentantů. Od rána do noci natírali, starali se o nás a všemožně pomáhali. Mně osobně pomohla zvláště Zdenka opravdu moc. Sám vím, jak těžké je postarat se třeba i jen o jednoho závodníka, a oni zvládli pro mě něco nezvládnutelného a rozhodně to muselo být zaplaceno šílenou únavou. Když jsem se na to Zdenky ptal, odpověděla, že se z toho bude pěkných pár dnů dostávat, a to se opravdu nedivím. Patří jim ode mě obrovský respekt, úcta a díky.


Jan Tomášek při čtvrtečním vystoupení ve své kategorii

Jan Tomášek při pátečním souboji o absolutní vítězství

Rozsáhlou fotogalerii z mistrovství Evropy 2019
plnou vydařených snímků z objektivu Jakuba Csontose naleznete zde
na stránkách Eastlabs.sk. Fotografie ve vyšší kvalitě si můžete zakoupit zde.


Foto (č. 1 až 12):
archiv Jana Tomáška

Foto (č. 13 až 23):
EastLabs.sk / Jakub CsontosSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 102 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie