Reklama:

Ohlédnutí 72letého Jiřího Rohana za jeho poslední soutěží

11.300 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MUŽI, ŽENY, MASTERS
Mistrovství Čech: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotozákulisíabs.video
Mistrovství Moravy a Slezska: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotozákulisíabs.video
Mistrovství ČR mužů,
žen, párů, masters:
propoziceinfostartovkyočima závodníků, J. Rohana
výsledky I.foto I.zákulisí I.abs. I.video I.
výsledky II.foto II.zákulisí II.abs. II.video II.
RCO Fitness Cup: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotozákulisí
GP Velká Bíteš: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotozákulisí
Extrifit Cup: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotozákulisí
BFC Cup: propoziceinfostartovky výsledky fotozákulisí videoreport

Jaké byly jarní mistrovské soutěže 2019 očima závodníků?
MČR mužů, žen, párů a masters 2019 - výsledky (I.)
Před pár dny jsme Vám přinesli ohlédnutí několika závodníků a závodnic, kteří byli ochotni podělit se o své zážitky a dojmy z jarních mistrovských soutěží. Jednou z výrazných postav letošního kulturistického jara bezpochyby byl také Jiří Rohan, trenér, závodník, rozhodčí a zakladatel kopřivnického oddílu kulturistiky. Jiří se zasadil o zařazení kulturistické kategorie masters nad 70 let do pořadu letošního mistrovství České republiky. Pořadatelé mu vyšli vstříc, ovšem s podmínkou, že bude sám závodit. Jiří Rohan se tedy v 72 letech připravil na svou poslední soutěž, na jejímž konci stanul na pódiu jako mistr republiky. O své cestě na soutěž, lásce ke sportu a samotném mistrovství České republiky se rozepsal ve svém ohlédnutí.


[Text: Jiří Rohan] Své poslední závody jsem absolvoval na mistrovství Evropy ve Španělsku v roce 2016 v kategorii kulturistika mužů masters nad 65 let, kde jsem se jako nejstarší účastník mistrovství Evropy umístil na 5. místě. Předtím jsem už také startoval na mistrovství světa a stále jsem uvažoval o tom, že bych se ještě mohl, pokud budu připravený, na některé takové soutěži objevit. Tyto moje plány mi zmařilo nařízení vedení IFBB, když zrušilo na MS i ME všechny kategorie nad 60 let. Platit si celou přípravu a start na těchto soutěžích z důchodu, potom se postavit na pódium a udělat pár obratů se závodníky o 20 let mladšími je totiž vyhození peněz. A to nepočítám tu dřinu a odříkání. Toto už nejde spravedlivě porovnávat, velký věkový rozdíl, jiný metabolismus, regenerace, silové dispozice, věkem úbytek svalové hmoty, jinak snáší dietu starý a mladý člověk apod.

Protože jsem 37 let rozhodčím SKFČR, jezdím na soutěže rozhodovat a zajímám se o dění v české kulturistice, zjistil jsem, že na loňském mistrovství ČR v Lysé nad Labem startovalo v kategorii kulturistika mužů masters nad 65 let pět kulturistů, kteří už by mohli startovat v kategorii masters nad 70 let. Začal jsem uvažovat o tom, že by mohl svaz vypsat na mistrovství ČR 2019 historicky poprvé kategorii kulturistika mužů masters nad 70 let. Dříve jsem také rozhodoval silový trojboj, kamarády jsem zván na některé soutěže a vím, že v silovém trojboji je MS, ME i MČR v kategorii masters mužů nad 70 let, tak proč to také neudělat v našem svazu?

Na semináři rozhodčích v Praze v roce 2019 jsem v diskuzi oslovil místopředsedu SKFČR a předsedu STK Martina Loudu a předsedu komise škol Mirka Tichého s návrhem na vypsání této kategorie. Sdělil jsem jim, že z loňského MČR pět závodníku už může závodit v této kategorii a vím o dalších, kteří by chtěli startovat. Byla by to dobrá reklama pro kulturistiku, že při správném posilování a dodržování zdravého životního stylu se dá dělat kulturistika i ve vysokém věku, a dokonce je možné se postavit na soutěžní pódium a závodit, zatímco někteří jiní důchodci stejného věku by tam už ani sami nevylezli. Martin Louda se zeptal Mirka Tichého, pořadatele MČR v Lysé nad Labem 2019, zda je schopen navýšit tuto soutěž a další kategorii, a Mirek odpověděl, že pro něj to nebude problém. Oba dva souhlasili, pokud změnu pravidel schválí výkonný výbor SKFČR. Zároveň mi oba řekli, že musím na této soutěži startovat. Tím jsem si sám na sebe ušil bič. Protože by nebylo férové něco navrhnout a potom couvnout, tak jsem slíbil, že budu startovat.

Chci tímto poděkovat výkonnému výboru SKFČR, že dali vypsáním nové kategorie nám, dříve narozeným, kteří se celý život věnujeme kulturistice, další impuls k závodění, a hlavně motivaci do cvičení.

Tímto mým slibem nastalo pro mne tvrdé období. Protože se s oběma dobře znám mnoho let, tak jsem je nechtěl zklamat, přijet na soutěž špatně připravený a udělat jim ostudu. Věděl jsem dobře, že to budou mé poslední závody v životě, a moc jsem pro to obětoval i na úkor rodiny. Tímto se jim ještě jednou moc omlouvám a vynahradím jim to. Cvičil jsem v oddílu kulturistiky URTICA Kopřivnice ve sklepních prostorech bývalých krytů civilní obrany schématem nejdříve 3+1 a 2+1, později 3+1 a opět 3+1, někdy i více dní po sobě. Většinou jedna velká svalová partie a jedná malá, později antagonistické svalové skupiny. Celou přípravu jsem absolvoval sám, bez sparing partnera. I v krytu jsem většinou byl sám. Využíval jsem intenzifikační techniky jako pyramida, redukované série, supersérie, rozšířené série, antagonistické supersérie apod. Trénink mi trval různě dlouho podle složení svalových partiích.

Poslední tři měsíce má strava byla téměř stejná - snídaně vajíčka, směs vloček, pohanky, jahel, skořice, protein, potom 3x denně jasmínová rýže, kuřecí prsa na pečicím papíře, zelenina na páře. Sacharidy jsem držel na 150 g, bílkoviny do 3 g na kg, doplňky sportovní výživy jsem měl od firmy Fitness Top, kamaráda Roberta Komiše a od BriFit Sportu. S přípravou mi pomáhali hlavně kamarádi Honza Kubík a Standa Pešát, za což jim chci moc poděkovat, některé zdravotní otázky jsem konzultoval s MUDr. Františkem Zámolou, kterému tímto také děkuji.

Svou formu jsem si otestoval na exhibičním vystoupením dne 10. dubna 2019 na slavnostním vyhlašování nejlepších sportovců města Kopřivnice za rok 2018 v kině Plus (v tomto kině jsem byl také už dvakrát oceněn). Na exhibici mi pomáhal závodník našeho oddílu Martin Novotný, díky.

Jak jsem výše uváděl, že kategorie masters nad 70 let bude dobrá reklama pro SKFČR, tak ihned po mém vystoupení se to potvrdilo. Když jsem odcházel do šatny, tak mne oslovila nějaká dáma, která byla jako host pozvána na vyhlašování sportovců: "Prosím Vás, pane, kolik je Vám let?" Já jí odpověděl, že v lednu jsem měl 72 let. Nechápala to a řekla mi, že všichni mladí mi mohou jen závidět. Další podobná slova uznání jsem vyslechl od vedení města, sportovců, hostů, v rozhovoru se mne se vyptávali, co vlastně ta kulturistika obnáší a jak je možné dělat tento sport v tak vysokém věku. Když jsem zakončil rozhovor slovy, že za 17 dní budu závodit na MČR v kulturistice, tak to nechápali už vůbec.

Na mistrovství republiky jsem odjížděl v pátek odpoledne, protože to mám 350 km. Ubytování jsem měl zajištěné v penzionu Alfa (velká spokojenost). Na soutěž mne vezl a celé mistrovství se o mne dokonale staral můj nejlepší dlouholetý kamarád z oddílu kulturistiky URTICA Kopřivnice Ladislav Novák, se kterým jsme v roce 1977 zakládali v Kopřivnici kulturistiku, také jsme jako první dva občané města startovali na první soutěži. Láďa je také dlouholetým rozhodčím SKFČR a rozhodovat soutěže jezdíme spolu. Láďo, moc ti děkuji za velkou pomoc.

Ráno v sobotu na prezentaci jsem se necítil vůbec dobře, protože v pátek jsem měl málo sacharidů, jen 250 g (měl jsem si vzít více), také stres, dlouhá cesta, špatný spánek, málo vody. Když jsem uviděl, že mám o tři kila méně než před několika hodinami, tak další můj stres. První mi pomohli radami moji kamarádi Slávek Vinogradov s Lídkou Čížovou a potom hodně pomohl radami kamarád Standa Pešát, všem Vám moc děkuji. Sacharidy jsem na soutěží doplňoval buchtou, kterou jsem si den dopředu sám upekl podle receptu Standy Pešáta, díky, byla velmi dobrá, nedá se to srovnat s rýžovými chlebíčky a moc mi pomohla. Během soutěže jsem se setkal s kamarády z reprezentace, se kterými jsem byl na mistrovství Evropy a světa, Vláďou Dvořákem, Vláďou Štěpánkem, Milošem Pavlů atd.

Pochválili mě, že vypadám líp než na Evropě a světě, a velký znalec kulturistiky, můj velmi dlouholetý dobrý kamarád Zdeněk Dryák, který snad viděl všechny možné soutěže na světě, je velmi uznávaný fotograf časopisu Muscle & Fitness, fotil tolik závodníků jako snad nikdo jiný a viděl mě také na mnoha soutěžích, mi sdělil, že tak připraveného mne ještě nikdy na soutěži neviděl. Moc mi jeho slova psychicky pomohla, protože potom už jsem si svou poslední soutěž v životě jen užíval. Hudbu k volné sestavě jsem měl ze skladby Richarda Müllera Sdce jako kníže Rohan. Málokdo může mít sestavu, kde se zpívá jeho jméno.

V 72 letech a čtyřech měsících jsem se stal historicky prvním mistrem České republiky v nové kategorii kulturistika mužů masters nad 70 let. O takovém zakončení mé závodní činnosti se mi ani ve snu nezdálo, protože první závody jsem absolvoval před 44 lety na přeboru okresu Nový Jičín v roce 1975 a poslední závod na samém možném vrcholu mistrovství České republiky 2019 v Lysé nad Labem. Město Lysá nad Labem bude v mém srdci již navždy zapsané zlatým písmem.

Na závěr přidám radu pro čtenáře Ronnie.cz. Celý život sportujte, dodržujte zdravý životní styl a nehleďte na věk, protože to je jen pouhé číslo. Snad jsem toho důkazem!

S pozdravem Jiří Rohan


Jiří Rohan na Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters 2019
- fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.05.06:15siorac - Gratuluji! Jde o ikonu, obzvláště v Moravskoslezském kraj..
15.05.23:10Hockey1000 - Držím palce, aby to „poslední závody v životě“, jak pan R..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 99 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie