Reklama:

Závodníci v kulturistice - rozhovory a formy před Olympia Amateur Europe 2015 (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže


OLYMPIA AMATEUR EUROPE 2015 - 2. - 3. 10. 2015, Praha
Psali jsme o Češích před Olympia Amateur Europe:
bikiny: Adéla StorzerováSabina KaderkováJana JeřábkováKarolína MachováMartina AbukhlalVeronika Wertheimová • Veronika Szalayová • Jana Slívová • Lucie Cahová • Michaela Masslová • Karolína TlustáVeronika WisiorkováSandra Bártovábodyfitness: Anna Vaculíková • Kateřina Harenčáková • Lucie JakešováLucie KoumarováVeronika ŽižkováSilvie BeránkováMargita Zámolováphysique: Miroslav KadlecNikola Cigolinov • Miroslav Juříček • Lukáš MacekJan JonášPanos PlangesisMarek Gerhardt • Daniel Müller • Aleš Bejr • Johannes Steger • Jakub VeselýPřemysl ChaloupkaMichal KulštejnFilip Šteflovič • Štěpán Ginzel • Richard Biško • Lukáš Bartošek • Petr Ouvín • Ondřej Kmošťák • Tomáš KejíkJakub CenekAleš LamkaLukáš Červený • Radim Mahovský • Sebastian Gunčík • kulturistika: Miroslav KalichJosef MalzerJaroslav PasekaVlastimil KalašJakub ŠubrtJan Šimušák • Michal Sitter • Jan Machač • Jan TomášekJiří VacekJozef FurinTomáš KhunDavid VyčítalRoman JurákRené GorolRichard Čada Luboš ChmelenskýPavel ŠerákMatěj Ryšavýfitness: Lenka Červená
Info z Olympie:
prezentaceonline report z místa dění
Před Olympií:
soutěž o vstupenky Češiharmonogram
pátek:
foto pódium I.foto pódium II.zákulisí I.zákulisí II.
sobota:
foto pódium III.zákulisí I. (s EVLS) • zákulisí II. (s EVLS)
kompletní výsledky s body a fotografie - 4 medaile! absolutky, sestavyvideozáznam ženyvideozáznam muži
od diváků I. od diváků II.
Eagles EVLS Cup: info
Z Olympie očima závodníků, rozhovory:
očima M. KulštejnaJana SlívováAdéla Storzerová

Holešovická Tipsport Arena už ve dnech 2. a 3. října přivítá druhý ročník mezinárodní amatérské soutěže v kulturistice a fitness Olympia Amateur Europe. Té se plánují zúčastnit také desítky domácích závodníků, k nimž patří i Jiří Vacek, Jan Tomášek, Jan Šimušák, Josef Malzer, Miroslav Kalich a Vlastimil Kalaš, jež jsme krátce před soutěží požádali o krátké rozhovory. Jakuba Šubrta jsme zpovídali již před Arnold Classic Europe, jehož se rovněž zúčastnil.


jménokategorie
Jiří Vacek kulturistika mužů do 90 kg
Jan Tomášek kulturistika mužů do 100 kg
Jan Machač kulturistika mužů do 100 kg
Michal Sitter kulturistika mužů do 100 kg
Jan Šimušák kulturistika mužů do 100 kg
Jakub Šubrt kulturistika mužů do 100 kg
Jaroslav Paseka kulturistika mužů nad 100 kg
Josef Malzer kulturistika mužů nad 100 kg
Miroslav Kalich kulturistika mužů nad 100 kg
Vlastimil Kalaš kulturistika mužů nad 100 kg


Jiří Vacek

Vybrané úspěchy:

Olympia Amateur Europe 2014 - 9. místo v kulturistice mužů do 100 kg
Pražský pohár 2009 - 2. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Mistrovství České republiky 2008 - 2. místo v kulturistice juniorů nad 77 kg

Jiří, po roce je před vámi opět start na Olympia Amateur Europe, kde jste vloni v červnu dosáhl v kategorii do 100 kg na deváté místo. S jakým cílem se soutěže zúčastníte letos?

No, abych pravdu řekl, do poslední chvíle jsem zvažoval, zda se nakonec Olympie vůbec zúčastním, jelikož tento rok jsem neměl na přípravu dostatek financí. Přesto ta vidina opět závodit na domácí půdě a na takto prestižních závodech byla silnější. Řekl jsem si, že to dokončím za každou cenu. A jaký mám cíl? Já jsem nohama na zemi. (smích) Takže pro mě je hlavním cílem přijít v lepší formě než loni, abych viděl určitý progres rok co rok. Ale nebudu lhát, že být v top 6, by bylo pro mě zadostiučiněním.

Vloni jste v Praze navážil 93 kg. Jakou očekáváte soutěžní hmotnost tentokrát a jakých zlepšení se vám v uplynulých měsících podařilo dosáhnout?

Jiří Vacek v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Ano, minulý rok jsem měl necelých 92,5 kg na pódiu. Jelikož jsem tři týdny před závody trpěl velice silnými křečemi a ještě dva dny před závody jsem měl 96 kg, řekl mi Tomáš Bureš, že nebudeme riskovat a půjdeme do 100 kg. Tento rok jsem byl v objemu těžší, proto jsem čekal, že bych mohl závodit o trochu těžší než vloni. Ale poslední dva týdny šla váha rapidně dolů a Tomáš Bureš mi navrhl, že by stálo za to zkusit to stáhnou do 90 kg a být tak na hraně. Řekl bych, že přestože váha bude nižší, svaly budou objemnější a tvrdší. Trochu se mi podařilo nabrat na stehnech a pažích, snad i záda budou lehce vylepšená, mám s jejich hloubkou největší problémy. (smích)

Udělal jste letos v přípravě nějaké výraznější změny, ať už v tréninku, či dietě?

Hlavní rozdíl letos byl, že v přípravě jsem měl nového sparing partnera Martina Roha. Je to člověk, co se nebojí jít nadoraz, takže ty tréninky byly tvrdší, což bude jen plus na mé formě. Rozdíl byl i v tom, že dietu jsem pomalu začal už před pěti měsíci, aby tělo bylo dříve připravené. Bohužel ale to pro mé tělo nebyla dobrá volba. Už to nikdy neudělám, připravil jsem se tím o ještě nějaký ten čas zlepšit objemy. Ale o tom to je, poznat a zjistit, co je pro vaše tělo ideální. Každá chyba vás posune dál.

Po Olympia Amateur Europe se odehraje ještě několik domácích i zahraničních soutěží. Plánujete se nějaké zúčastnit?

Ne, bohužel nejsou finance. Takže jediné závody budou Olympia Amateur Europe a pak zpět pracovat a věnovat se svým klientům jako trenér. (smích) A hlavně se začít soustředit na budoucí roky a udělat rapidní progres do dalších závodů.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Tak určitě bych chtěl poděkovat více lidem, které však všechny nedokážu zmínit. Přesto v první řadě bych poděkoval mým přátelům a rodině, kteří při mně stojí. Hlavní díky patří mému kamarádovi a sparingovi Martinu Rohovi za skvělé tréninky, které se mnou podstupuje, Veronice Žižkové, která při mně stojí a poslední tréninky spolu také trénujeme, naší partě závodníků z T&M Olympia Fitness - již zmíněné Veronice, Štěpánu Ginzelovi a Verče Szalayové. Všichni až se objevíme na pódiu, tak bude každý z nás mít podporu toho druhého. A v neposlední řadě firmě Fit-pro, která mi občas v nouzi pomohla se suplementy. Štefanu Mihálikovi - jen díky němu mohu zaplatit startovné a zúčastnit se, je to skvělý klient a kamarád, a samozřejmě tomu nejpovolanějšímu - Tomášovi Burešovi za jeho pomoc a rady v závěru! Moc si toho vážím. A děkuji i tobě a serveru Ronnie.cz, že máte zájem o rozhovor s mou osobou.


Jiří Vacek v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled


Jan Tomášek

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Evropy 2013 - 8. místo v kulturistice mužů masters od 40 do 49 let nad 90 kg
Mistrovství České republiky 2009 - 2. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Mistrovství Čech 2009 - 1. místo v kulturistice mužů do 90 kg

Jane, loňskou sezónu jste vynechal, ale letos je před vámi start na Olympia Amateur Europe, kde, ačkoliv už patříte mezi veterány, změříte síly s převážně mladšími soupeři v kulturistice mužů. S jakým cílem se závodů zúčastníte a jak se těšíte na to, že po delší době budete opět závodit před domácím publikem?

Ano, už šest let jsem ve veteránské kategorii, ale necítím se tak. Myslím, že v kategorii nebudu s převážně mladšími závodníky, ale že budu patrně vůbec nejstarší závodník na soutěži. Nedávám si žádné cíle. Snažím se být co nejlepší v rámci svých možností a takto významná soutěž je veliká výzva a motivace. Člověka to motivuje do drtivé dřiny, bez které to nejde. Jsem rád, že se u nás koná soutěž takového významu. Je to výborný tah od federace IFBB, která pořádáním soutěží typu Olympia Amateur a Arnold Classic potvrdila, že je stále nezpochybnitelnou jedničkou ve světě kulturistiky.

Kdy jste začal s objemovou fází přípravy na soutěž, jak jste byl spokojen s tím, jak se odvíjí, a od kdy jste se pustil do předsoutěžní diety?

Jan Tomášek v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

V prosinci minulého roku jsem si nechal odstranit rozsáhlé varixy v pravé noze a to znamená, že zhruba od února jsem začínal téměř od nuly. Přípravu jsem rozdělil do dvou fází - od února do května jsem se chtěl dostat na svou zatím nejvyšší výkonnostní úroveň. Trénoval jsem 5x týdně, někdy i dvojfázově, pak následoval měsíc téměř odpočinkový, kdy jsem trénoval pouze 2x týdně ne plnou intenzitou a i s jídlem jsem si odpočinul. Cíl byl udržet úroveň svalové hmoty z první fáze a ve druhé fázi, která začala v červenci, dostat se výkonnostně ještě dál, než jsem kdy byl. Nakonec bylo udržení svalové hmoty během odpočinkové fáze těžší, než jsem čekal, a trochu mi to uteklo. Snad jsem to ale dohnal a doufám, že ostudu neudělám. Stejně bych ale uvítal, aby na takto významné závody byla nominace, tak jako je to běžné u ostatních i méně významných závodů. Člověk by pak věděl, na čem je, a ve chvíli, kdy bych se nedokázal nominovat nebo se nominoval jen do B týmu, věděl bych, že tam nemám už co dělat.

Předloni jste si v přípravě na mistrovství Evropy utrhl mezilopatkové svaly. Limitují vás následky tohoto zranění nějakým způsobem dodnes? A co letošní příprava? Probíhala bez potíží a zranění?

Ono nakonec nešlo o mezilopatkové svaly, ale o meziobratlové svaly. Prozradila to až magnetická rezonance… Jenže já si výsledky nechal přinést až od manželky mého kamaráda, která v nemocnici pracuje jako lékařka asi půl roku po zranění. Mimo jiné ve výsledcích stojí, že mám absolutně zúžený kanálek pro míchu. Lékaři se přitom nemohou shodnout, jestli mám přestat tahat činky, nebo naopak pokračovat, abych byl i nadále zpevněný… Já si vyvodil svůj vlastní závěr a tím se řídím. (smích) Je pravda, že ve chvíli, kdy mám malý podíl tělesného tuku, raději upouštím od tréninku s volnými činkami a trénuji zafixovaný na strojích. Tenkrát se mi to stalo při dřepech s volnou činkou s váhou 260 kg a ten pocit už bych nerad zažil. První dojem byl, že mám utržená celá záda - zapraskání, jako když praskne suchá větev, a přes celá záda jsem cítil pronikavou bolest. Sparing, který mě tenkrát jistil, se tak lekl, že uskočil dozadu a nechal mě pod činkou, kterou jsem v tom stavu musel ještě dostat nahoru a pověsit do stojanu. Kluci ze mě okamžitě strhli triko, já křičel, jestli je tam podlitina nebo deformace - nic tam naštěstí nebylo, takže mě to limitovalo jen tím, že jsem se nějakou dobu nemohl moc hýbat. Do doby, než mi bylo čtyřicet let, jsem se cítil nesmrtelný a nezranitelný. Jakmile padla čtyřicítka, posouvám se sice snad stále dopředu, ale už jsem měl zraněné rameno, quadratus lumborum, už zmíněné meziobratlové svaly v krční a hrudní oblasti a teď na konci první fáze přípravy přibyl i úpon prsního svalu. Naštěstí kromě již zmíněných meziobratlových svalů jde ve všech případech o víceméně banality a stačí odpočinek, aby se vše urovnalo. Během odpočinkové fáze přípravy se mi úpon prsních svalů vyhojil, ale právě včera jsem si zranění obnovil. Naštěstí už mne čeká v tréninku "jen" vyčerpání glykogenu, takže na formu to snad už vliv mít nebude.

Pracujete jako osobní trenér. Jak náročné bylo skloubit přípravu na závody s povinnostmi vůči klientům?

Jan Tomášek v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Svou práci miluji. Mám štěstí na úžasné lidi, ze kterých se stávají někdy i velmi blízcí přátelé. Nakonec i kvůli nim se připravuji. V dietě vždycky přijdu na nové vychytávky, jak si vše zpříjemnit a přitom neporušit výsledek snažení. Navíc každému, kdo mi řekne, že držet stravu a přitom duševně pracovat je moc těžké, mohu povědět, že jen jemně držet stravu a dát se do běžné formy je strašně jednoduché a že ať si zkusí dostat tělesný tuk na absolutní minimum… To je pak opravdu těžké. (smích) Moji klienti na mě mají i opačný vliv - motivují oni mě. Když vidím, že člověk bez vloh ke sportu pod mýma rukama dokáže úplně změnit svůj vzhled a tím následně i život, říkám si, že tohle je to pravé hrdinství. Ne to, že má člověk vlohy ke sportu, rychlý metabolismus a jde mu to samo, ale vidět kluky, kteří třeba během jednoho roku shodí ze 120 kg na 78 a z katastrofálních silových výkonů se dostanou na dvoj- i trojnásobek původních výkonů, to je ta pravá radost a motivace i pro mne, abych i já rozvíjel naplno svůj talent, který mi byl dán. Každopádně s ubývajícími procenty tuku a následně i zásobami glykogenu jsem byl natolik vyčerpaný, že dva týdny před závody jsem se musel začít věnovat pouze své přípravě. Naštěstí to všichni klienti chápou a fandí mi.

Je někdo, komu byste chtěl touto cestou poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Takových lidí je opravdu hodně. Už minule jsem zapomněl poděkovat svému klientovi Tomášovi Majerovi, který mi dodával úžasné maso, motivoval mne i finančně a jeho výrobky mohu jen doporučit, protože jsou opravdu poctivé a nešizené, takže když si chci dát uzeninu, tak jedině od Majera. (smích) S první fází přípravy mi pomohl Michal Trykar, který se mnou měl jet i na závody. Bohužel dnes v noci (26. 9.) mi napsal, že leží v Karlových Varech v nemocnici po autonehodě s patrně komplikovanou zlomeninou stehenní kosti a čeká na operaci. Takže čekám, až napíše, jak to dopadlo, a doufám v co nejlepší zprávy. Je zvláštní, že se to stalo hned pár hodin nato, co jsem si obnovil zranění prsního svalu, a doufám jen, že tím jsme si smůlu už vybrali a nic špatného už nepřijde. Ve druhé fázi přípravy mi hodně pomohl Roman Kolomazník a můj sparing Honza Kratochvíl, který mi teď zřejmě bude muset dělat doprovod i na závody místo Michala. Díky patří mojí přítelkyni, které momentálně místo něžností šeptám po nocích do ouška jen, co dobrého si dám k jídlu, až budu moci. (smích) Můj největší dík ale patří Vaškovi Speierlovi, kterému jsem se byl ukázat měsíc před termínem závodu a který mě tak znectil, že jsem se konečně zakousl naplno do diety a kardia. Když to trochu přeženu, Vašek mi řekl, co že tam chci dělat za měsíc, že mám formu tak na tři měsíce před závody a s tou svou formou mám jít na plovárnu, kde z těch mých kulatých svalů budou holky vedle, ale rozhodně ať nelezu na takovouhle soutěž. (smích) Přesně to jsem potřeboval slyšet. Hned druhý den bylo 50 g sacharidů, a jakmile jsem vyřešil klienty, zařadil jsem i kardio. Týden nato jsem u Vaška byl zase a velice mě potěšilo, že mě hodně pochválil. Kdo ho zná, ví, že jeho pochvala už něco znamená a vůbec není zadarmo. Můj dík patří i spoustě lidí, kteří se přijedou podívat na závody. Mám od přátel slíbenou spoustu dobrot, od nádherných dortů až po svíčkovou na smetaně od babičky mého sparinga Honzy Kratochvíla, a jeden z mých klientů a blízkých přátel mi slíbil dokonce můj vysněný motocykl, na který jsem si ještě nedokázal udělat ve svém životě prostor, když vydržím a nevzdám přípravu. (smích) Takové dary ale nepřijímám a motocykl si už konečně příští sezónu pořídím sám… I když tohle samozřejmě moc potěší, protože kamarád to myslí skutečně upřímně a chce mi prostě udělat co největší radost. Díky patří i všem v Ronnie.cz. Nemám čas sledovat novinky v našem sportu, ale stačí jen ve chvilce volna mrknout na telefon a člověk je stále v obraze. Naplno jsem si tohle uvědomil nedávno, když jsem se ráno probudil a ještě v posteli jen vzal telefon a díval se v přímém přenosu na semifinále Mr. Olympia - to je prostě neskutečné, a jestli je to pro ostatní běžná věc, pro mne rozhodně není. Je úžasné, jak to děláte, a já vám za to děkuji.


Jan Tomášek v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled


Jan Šimušák

Vybrané úspěchy:

IFFNB European Championships 2011 - 2. místo v kulturistice mužů nad 178 cm
Grand Prix Senec 2011 - 1. místo v naturální kulturistice mužů nad 177 cm
INBA World Championship 2012 - 2. místo v kulturistice mužů nad 180 cm

Jane, vaše jméno se v souvislosti s kulturistikou dosud pojilo k soutěžím organizovaným pod hlavičkou ČSNS (Česká společnost pro naturální sport). Nyní je před vámi start na Olympia Amateur Europe ve federaci IFBB. Co pro vás bylo impulsem vyzkoušet si závodění v pro vás nové federaci?

Impulsem pro mě bylo to, že jsem měl tříletou přestávku, během které jsem se soustředil na to, nabrat nějaké to kilo svalové hmoty navíc, a to se podařilo. Nabral jsem 16 kg a v mé předchozí federaci bych se musel dostat zase na nějakých 88 kg, a to se mi nechtělo. Tak jsem se rozhodl zkusit něco nového.

Vytkl jste si před sebe před účastí na amatérské Olympii nějaký cíl na konkrétní umístění?

Jan Šimušák v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Ne, neurčil jsem si žádný cíl. Kdybych se dostal do finále tak bych byl spokojený, ale zbytek nechám na porotě, ať posoudí sami, v jaké budu formě.

Připravujete se na závody sám, anebo spoléháte na pomoc nějakého trenéra?

Cvičím sám, ale mám svého rádce, který mi radí úplně se vším od A až po Z a nejen to, ale pomáhá mi i finančně. Bez toho bych tady ani nemohl závodit. Tím člověkem je Roman Tyc, kterému bych chtěl touto cestou moc poděkovat. Je to člověk, který ví, o čem mluví, neboť se kulturistice věnuje celý život, takže já mu bezmezně důvěřuji.

Po Olympia Amateur Europe se odehraje ještě několik domácích i zahraničních soutěží. Plánujete se nějaké zúčastnit?

Ne, zatím jsem nad tím neuvažoval. Nechám to na okolnostech podle toho, jak dopadnu na Olympii.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Samozřejmě je to moje milovaná manželka Monika Šimušáková, která mě drží psychicky nad vodou v konečné fázi diety. Vím, že to není se mnou snadné, jsem bez cukru, tak jsem dost podrážděný a rozčílím se kvůli každé maličkosti. Tak jí chci touto cestou říci: Děkuji, že to se mnou vydržíš, miluji tě. No a také, jak už jsem jednou zmínil, děkuji Romanovi Tycovi.


Jan Šimušák v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled


Josef Malzer

Vybrané úspěchy:

HI-TEC Nutrition GP 2013 - 2. místo v kulturistice mužů nad 80 kg
International Austria Cup 2013 - 6. místo v kulturistice mužů nad 95 kg

Josefe, vaše poslední dva soutěžní starty na International Austria Cupu a HI-TEC Nutrition GP se odehrály v mezinárodní konkurenci. Přesto se obě klání nedají s kvalitou startovního pole, která vás čeká už za několik dnů na Olympia Amateur Europe, srovnávat. S jakým cílem se nadcházející soutěže zúčastníte?

Samozřejmě kvalita těchto soutěží je nesrovnatelná. Mým cílem je porovnat svoji formu se současnou špičkou a umístit se co nejlépe. Výsledek si netroufám odhadovat, vždy je rozhodující, kdo se soutěže zúčastní a v jaké formě přijede.

Josef Malzer v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

V roce 2013 jste závodil s hmotností kolem 106 kg. Kolik to podle vás bude na pražské amatérské Olympii?

Bude záležet, jak dopadne závěr celé přípravy, ale věřím, že by to mohlo být kolem 112 kg.

Připravujete se na závody sám, anebo spoléháte na pomoc nějakého trenéra?

Tento rok se připravuji pod vedením profesionálního závodníka Petra Vaniše, který má obrovské zkušenosti a vědomosti. Snažím se dělat vše, co mi řekne, a zatím se to vyplácí a vše se vyvíjí tak, jak jsme si naplánovali. Doufám, že se závěr přípravy nepokazí a budu se moci prezentovat v té nejlepší formě.

Po Olympia Amateur Europe se odehraje ještě několik domácích i zahraničních soutěží. Plánujete se nějaké zúčastnit?

Ano, mám v plánu se zúčastnit některých domácích pohárových soutěží. Nejsem ještě pevně rozhodnut, které to budou.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Chtěl bych touto cestou poděkovat Jardovi Rytinovi a Mirkovi Tichému za dlouholetou podporu a zázemí, které mi poskytovali. Dále mé manželce, která mě všestranně podporuje v mé snaze a vytváří mi pro to skvělé podmínky. Poděkovat bych chtěl Petrovi Vanišovi, který je mým nejen skvělým trenérem a kamarádem, ale i obchodním partnerem. A nakonec bych chtěl poděkovat mé dceři Kateřině, která mi byla skvělým sparing partnerem, celou předsoutěžní přípravu absolvovala se mnou a byla mi každodenní oporou, i když to vzhledem k mým občasným špatným náladám neměla se mnou vůbec jednoduché.

Zpět na přehled


Miroslav Kalich

Vybrané úspěchy:

Arnold Classic Amateur 2015 - 5. místo v kulturistice mužů nad 100 kg
Mistrovství Evropy 2011 - 6. místo v klasické kulturistice mužů nad 180 cm
Mistrovství České republiky 2011 - absolutní vítěz v klasické kulturistice mužů

Mirku, na jarní Arnold Classic Amateur jste odjížděl bez ambic na konkrétní umístnění a nakonec jste se probojoval až ke skvělé páté příčce. Jak je tomu před vaší účastí na Olympia Amateur Europe? Vytkl jste si před sebe nějaký konkrétní cíl?

Zdravím čtenáře Ronnie.cz, příznivce kulturistiky a fitness. Na Arnold Classic Amateur jsem letěl zcela bez ambicí na jakékoli umístění i proto, že jsem se vracel na pódium po čtyřleté pauze. Neměl jsem vůbec představu o tom, jak to bude vypadat ani jaká bude váha. Byl jsem si vědom toho, že jedu na jednu z nejprestižnějších kulturistických soutěží a to vše ve mě budilo velký respekt. Tentokrát je situace trochu jiná. Pokud závěrečná fáze vyjde podle plánu, budu doufat, že ani tentokrát neudělám ostudu. Konkrétní cíle nemám, za ničím se neženu. Prioritou je pro mě vždycky nastoupit v co nejlepší formě, co nejlépe se odprezentovat a užít si atmosféru velkých závodů.

Za sedm měsíců, které obě soutěže dělí, jistě nejde s postavou udělat nějaké dramatické změny. Přesto, v čem by měla být vaše forma v Praze jiná proti té z Columbusu?

Miroslav Kalich v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Těch sedm měsíců bylo pro mě úplně ideální období. Dva týdny po Arnold Classic jsem si dal úplný relax a splnil si veškeré gastronomické sny a potom jsem se zase vrátil do režimu přípravy. Tři a půl měsíce jsem nasadil těžký objem, ze kterého jsem plynule přešel do tříměsíční diety. Výsledkem je, že mám momentálně o 5 kg více než ve stejném období před Arnold Classic. Zaměřil jsem se na své největší slabiny, zejména na záda, tak doufám, že bude nějaký progres znát.

V přípravě vás vede profesionální kulturista Dalibor Hájek. Jak vaše spolupráce probíhá? Absolvujete pod jeho vedením i tréninky, anebo se jedná spíše o konzultace na dálku?

Dalibor mě přijal pod svá křídla už v přípravě na Arnold Classic a naše spolupráce pokračuje stále i v přípravě na Olympii. Tentokrát navíc Dalibor také startuje ve stejném termínu na EVLS Prague Pro, takže naše příprava probíhá paralelně. Řídí mou přípravu kompletně od A do Z. Pravidelně se scházíme na společné tréninky a Dalibor operativně upravuje jídelníček a styl tréninku podle aktuální formy. Jinak vše konzultujeme po telefonu, takže prostě all inclusive. (smích) Ten rok a půl naší spolupráce mě posunul úplně jinam jak fyzicky, tak po stránce know-how. Velice si Dalibora vážím.

Na podzim se odehraje ještě několik soutěží podobného formátu, v jakém je koncipována pražská amatérská Olympie. Zvažujete start na některé z nich?

Mám to vždycky tak, že se potřebuju soustředit na jedno datum, to si zafixuju v hlavě a celé tělo i mysl soustředím jen na ten jeden moment. Věřím tomu, že tělo pak podvědomě upravuje svůj režim, aby bylo právě k tomuto datu stoprocentně připravené. Proto vůbec nepřemýšlím nad jinými závody, kde a jak udělám superkompenzaci a podobně. Pravděpodobně to bude můj jediný podzimní závod, protože už toho mám popravdě docela dost. Jedu v podstatě celý rok v plném zápřahu a tělo už si říká o odpočinek. Asi mu ho dopřeju, přece jen bych ho ještě někdy mohl potřebovat… (smích)

Chtěl byste touto cestou někomu poděkovat za pomoc či podporu v probíhající přípravě?

Určitě bych chtěl poděkovat Daliboru Hájkovi za celou přípravu. Firmě GoNutrition, která mě zásobovala suplementy a sportovními pomůckami po celou dobu mé přípravy. Svojí přítelkyni, která se o mě celou přípravu starala a ani mě moc nebije. (smích) Svému sparingovi Markovi Holčákovi, který se mnou absolvoval všechny tréninky po celou dobu přípravy. Taky Petru Lezovi, Dominiku Nevrlovi a Daliboru Tydlačkovi za foto a filmovou dokumentaci mé přípravy. V neposlední řadě Fitcentru Abácie ve Valašském Meziříčí. Díky za poskytnutý prostor a doufám, že se čeští fanoušci na Olympii předvedou a bude tam pořádný rachot. (smích)


Miroslav Kalich v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled


Vlastimil Kalaš

Vybrané úspěchy:

BFC Cup 2015 - 3. místo v kulturistice mužů nad 90 kg
Mistrovství Čech 2015 - 3. místo v kulturistice mužů nad 90 kg
NABBA Mistrovství České republiky 2009 - 2. místo v kulturistice muži I.
NABBA Mistrovství Čech 2008 - 2. místo v kulturistice mužů nad 179 cm

Vlastimile, už za několik dnů vás čeká start na Olympia Amateur Europe. S jakým cílem k soutěži nastoupíte?

Pokud se přeci jen zúčastním (mé momentální pochyby vyplývají z mé momentálně pochybné formy), tak bych chtěl předvést formu, za kterou bych se nemusel stydět. Samozřejmě je mi jasné, že jde o akci evropské úrovně, tak nemohu počítat s nějakým lepším umístěním. Přeci jen jsem závodník na republikové úrovni. (smích)

K závodům jste se přihlásil až na poslední chvíli. Kdy jste se definitivně rozhodl pro účast? Bylo to až po vašem vystoupení na International Austria Cupu?

Vlastimil Kalaš na International Austria Cup 2015
(foto: www.ifbb-austria.at / Silvia Schober)

Pro Olympia Amateur Europe jsem se rozhodl krátce po jarní sezóně, kdy jsem si řekl, že je to velká příležitost vyzkoušet si závody takovéto úrovně. Mé pozdní přihlášení bylo zapříčiněno mým "lajdáctvím". Naopak Austria Cup ve mne vzbudil pochybnosti, zda na takovou soutěž vůbec mám. Soudě z mé špatné formy, kterou jsem prezentoval na již zmiňovaných závodech.

Nemýlím-li se, bude se jednat už o vaši pátou soutěž v sezóně. Kolik sil vám ještě zbývá a jak moc už se hlásí únava?

Po jarní sezóně jsem byl natolik motivován, že jsem si předsevzal cíl odzávodit celou podzimní sezónu, ovšem teď se nacházím ve stavu, že budu velmi rád, když zvládnu dotáhnout do konce Olympia Amateur. Už jsem přeci jen unavený a unavené je hlavně tělo, které nereaguje tak, jak bych si přál. Od mistrovství republiky se mi podařilo přibrat cca 6 kg, ale nejde to zpracovat, jak bych chtěl.

Připravujete se na závody sám, anebo máte někoho, s kým konzultujete ať už trénink, nebo dietu?

Na závody se připravuji sám, jelikož mě baví poznávat sám sebe. A kdo může znát mé tělo líp než já sám.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Nedílnou součástí mé přípravy a až neuvěřitelnou oporou (samozřejmě nejen v přípravě) mi je má drahá partnerka Petra, která mou dietu dovede povznést do výšin velké gastronomie… A samozřejmě musím poděkovat za finanční podporu firmě Zlatnictví Kalaš, ve které jsem si zároveň i šéfem, který velice rád plní prosby sebe sama. (smích)

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie