Reklama:

Závodníci v kulturistice (I.) - rozhovory a formy před Olympia Amateur Europe 2015

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


OLYMPIA AMATEUR EUROPE 2015 - 2. - 3. 10. 2015, Praha
Psali jsme o Češích před Olympia Amateur Europe:
bikiny: Adéla StorzerováSabina KaderkováJana JeřábkováKarolína MachováMartina AbukhlalVeronika Wertheimová • Veronika Szalayová • Jana Slívová • Lucie Cahová • Michaela Masslová • Karolína TlustáVeronika WisiorkováSandra Bártovábodyfitness: Anna Vaculíková • Kateřina Harenčáková • Lucie JakešováLucie KoumarováVeronika ŽižkováSilvie BeránkováMargita Zámolováphysique: Miroslav KadlecNikola Cigolinov • Miroslav Juříček • Lukáš MacekJan JonášPanos PlangesisMarek Gerhardt • Daniel Müller • Aleš Bejr • Johannes Steger • Jakub VeselýPřemysl ChaloupkaMichal KulštejnFilip Šteflovič • Štěpán Ginzel • Richard Biško • Lukáš Bartošek • Petr Ouvín • Ondřej Kmošťák • Tomáš KejíkJakub CenekAleš LamkaLukáš Červený • Radim Mahovský • Sebastian Gunčík • kulturistika: Miroslav KalichJosef MalzerJaroslav PasekaVlastimil KalašJakub ŠubrtJan Šimušák • Michal Sitter • Jan Machač • Jan TomášekJiří VacekJozef FurinTomáš KhunDavid VyčítalRoman JurákRené GorolRichard Čada Luboš ChmelenskýPavel ŠerákMatěj Ryšavýfitness: Lenka Červená
Info z Olympie:
prezentaceonline report z místa dění
Před Olympií:
soutěž o vstupenky Češiharmonogram
pátek:
foto pódium I.foto pódium II.zákulisí I.zákulisí II.
sobota:
foto pódium III.zákulisí I. (s EVLS) • zákulisí II. (s EVLS)
kompletní výsledky s body a fotografie - 4 medaile! absolutky, sestavyvideozáznam ženyvideozáznam muži
od diváků I. od diváků II.
Eagles EVLS Cup: info
Z Olympie očima závodníků, rozhovory:
očima M. KulštejnaJana SlívováAdéla Storzerová

Pražská Tipsport Arena už ve dnech 2. a 3. října přivítá druhý ročník mezinárodní amatérské soutěže v kulturistice a fitness Olympia Amateur Europe. Té se plánují zúčastnit také desítky domácích závodníků, k nimž patří i Matěj Ryšavý, Pavel Šerák, Luboš Chmelenský, Richard Čada, René Gorol, Roman Jurák, Tomáš Khun a David Vyčítal, jež jsme krátce před soutěží požádali o krátké rozhovory. Závodit zde bude také Jozef Furin, s nímž jsme Vám rozhovor přinesli již dříve.


jménokategorie
Matěj Ryšavý kulturistika mužů do 80 kg
Pavel Šerák kulturistika mužů do 90 kg
Luboš Chmelenský kulturistika mužů do 80 kg
Richard Čada kulturistika mužů do 90 kg
René Gorol kulturistika mužů do 90 kg
Roman Jurák kulturistika mužů do 90 kg
Tomáš Khun kulturistika mužů do 90 kg
David Vyčítal kulturistika mužů do 90 kg
Jozef Furin kulturistika mužů do 90 kg


Matěj Ryšavý

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Evropy 2015 - 5. místo v kulturistice mužů do 75 kg
Mistrovství Moravy a Slezska 2015 - 2. místo v kulturistice mužů do 82,5 kg
BFC Cup 2014 - 2. místo v kulturistice mužů do 75 kg
Mistrovství Čech 2014 - 3. místo v kulturistice mužů do 75 kg

Matěji, poté, kdy jste si na jaře připsal váš první start na mistrovství Evropy, Vás nyní dělí jen několik dnů od vystoupení před domácím publikem na Olympia Amateur Europe. Jak se na závody těšíte a s jakým cílem se jich zúčastníte?

Zdravím všechny příznivce a fanoušky kulturistiky! Na Olympii před domácím publikem se těším strašně moc. Bude splněný sen vystoupit doma na takovéto prestižní akci a pro mě veliká čest! Můj cíl je si užít závody a svou formou potěšit fanoušky!

Evropský šampionát a amatérskou Olympii dělí přibližně čtyři a půl měsíce. Jak jste si je rozdělil na odpočinek, objemovou fázi přípravy a kdy jste pak začal s předsoutěžní dietou?

Po návratu z mistrovství Evropy jsem se okamžitě vrhl do objemu na dva a půl měsíce a s dietou jsme začali dva měsíce před Olympií, neboť jsem nenabral téměř žádný tuk, takže to bylo fajn a dieta nemusela být tak dlouhá a tvrdá.

Matěj Ryšavý 10 dnů před Olympia Amateur Europe 2015

V čem by vaše forma měla být jiná proti té z mistrovství Evropy Očekáváte nějaký rozdíl v soutěžní hmotnosti z obou soutěží?

Tak určitě ve svalové tvrdosti a plnosti, tam bychom s trenérem Tomášem Burešem chtěli nejvíce zaprogresovat proti vystoupení na mistrovství Evropy. Hmotnost zatím je ve hvězdách, ale měl bych mít cca o 3 - 4 kg více svalové hmoty proti ME, kde jsem navážil 74 kg.

Po Olympia Amateur Europe se odehraje ještě několik domácích i zahraničních soutěží. Plánujete se nějaké zúčastnit?

Olympia Amateur Europe v Praze budou moje poslední letošní závody, a to s naprostou jistotou. Tělo je strašně dlouho v zápřahu a už dojíždím z posledních sil. Svalová hmota už se jen horko těžko drží, takže už se těším na chvilinku zaslouženého odpočinku.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Určitě bych chtěl poděkovat mému trenérovi Tomášovi Burešovi. Také samozřejmě sponzorům. Firmě MadMax která mi poskytuje komfort, co se týče oblečení, chtěl bych poděkovat kamarádům, kteří mi v závěru hodně pomáhali i sponzorsky a lidsky. Jmenovitě Jiřímu Kováčovi, Milanu Obořilovi, Michalovi Rudzinskému a fitcentru I-R Club Pardubice, kde jsem dostal na posledních pár týdnů klíče, abych mohl ráno před prací chodit na první fázi tréninků. Dále bych chtěl poděkovat zatím nejmenované firmě, která mě začala podporovat v oblasti unikátních a jedinečných doplňků výživy. V neposlední řadě je to moje maminka, která to vše se mnou snášela a vařila mi v dietě. No a na závěr je to Deborka Dočkalová, díky které jsem měl v závěru čistou hlavu a duši, protože je to moje sluníčko.

Mějte se fajn a užijte si Olympii stejně tak jako já! (smích)


Matěj Ryšavý 6 a 10 dnů před Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled


Pavel Šerák

Vybrané úspěchy:

Pražský pohár 2011 - 1. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Mistrovství České republiky 2011 - 5. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Mistrovství Čech 2011 - 1. místo v kulturistice mužů do 90 kg

Pavle, na soutěžní pódia se vracíte po čtyřech letech. Jak jste soutěžní přestávku trávil? Trénoval jste stále pro kulturistiku, anebo dostaly přednost jiné sporty?

Především chci poděkovat za oslovení a umožnění rozhovoru pro Ronnie.cz. Ano, je tomu už čtyři roky. Utíká to hrozně rychle. Přestávka od cvičení nebyla, ale vrátil jsem se zpět ke karate, které jsem provozoval od mladších žáků až po muže. Během pauzy jsem nesáhl na činku ani do fitka nezavítal, a to poté, když mi před lety nevyšlo, co jsem měl v plánu. Mluvím o kulturistice, kde jsem chtěl startovat na Arnold Classic Amateur v USA a řešil jsem i sponzora, který mi nevyšel. Všichni víme, jak je tento sport náročný, a já mám svého syna ve vlastní péči a o to je to náročné ještě více. Na karate jsem oblékl kimono a obi a nic mě to nestálo. (smích)

Dosud jste v kulturistice absolvoval domácí mistrovské i pohárové soutěže a máte na kontě také start na pohárovce v Rakousku. Olympia Amateur Europe je úrovní ale přeci jenom někde jinde. S jakým cílem se klání zúčastníte a jak se vlastně na návrat k závodění těšíte?

Pavel Šerák 2,5 týdne před Olympia Amateur Europe 2015

Tak každý má šanci na výhru, a dokud se nepostavíte jeden vedle druhého, neuvidíte, na čem jste… Ano, je to prestižní soutěž a ještě doma. Proč toho nevyužít, když je to otevřené pro kohokoli, kdo si start zaplatí. Mně nevadí, že je to jedna z nejvyšších amatérských soutěží. Mám rád výzvy a soutěžím celý život. Chci jako každý dosáhnout nejvyššího a aby za mnou něco zůstalo. (smích) I pro syna jako vzor. Přípravu jsem začal v únoru, jelikož jsem se musel dost zredukovat. Lonský rok jsem měl autonehodu a do letošního ledna jsem se léčil s ledvinou. Zašel jsem do fitka a na popud ostatních jsem se rozhodl, že ještě mám na soutěžení. Nazvali mě, že jsem starý a za zenitem. (smích) Těším se moc, ale na druhou stranu musím počítat i s horši variantou. Kolikrát mi už přišla forma lepší než teď, týden před soutěží. Asi je to i tím, že nechci zklamat, je to i prací atd. Budu bojovat.

Při něčem tak fyzicky náročném, jako je příprava na soutěž v kulturistice, je tělo přeci jenom náchylnější k nemoci či zranění. Jak tomu bylo ve vašem případě? Obešla se příprava v tomto ohledu bez potíží?

Tak na zranění si dávám pozor, ale nějaké bylo. Spíše přetížené šlachy v rukách. Jinak od vyléčeni s ledvinou jsem tento rok nebyl nemocný. Musím to zaklepat.

Připravujete se na závody sám, anebo máte někoho, s kým konzultujete ať už trénink, nebo dietu?

I tento rok jsme do toho skočili s kamarádem Petrem Březnou, který mi pomáhal i v minulých letech a také mě do kulturistiky naverboval. (smích) Jinak jídlo a tréninky jedu sám. Ale konzultace a tréninky u Petra také jsou, to je jasné. Nějaká videa jsou ke zhlédnutí na mém YouTube kanálu pod mým jménem.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Poděkovat chci Petrovi Březnoví, ten má největší dík. Potom také Jakubovi Zavadilovi, který mi sponzorsky přispěl, Patriku Jurovi za barvičku, Lence Allramové za doplňky, Isabelle Krobové za sponzoring též. A zbývajícím, kteří mi snad drží kladiva. Děkuji moc!


Pavel Šerák 2,5 týdne před Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled


Luboš Chmelenský

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2012 - 5. místo v kulturistice mužů do 75 kg
Mistrovství Čech 2012 - 2. místo v kulturistice mužů do 75 kg
Pražský pohár 2010 - 1. místo v kulturistice mužů do 70 kg

Luboši, čtyři měsíce po vystoupení na amatérské Olympii ve Španělsku je před vámi nyní start na domácí Olympia Amateur Europe. Jak se na závody těšíte a s jakým cílem se jich zúčastníte?

Španělsko bylo více než úžasné, pro mě všemi směry. Tam jsem dostal zase nový náboj a energii spojenou s chtíčem jít dál s cílem daleko většího zlepšení mých nedostatků, kterých bylo hodně. Člověk by si měl neustále dávat nějaké cíle a dle mého názoru větší, než ve své mysli má a chce. Často radím lidem, aby si dali větší cíl, tím o to více chtěli a dosáhli toho, čeho dosáhnout chtějí. Pokud si řeknete "mně by stačilo to a tohle", tak ani toho, co by vám stačilo, nedocílíte.

Mým cílem pro tuto soutěž je především jako vždycky nasbírat další veliké zkušenosti. Ale po té vší dlouhé cestě sedmadvaceti soutěží, z toho dvou Olympií (jedné z nich zahraniční), bych na tuto třetí velkou soutěž chtěl se spojením všech zkušeností jít s cílem už trochu více bojovat. Pokorně, se ctí proti všem ostatním borcům a s mým velkým respektem. Snem by bylo dostat se do finále, tím si zapózovat a prezentovat svou novou formu, na kterou jsem dřel, obě dvě kola soutěže - jak semifinále, tak i finále. To by bylo moc krásné a pro mě největší vítězství v životě.

Luboš Chmelenský v přípravě na Olympia Amateur
Europe 2015

Na pražské Olympii jste závodil i vloni. Jak se od té doby proměnila vaše postava, forma i soutěžní hmotnost?

Tenkrát to bylo v kategorii mužů do 80 kg s mými 73 kg. Mělo to být překvapení, ale moc rád to zveřejním zde, když už jsem se tady takhle rozepsal. (smích) V lednu 2015 jsem nabral na cílený objem 100 kg. Následně jsem se snažil o zpracování hmoty v soutěžní připravenou formu na Olympii ve Španělsku, kde byla váha na 84,5 kg a startoval jsem v kategorii do 85 kg.

Velkou změnou pro mě a mé tělo byl ten objem, vždycky jsem byl zvyklý na max. 85 kg v nějaké kondici, kterou jsem udržoval, ale to nešlo, pokud jsem chtěl jít dál do vyšší kategorie. Tudíž zase velká změna poznání těla se 100 kg a o to větší nová cesta čtyři měsíce přípravou. Forma byla o veliký kus lepší, než jsem vždycky měl, to ano, až na spousty chyb, kterých jsem si vědom a které jsem si svou blbostí způsobil - ananas a vločky před vystoupením už tam, blbec, nikdy nedám! (smích)

Člověk musí přijmout chyby, co napáchal, tím si všechno uvědomit, ponaučit se a příště už se to nesmí stát! Tak je to v životě! (smích) I přesto, že to byla má nej forma, tak to stejně nebylo ono. Když to vidím teď, můžu už z plného srdce pokorně za sebe říct, že teprve nyní mám formu, kterou jsem nikdy neměl. A můj start na letošní Olympii bude nakonec v kategorii mužů do 80 kg!

Jsem nakonec šťastný a rád, že po tom pekle, stahování váhy, aby byla už opravdu forma, kterou kulturista má mít, teď vidím na svém těle svaly, které jsem nikdy takhle vidět neměl. A já můžu říci, že moc děkuju Tomášovi, moc děkuju bohu, že jsem to vydržel až dokonce. A ať je váha, jaká je, je to opravdu jen číslo. Má vysněná velká kategorie má ještě svůj čas a já musím dál makat. Abych mohl soutěžit s takovými všemi borci, tak mě čeká ještě velikánský kus práce. Teď už se jen maximálně odprezentovat a po skončení s dobrým pocitem hlavně z výsledné formy si říct jako vždycky - stálo to za to a vždycky stát bude! (smích)

Provozujete vlastní fitness centrum, což si určitě žádá poměrně dost vašeho času. Jak je náročné skloubit přípravu na závody s prací?

V listopadu toho roku tomu bude dva roky, co mám otevřené své fitness centrum pod názvem World fitness a pod mým jménem ve městě Vlašim. Jak já říkám, název mého gymu je jednou z mých motivací. (smích) O to více se snažím s velkým chtíčem soutěžit v zahraničí a na velkých soutěžích.

Ano chod fitness centra si ve vší snaze a s tím, že to děláte pro lidi, žádá spousty času a spousty zařizování. Bylo to pro mě ze začátku hodně těžké, najedou jsem to nebyl jen já a klienti, svěřenci, které jsem předtím měl pět let jako hlavní činnost trenéřiny. Rázem jsem to byl já, klienti, svěřenci, chod posilovny, bar (zástup, brigádníci, doplňky výživy), se spoustou dalšího zařizování, které se dosud pojí ke snaze o vytvoření lepšího prostředí a vybavení pro lidi a jejich výsledky.

Každý všední den mám otevřeno od 6:00 do 21:00 a od tak brzkého rána mám své klienty až do večera. A i ostatní veřejnost chodí takhle brzy před prací, za což jsem moc rád, protože vidím jejich snahu vykonávat ten nejlepší životní styl! Soboty mám své volné, které trávím u Tomáše Bureše v jeho fitku pod jeho dohledem na můj tréninku. Neděle mám sem tam pracovní, ale často i neděli trávím na tréninku s Tomem.

Luboš Chmelenský v přípravě na Olympia Amateur
Europe 2015

Tím jsem musel a musím vstávat každý den kolem 4:30, abych si vše připravil a navařil na celý den, nasnídal se a stihl ještě svůj každodenní trénink. Častokrát jsem vstával ve 4:00, od 5:00 absolvoval trénink a následně už pracoval s lidmi. To víte, člověk zadarmo dnes od nikoho nic nedostane, a pokud chcete žít svůj sen, tak za tím musíte tvrdě jít i přes všechny překážky. Důležité je, abyste cítili, že je to správné, věřili tomu, byli trpěliví, setrvali a vydrželi! Všechno jde, když se chce! (smích)

Člověku to hodně posílí charakter a především psychiku, zvláště v soutěžním období na nízkém příjmu energie v poměru k vašemu celodennímu výdeji. Třeba když opravdu někoho musíte přesvědčovat, aby vám věřil a jen dělal, co měl, že vy jste velkou pomocí, co mu ukáže cestu a bude ho motivovat, a na něm už je ten zbytek. Dost často se setkávám s lidmi, kteří se mnou chtějí detailně rozebírat výživu až na gramáže kalorií, systémy tréninků, doplňků výživy a zatím bohužel nezačali ani pravidelně snídat, hýbat se a s propojením těch hlavních stravovacích a cvičících základů a pravidelnosti nevytvořili za tři měsíce viditelnou změnu. Někdy je to hodně náročné, ale existuje spousta lidí, co za to stojí! (smích)

V přípravě spoléháte na trenérskou pomoc Tomáše Bureše. Jaké změny do vaší přípravy vnesl a jak jsou zkušenosti, které vám předává, důležité i pro vaši vlastní trenérskou praxi?

Tak asi se hodně budu opakovat z předešlého článku a jednoho mého interview, které jsem měl. O Tomášovi hodně často mluvím, je to člověk, který si zaslouží daleko více vděku, cti, respektu. Můžeme být rádi, že tento lidský člověk a skvělý chlap s velkým srdcem dokázal to, co dokázal, a je tu tím i pro nás všechny a je nám nápomocen! Je to jeho poslání!

Já bych bez něj nebyl tam, kde teď jsem. Jak jsem řekl, Tomáš si svou cestou toho nej závodníka a tvrdou pílí, úsilím, dřinou a oddaností vytvořil i skvělá fitness centra. Má tak obrovské a cenné zkušenosti, které má navíc tak zažité, že je dokáže i o to více předat, naučit, nasměrovat a neskutečně motivovat tím ze mě dělá i lepšího trenéra! On mi dal nový život se spoustou motivace, je mým mentorem a psychickou podporou, což je v tomhle odvětví a i celkově pro lidi, kteří na sobě mají zájem pracovat, velmi důležité pro jejich postupný vývoj ve výsledcích!

Komu byste chtěl touto cestou poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Chci moc poděkovat Tomášovi Burešovi za jeho velikánskou pomoc, podporu, nejvíce si toho cením, že tu pro mě je a tolik mi pomáhá v mé cestě! Mému taťkovi děkuji za podporu a za to, že při mně stojí, děkuji mým blízkými kamarádům, kteří tu jsou, když potřebuji! Děkuji i mým svěřencům a klientům a všem, co do mého fitness centra dochází. Na jejich výsledky jsem hrdý! Děkuji také všem, co mi fandí a tím mě podporují! Sponzora bych rád uvedl, ale zatím bohužel žádný není… (smích)


Luboš Chmelenský 2 dny před Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled


Richard Čada

Vybrané úspěchy:

Grand Prix PEPA Opava 2000 - 1. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Mistrovství světa 1999 - 5. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Tatranský pohár 1995 - absolutní vítěz v kulturistice mužů
Mistrovství světa 1994 - 5. místo v kulturistice mužů do 80 kg
Mistrovství světa 1993 - 1. místo v kulturistice juniorů do 80 kg

Richarde, poté, kdy jste se vloni po čtrnácti letech vrátil na soutěžní pódia, vás nyní na Olympia Amateur Europe čeká po dlouhých patnácti letech také vystoupení před domácím publikem. Jak se na atmosféru soutěže těšíte a s jakým cílem k ní nastoupíte?

Už se nemůžu dočkat, až se po tolika letech ukážu českému i zahraničnímu publiku, a to v mé, předpokládám, životní formě, ke které mi dopomohl člověk, se kterým spolupracuji už necelé tři měsíce… A to je Štefan "Pišta" Havlík, který nasbíral v zámoří na Floridě drahocenné zkušenosti, co se kulturistiky týče, v novém trendu od jednoho z nejlepších profesionálních kulturistů Denise Jamese, který s ním osobně už delší dobu spolupracuje a intenzivně ho připravuje na sérii soutěží v USA. Je to pro mě obrovská výzva ukázat se především našemu publiku a svým fanouškům po tak dlouhé době.

Richard Čada (foto: Josef Adlt)

Jak jste byl spokojen s vaší formou na loňských soutěžích a v čem by měla být na amatérské Olympii jiná?

S loňskou soutěžní formou jsem byl docela spokojený, co se týká kvality, hustoty a tvrdosti svalů, ale v závěru přípravy jsem zbytečně spálil moc svalové hmoty, takže mi chyběla především plnost svalů. Moje soutěžní váha v minulém roce na MS v Mexiku byla 85,5 kg. Letos mám o 5 kg čisté svalové hmoty víc, a co se týká plnosti a kvality svalů, tak to je absolutně nesrovnatelné s loňskou sezónou.

Je někdo, s kým jste letos svou přípravu konzultoval, anebo spoléháte pouze na vlastní zkušenosti?

Budu se opakovat, veškerou přípravu konzultuji s jediným člověkem, díky kterému jsem o třídu lepší než loňský rok. Takže bych tady tímto chtěl poděkovat Štefanovi Havlíkovi za maximální připravenost na amatérskou Olympii.

Po Olympia Amateur Europe se odehraje ještě několik domácích i zahraničních soutěží. Plánujete se nějaké zúčastnit?

Plánuji se zúčastnit soutěže Grand Prix PEPA Opava, která se koná 24. 10. 2015. Moc jsem se chtěl připravit na podzimní MS masters, ale bohužel mi to moje momentální finanční situace nedovolí.

Komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

František Trlica, Olda Nešpor, Radim Skutecký, Tomáš Cykl, Darek Haumer, Petr Trubačík, Bronislav Czyz, Petr Anrešič, Jaroslav Málek, David Krajčo, Petr Brantalík, Zdeněk Nedbalec, Soňa Mančíková, Václav Kvíčala, Petr Molčík, Milan Hoštický. Těmto lidem bych chtěl poděkovat za to, že mě finančně podpořili v přípravě na letošní sezónu. Těch sponzorů je tolik proto, že jsem ty finance sbíral postupně, po malých částkách, tak aby si někdo nemyslel, že jsem dostal statisíce. (smích)

A v neposlední řadě velký dík patří také mé přítelkyni Barboře Droběnové za to, že při mně celou dobu stojí a vydrží to se mnou v dietě!


Richard Čada na fotografiích
Josefa Adlta v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Foto: Josef Adlt

Richard Čada v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled


René Gorol

Vybrané úspěchy:

Mistrovství světa 2014 - 13. místo v kulturistice mužů do 85 kg
GP PEPA Opava 2013 - 1. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Arnold Classic Europe 2013 - 3. místo v kulturistice juniorů
Mistrovství České republiky 2012 - 1. místo v kulturistice mužů do 82,5 kg

René, po startu na loňském mistrovství světa je před Vámi další velká mezinárodní soutěž, a to Olympia Amateur Europe. Jak se na závody těšíte a s jakým cílem na ně pojedete?

Zdravím čtenáře Ronnie.cz, ano, je to tak. Vybral jsem si opět velkou soutěž, která bude mít velkou scénu díky tomu, že je spojená s EVLS Prague Pro. S tím také souvisí to, jak se těším na soutěž. Těším se hodně, protože poprvé budeme připraveni oba dva na závody společně a budeme vše prožívat spolu, také euforii závodů, ať dopadnou jakkoliv. Tím "připraveni oba dva" mám samozřejmě na mysli mého trenéra Jana Kubíka, který startuje v profi v kategorii do 212 liber. Mým cílem je užít si závody a stát mezi velikány.

René Gorol (foto: Jaroslav Trnka)

V čem by Vaše forma měla být jiná proti té loňské, na čem se Vám podařilo nejvíce zapracovat?

Jiná bude v propracovanosti svalů, umožnily mi to stroje v mém novém zázemí Kubík Fitness. Dále se mi něco málo podařilo přibrat. Řekl bych, že se mi podařilo zapracovat na zraněné noze a na mých přednostech, čímž jsou záda a ramena.

Vloni se Vaše příprava neobešla bez zranění. Jak tomu bylo letos, probíhalo v tomto ohledu vše bez potíží?

Potíže jsou s přípravou vždy, takže i teď jsem se potýkal se spoustou problémů. Ty se týkaly natažených svalů, občas pobolíval nějaký kloub a do toho bylo špatné období v osobním životě.

Po Olympia Amateur Europe se odehraje ještě několik domácích i zahraničních soutěží. Zvažujete účast na některé z nich?

Vše se bude odvíjet od formy na Olympii, podle toho se rozhodnu, co dál. Pokud se rozhodnu startovat, tak to bude určitě GP PEPA Opava.

Komu byste chtěl touto cestou poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Obrovské poděkování patří Janu Kubíkovi, ten může snad úplně za vše. Sponzoruje mě svým fitkem, kde mám vše, co potřebuji. Dále užívám produkty Jan Kubík Nutrition, za které jsem mu vděčný. Také bych chtěl poděkovat firmě Oramont, s. r. o., která mi pomohla v přípravě, a s tím také děkuji Láďovi Kurčíkovi za zprostředkování tohoto sponzora. Obrovské díky patří mé rodině a především mému otci, který mi připravuje jídlo a stará se o mě jako o prince. (smích)


René Gorol na fotografiích
Jaroslava Trnky 5 týdnů před Olympia Amateur Europe 2015

Foto: Jaroslav Trnka

Zpět na přehled


Roman Jurák

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Moravy a Slezska 2015 - 2. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Mistrovství světa 2010 - 9. místo v kulturistice juniorů nad 75 kg
Mistrovství České republiky 2010 - 1. místo v klasické kulturistice juniorů

Romane, máte před sebou start na Olympia Amateur Europe, která se pro vás stane první velkou mezinárodní soutěží mezi muži. Jak se na závody těšíte a s jakým cílem k nim nastoupíte?

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz, ano, je to pro mě velká čest a zároveň ohromná zkušenost soutěžit mezi takovou konkurencí. Na závody se moc těším, především na spoustu známých tváří a zároveň kamarádů, které v průběhu roku moc nevídám. Na závody si nedávám žádné velké cíle, vím, že konkurence je obrovská a spíše pro mne bude velký úspěch dostat se mezi první desítku. Na závody jsem se chtěl připravit, co možná nejlépe to půjde vzhledem k možnostem, a o to, jaký bude výsledek, se nijak moc nezajímám. Především si chci tak ohromné závody maximálně užít jako závodník a nasávat krásnou atmosféru. A kdyby se náhodou povedlo i pěkné umístění, byl by to krásný bonus. A kdyby ne, život půjde dále a já budu mít spoustu času pracovat na zlepšení.

Roman Jurák v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Na mezinárodní scéně jste získal první zkušenosti už jako junior, když jste závodil na mistrovství světa v sezóně 2010. Jak moc se od té doby proměnila vaše postava jak po stránce objemů, tak i kvality?

Na juniory vzpomínám velmi rád. Bylo to krásné závodní období. Poté jsem v průběhu pěti let nesoutěžil. Zařizoval jsem práci, bydlení atd. Ale na cvičení jsem nezanevřel. Od té doby jsem přibral asi 10 - 13 kg svalů a zároveň pracoval na kvalitě a symetrii, kterou jsem si chtěl udržet z doby klasické kulturistiky. V průběhu let jsem se dostal na úplnou hranici mezi klasickou kulturistiku a váhovou kulturistiku a musel jsem se rozhodnout, zda stahovat pracně nabrané svaly, či přejít mezi muže už do váhové kulturistiky. Rozhodl jsem se pro druhou variantu s tím, že nějakou dobu bude trvat, než přijde lepší umístění. Na svou výšku 178 cm musím nabrat ještě více svalů, než mám teď. Proto objíždím více závodů v roce, i ty těžké, abych nabyl zkušenosti a zároveň porovnával konkurenceschopnost. Co se týká kvality svalů, tak ta šla značně nahoru díky stálým tréninkům, novým poznatkům ve stravě a zároveň zkoušení nových tréninkových metod. Samozřejmě čím déle člověk cvičí a kvalitně se stravuje, tím více svaly tvrdnou a jsou kvalitnější. Proto je kulturistika běh na dlouhou trať.

Letos jste závodil už i na jarních domácích mistrovských soutěžích, kde jste se vešel do kategorie do 90 kg jen natěsno. Jak to vidíte nyní, krátce před startem na amatérské Olympii? Vejdete se do limitu kategorie bez potíží?

Ano, v posledních závodech právě díky své hraniční váze mívám problém dostat se do 90 kg a v kategorii výše již nedisponuji takovými objemy, abych mohl konkurovat větším borcům. Bohužel zjišťuji, že po delší pauze, co jsem necvičil, tělo reaguje jinak než v juniorech, takže mívám problémy se zadržováním vody a ten správný recept teprve hledám. Takže doufám, že do 90 kg se vlezu, ovšem i kdyby ne, tak závody si jedu užít, ať již budu v jakékoli kategorii.

Připravujete se na závody sám, anebo spoléháte na pomoc nějakého trenéra?

Teď jsem začal na jaře spolupracovat s Viktorem Hellem, který mě vede po celou dobu přípravy. Zkusili jsme spoustu změn jak v jídle, tak v tréninku a vlastně celé jaro a soutěže jsme ladili, co by tak pro moje tělo bylo optimální do dalších závodů. Je to pro mě obrovský vzor, co se týče tréninku a neskutečných znalostí v oboru jídla a metod. Zařadili jsme částečně i stravu dle krevních skupin a v některých věcech se mi to hlavně v objemu osvědčilo. Myslím si, že v tomto případě, pokud se člověk připravuje na velké závody, je dobré být pod odborným dohledem, který vám vždy řekne co a jak, popřípadě i tu nemilou pravdu, když vám okolí neustále říká, jak moc na tom dobře jste. Je potřeba mít někoho, kdo vám řekne opak. (smích)

Chtěl byste touto cestou někomu poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Strašně moc děkuji své rodině, hlavně teda mojí mamce, která, ač tento sport moc ráda nemá, tak i přesto mě dokáže maximálně podpořit, a za to jí patří velké díky. Dále mým známým a kamarádům, jmenovitě Deborce Dočkalové "Debbie" a Milanu Dočkalovi a celé rodině Dočkalů za podporu. Dále Tomáši Kolískovi, Gábině Kolískové, Vendy Chaloupkové a panu Zelinkovi, Petru Havlíčkovi, Janě Bendové a Janu Kernovi a společnosti Aktin. Dále celé mu týmu Big One Fitness a mému pracovnímu vedení Sylvě Vajčnerové a panu V. Vajčnerovi za podporu jak finanční, tak pracovní. Samozřejmě největší díky patří již mému zmiňovanému trenérovi Viktoru Hellovi, který je nonstop na telefonu a kdykoli mohu dojet. Také děkuji redakci Ronnie.cz za propagaci mladých závodníků a podporu tohoto sportu a vůbec veškerého sportu a šíření zdravé výživy u nás. Přeji všem sportovcům a začínajícím cvičencům hodně štěstí.


Roman Jurák v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled


Tomáš Khun

Vybrané úspěchy:

International Championship in Bodybuilding and Fitness 2014 - 1. místo v Czech Novice Men International Championship in Bodybuilding and Fitness 2014 - 3. místo v NABBA Men III. + IV.

Tomáši, vloni jste sbíral první zkušenosti se soutěžním pódiem ve federaci NABBA, pro letošní sezónu jste pak zamířil do IFBB a nyní je před vámi start na Olympia Amateur Europe. Proč jste se rozhodl přejít do jiné federace a jak se na tak velkou soutěž, jakou amatérská Olympie je, těšíte?

Netušil jsem vůbec, že jsou nějaké federace a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Na internetu jsem viděl soutěž nováčků, tak jsem se přihlásil. Po získání více informací jsem se rozhodl přestoupit. Jsem moc rád, že mi byl přestup do této federace umožněn.

Jsem šťastný, že se mohu zúčastnit tak prestižní soutěže, jako je Olympia Amateur Europe, a postavit se vedle skvělých závodníků.

Tomáš Khun v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

S jakým cílem se závodů zúčastníte?

Dát do toho vše a pokusit se prezentovat v co nejlepší formě.

Na jakých zlepšeních se vám podařilo od loňska zapracovat, co je vaší největší kulturistickou předností a co naopak pokládáte za svou největší slabinu?

Snažil jsem se zapracovat na celém těle, abych byl kvalitnější a větší. Za svoji přednost pokládám hrudník, za slabinu záda.

Chcete se kulturistice věnovat i do budoucna? Jaký v ní máte dlouhodobý cíl, například v horizontu nějakých pěti let?

Kulturistice se chci věnovat i do budoucna, jelikož je to můj sen a životní styl. Vlastním s bratrem v Písku fitko a chtěl bych jít svým klientům příkladem. Cílem je neustále se zlepšovat, jelikož je toho ještě mnoho ke zlepšení na mé postavě. V horizontu pěti let bych se chtěl zúčastňovat soutěží a neustále se posouvat dopředu.

Je někdo, komu byste chtěl touto cestou poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Za pomoc bych chtěl poděkovat svému trenérovi Tomáši Burešovi, který může za všechna má zlepšení. Je to nejlepší trenér a úžasný člověk. Také mé rodině - mamce, tátovi, bráchovi, kteří mi jsou neskutečnou oporou a ve všem mi pomáhají. Mé přítelkyni, která při mně stojí a pomáhá mi, a nejbližším kamarádům.


Tomáš Khun v přípravě na Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled


David Vyčítal

Vybrané úspěchy:

International Austrian Championship 2015 - 5. místo v kulturistice mužů do 85 kg
FitBalance IFBB International Cup 2015 - 4. místo v klasické kulturistice mužů nad 175 cm
Smartlabs Cup 2013 - 6. místo v kulturistice mužů do 30 let

Davide, v současnosti vás dělí jen několik dnů od startu na Olympia Amateur Europe. S jakým cílem k soutěži nastoupíte?

V první řadě bych chtěl pozdravit čtenáře Ronnie.cz a poděkovat za možnost odpovědět na těchto pár otázek.

Amatérská Olympie je soutěž na nejvyšší úrovni a já osobně si nedávám žádné vysoké cíle, v první řadě si chci soutěž užít, stoupnout si na pódium vedle daleko známějších borců a získat cenné zkušenosti. Bude čest stát vedle amatérské špičky evropské kulturistiky. Samozřejmě mým obrovským vítězstvím by bylo probojovat se do finále, ale jak jsem už řekl, nemám velké oči a vím, jak na tom jsem. Mým hlavním cílem je udělat top formu, přijít úplně na prach, to je moje jediná šance na úspěch. Objemy určitě konkurovat nemohu.

Naposledy jste soutěžní plavky navlékl na jarním International Austrian Championship. V čem by vaše forma měla být nyní jiná proti té jarní? Podařilo se vám přidat nějaký ten kilogram svalové hmoty?

David Vyčítal - aktuální forma před Olympia Amateur Europe 2015

Proti závodům v Rakousku bych měl být přibližně o 4 kilogramy těžší na váze. V Rakousku jsem bohužel převážil v klasice a navážil nějakých 85 kilogramů. Na Olympii bych měl rád váhu okolo 89 kg a rozhodně chci zkusit přijít připravenější. To by mohlo znamenat 5 kg svalů navrch, ale uvidím až na váze.

Připravujete se na závody sám, anebo máte někoho, s kým konzultujete ať už trénink, nebo dietu?

Tyto závody jsou první, které si dělám komplet sám. Ale je pravda, že vše, co jsem se naučil a co znám, znám od Marka Vomáčky. Dalo by se říct, že mě naučil všechny základy. Jak sem již řekl, na tyto závody se připravuji sám, jelikož už trošku znám své tělo a spoustu věcí jsem mohl udělat po svém a sám jsem si nesl rizika toho, že by to nemuselo vyjít. Ale naštěstí musím zaklepat, zatím to vypadá na velice slušnou formu. Ale je středa večer (pozn. red.: doba vzniku rozhovoru) a ještě toho můžu dost podělat. (smích)

Co se týká tréninků, preferuji tvrdé tréninky ve stylu Branche Warrena založené na základních cvicích a dalo by se říct, že jsem tak cvičil do předposledního týdne před soutěží.

Po Olympia Amateur Europe se odehraje ještě několik domácích i zahraničních soutěží. Plánujete se nějaké zúčastnit?

Určitě se plánuji ještě zúčastnit alespoň dvou domácích soutěží. Velice mě láká první ročník kladenského Fitness Mania Cupu a zkusím nejspíše i Partners Cup. Mým snem bylo startovat na GP PEPA Opava, jelikož je to jedna z nejlepších soutěží ve střední Evropě, ale uvidím, jak vydržím s formou a s elánem. Na jarní Rakousko jsem se připravoval cca půl roku a poté jsem ihned začal přípravu na Olympii. Což bude kolem roku v přípravě a občas toho mám všeho plné zuby.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Ano, samozřejmě je několik lidí a přátel, kterým chci a musím poděkovat. Určitě to je moje partnerka Simona, která to se mnou poslední týdny přípravy neměla vůbec jednoduché a opravdu mi hodně doma pomáhala. Dále je to můj tréninkový partner Martin Vaněk, který, ač není kulturista, řekl bych, že velká většina kulturistů by si z jeho tréninkového nasazení mohla brát příklad. Hodně mi pomohl v dietních trénincích, je to obrovský "hecíř" a lehký trénink s ním neexistuje. Pak samozřejmě nesmím zapomenout na mé klienty, kteří mě také podporují a tolerují mi mé předsoutěžní "pracovní" nasazení. Musím vyzdvihnout Dana Nečesaného, můj klient a kamarád, který se vším vždy ochotně pomůže a vždy se na něj mohu spolehnout. A nakonec moje maminka Jana, která to se mnou také nemá vůbec jednoduché, ale naštěstí je velice trpělivá a tolerantní. (smích)

Děkuji mnohokrát serveru Ronnie.cz za možnost rozhovoru a snad jsem čtenáře moc nenudil. (smích) Koukám, že jsem se docela rozepsal. (smích)

Kdo chcete, můžete mi držet palce na Olympii. Mějte se všichni fajn.


David Vyčítal - aktuální forma před Olympia Amateur Europe 2015

Zpět na přehled
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

03.10.10:10DrobecekVlada - Sedmý místo v kulturistice mužů do 90 kg v konkurenci 19 z..
03.10.09:52Turakam - to si nemyslím, ale na týchto fotkách vyzerá ako priemerný..
03.10.09:18havranek - Gorol je dobrý, předpoklady na profi má.
02.10.17:49prochm - Jo na Čadu se také těším. Vypadá dost dobře. Zato ten Goro..
02.10.15:02Seazer - René :D *79* super fotky. Moc se těším, až ho zase uvidím ..
02.10.11:00 - Na toho chlapíka jsem úplně zapomněl ,tenkrát vypadal pará..
02.10.09:46Jardaflex81 - Richarde vypada to skvele jako za starych casu super sem z..+1
02.10.09:37Deadlift - Na ty se osobně těším. Zejména na Čadu, který býval v `dět..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie