Reklama:
LIMITOVANÁ EDICE v akci 1+1:
Perníčkový 100 % Whey Protein

Závodníci v kulturistice - rozhovory a formy před Arnold Classic Europe 2015

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže


ARNOLD CLASSIC EUROPE 2015 - 25. - 27. 9. 2015, Španělsko
Češi před Arnold Classic Europe:
Michal KulštejnJan JonášFilip Šteflovič • Ondřej Kmošťák • Václav PátekKarolína TlustáJana Jeřábková
Adéla Storzerová (video) • Lucie Cahová • Jana SlívováMargita Zámolová • Miroslava Mikanová
Renata HronováMartin NavrátilPetr Richtár (InBody) • David ŽelinaMilan BodlákJozef FurinJakub Šubrt
Před Arnold Classic Europe:
nominaceodlet české výpravy
Z ACE očima závodníků, rozhovory:
očima M. Kulštejna očima A. Storzerové
J. Furin M. Zámolová J. Slívová očima R. Hronové
Info z Arnold Classic Europe:
z místa děníprezentacevýsledky a foto (I.) - 6 medailí! výsledky a foto (II.)výsledky a foto (III.)
kompletní výsledky s body VIDEO&FOTO: SEMINÁŘ S ARNOLDEM

Španělský Madrid již ve dnech 25. až 27. září přivítá v pořadí pátý ročník mezinárodní amatérské soutěže federace IFBB Arnold Classic Europe. Klání se opět zúčastní také početná výprava závodníků z České republiky, včetně těch, kteří o přízeň rozhodčích budou bojovat v nejrůznějších kategoriích kulturistiky. Právě je jsme v souvislosti s jejich účastí na nadcházejících závodech vyzpovídali v následujících rozhovorech.


jménokategorie
Milan Bodlák kulturistika mužů masters nad 60 let
Jozef Furin kulturistika mužů do 90 kg
Jakub Šubrt kulturistika mužů do 100 kg
Martin Navrátil klasická kulturistika mužů do 175
Petr Richtár klasická kulturistika mužů nad 180 cm
David Želina klasická kulturistika mužů nad 180 cm


Milan Bodlák

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2015 - 2. místo v kulturistice mužů masters nad 60 let
Mistrovství Evropy 2014 - 3. místo v kulturistice mužů masters od 60 do 65 let
Mistrovství České republiky 2014 - 3. místo v kulturistice mužů do 82,5 kg
Mistrovství Evropy 2013 - 1. místo v kulturistice mužů masters od 60 do 64 let
Mistrovství Evropy 2012 - 1. místo v kulturistice mužů masters nad 60

Milane, v posledních sezónách je pravidlem, že absolvujete jak jarní, tak i podzimní soutěže. Jak moc je to fyzicky náročné? A pokud si vůbec v nabité sezóně najdete několik týdnů na odpočinek, jak je trávíte a jak "dobíjíte baterky"?

Již několik let jsem neměl dovolenou, protože provozuji fitko a většinu roku trávím za barem. Baterky dobíjím tak, že si naložím více na činky. Ano, je to legrace, ale to, že si držíš nějakou formu, je přeci také dobrý způsob dobíjení, ne?

V současnosti před sebou máte účast na Arnold Classic Europe. Podle jednoho z dostupných pramenů by se mělo jednat o váš 160. soutěžní start. Souhlasí to? Počítáte si nějak soutěže, které jste absolvoval?

Na stránkách Zbodyfit.sk to tak nějak vychází. Já si evidenci nevedu, ale tam zdaleka nejsou všechny soutěže v 70. a 80. letech ani moje starty v USA. Asi to bude startů více.

Jak jste nyní, krátce před soutěží, spokojen s formou a jaká by vaše forma měla být ve srovnání s tou z jarních soutěží?

Já klukům ve fitku říkám, že do čtyřiceti let jede člověk do kopce. Pak už jen brzdí, aby ten pád nebyl tak strašný. Já brzdím zuby nehty, tak doufám, že jsem něco ubrzdil!

S jakým cílem na závody jedete?

Samozřejmě se objevují noví kluci v mé kategorii a v té je, bohužel, každý rok znát. Já se v Madridu vždy pasuji s Rafaelem Verou. On je starší než já a já s ním vždy prohraji. Je to pro mne takový španělský Ivan Horáček. Tak ten je můj cíl!

Čekají vás na podzim ještě nějaké další soutěže?

Co bude na podzim, ještě nevím. Čím dál tím více se jezdím soutěží už jen zúčastňovat. Roky jsou znát, přírodu nelze zastavit ani oklamat. Způsob rozhodování je, bohužel, ovlivněn novými kategoriemi mladých modelů. Příprava na závody něco stojí, sponzory nemám. Dědkové se nesponzorují. Tak asi momentální nálada rozhodne, jestli někam pojedu.

Chtěl byste touto cestou někomu poděkovat za podporu či pomoc v přípravě?

Jsem už zvyklý vše si dělat sám. Mé poděkování tak patří samozřejmě mé přítelkyni Ireně, která mi pomáhá, co může, a ještě musí snášet moje dědkovské vrtochy.

Zpět na přehled


Jozef Furin

Vybrané úspěchy:

Olympia Amateur Europe 2014 - 4. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Arnold Classic Amateur 2013 - 3. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Pražský pohár 2010 - absolutní vítězství v kulturistice mužů
MS v klasické kulturistice mužů 2009 - 1. místo v klasické kulturistice mužů do 175 cm

Jozefe, na velkých mezinárodních soutěžích se vám v posledních sezónách daří. S jakým cílem i s ohledem na vaše předchozí úspěchy pojedete na letošní Arnold Classic Europe a jaký výsledek by pro vás byl naopak úplným zklamáním?

Mým cílem na Arnold Classic je probojovat se do finále, i když je to pro mne zahajovací soutěž sezóny, takže to nebude ještě ono. Zklamán bych byl, kdyby tam ta šestka nebyla, ale tragédii bych z toho určitě nedělal.

V čem by měla být vaše forma na soutěži ve Španělsku jiná proti té, v níž jste se prezentoval na loňské Olympia Amateur Europe?

Jak jsem psal, nebudu dělat z Arnold Classic žádnou tragédii. V čem to bude jiné, bude to, že si nebudu tolik hrát s vodou, aby tělo nějak nezblblo, takže jenom zlehka. Na Olympii si s ní ale už pohraju a nebude tam letecký přesun. Ale doufám, že jak na Arnoldu, tak na Olympii forma bude, uvidíme.

Budete opět závodit v kategorii do 90 kg? A jak náročné pro Vás bude se do jejího limitu vtěsnat?

Jozef Furin před Arnold Classic Europe 2015

Na Arnold Classic to nebudu nijak hrotit, takže zda půjdu do 90 kg, nebo 95 kg, uvidíme na místě. Na stahování váhy už moc nechci myslet, poněvadž když jsem byl v klasicích, tak tam jsem si toho užil až až. Na MS v Madridu to bylo peklo. Chlapi z reprezentace, co tam ten rok byli, vědí, o čem mluvím. To bych nepřál nikomu, ale dali jsme to a vyšlo to.

Patříte už mezi zkušené závodníky. Připravujete se na závody sám, anebo spoléháte na pomoct trenéra?

Přípravu konzultuji s jedním z nejlepších v republice, a to se státním trenérem Martinem Novotným. Ale tréninky si dělám sám, i jídlo, poněvadž se tomu věnuji dlouho a dělám trenéra pro veřejnost i pro závodníky, tak v tom problém není. Ale ke konci diety potřebuji oporu jak po psychické, tak i fyzické stránce, tak to s Martinem doplňujeme. Je to super člověk.

Týden po evropském Arnold Classic byste si měl podruhé v řadě vyzkoušet i start na pražské amatérské Olympii. Jak obtížné je časovat formu na dvě soutěže, které od sebe dělí jenom týden? Neobáváte se toho, co s formou udělá cesta zpět do České republiky?

Doufám, že formu udržím a že to tak dlouhý let nebude. Jedu si to tam hlavně pořádně užit, takže nebude stres a tělo se s tím, doufám, dobře popere. Jak jsem říkal, první soutěž nebude na doraz.

Komu byste chtěl touto cestou poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Děkuji moc Zdeňkovi a Petrovi do Mostu za podporu. Dále Martinovi Novotnému, Tomášovi Kravecovi a všem, co mi drží palce. A ještě poděkuji sám sobě, že do toho investuji ze svého všechno, poněvadž nemám sponzora. Nikdo se ještě nenašel. Dnes to není o tom, co má člověk za sebou a čeho dosáhl v kariéře, ale o známostech. Je to smutné, ale je to tak. A ještě zdravím do slovenské Levoče. Tam mám hodně fandů. Tak držte palce, ať mi to všechno vyjde! Děkuji.


Jozef Furin před Arnold Classic Europe 2015

Zpět na přehled


Martin Navrátil

Vybrané úspěchy:

GP PEPA Opava 2012 - 4. místo v kulturistice mužů do 80 kg
HI-TEC Nutrition GP 2012 - 1. místo v kulturistice mužů do 80 kg
Pražský pohár 2012 - 3. místo v kulturistice mužů (spojená kategorie do 80 a do 90 kg)

Martine, máte před sebou váš první velký mezinárodní start na Arnold Classic Europe. Představte se prosím v této souvislosti blíže našim čtenářům. Kdy jste s kulturistikou začínal a jaké soutěže a s jakými výsledky jste zatím absolvoval?

Předem zdravím všechny čtenáře. Jmenuji se Martin Navrátil, je mi 28 let, jsem z Ostravy a do posilovny jsem poprvé zavítal v 16 letech. Mými prvními soutěžemi byly pohárovky na podzim 2012. Startoval jsem v kategorii kulturistiky do 80 kg, a to na Pražském poháru (3. místo - spojené kategorie do 80 kg a do 90 kg), HI-TEC Nutrition GP (1. místo) a GP PEPA Opava (4. místo).

Zaslechl jsem, že byste na Arnold Classic Europe měl nastoupit v kategorii klasické kulturistiky mužů do 175 cm. Je to tak? A jak jste na tom nyní, krátce před soutěží, s tělesnou hmotností? Vejdete se do hmotnostního limitu vaší kategorie bez potíží?

Ano, je to tak. Startovat budu v klasické kulturistice do 175 cm a popravdě jsem se strašně dlouho nevážil. Připadám si momentálně v dietě tak strašně hubený, že se na váhu bojím postavit. (smích) Ale myslím, že se vlezu, snad!

Martin Navrátil před Arnold Classic Europe 2015

Jak jste spokojen s aktuální formou a s jakým cílem do Španělska jedete?

Spokojen s formou nejsem a myslím, že ani nikdy nebudu. Vždy to může být lepší. (smích) Ale samozřejmě pro formu dělám maximum a budu se za poslední týden snažit vše co nejvíce doladit.

Mé cíle už jsou, dá se říct, splněny, protože účast na Arnold Classic pro mne bude splněným snem. Postavit se na prkna takové soutěže a potom si užívat tu atmosféru, podporovat další české závodníky. Strašně se na závody těším. Umístění nějak neřeším, vyhrát by chtěli určitě všichni, prohrát nechce nikdo. (smích) A u mne to není jiné. Samozřejmě chci co nejlepší umístění a snažím se myslet pozitivně, opakuji si v hlavě pořád dokola, že jedu vyhrát. Ale také stojím nohama pevně na zemi a vím, že konkurence bude obrovská. Uvidíme v pátek 25. září, jak to dopadne.

Pracujete jako osobní trenér. Jak náročné pro vás bylo v posledních týdnech skloubit práci s přípravou na závody?

Závěr přípravy celkově strašně špatně snáším, takže je to náročné, ale mám úžasné klienty, kteří mě podporují a snad mi i fandí. Tréninky jsme bez problémů hodně omezili a tímto všem mým skvělým klientům mockrát děkuji.

Zvažujete letos start i na dalších soutěžích?

Ano, chtěl bych se znovu ukázat na GP PEPA Opava a zvažuji ještě jeden start na domácí pohárové soutěži, ale to se rozhodnu až po Španělsku.

Chtěl byste touto cestou někomu poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Poděkovat bych samozřejmě chtěl všem, kteří mě podporují! Děkuji mým rodičům, kteří mi hodně pomáhají. Jirkovi Borkovcovi za skvělou spolupráci a jeho výborné doplňky Bodyflexfitness. Dále dvěma fitcentrům (CLUB FEMM a Fitcentrum Assen), kde působím jako osobní trenér a mám tam výborné podmínky. Nesmím zapomenout na solárium MC Sun - Kotva a prostě všechny přátele, kamarády, známé a klienty, kteří mi fandí. Všech si moc vážím. Také děkuji Pavlovi Filandrovi, který mi extrémně rychle doručil závodní plavky. (smích)

Pokud by mne chtěl někdo podpořit nebo se o mně jen něco více dozvědět, tak se může podívat na mou facebookovou stránku Martin Navrátil - Osobní trenér, Personal trainer.


Martin Navrátil před Arnold Classic Europe 2015

Zpět na přehled


Petr Richtár

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2013 - 3. místo v klasické kulturistice mužů nad 180 cm
Mistrovství Čech 2013 - 1. místo v klasické kulturistice mužů nad 180 cm

Petře, ačkoliv je vaším dlouhodobým cílem závodit v kategorii sportovní kulturistiky, svůj nadcházející start na Arnold Classic Europe absolvujete ještě v klasické kulturistice. Jak to nyní, krátce před soutěží, vypadá s vaší hmotností? Vejdete se do limitu, který ve vašem případě činí nějakých 101 kg, bez potíží?

Zdravím čtenáře Ronnie.cz. Bohužel se mi v závodní pauze nepodařilo nabrat potřebnou svalovou hmotu na mou výšku, tak jsme se s Tomášem Burešem rozhodli setrvat pro letošek ještě v klasické kulturistice. Aktuálně (19. 9.) mám něco přes 105 kg na celkem vysokých dávkách sacharidů (cca 200 g), takže počítám, že teď jak se budou dramaticky snižovat, tak půjde dolů i váha. Také se musí počítat, že odejde i voda, kterou sice moc nedržím, ale nějaká tam je. Takže bych se měl vejít do limitu, respektive musím. (smích) Nicméně bych měl radši kolem 100 kg, protože mám trošku strach, kolik mi naměří výšku (naposledy na měření InBody pod 192 cm, ale běžně mám přes 192 cm). Musím se trošku natáhnout, ale i tak bude váha na hraně.

Petr Richtár - střípky z přípravy na Arnold Classic Europe 2015

Jak jste spokojen s formou a s jakým cílem do Španělska jedete?

Svou formu bych rozdělil na vršek a nohy. S vrškem jsem spokojen, dá se říci, hodně, ale s nohama už moc ne. Je na nich trošku vidět, že nedostaly "tu správnou péči". Nohy tedy nikdy nebyly mou předností, ale během celé přípravy mě limitovala bolest kolenou (hlavně levého), a to taková, že jsem nemohl ani vstát doma z gauče. Až teď v závěru přípravy se to zlepšilo. Vlastně ani nevím proč, ani doktor nic neviděl. Jinak musím říci, že s průběhem přípravy jsem byl spokojen, ale určitě je co vylepšovat. Jinak nemám žádný cíl. Splnil jsem si ten, být v českém týmu, snad se mi splní i vidět Arnolda, a kdyby se podařilo nějaké hezké umístění, bylo by to úžasné. Nicméně jsou to moje první závody "venku", konkurence bude veliká, takže si to chci hlavně maximálně užít. Třeba už se tam nikdy nepodívám. (smích) Budu na ty závody samozřejmě koukat i okem organizátora a třeba něco zúročím při pořádání domácích soutěží.

Když byste měl srovnat vaši formu z roku 2013, v níž jste se prezentoval na domácích mistrovských soutěžích, s tou, kterou si vezete na Arnold Classic Europe, v čem vidíte největší rozdíl?

Rozdíl vidím úplně ve všem! Zase jsem shazoval přes 20 kg, ale ač budu hubenější než v roce 2013, tak už při 110 kg jsem viděl formu lepší než na domácích závodech. A teď, jak se váha blíží závodní, je to rozdíl veliký. Určitě za to může jak lepší příprava v objemu, tak hlavně včasný začátek diety, kdy jsem začal o dobrý měsíc dříve než v roce 2013. Tam to bylo takové "na honem", dieta byla brutální od začátku, nízké dávky sacharidů a vysoké dávky kardia. Letos jsem si, až na pár dní, ani jako v dietě nepřipadal, až teda teď ke konci. (smích)

Jak důležité pro vás je, že se v přípravě můžete spolehnout na rady státního trenéra a profesionálního kulturisty Tomáše Bureše? V čem vám nejvíce pomáhá?

Setkání s Tomášem (za které mimochodem může Ronnie.cz v roce 2011) určitě bylo pro mě mezníkem v mém cvičení. Naučil mě toho spoustu a teď pod jeho vedením již nějaký ten měsíc trénuji a to mě posunulo zase dál. Jen si říkám, že je škoda, že jsem nezačal už dříve, ale člověk se pořád učí. Nicméně si ho velice vážím jako člověka i jako závodníka a pokaždé za ním přijíždím s pokorou a úctou a doufám, že naše spolupráce bude pokračovat i nadále.

Plánujete během podzimu absolvovat i další soutěže?

Prvně plánovaná Olympia Amateur Europe tedy "padá" a je škoda, že u nás není klasická kulturistika (která jinak na jiných Olympiích je), bylo by hezké závodit doma. Takže bych se rád zúčastnil ještě 1st Black Sea Open Championship v Gruzii v půlce října.

Komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Určitě všichni víte, jak je tento sport náročný jak finančně, tak psychicky i fyzicky, tudíž těch lidí, kterým bych chtěl poděkovat, je opravdu hodně. V první řadě musím poděkovat mojí ženě, že to se mnou vydrží a sama mi řekla, ať jdu závodit. Vím, že to teď nemá jednoduché, dvě děti (6 let a 9 měsíců) a do toho dietář. (smích) Ale i tak mi je oporou a podporuje mě a za to si jí nesmírně vážím. Bez klidu doma bych do toho asi nešel. Dalším impulsem odstartovat přípravu byla a je podpora od firmy Fastra řezivo. Nemalou finanční částkou mi přispěl i jeden fanoušek kulturistiky, ač má sám hluboko do kapsy. Doplňky stravy v objemové fázi jsem měl z e-shopu Pavla Javůrka a do finální přípravy jsme se dohodli na spolupráci s firmou Lion Nutrition. Jejich doplňky mi opravdu hodně pomohly a na jejich spalovačích tuku jsem "poslal" dolů nejvíce kil. (smích) Děkuji i mému kamarádovi, spoluorganizátorovi Golem Classic, GP Čáslav a přednímu rozhodčímu české strongman scény Pavlu Chámovi, který mi nabídl pomoc.

Děkuji i rodičům, kteří mi také nabídli pomocnou ruku. Nesmím zapomenout na pomocníky za barem, kteří za mě "zaskakují" v posilovně. Dále děkuji všem návštěvníkům Golem´s Gym a všem tréninkovým klientům, které mám. Všichni to jsou fajn lidi a celkově tam tvoříme super partu. (smích) A samozřejmě velký dík patří Tomášovi Burešovi, že mě dostal tam, kde jsem. Také děkuji Ronnie.cz za články o měření na InBody. Díky všem těmto lidem si připadám jako "závodník".


Petr Richtár před Arnold Classic Europe 2015

Zpět na přehled


David Želina

Vybrané úspěchy:

Golem Classic 2014 - 1. místo v kondiční kulturistice mužů do 30 let
GP Jalex Krnov 2014 - absolutní vítěz v kondiční kulturistice mužů
GP Ostrava 2014 - absolutní vítěz v kondiční kulturistice mužů
GP Ostrava 2012 - 2. místo v kondiční kulturistice mužů do 30 let

Davide, vaše jméno se dosud pojilo především s domácími kondičními soutěžemi. Zde jste vloni sbíral jedno vítězství za druhým, a tak byl přechod na jinou výkonnostní úroveň asi logickým krokem. Proč vaše volba padla právě na Arnold Classic Europe a s jakým cílem na závody pojedete?

Původně jsem se začal připravovat na závody Olympia Amateur Europe, které se konají v Praze, protože jsem chtěl konečně zažít atmosféru s domácími fanoušky ve svém městě, avšak po zjištění, že na Olympii nebude kategorie klasické kulturistiky, ve které chci letos závodit, jsme s mým trenérem Tomášem Burešem došli k závěru, že pojedu na Arnolda, kde kategorie klasické kulturistiky je. Tím Olympii samozřejmě nezavrhuji, ale co si budeme namlouvat - Olympie je o objemech a k těm já musím dojít. Náš cíl s Tomášem je jasný - bojovat do poslední kapky vody. (smích)

David Želina v přípravě na Arnold Classic Europe 2015

Na jakých zlepšeních se vám podařilo v přípravě na letošní soutěže nejvíce zapracovat a v čem by vaše forma měla být na Arnold Classic Europe jiná proti té loňské?

Podařilo se mi více zvýraznit "X" tvar nabráním nové hmoty. A jaká bude forma oproti loňským závodům, to už nechám na posouzení porotců a fanoušků.

Jaká je vaše výška a kolik pro vás činí hmotnostní limit klasické kulturistiky? Vejdete se do něj bez potíží?

Má výška je 180,5 cm, takže jsem těsně nad limit 180 cm. To znamená, že můj váhový limit je 88,5 kg. A jestli mě to stojí úsilí? Ještě před týdnem jsem měl 94,5 kg skoro připravených, takže je vám všem jasné, jak teď musím bojovat, abych to stáhnul a přitom udržel kvalitu.

Připravujete se na závody sám, anebo v tréninku i dietě spoléháte na pomoc nějakého trenéra?

Tím, že cvičím v Tomášové Olympia Fitness Praha, mám nad sebou dohled profesionála každý den. Zároveň od něj dostávám cenné rady, se kterými pak nakládám podle svého svědomí a pocitu.

Plánujete během podzimu nastoupit i k dalším soutěžím?

Rád bych, pokud to finanční stránka umožní. Zaslechl jsem o zajímavých závodech v Gruzii a také se chci ukázat na české scéně. Vybrané závody ale zatím nemám.

Komu byste chtěl touto cestou poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Všem poděkuji osobně.

Zpět na přehled
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
Mikuc (12:15) • Přistupuje k tomu pozitivně, tak to má přeci být!:) Budeme se těšit na další sezónu a s...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
torturer (23:47) • “Sezóna asi nedopadla podle tvých představ…” “Jaktože ne?” Tak to jsem vyprsk pívo *2...
magazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie