Reklama:
Protein Extrifit s postupným uvolňováním 2000 g + 1000 g!
Až 79 % bílkovin a jen 1 g cukru v dávce. Ideální do diety i pro svalovou hmotu. Koupíte zde.

Mistrovství Evropy mužů, juniorů a masters 2012 očima Borise Oravy

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže


Češi před ME mužů, juniorů a masters:
Vít SahulaLudmila ŠircováMilan Šádek • Petr Havlík • Aleš ZelinkaBohumil Štěpánek
Boris OravaMaryla KubienaMilena Koudelková • Pavel Bartoníček • Ladislav ThunMilan Bodlák
nominaceodlet české výpravy

Info z ME mužů, juniorů a masters:
prezentaceden I. - tři medaile!den II.den III.
fotogaleriekompletní výsledky s body videa II.

Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
očima Borise Oravyočima Milana Šádka
M. BodlákL. ŠircováV. SahulaM. ŠádekB. Orava


Pokusím se vlastním pohledem zhodnotit průběh této velké soutěže a kategorií, které jsem viděl. Klasickou kulturistiku hodnotím z pohledu ze zákulisí a vlastního názoru, nedělní kategorie jsem mohl pozorovat podrobněji z pohledu diváka.

Místo a organizace

Letošní ME se pořádalo v Santa Sussaně, pěkném turistickém středisku nedaleko Barcelony. Soutěž se konala v prosklené sportovní hale uprostřed parku v centru města. Hala neměla velkou kapacitu, přesto diváků bylo zoufale málo. Daleko lepší atmosféra a několikanásobně více diváku bylo i na našem nedávném mistrovství republiky ve Žďáru. S propagací si pořadatelé asi nedělali starosti, stejně jako se sponzory. Závody sponzorovali spíše samotní závodníci, jinak žádné stánky ani reklamy a výstavy, které obvykle doprovázejí kulturistické soutěže.

Ubytování bylo velmi slušné a jídlo v hotelu také. Horší to bylo s organizací. Zmatek a nedostatek autobusů pro přepravu závodníků z letiště na hotel a do sportovní haly zapříčinily dlouhé čekání závodníků... Kupodivu poslední den soutěže, neděle, odsýpal svižně, bylo na co koukat a všichni se těšili na závěrečný banket. Zde ale pořadatelé udělali hořkou tečku. Opět hodinové zpoždění a zmatek při přepravě do restaurace La Siesta, kde ani spousta závodníků nevydržela do konce chudého banketu a raději jeli spát.

Organizaci považuji za největší nedostatek těchto závodů, což znamenalo souvislé a nepříjemné čekání pro závodníky.

Kategorie masters - obecně

Soutěže masters probíhaly v pátek a sobotu. Oproti mistrovstvím světa juniorů a masters, kterých jsem se zúčastňoval v letech 2004 až 2006, se mi zdály kategorie masters slabší, a to jak výkonností, tak nižší účastí. Každopádně Milan Bodlák zabodoval a vybojoval si titul! Na ten věk velmi slušné a inspirativní.

Juniory a dopolední kategorie jsem bohužel neviděl. Ale ve výpravách byla vidět spousta pěkných závodnic i velkých jmen, takže ženské kategorie musely být nabité a moc hezké.

Klasická kulturistika

Sobota byla ve znamení klasické kulturistiky. Úroveň kategorií od 175 cm a dál byla neskutečně vysoká. Spousta fantasticky připravených a extrémně tvrdých závodníků, boj o finále byl velmi tvrdý! Úroveň těchto kategorií skáče každým rokem dopředu, stále více tvrdosti a velká vyrovnanost závodníků. Rozdíly mezi závodníky mi připadaly velmi malé, ale některé kroky rozhodčích byly překvapivé. Porovnávání probíhala velmi rychle, závodník měl jen pár příležitostí se ukázat a boj byl velmi rychlý. Rozhodčí ale zde nejvíce hodnotili tvrdost svalů, nezdálo se mi, že je to komplexní hodnocení. Je pravda, že výkonnostní rozdíly mezi závodníky byly minimální, všichni finalisté byli perfektně připraveni, jen každý měl něco jiného.

Hodnocení vlastního výkonu

Co se týče mého výsledku a vlastního pohledu, tak je to velmi spekulativní. Musím přiznat, že jsem neměl takovou tvrdost svalů jako většina mých soupeřů. Plánoval jsem být ještě ostřejší než na MČR a vypadalo to, že se to povede. Ale udělat dvě přípravy těsně po sobě je dost těžké, tělo se u té druhé chová trochu jinak. Myslím, že ideální formu, jakou jsem chtěl, jsem měl v pátek večer. Ale přišla o trochu dřív, než jsem potřeboval. V sobotu už to postupně odcházelo. Nebylo to špatné, forma na soutěži byla zhruba jako na republice, ale na soupeře to nestačilo. Přestože se mi většinou nezdáli komplexní a obvykle měli slabiny v rozvoji některých partií, byli tvrdší. A rozhodčí to upřednostnili. Pro mě je to trochu zklamání, ale i motivace, jak se mám připravit příště. Na druhou stranu na první start v mužích na ME je to dobrý výsledek a zároveň zkušenost pro příště.

Kulturistika mužů

Kategorii do 90 kg vyhrál Turek, kterého jsem tipoval. Byl symetrický a výborně připravený. Zaujal mě tam ještě Slovák Ladislav Kuzder, kterého jsem viděl na 2. - 3. místě. Také symetrický, pěkně stavěný a skvěle připravený. Jeho slabinou však je plochý hrudník a prsní svaly. V základním postoji působil rozvinutě a esteticky, ale ztrácel zejména při bočních postojích, kde pózoval křečovitě a nedokázal prodat své přednosti. Přesto tu medaili podle mého názoru měl mít!

Královská kategorie do 100 kg byla neuvěřitelně nabitá. Ale po eliminaci byla finálová šestka jasná. Už před soutěží jsem čekal, že o titul se poperou Milan Šádek, Peter Tatarka a Štefan Havlík. Zpočátku vypadala finálová šestka velmi vyrovnaná, ale postupně začal nejvíce vynikat Peter Tatarka. Byl objemově menší než jeho soupeři, zejména ve stehnech, ale měl fantastickou definici, skvělou formu a tvrdost. V bočních pózách působil neskutečně, v čelních pózách byl o poznání prokreslenější než ostatní a bojoval s velkým nasazením. A stále více vynikal, až svou kategorii zaslouženě vyhrál. Štefan Havlík má fantastickou stavbu těla, symetrii a objem. Když je připravený, je neporazitelný! Ale tady formu prostě neměl, byl měkký a za druhé místo byl rád.

Náš 23letý Milan Šádek nastoupil asi s nejlepším svalovým rozvojem v celé kategorii a ve velmi slušné formě. Když tam dal pózu a pořádně zatnul všechny svaly, vyskočil nad všechny soupeře. Bohužel to nedokázal prodávat po celou dobu na pódiu, tak ho zřejmě rozhodčí přehlíželi a dali ho až na 5. místo. Možná je to nováčkovská daň, ale Milan měl určitě mít medaili. Každopádně se asi všichni shodneme na tom, že byl největším překvapením šampionátu a je velkou nadějí pro českou kulturistiku. Má našlápnuto, aby překonal všechny naše velké kulturisty, a tento výsledek ho jistě ještě více motivuje.

Kategorie nad 100 kg vypadala tak, jak přesně kulturistika nemá vypadat. Většina závodníků působila nepřirozeně a nesymetricky. S předchozí kategorií se to vůbec nedalo srovnat. Nakonec Peter Tatarka porazil vítěze všech kategorií a zasloužil si titul absolutního mistra Evropy.

Závěr

V naší výpravě panovala skvělá nálada a sranda. Sešel se dobrý tým. Španělé jsou velmi přátelští, myslím, že i mezi výpravami jednotlivých národů byly dobré vztahy. Na tomto šampionátu jsem potkal řadu zajímavých lidí, i přes horší organizaci a v některých případech zvláštní závěry rozhodčích, jsem si tyto závody užil a odnesl jsem si pozitivní zážitky a zkušenosti.

A doufám, že Česká republika zase někdy uspořádá ME nebo MS mužů a ukáže ostatním, jak se organizují závody a pořádnou diváckou podporu.

Subjektivně napsal
Boris Orava
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Milan Šádek (01/...
LOPO (19:12) • Milanovi držím palce . Nech to dobre dopadne v novej sezóne a verím ,že v blízkej budúc...
magazínFoto: šestnáctitýdenní proměna Marca...
xroll (18:33) • Já myslím, že držel mrkvovou dietu. Má takovou zdravější barvu.
magazínSiem Goossens chce při profi debutu u...
LeToucan (23:12) • Takové množství znamínek jsem ještě na nikom teda ještě neviděl :o
magazínKristýna Seidlová - trénink ramen pod...
Jarda 74 (19:38) • Pěkné video, Lukáše jsem nikdy moc nesledoval a teď vidím že to byla chyba. Líbí se mi...
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (01/20...
LOPO (18:34) • Veru tie tréningy masaker aj keď je odpocinkova fáza 😁. Držím palce v novej sezóne a hl...
NOVÉ INZERÁTYpráce Řidič & skladník v Ronnie.cz
Sportovní obchod Ronnie.cz hledá nové kolegy(ně) na pozice řidič & skladník. Větší díl práce tvoří rozvážení zboží do fitness center a obchodů (pick-up, dodávka), menší díl práce je pak ve skladu (Praha 10 - Vršovice) při naskladňování nebo vyskladňování zboží, kompletaci velko- i maloobchodních zásilek apod.
práce Nabídka práce osobni trenérka / trené...
Nový prémiový Fitclub Santinka v Praze 6 hledá do týmu osobní trenérku nebo trenéra. Máte znalost...
seznamka sebeobrana
hledám spolucvičence na cvičení sebeobrany. Kohokoliv - muž, žena, fit nebo bez kondice. Základy....
bazar 17ks Star Trac Spinner NXT
Nabízíme k prodeji 17ks spinningových kol Star Trac NXT. Stav je dobrý, ale některé díly jsou op...
bazar 2x stepper
Dobrý den, prodám 2x Stepper panatta. Oba plně funkční cenu prosím nabídněte.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie