Reklama:
Big Boy Slaný karamel & Mr. Perníček 1+1!
Dva populární arašídové krémy za extra výhodnou cenu! Koupíte zde.

Aleš Zelinka - rozhovor a aktuální forma před Mistrovstvím Evropy mužů, juniorů a masters 2012

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Češi před ME mužů, juniorů a masters:
Vít SahulaLudmila ŠircováMilan Šádek • Petr Havlík • Aleš ZelinkaBohumil Štěpánek
Boris OravaMaryla KubienaMilena Koudelková • Pavel Bartoníček • Ladislav ThunMilan Bodlák
nominaceodlet české výpravy

Info z ME mužů, juniorů a masters:
prezentaceden I. - tři medaile!den II.den III.
fotogaleriekompletní výsledky s body videa II.

Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
očima Borise Oravyočima Milana Šádka
M. BodlákL. ŠircováV. SahulaM. ŠádekB. Orava


Aleš Zelinka je na sporty nadaný a kulturistika není výjimkou. Na nedávném mistrovství ČR byl ve své kategorii třetí. Uvidíme, jak se mu podaří vyladit forma na mistrovství Evropy v Santa Susanně, kde bude reprezentovat Českou republiku v kategorii klasická kulturistika.


Aleši, máte velké zkušenosti s jinými sporty - s atletikou, fotbalem, nebo footbagem, ve kterém jste dokonce mistr světa. Proč jste dal před těmito všemi sporty přednost kulturistice?

Napřed bych rád pozdravil všechny, kdo moje vyjadřování hodlají (třeba i rádi) číst, a zároveň poděkoval za možnost se prezentovat: Ahoj a děkuji.

Všechny tyto zmíněné sporty mám velmi rád, ale i jiné další, na které se v životě prostě nedostává času. Atletika je vynikající průprava pro všechny sporty a dala mi disciplínu a silný vnitřní základ. Naučila mě jako první sport metodice. Footbag mi dal šanci cestovat po světě, což jsem si předtím nedokázal splnit, ale moc si to přál. Poznal jsem spoustu přátel na všech možných místech a naučil se tak anglicky. Dělal jsem to sám, tudíž mi bylo dáno zakoušet obtíže při zachovávání morálky a soustředění. Rozvinul jsem si tak představivost a ještě daleko lépe zpevnil vnitřek těla. Fotbal mi dal naopak lekci, že kolektivní hra nemá pro srdcového sportovce význam. Nejsem hráč, ale sportovec! Kulturistika tak nějak naplňuje moje esteticko-sportovní ambice. Z nějakého důvodu se cítím být vnitřně povolán k tomu, abych to dělal. Dělám to hlavně proto, že se v tom cítím naplněn, uplatněn a věřím v to, že skrze kulturistiku dokážu nejlépe projektovat svoje životní postoje a názory aspoň do nějaké oblasti společnosti. Snažím se svou snahu ukazovat i lidem mimo náš obor, aby neměli neférové předsudky. Jelikož navíc cítím, že z oněch zmiňovaných sportů mi tohle jde asi nejvíc, právě pro tohle (a nabývající věk související s možnostmi uplatnění v jiných sportech) jsem si zvolil takhle „oklikou“ kulturistiku.

V kulturistice jste závodil již dříve, ale pak jste měl asi čtyřletou pauzu, po které jste se loni opět ke kulturistice vrátil. Cvičil jste i během oné čtyřleté odmlky?

Sporadicky, nesystematicky, dá se říct málo, ale někdy přece, občas i víc. Bohužel, můj život nahlodaly i jiné, v tu dobu pro mě důležitější a lákavější aktivity. Například škola, jeden čas i dvě zároveň. Pak chuť vyběhat se při hře (pocit, jako když se pes chce jít vyvenčit), což byl fotbal.

Váš návrat byl vskutku velkolepý. Vyhrál jste snad vše, kde jste startoval. Jak jste to udělal?

Jak se odehrávaly určité zlomové události nedávného běhu života, tak jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že bych se kulturistice zase trošku pověnoval. Zároveň s tím jsem byl učarován fotbalem, na který se bylo v danou chvíli velmi obtížné vykašlat. Prostě mě to hodně bavilo a nechtělo se mi to pustit. Nakonec mi bylo dáno trošku racionálně prozřít, citově ochabnout na místech, kde si to situace žádala, a já vstoupil do přípravy. V létě, společně s fotbalovým soustředěním a přípravnými zápasy před sezónou, jsem se snažil malinko vrátit zpět objem, no a pak jsem se prostě připravil podle starých osvědčených schémat a bylo. Jsem za to moc rád a vděčný, neberu to rozhodně jako samozřejmost, ale tohle mi jasně ukázalo cestu a definitivně rozvázalo oči i srdce a asi i mozek.

Letos vyrážíte na ME. Jak šla příprava a jak jste spokojen s jejím průběhem?

ME jsem si dal za jeden z cílů po uplynulých podzimních závodech. Chtěl jsem nabrat více svalů, získat i více výkonnosti atd. Chtěl jsem se pokusit o reprezentaci. Vstoupil jsem tedy i do monitoringu a pak už to jelo. Získal jsem i sponzora, fotbalového míče se ani nedotkl a poctivě jsem makal, a dokonce experimentoval s tréninkem (styl Dorian Yates). Poprvé v životě se mi podařilo relativně i držet jídlo a suplementy. Připravovat jsem se začal 19. března. Postupně to leze, ale není to ještě ono. To bude až na MČR a ME. Chvílemi jsem měl i obavy, jestli se dokážu vtěsnat pod velmi drsný váhový limit do klasické kulturistiky. Ještě stále není tato obava kompletně zažehnána, ale věřím trenérovi i sobě.

Udělal jste od loňska nějaké pokroky? Podařilo se vám vylepšit některé z vašich partií?

Nabral jsem cca 5 kg svalů a převážně jsem zvětšil končetiny. Na tom jsem také nejvíc pracoval. Jsem zatím na své skromné váhové poměry nejmohutnější, co jsem kdy byl, a chystám se v tom samozřejmě pokračovat. Nekladu si žádná omezení na úkor estetiky, neboť se mi to zdá jako nesmysl. Dobře zpracovaná hmota se totiž dle mého názoru nikdy neztratí, pouze zvýrazní tvary v tom nejpozitivnějším smyslu. Speciálně tehdy, když člověk ví, kde má zapracovat a jak toho dosáhnout.

Co považujete za svou slabinu?

Na tohle se těžko odpovídá, abych nezněl příliš samolibě. Co se týká jednotlivých partií, zdá se mi totiž, že žádná nedominuje, a také, že žádná ani viditelně v kontextu figury nezaostává. Prostě bych to shrnul tak, že čím budu mohutnější při zachování stejného trendu estetického vzhledu, tím lépe. Vždycky si totiž dokážu představit, že kdyby to tak bylo, mohl bych svůj aktuální stav nazvat komplexní slabinou.

A co je dle vašeho mínění vaší silnou stránkou?

Jako silnou stránku bych možná označil určité vlohy pro přirozenou symetrii figury. Ale to jsou jen vlohy, na kterých je třeba stavět. Jinak žádnou jinou silnou stránku nemám.

V loňském roce jste se připravoval sám. Bylo tomu podobně i letos?

Pozor, připravoval sám, ale podle určitých modelů a vzorů, které mi vštípil Ludvík Pokorný. Dotvářím si je, pracuji s nimi, ale především v poslední době se k tomu víc a víc vracím a o to víc také s Ludvíkem spolupracuji. Když tedy řeknu, že jsem se připravoval sám na podzim, znamená to více sám než teď na jaře. Poslouchám rady a tipy, ale vystavuji je filtru užitečnosti.

Jaký jste měl pocit ze svého víkendového startu na mistrovství Čech?

Smíšený několika emocemi, ale smířený s jasnou tváří situace. Odvodňoval jsem tak na půl, forma také nebyla zrovna dozrálá, tak jsem sklidil, co jsem tak mohl, nic víc, nic míň. Rád bych býval vyhrál, ale konkurence byla docela slušná na to, aby mi to vyšlo tak snadno. Trochu mě mrzí, že jsem se speciálně v semifinále velmi špatně prezentoval, přišel pozdě na poslední chvíli na pódium, světlý, nenapumpovaný, nic moc. Chtěl jsem se aspoň pokusit napravit image ve finále a věřím, že to se docela povedlo. Nicméně spokojen rozhodně nejsem. Cítím však, že dotáhnu-li pořádně odvodnění, jak to má být, jdu se prát na republiku o umístění vyšší. Jedu na lov. (smích)

Myslíte, že se v následujících závodech představíte ještě v lepší formě?

Na MČR a na ME samozřejmě pojedu na plný plyn. Žádné výmluvy. Zde se už jedná o jádro celkového výsledku přípravy! V lepší formě rozhodně budu, to můžu zaručit!

Je někdo nebo něco, co vám při přípravě pomohlo, pomáhá?

Sponzoři, trenér, přítelkyně, přející kamarádi i soupeři, víra v dobrý výsledek a láska ke kulturistice. Především pak i pocit z toho, že svojí cestou můžu naznačit cestu i ostatním a inspirovat.

Jak si na ME věříte?

Nemám zkušenosti v reprezentaci. Věřím ale, že má forma bude nejlepší právě tam, a těším se, až ji budu moct odprezentovat. Jak to dopadne, se neodvažuji jakkoliv předjímat, ale nechci tam skončit „v davu“. Chci být vidět!


Aleš Zelinka - aktuální forma před Mistrovstvím Evropy mužů, juniorů a masters 2012Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

03.05.06:47Smile04 - vypada velice dobře můžu vědět bodyweight?
02.05.19:2988332 - Občas mi přišlo, že se do těch složitých souvětí malinko z..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínKristýna Seidlová - trénink stehen a...
LOPO (20:25) • Kristína si dobre vybrala trénera 👍.
magazínJ&M podcast: Jak se bude v roce 2022 dařit zahraničním kulturistům?
LOPO (18:15) • Už teraz sa teším Jari . 👍
magazínJ&M podcast: Jak se bude v roce 2022 dařit zahraničním kulturistům?
jari (18:14) • Děkujeme moc. K Brettovi se více vyjádříme před AC *79*
magazínJ&M podcast: Jak se bude v roce 2022 dařit zahraničním kulturistům?
LOPO (18:12) • Carlosa Thomas tiež sledujem . Zaujal ma a určite má budúcnosť . Behrooz Tabani má veľ...
magazínJ&M podcast: Jak se bude v roce 2022 dařit zahraničním kulturistům?
jari (00:21) • Kámo ten Punch jsem si taky oblíbil, přitom punč jako takovej bych nepozřel *88* Jinak...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie