Reklama:

Patrik Šerý - rozhovor před mistrovstvím Evropy 2022

13.725 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Již v příštím týdnu se odehraje amatérské mistrovství Evropy, které bude ve dnech 6. - 8. května hostit španělská Santa Susanna. Na ME opět plánuje závodit také celá řada českých reprezentantů, jejichž přehled najdete spolu s odkazy na jejich již zveřejněná videa či aktuální rozhovory v modrém záhlaví článku.

Jedním z Čechů, kteří se na ME představí, je kulturista Patrik Šerý. Patrik Vás v poslední době prostřednictvím krátkých zpráv informoval, jak se mu daří v přípravě, a tak asi víte, že u něj nešlo všechno právě hladce. Dokázal se zotavit z komplikovaného úrazu ramene a po dlouhé rehabilitaci se loni znovu vrátil na soutěžní pódia. Další smůlu si ovšem následně vybral na podzimním mistrovství světa, kde kvůli fatální chybě přišel o účast ve finále. Letošní sezóna ovšem začala odznova a Patrik už má za sebou starty na rakouských mezinárodních závodech, na mistrovství Moravy a Slezska i na mistrovství České republiky (rozhovor vznikl ještě před MČR). Teď už je na řadě mistrovství Evropy.

V dnešním rozhovoru jsme se ho zeptali na jeho nedávnou zkušenost s covidem, jak se mu vydařil start jarní sezóny, co by poradil mladším kulturistům anebo také co si myslí o lidech, kteří mu třeba příliš nepřejí. Patrik je skutečným kulturistickým srdcařem, který dává tomu, co miluje, maximum, a tak mu držíme palce. Hodně štěstí!

jménokategorie
Ondřej Januš klasická kulturistika juniorů 21 - 23 let, games klasická kulturistika juniorů 21 - 23 let
Pavel Dostál games klasická kulturistika juniorů 21 - 23 let
Boris Palovič klasická kulturistika masters 40 - 44 let, games klasická kulturistika masters 40 - 44 let, classic physique masters 40 - 44 let
Bohumil Ševc klasická kulturistika masters 45 - 49 let
Patrik Šerý klasická kulturistika masters 45 - 49 let, games klasická kulturistika masters nad 45 let, classic physique masters 45 - 49 let
Zbyněk Bulava klasická kulturistika masters nad 50 let

Patrik Šerý

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2022 - 3. místo v klasické kulturistice nad 180 cm
Mistrovství České republiky 2022 - 3. místo v klasické kulturistice masters
Mistrovství Moravy a Slezska 2022 - 3. místo v klasické kulturistice nad 180 cm
IFBB Austrian Trophy 2022 - 2. místo v klasické kulturistice masters

Patriku, ještě v březnu Vás relativně krátce před začátkem jarní sezóny potkala covidová nákaza. Když se ohlédnete zpátky, myslíte, že se to na Vaší formě nějak negativně projevilo, nebo se Vám podařilo tento výpadek zase rychle dohnat? A jak to vypadá teď? Funguje Vaše tělo už na 100 % jako dřív, nebo ještě covid někdy vystrkuje růžky?

Mám zato, že jsem se z covidu vzhledem ke krátké době, kdy šlo pouze o týden nechtěného stavu těla, relativně rychle otřepal. Ten šok, který probíhal z vysokých teplot a bolesti kloubů, je myslím v pořádku. Jediné, co mě sem tam provází, je dušnost spojená s kašlem při námaze, který doprovázel celý průběh nemoci. Za mě si myslím, že jsem dnes úplně zdravý, a funguji jako před nemocí.

Máte už za sebou své oblíbené závody v Rakousku i mistrovství Moravy. Jak se Vám ve Vídni a Ostravě líbilo, jaká se na těchto závodech sešla konkurence a jak jste byl spokojený s předvedenou formou?

Ano, Rakousko, mi za ty roky, co tam jezdím, přirostlo k srdci. Zejména se těším na závodníky z této oblasti. Vždy jednou za rok se tam opět setkáme a udržovat závodní, kamarádské vztahy jak s prezidentem IFBB Austria Jörgem tak s kluky, co závodí za jejich zemi, má své kouzlo. Letos tam sice byla slabší návštěvnost, ale to přece nemohlo zkazit atmosféru. Já jsem rád, že jsem všechny mohl pozdravit, a to je super.

Co se týká mistrovství Moravy a Slezska, tak zázemí v Ostravě nikdy nezklamalo a myslím, že i celý závod probíhal dobře. Forma sice stále trochu pokulhává po té roční pauze, kterou si vyžádalo zranění, ale stále jde nahoru. Samozřejmě i v Česku se rád vidím se všemi, kteří se podílí na přípravě samotných závodů, i se závodníky. Prostě doma je doma.

Patrik Šerý na Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters 2022

Jaké máte ambice pro nadcházející mistrovství Evropy a jaké jsou Vaše další plány pro letošní sezónu?

Jak to vidím ohledně letošního ME? Jde mi samozřejmě hlavně o podání co nejlepšího výkonu a probojovat se do finále. Samozřejmě chci jako každý závodník pro svoji zemi, sponzory a fanoušky dovézt co nejlepší možné umístění. Být připraven je jedna věc a porota druhá, tak snad se zadaří.

Moje letošní plány budou hodně záviset vždy na jednotlivých covidových opatřeních. Měl jsem v plánu letět na závod do Střední Ameriky na Barbados. Čekám, jaká bude finanční i světová situace ohledně příletu do těchto zaoceánských zemí. Zatím zde je povinná karanténa a to je z mé strany neakceptovatelné, být někde zdravý, a přitom se nechat zavřít do izolace na 3 - 5 dní. Jinak hrozně rád bych napravil loňskou chybu, kdy jsem nenastoupil na MS 2021 do finále, neboť vznikla chyba na mé straně a já se vzdálil do zákoutí haly tak daleko od jeviště, že jsem neslyšel vyvolávání svého čísla a jména.

Závodíte už řadu let a momentálně nastupujete ve věkové kategorii masters 45 - 49. Co je pro Vás největší motivací stále podstupovat náročné tréninky a přípravy a do jakého věku se podle Vás dá závodit?

Přípravy jsou samozřejmě náročnější, a kdo tvrdí opak, tak lže. Je poznat generační rozdíl 20 let. Každopádně každý je starý, jak se cítí on sám. Někdo tvrdí, že věk je jen číslo, s tím souhlasím, ale když si uvědomím, že jsem měl 20 let a díval jsem se na ty chlapy, jak i v takovém věku jsou vydřeni, a ptal jsem se, jak se cítí, tak dnes, když je mi 47 let, už to vím. Jde to, ale více to bolí a samozřejmě jste podstatně dříve unavení a máte větší riziko si udělat zranění. Do kdy se to dá tak dělat? Je to věc vůle, odhodlání jít dál tam, kde si každý vytyčí svůj vrchol. Každopádně když nebude sloužit zdraví, tak to můžete rovnou zabalit. A ještě jedna maličkost, každý, kdo tenhle sport miluje, musí mít v sobě soudnost na správném místě, protože dostat se do věku, kdy opravdu na určitých jedincích nepoznáte, že drželi někdy činku v ruce, tak to už tam určitě být nechci.

Patrik Šerý na Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters 2022

Je nějaká rada, kterou byste dal mladým začínajícím kulturistům? Je něco, co byste býval ve svém přístupu změnil, kdybyste se mohl vrátit zpět v čase?

Mladým začínajícím klukům bych poradil nikam nespěchat, dělat sport, protože vás obohacuje, a nedělat ho pro získání postavení mezi mládeží s tím, že vám budou říkat, že jste dobří, a za zády se vám potají smát. Pokud se rozhodnete a zjistíte, že je to, co vám v životě chybělo, tak jste se rozhodli správně. Pak to chce jen čas, výdrž a cíl. Ostatní se dostaví postupem času.

Kdybych se mohl vrátit v čase, tak bych asi nic neměnil. Věřím v osud, že se stane, co se stát má. Prostě chyby člověk v životě dělá, ale to jsou ty drahé zkušenosti, ze kterých se máme poučit, a pokud to nepřivodí smrt někomu nebo mně samému, tak jsou to pořád jen malé věci. Vždy může být hůře.

Vnímám Vás jako závodníka, který si uvědomuje důležitost a přínosy vlastní prezentace v médiích. Bylo to něco, čemu jste se musel naučit? Jak se Vám daří shánět partnery, kteří Vás podporují, a setkal jste se někdy třeba i s negativními reakcemi na to, jak jste jako sportovec vidět?

Média jsou pro sportovce opravdu důležitá věc. Jako junior jsem s tím měl velké problémy, protože lidé, a to platí i dnes, neumí rozlišit mezi reklamou a vychloubáním, a tím vám ubližují. Proto jsem před 35 lety neřešil noviny a podobně. Byl jsem spíše introvert, a abych se nemusel s nikým bavit, raději jsem zalezl do clubu, kde jsem se cítil jako ryba ve vodě. Prostě mezi sportovci a lidmi, kteří někdy něco dokázali vybudovat, a nemuselo jít v tomhle případě o sport. Začínali z ničeho a dnes mají obrovské společnosti - tak to jsou lidé, kterých si vážím. Ti, co jdou po práci do hospody, protože doma jim to neklape, a nemají žádný cíl, tak to jsou z 90 % ztroskotanci, kteří mají vždycky jen silácké řeči a nikdy nic nedokázali, pouze kritizovat, závidět a přát úspěšným smůlu.

Samozřejmě se vždy najdou jedinci, kteří vás budou urážet a třeba si i vymýšlet historky, jen aby vám ublížili. To jsou lidé, které já přehlížím, a nestojí mi ani za odpověď. Mám kolem sebe kamarády a fanoušky, kteří mě podporují, jsou uvědomělí a ví, jak je těžké něco dělat tak, aby to mělo smysl. Média se zapojují a za to jim moc děkuji.

Možná to sem nepatří, ale já jsem měl kdysi otce a matku, kteří se nikdy jako táta a máma nechovali. Jejich závist vůči mně a mé manželce to dohnala tak daleko, že jsem se od nich musel distancovat, a rodinu mi nahradili strejda, teta a opravdoví kamarádi. Dnes, když se na to rozhodnutí zpětně dívám, jsem rád, že to je tak, jak je, a neměnil bych. Věřím, že nejsem jediný, komu se v rodině přihodilo něco podobného. Pro mě má být rodina posvátná a já to tak nikdy neměl, pouze jen na oko. Ale dnes už rodinu mám a svoji.

Chtěl byste na závěr něco vzkázat našim čtenářům a svým fanouškům a nebo poděkovat těm, kteří Vás podporují?

Chtěl bych všem fanouškům, sponzorům a dobrým lidem poděkovat za všechno, co kdy pro mě udělali. Že mě psychicky i fyzicky posouvají dál. A proto je nosím v srdci, kde je budu mít, dokud budu žít. Jste perfektní a jste můj motor k další dřině. Moc vám ze srdce děkuji, mám vás rád.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.05.11:19fobo - já už bych té diskuze nechal. Ač jsem byl první kritik, ne..+3
02.05.10:42ygg - Na druhou stranu je pravda, že bys měl odlišovat mezi `rad..+3
02.05.08:39pan Inkognito - Mikuc: Já myslím, že opravdu všichni vidí, že Patrik fakt ..
02.05.08:34Hockey1000 - Ber to jako diskusi, kde každý přidává svůj názor. Ač se t..
02.05.07:57TomvandeDvor - Hockey1000 : ty máš dost hochu. K tématu na úroveň p. Šeré..+1
02.05.00:00Hockey1000 - Spíš ať si dělá co sám chce a uzná za vhodné a co ho baví...
01.05.22:10Mikuc - Ať to dělá, nikdo mu nebrání a užívá si to soutěžení napln..+3
01.05.21:56Hockey1000 - To je ale pak nehoráznost velká, že i když to na pódiu nev..
01.05.21:53Hockey1000 - Je jen štěstí, že na jeho názoru nesejde a závodníci, co s..-1
01.05.21:47Mikuc - Průser v tomto případě je ten, že kulturistika je od nepam..+4
01.05.20:55TomvandeDvor - Také jsem měl tu možnost několikrát vidět na živo P. Šeréh..+1
01.05.16:04pan Inkognito - Já jsem za tyhle články rád. V posledních letech jsme přiš..-2
01.05.00:01fobo - nic víc jsem říci nechtěl. A s tímhle reprezentovat, to je..+1
30.04.23:30ygg - Je v pořádku, že dělá co jej baví a je fajn, že si to užív..+4
30.04.19:29Hockey1000 - @fobo Ta osobní zatrpklost z tebe čiší prakticky v každém ..-4
30.04.19:27Hockey1000 - ***-5
30.04.16:35fobo - Ať si cvičí, jak chce, to je každého věc a je to jen dobře..
29.04.23:44Valasekjakub123 - Viděl jsem ho naživo teď na MCR, nechci být zlý ale opravd..+2
29.04.21:12fobo - Odpovědi sice hezký, ale forma tragická. Jako na MS, kde s..+3
29.04.20:19petrpolak - Krásné odpovědi, to musela být radost, mít takového respon..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínEVLS Prague Pro 2023 - výsledky a fot...
ShDW (13:04) • No jeho komentář byl určitě přínosnější než tyhle výkřiky do tmy :) . Souhlasím s tím,...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - pozvánka...
Milan A. (21:17) • 13 profi karet a startuje jenom 72 závodníků. Je mi pořadatele líto, tohle celé musí st...
magazínVýsledky tipovací soutěže - Mr. Olymp...
Paulie02 (19:24) • podruhé 4. místo v tipovačce Olympie *24*
magazínVýsledky tipovací soutěže - Mr. Olymp...
dzordn2 (19:23) • Plusové body se počítají do první chyby. Tzn. pokud je v tiketu nesprávně vítěz, je to...
magazínVýsledky tipovací soutěže - Mr. Olymp...
supros (18:47) • Můžu se zeptat myslím že jsem měl určitě druhé a třetí místo a mám nuluErasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie