Reklama:

Zdeněk Vrána a Dominik Velc - rozhovory před mistrovstvím Evropy 2021

5.375 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2021 - 14. - 16. 5. 2021, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Karla Stejskalová • Adéla Šťovíčková • Eliška Kučabová Petra Zvoníčková (video)Klára BalvínováVeronika Bečvářová (video)Eva BudinaSylvie MoocováJana JeřábkováNataliya Zornyk (video)Gabriela Králíková • Andrea Šantrůčková • Roksana Roshkaniuk • Tereza Jirkovská (video) • Nela Sejtková (video) • bodyfitness: Gabriela HejnáVeronika Vojtíšková (video)Martina Sletsjoee (video) physique: Dominik Velc • Roman Hajabáč • Zdeněk Vránakulturistika: Dan ŽaludMichal TrykarPavel Vacek (video) • Pavel Forman Pavel Krejčí (video)Miroslav Kubec (video)klasika: Ondřej JanušVáclav Onderka • Martin Dvorožňák • fitness: Nikoleta Hricová
Před ME:
nominaceharmonogram ME
Info z ME:
z místa dění fotogalerie
kompletní výsledky s body - 4 medaile!
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
P. Forman O. JanušR. Hajabáč očima P. Vacka

Mistrovství Evropy 2021 - zprávy z místa dění!
Na mistrovství Evropy, které se koná ve dnech 14. - 16. května ve španělské Santa Susanně, odcestovalo plné letadlo českých reprezentantů a svoje zástupce tak pochopitelně budeme mít také v kategorii physique.

Pro předsoutěžní rozhovory se nám tentokrát podařilo ulovit Zdeňka Vránu a Dominika Velce. Zdeněk už má z velkých mezinárodních soutěží řadu zkušeností a letos se poprvé představí v kategorii masters nad 50 let, kde by měl být tedy mezi ostatními soupeři mladíkem. Jak vidí svoje šance a kterou ikonu české kulturistiky nově oslovil, aby mu pomohla se precizně připravit?

Ve věkové kategorii o celých 30 let níž na evropská prkna poprvé vstoupí Dominik Velc, který si čerstvě odnesl stříbrnou medaili z nedávného Extrifit poháru ČR. Jak tuto soutěž hodnotí, jak mu vyšla forma, jaká má před ME očekávání a jak plánuje letos skloubit své studijní povinnosti na ČVUT se soutěžením, to už se dozvíte přímo od něj.

Trio českých závodníků kategorie physique doplní zkušený Roman Hajabáč, který je spjatý s organizací populárního IFBB Diamond Cupu Prague a který na sobotním IFBB Diamond Cupu Romania ovládl svoji kategorii masters. V Santa Susanně se na pódiu objeví také vedle půvabné Jany Jeřábkové, se kterou se představí v kategorii fit páry. Mužský element v ní reprezentuje závodník physique, ženský pak bikiny fitnesska.

Zdeňkovi, Dominikovi i Romanovi přejeme, ať je jejich španělská výprava úspěšná! Aktuální dění na ME můžete sledovat v našem průběžně doplňovaném článku plném fotografií.

jménokategorie
Zdeněk Vrána physique mužů masters nad 50 let
Dominik Velc physique juniorů 21 - 23 let + mužů do 176 cm
Roman Hajabáč physique mužů masters do 45 let + fit páry

Zdeněk Vrána

Vybrané úspěchy:

Extrifit pohár ČR 2021 - 2. místo ve physique mužů masters
Fitness Mania Classic 4 - 3. místo ve physique mužů masters
Mistrovství světa 2020 - 7. místo ve physique mužů masters 45 - 49 let

Zdeňku, letošní sezóna konečně odstartovala. Jaká byla Vaše příprava na ni a jak jste se potýkal s uzavřenými posilovnami? Měl jste kde cvičit, nebo jste byl v přípravě nějak omezen?

Ostrou přípravu jsem zahájil zhruba v půlce února, kdy jsem se rozhodnul do toho opět jít. Přeci jen loňská sezóna byla dlouhá a s prodělaným covidem uprostřed sezóny velice náročná a vysilující. Ani tělo už nereagovalo tak, jak by mělo. Proto jsem si řekl, ze dám chvíli pauzu a uvidím. Ty dva měsíce mi stačily na to, abych se s chutí pustil do téhle přípravy. Zásadní změna nastala především v tom, že po minulém roce, kdy jsem se vzhledem k situaci, jaká byla, připravoval víceméně sám, jsem oslovil Tomáše Bureše a tuto přípravu zahájil pod ním. Musím říct, ze podobně jako předtím pod Martinem Novotným mně to dalo zase úplně nový impuls. Navíc je kousek ode mě, tak mě může kdykoli vidět, a to považuji za obrovský bonus. Tom je profík každým coulem. Co řekne, udělám, mám čistou hlavu a to je u mě to nejdůležitější.

Jestli můžu, tak bych zároveň touto cestou chtěl poděkovat Martinovi za předešlou spolupráci. Posunul mě na úplně jinou úroveň, ukázal mi směr a to, o čem tenhle sport je. A díky němu jsme dosáhli některých velmi dobrých výsledků a forem. Co se týká trénování, tak jsem naštěstí žádné omezení neměl. Vzhledem k tomu, že vlastním fitko, mohla příprava probíhat podle plánu.

Máte již za sebou letošní první soutěž - prvomájový Extrifit pohár. Jak se Vám soutěž líbila a jak jste byl spokojený s předvedenou formou? Budete před ME ještě něco dolaďovat?

Musím říct, že to byla super soutěž a hlavně možnost zase přičichnout k té atmosféře a trochu se rozzávodit. Co se týče výsledků, ten pro nás nebyl úplně nejdůležitější, ale samozřejmě, že za stříbrnou medaili jsem moc rád. Děti jsou vždycky šťastné, když jim nějakou tu placku přivezu a pověsím na krk. Co se týče formy, ta nebyla ještě úplně dobrá, ale vzhledem k termínu a hlavně k tomu, že náš vrchol jarní sezóny má přijít teď na Evropě, tak myslím adekvátní.

Na ME budete letos poprvé startovat v masters kategorii 50+. Máte z předešlých ročníků a třeba i z MS nakoukané, jaká je zde ve srovnání s kategorií 45 - 49 let konkurence? Máte s ohledem na to medailové ambice?

Tak asi by to mohla být trochu výhoda, přeci jen tam budu patřit mezi nejmladší a nejčerstvější. (úsměv) A co si budeme povídat, u nás už je každý rok znát. Navíc dost lidí by mě na 50 let opravdu netipovalo a i to by mohlo hrát svou roli. Přeci jen nejsem kulturista, ale physique, a ten by měl vypadat tak nějak celkově hezky. Na druhou stranu konkurence je všude a na ME obzvlášť. Kluci, kteří tam už nějaký ten rok jezdí, vypadají pořád skvěle, dokonce někteří čím dál lip, mají x titulů mistrů světa a Evropy. Ve svých zemích jsou to ikony. Vybudovali si pozice, že je vyvolávají jménem, a ne příjmením, to jsem v žádné jiné kategorii nikde neslyšel, a pokud nepřijdete o třídu lepší, bude těžké je porazit. A navíc vždycky tam přibude někdo nový. "Fyzíci" holt rostou jak houby po dešti a je jedno, v jakém věku. A jak stárneme, tak se v těch věkových kategoriích posouváme všichni. Co se týče ambicí, tak samozřejmě jsou ty nejvyšší. Medalii z ME chce přeci každý a ani já nejsem výjimkou.

Na druhou stranu se k tomu nijak neupínám, člověk to někdy neovlivní a pak je akorát zklamaný. Já vždycky říkám, ze úspěch je finále, ať je to kdekoli, závody si užijete až do hymny a o tom to celé snažení, dřina a odříkání podle mě je. Pro mě je na prvním místě ta cesta. Jsem rád, když můžu motivovat lidi kolem sebe. Vždycky se snažím udělat co nejlepší formu s nějakým progresem, ale připouštím, že se tam poletím o tu placku porvat.

Máte po ME v hledáčku i další letošní soutěže?

To se všechno uvidí až po návratu z Evropy. Sedneme s Tomášem a domluvíme, co dál. Ale pokud to půjde, rád bych ještě aspoň jednu nebo dvě soutěže absolvoval. V červnu je tam mistrovství Balkánu, to bude mega akce, Diamond v Lucembursku a možná i Ostrava. Ale jak říkám, vše se uvidí až po příletu ze Španělska.

Na Vašem Instagramu jsem si všiml, že nosíváte občas pásek i mimo posilovnu. Existuje spousta zastánců i odpůrců pásku jako metody k dosažení užšího pasu. Můžete se podělit o Vaše praktické zkušenosti? Jak to děláte Vy a jak Vám to funguje?

Stahovací pásek je v podstatě součást mého tréninku. Zvyknul jsem si na něj už tak, že pokud ho nemám, jsem z toho nervózní. Za poslední roky jsem dokázal zúžit pas o 4 centimetry, což je myslím velmi slušné. Ale jestli je to jen pásem, nebo vším okolo, těžko říct. Další pro mě obrovský bonus je, že mám zpevněná bedra, se kterými jsem míval velké problémy. A i ty ustoupily. Těsně před závody v něm dokonce i spím, cítím, jak mě to v té finální fázi ještě více stahuje. Takže za mě super pomůcka, kterou mohu určitě doporučit.

Chtěl byste sám něco dodat nebo někomu poděkovat za pomoc či podporu ve Vaší přípravě?

Především chci poděkovat Vám a celému týmu Ronnie.cz, a to nejen za to, že jste si vzpomněli v tom množství závodníků opět i na mě, ale i za to, jaké poskytujete aktuální zprávy včetně fotek ze všech velkých akcí, a naši známí a fandové to mohou sledovat. Dále pak magistrátu pro Prahu 6, který se už druhým rokem finančně podílí na mém závodění. Poděkování patří také mému kouči, který mě vzal pod svá křídla. Na trenéry jsem měl opravdu štěstí, jak Tomáš, tak před ním Martin jsou skvělí kluci a trenéři a podle mě lepších v republice není. A na závěr chci poděkovat všem mým blízkým, kteří mi fandí a neustále mě podporují. Obzvláště v těchto chvílích, kdy bohužel neprožívám úplně šťastné období, a nebýt jich, možná bych to už zabalil. Díky!

Zpět na přehled


Dominik Velc

Vybrané úspěchy:

Extrifit pohár ČR 2021 - 2. místo ve physique juniorů
Mistrovství Čech dorostu a juniorů 2019 - 5. místo ve physique juniorů do 178 cm
Mistrovství Čech mužů a žen 2019 - 3. místo ve physique mužů do 174 cm

Dominiku, někteří naši čtenáři Vás možná ještě příliš neznají. Můžete se jim krátce představit? Proč jste se kdysi rozhodl poprvé zavítat do posilovny a bylo hned Vaším cílem také postavit se na pódium?

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz, nejprve bych chtěl poděkovat za tuto příležitost, kdy mohu s Vámi dělat rozhovor. Vážím si toho. Celým jménem se jmenuji Dominik Velc, je mi 23 let a pocházím z Kladenska. Momentálně studuji vysokou školu - ČVUT FBMI, obor, který je zaměřený na krizové řízení a ochranu obyvatelstva, kde mě čekají za necelý měsíc státnice. Co se týče nějakého fitness vzdělání, tak mám standardní osvědčení o sestavování tréninkových a jídelních plánů, trénování klientů v posilovně aj.

I u mě ty důvody zavítání do posilovny v začátcích jsou obecné, jako u většiny cvičenců. Jednalo se o celkové zesílení fyzické stavby, kdy jako 60kg kluk jsem se necítil sám se sebou spokojený. Vůbec by mě na začátku nenapadlo, že bych se někdy mohl postavit na závodní prkna. Postupem času, kdy se začaly objevovat nějaké prvotní výsledky, se z posilování stala určitá sportovní priorita. Naplňovala mě na tom ta cesta a já se chtěl poměřit s ostatními, abych viděl objektivní srovnání. Tak jsem se cca po 3 letech cvičení postavil na svoje první závody, Mistrovství Čech mužů 2019, kde jsem se umístil na 3. místě, a tím to všechno odstartovalo!

Máte za sebou čerstvě prvomájový Extrifit pohár. Jak se Vám soutěž líbila a jak jste byl spokojený se svou předvedenou formou a také výsledkem?

V prvé řadě musím smeknout klobouk před pořadateli, jak se vypořádali s aktuálně probíhající situací ohledně různých restrikcí apod. Ačkoli nevěděli, že soutěž bude schválena ze strany Ministerstva zdravotnictví, všechno již měli připravené. Výjimka jim byla udělena cca 1,5 dne před datem uskutečnění. Soutěž jako taková se mi velice líbila, pěkné ceny, byla dobře zorganizovaná. Panovala uvolněná, přátelská atmosféra.

Co se týče mé formy, tak tu považuji za doposud nejlepší, jakou jsem se prezentoval. Byla to pro mě obrovská výzva, kdy jsem se poprvé připravoval sám. Nepodceněná několikatýdenní dieta, dobře nastavená aerobní činnost a vyladěná superkompenzace, které jsem se věnoval do hloubky, vztah sodíku : draslíku - vyhození těla z rovnováhy, rozpíjení a následné přiměřené cukrování, abych neotekl zbytečně vodou, ale dostatečně se naplnily svaly, přinesly vytoužený výsledek - žilnatost, plnost svalů, ostrost, jednotlivá svalová separace.

Ohledně nějaké spokojenosti s výsledkem, tak se vrátím k úplnému začátku. Kdyby člověk dělal tento "fitness lifestyle", který je plný neustálého obětování, odříkání, víry v sebe sama a pokory, jen kvůli nějakému úspěchu na soutěži, moc daleko by nedošel. Celý ten vrchol ledovce, vaší několikaměsíční přípravy, celoživotní cesty - závody, stojí na jednom pilíři - subjektivní rozhodování druhých. Druzí, kteří vůbec netuší, jak strnitá byla vaše příprava a kolik překážek jste museli překonat. Může se stát, že výsledek nebude přímo úměrný vašemu úsilí. V tuto chvíli si musíte uvědomit, proč jste se na tuto cestu vlastně vydali - protože vás to naplňuje a dělá šťastným. Takže v tuto chvíli prostě musíte zatnout zuby, zavřít oči, s pokorou přijmout danou skutečnost a dál si plnit svoje sny.

Co na pódiu považujete za své silné stránky a kde naopak vidíte největší slabiny?

Začnu těmi slabými stránkami. Je jich určitě celá řada. Obecně můžu zmínit svalovou hmotu. Ať to jsou ramena, nebo šířka zad, zde je přede mnou ještě velký kus cesty k určité spokojenosti. Když budu konkrétnější, za největší slabinu považuji určitou přirozenost pózování, která mi pak může ubírat na celkovém výsledku mé práce. Zvláště je to pak čelní póza, kde se mi právě ztrácí ta potřebná šířka zad aj.

Když se překlopíme k těm pozitivům, které bych spíše nazval silnější stránky, než stránky silné, protože i zde je neustále prostor se zlepšovat, tak bych zmínil obecně připravenost. Snažím se vždy přijít na pódiu ve 100% formě, tuk stažený na minimum, odtečená voda, dostatečně nafouklé svaly, aby zde nebyl efekt plochosti. Celková kvalita, která je ukazatelem ostrosti, separace a tvrdosti. Kde se při pózování cítím sebejistý, je moje boční póza, kde můžou vyniknout věci zmíněné výše - tvrdost, plnost, separace lattisimu s šikmým břišním svalem, hluboké břicho a celkový dojem V.

Spolupracujete s nějakým trenérem nebo koučem? Jak Vaše spolupráce případně vypadá?

Tento rok jsem pojal jinak než rok minulý. Tento rok se připravuji sám, chtěl jsem si vyzkoušet moje nabyté "zkušenosti", tak nějak jsem věděl, co na mě platí, kde mám svoje hranice, jak dokážu shazovat tuk atd. Avšak jak se blíží závody, někoho u sebe potřebujete. Někoho, kdo vám vždy řekne objektivní názor na danou věc, kdo vás a vaši formu vidí objektivně, protože vy sami se budete vidět vždy subjektivně a špatně. Někoho, s kým budete konzultovat vaše kroky, které vám popřípadě může zkritizovat. Takového člověka jmenovitě zmíním níže. Takže celou přípravu jsem si naplánoval sám a společně s mým sparingem jsme vždy konzultovali dílčí kroky a případně se dobrali jiného závěru.

Máte ve physique nebo v kulturistice nějaké vzory? Ať už na domácí, nebo mezinárodní scéně.

Úplně konkrétní jména vám neřeknu, přiznám se, že ani přední světové závodníky physique moc neznám. Spíše se snažím být vzorem já sám pro sebe. Snažím se chovat, cvičit a celkově přistupovat jak k fitness, tak celkově k životu, abych na sebe za určitou dobu mohl být hrdý. Snažím se ke všemu přistupovat s pokorou, ale tvrdě si jít za svými cíli, tvrdě trénovat a správně jíst. Tento lifestyle je založený na jedné věci, pakliže z jedné nastavené cesty uhnete, myslím tím třeba nějaký dlouhodobější výpadek ve striktní stravě, podvádíte jen sami sebe. Pakliže vám jde o dlouhodobější progres, tyto špatné kroky ho brzdí. Takže se snažím být nejlepší verzí sebe samotného.

Mistrovství Evropy bude Vaším zatím zdaleka největší soutěží. Jste z toho nervózní, nebo berete Santa Susannu stejně jako Kutnou Horu nebo Čelákovice? Plánujete po ME pokračovat i na další soutěže?

Startovat na mistrovství Evropy a reprezentovat Českou republiku je pro mě splněný sen. Nejspíše si tíhu okamžiku ještě neuvědomuji, ta přijde určitě, až budu sedět v letadle směr Barcelona, nebo pár chvil před nástupem na pódium s nejlepšími závodníky z Evropy. Takže taková nervozita ze samotného závodu tam ještě není. Co ale cítím, je závazek, abych přišel v co nejlepší formě a kvalitě. Tělo pár dnů po Extrifit poháru a prodělané superce reaguje trochu jinak, zadržuje pár dní vodu, která mu chyběla. Není ustálená hranice denní dávky sodíku a další funkční věci. Takže se spíše bojím, aby vyšla superkompenzace na tyto závody stejně dobře, tak jako na Extrifit pohár.

Co se týče dalších závodů, tak vzhledem k tomu, že mě čekají v termínu 1. - 18. června závěrečné státní zkoušky, tak veškeré úsilí budu směřovat tímto směrem. Pak existuje varianta, že bych se mohl připravit až na MČR v mužích, ale spíše se zaměřím na dlouhodobější progres a pokusím se přijít příští sezónu o něco větší, kdy mě čeká přechod mezi muže, a zaměřím se na kvalitní nabírací fázi.

Chtěl byste sám něco dodat nebo někomu poděkovat za pomoc či podporu ve Vaší přípravě?

Jmenovitě bych tady zmínil jen dvě osoby, které mají určitou zásluhu na mojí aktuální sezóně. Prvním je Jiří Šén, člověk, který je tady již se mnou od začátku mého cvičení. Je to právě ten člověk, se kterým konzultuji jednotlivé kroky v přípravě. Ten, který mi řekne vždy objektivní konstruktivní kritiku a věci tak, jak se mají, narovinu. Ať je to výpomoc při každém negativním opakování jako sparing, nebo vzájemná spolupráce s jeho řeznictvím v Kačicích, kde pro mě má vždy připraveno to nejkvalitnější maso. Dalším je Václav Procházka, který mi vyšel vstříc ohledně přípravy právě na ME a umožnil, abych se kvalitně připravoval právě v jeho prostorech. Nedílnou součástí mé cesty jsou samozřejmě mí přátelé s jejich neustálou motivací a přejícími zprávami a rodina, bez které bych si nemohl dovolit plnit své sny. Děkuji. Ostatním bych vzkázal, aby si plnili své sny, protože tohle je život a nic víc již nebude!

Zpět na přehled
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 95 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie