Reklama:
CFM Protein Smartlabs 1+1 za 777 Kč!
Velmi omezený počet kusů. Akce jen na pár dní! Více zde.

Závodnice v bikiny fitness (II.) - rozhovory před mistrovstvím Evropy 2021

2.693 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2021 - 14. - 16. 5. 2021, Španělsko

Češi před ME:
bikiny: Karla Stejskalová • Adéla Šťovíčková • Eliška Kučabová Petra Zvoníčková (video)Klára BalvínováVeronika Bečvářová (video)Eva BudinaSylvie MoocováJana JeřábkováNataliya Zornyk (video)Gabriela Králíková • Andrea Šantrůčková • Roksana Roshkaniuk • Tereza Jirkovská (video) • Nela Sejtková (video) • bodyfitness: Gabriela HejnáVeronika Vojtíšková (video)Martina Sletsjoee (video) physique: Dominik Velc • Roman Hajabáč • Zdeněk Vránakulturistika: Dan ŽaludMichal TrykarPavel Vacek (video) • Pavel Forman Pavel Krejčí (video)Miroslav Kubec (video)klasika: Ondřej JanušVáclav Onderka • Martin Dvorožňák • fitness: Nikoleta Hricová

Před ME:
nominaceharmonogram ME
Info z ME:
z místa dění fotogalerie
kompletní výsledky s body - 4 medaile!
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
P. Forman O. JanušR. Hajabáč očima P. Vacka

Závodnice v bikiny fitness (I.)
- rozhovory před mistrovstvím Evropy 2021
Ve dnech 14. - 16. května proběhne ve španělské Santa Susanně superšampionát mistrovství Evropy, kam má momentálně namířeno celkem 31 českých reprezentantů, přičemž mnozí se objeví zároveň ve více kategoriích.

V uplynulých dnech jsme pro Vás vyzpovídali Evu Budinu a Sylvii Moocovou, dnes Vám přinášíme druhou část ze série rozhovorů se závodnicemi v bikiny fitness. Konkrétně nám podrobnosti své přípravy přiblížila zkušená závodnice Jana Jeřábková a poprvé se nám na našem webu představila také Roksana Roshkaniuk.

Juniorky Adéla Šťovíčková a Petra Zvoníčková se nám již představily ve svých tréninkových videích, připomenout si můžete také Terezu Jirkovskou a Nelu Sejtkovou a jejich trénink nohou ve venkovní posilovně Spartan Gym. Nedávno jsme Vám přinesli také společný trénink zad Veroniky Bečvářové a absolutní vítězky letošního Extrifit poháru ČR Nataliye Zornyk.

Závodnicím držíme palce a přejeme hodně štěstí!

jménokategorie
Karla Stejskalová bikiny fitness juniorek 16 - 20 let do 166 cm
Adéla Šťovíčková bikiny fitness juniorek 16 - 20 let do 166 cm
Eliška Kučabová bikiny fitness juniorek 21 - 23 let do 166 cm a žen do 164 cm
Petra Zvoníčková bikiny fitness juniorek 21 - 23 let nad 166 cm a žen nad 172 cm
Klára Balvínová bikiny fitness juniorek 21 - 23 let nad 166 cm a žen nad 172 cm
Veronika Bečvářová bikiny fitness masters 35 - 39 let nad 164 cm
Roksana Roshkaniuk bikiny fitness do 160 cm a masters 35 - 39 let do 164 cm
Tereza Jirkovská bikiny fitness do 160 cm
Nela Sejtková bikiny fitness do 164 cm
Andrea Šantrůčková bikiny fitness do 164 cm
Gabriela Králíková bikiny fitness do 166 cm
Nataliya Zornyk bikiny fitness do 166 cm
Jana Jeřábková bikiny fitness do 172 cm a fit páry
Eva Budina bikiny fitness do 172 cm a masters 35 - 39 let nad 164 cm
Sylvie Moocová bikiny fitness do 172 cm a masters 40 - 44 let

Jana Jeřábková

Vybrané úspěchy:

Arnold Classic Europe 2020 - 1. místo v bikiny fitness žen do 172 cm
IFBB Diamond Cup Prague 2020 - 1. místo v bikiny fitness žen do 172 cm
Mistrovství Evropy 2020 - 1. místo v bikiny fitness žen do 172 cm
Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters 2020 - 1. místo v bikiny fitness do 172 cm

Jano, zbývá několik dní do Vašeho odletu do Španělska, kde se bude konat letošní mistrovství Evropy. Jak těchto posledních pár dní bude vypadat/vypadalo u Vás?

Momentálně mám za sebou soutěž v Rumunsku, kde jsem byla vyzkoušet formu, abych věděla, co vylepšit do mistrovství Evropy. Čekají mne poměrně hektické dny, a to jak ze sportovního, tak z pracovního hlediska, ale ve středu již odlétáme do Španělska, kde se budu moci věnovat tři a půl dne jen ladění formy. Velice se těším, španělská Santa Susanna je místo plné vzpomínek na krásné akce s českou reprezentací a ráda se tam vracím, navíc teď v květnu již začíná letní sezóna, tak očekávám i dovolenkové počasí.

V Santa Susanně máte v plánu startovat také v nové kategorii fit párů. Prozraďte nám, kdo bude Vaším soutěžním "partnerem" a co Vás na této kategorii zaujalo?

Do této kategorie jsme se přihlásili s Romanem Hajabáčem, stejně jako loni na Arnoldu. Skvělé je, že si člověk víc zazávodí. Kategorie bikiny fitness a men's physique se nemohou účastnit smíšených párů a nejspíš by bylo i velmi obtížné je porovnávat na pódiu s kulturisty a těžšími ženskými kategoriemi, tak bylo na čase zavést něco i pro nás. Je to možnost ukázat se na pódiu ještě jednou, což většina z nás uvítá. Navíc je to i pěkná podívaná, když se snoubí ženská a mužská energie, obzvlášť když si dvojice alespoň párkrát předem vyzkouší společnou prezentaci a není to jen o tom, že pózují vedle sebe. Jediným problémem zůstává načasování této disciplíny na vícedenních soutěžích, "fyzici" a bikiny totiž většinou nezávodí ve stejný den, a tak pro jednoho z dvojice nezbude než závodit ještě jeden den navíc. To je výzva zejména pro načasování formy.

V našem posledním rozhovoru po mistrovství Evropy jste zmiňovala, že byste se ráda podívala mezi Elite Pro závodnice na podzim roku 2021. Jak to s přestupem vidíte nyní?

Ano, to je něco, k čemu bych ráda směřovala. Ráda bych po Evropě ještě odzávodila jednu nebo dvě soutěže v amatérech a formu postupně zostřovala a do podzimu vybudovala něco, co bude konkurenceschopné mezi profesionálkami. Nemám potřebu tam přejít za každou cenu a být zklamaná, účastí v Elite Pro kategorii závodník podle mého názoru přijímá i určitou zodpovědnost za to, že to, co předvede, bude opravdu jiný level než v amatérech. Moje soutěžení se posledních několik sezón neslo v tom duchu, že jsem se většinou rozhodla závodit na poslední chvíli. Tuto sezónu tomu nebylo jinak. Tedy kupříkladu za 5 týdnů uděláte obstojnou soutěžní formu na amatéry, pokud se celoročně držíte v jídle i tréninku, ale domnívám se, že na profesionály je potřeba více času, není to jen o shození 4 - 6 kil včetně závěrečného odvodnění. Tedy můj letošní plán je přes léto dřít několik měsíců. Uvidíme, co z toho vzejde.

Jak vypadají Vaše tréninky v tomto období, kdy jsou zavřená fitka a většina závodníků musí improvizovat a hledat kompromisy. Poznamenalo to nějak zásadně Vaši přípravu?

Řekla bych, že nemožnost využívat posilovny moji přípravu příliš nezasáhla. Kategorie bikiny fitness je v tomto docela vděčná, jde hlavně o to, aby byl člověk neustále v jakémkoli pohybu. Na některé partie je potřeba alespoň nějaká zátěž, naštěstí v dnešní době máme gymparky, máme možnost zakoupit si vybavení domů, ale i bez vybavení se dá obstojně odcvičit... Člověk nemusí mít doma speciální místnost na cvičení ani majlant na účtě, aby cvičil s balíkem vod. Že to není dost těžké? Tak zkuste s balíkem vod dělat hip thrusty jednonož nebo pistol squat, tam mně osobně stačí váha vlastního těla. Dnes žijeme v internetové době, většina lidí po dobu karantény tráví více času s telefonem v ruce. Internet je plný tipů na cviky všech obtížností, s vybavením i bez. Nevidím tedy příliš velký problém v zavřených posilovnách. Naopak vidím pozitivum v tom, že lidé tráví více času doma. Mají přeci konečně ten čas na přípravu jídla a cvičení, který neustále neměli. Já osobně nucený pobyt doma nesnášela moc dobře, a tak jsem se rozhodla se chystat na jaro, i když jsem to původně v plánu neměla, protože jsem potřebovala těm dnům dát nějaký smysl. Žít den za dnem a jen přebývat bez cíle a čekat na konec karantény je degradace, kterou odmítám.

Na jaký typ tréninku momentálně sázíte a jak ho máte v současnosti rozvržený?

S mým tréninkem byla dlouhou dobu po završení loňské sezóny ještě jedna potíž, a to sice zánět tíhového váčku v rameni. Nemohla jsem zpočátku skoro hýbat rukou, bez omezení jsem asi až poslední měsíc. Střídala jsem tedy silovější trénink spodní části těla a spíše aerobní či intervalové tréninky. U mě jde v přípravě spíše o zmenšování všeho, nějakým zázrakem mi i na vrchní části těla svaly zůstaly, takže nemusím riskovat návrat obtíží s větším zatížením ramene, cvičím s malými činkami či gumami jen takové cviky, u kterých necítím v rameni žádné nepříjemné pocity. Nohy momentálně cvičím alespoň trochu skoro každý den, aby se stehna před mistrovstvím Evropy co nejvíce zmenšila. Vím, že na to mi stačí dřepy, výpady a jejich varianty s vlastní vahou ve větší intenzitě a hlavně v kalorickém deficitu.

Na čem dalším jste se snažila od posledních závodů zapracovat?

Průběžně se snažím každou sezónu o to samé, a to sice větší, pevnější hýždě a zároveň co nejštíhlejší nohy a pochopitelně úzký pas. Jelikož je to do jisté míry protichůdné, je jasné, že se jedná o dlouholetou, ne-li doživotní práci, obzvlášť s genetikou spíš na stehna než na hýždě. Ono to jde, když o tom člověk umí přemýšlet, a hlavně když má trpělivost. To ostatně platí o čemkoli v rámci kulturistiky a fitness a nejspíš v životě obecně, pokud se tedy bavíme o dlouhodobě udržitelném procesu.

Jak jste tedy spokojena se svou aktuální formou před mistrovstvím Evropy?

Zatím jsem neviděla fotky ze soutěže v Rumunsku, nicméně pocitově jsem celkem spokojená s muskulaturou, takže těch pár dnů využiji na ještě lepší prorýsování, to u mě není nikdy na škodu. (smích) Myslím, že nohy jsou o něco štíhlejší než vloni, zatímco zadek snad drží. Vršek je vzhledem ke zranění jemnější, což asi na evropský šampionát bude výhodou, neboť tam upřednostňují subtilnější děvčata. Ještě se rozhoduji, zda zkusím nové plavky. Na jednu stranu bych ráda překvapila něčím novým, ale na druhou stranu vím, jak to občas nesedne, a je nepříjemné toto zjistit na tak důležité soutěži, jako je Evropa. Nechám si ještě pár dnů na rozmyšlenou a třeba mi na místě poradí státní trenéři. (smích) Věřím, že nás všechny opět čeká nezapomenutelný zážitek, a to je to nejdůležitější.


Jana Jeřábková na Diamond Cupu Prague 2020 a na mistrovství Evropy 2020

Zpět na přehled


Roksana Roshkaniuk

Vybrané úspěchy:

Partner Cup 2019 - 11. místo v bikiny fitness do 160 cm
EVLS Prague Amateur 2016 - 6. místo v bikiny fitness do 160 cm

Roksano, vítejte na webu Ronnie.cz. Pro mnohé naše čtenáře budete jistě novou tváří, můžete se jim pro začátek trochu představit?

Jmenuji se Roksana Roshkaniuk, pocházím z Ukrajiny, nastěhovala jsem se do Čech před 5 lety. Jelikož jsem posedlá sportem, tak jsem si musela najít práci, co odpovídá mému stylu života, a několik let jsem pracovala ve fitku. Bohužel před rokem vhledem k situaci a koronaviru jsem musela změnit zaměstnání. Teď se pohybuji ve sféře byznysu, baví mě to a chci budovat kariéru. Ale ta má záliba ve fitness navždy zůstane se mnou.

Věnovala jste se sportu již odmalička? Kdy a proč přišel poprvé nápad postavit se na soutěžní prkna?

Ano, věnovala jsem se sportu jíž odmalička a chodila jsem na všechny možné sportovní kroužky. Ale většinou to byly kroužky spojené s boxem a muay thai. Když jsem šla studovat na výšku, tak jsem už chtěla být holčička, začala jsem držet dietu a chodit na fitness skupinové lekce. Poprvé do posilovny mě přivedl kamarád, který se tenkrát pohyboval ve světě kulturistiky, a prostě řekl, jestli bych nechtěla zkusit závodit v bikiny fitness. Doporučil mi trenérku a začaly jsme přípravu na závody. Bylo to jaro 2014 a skončila jsem na 4. místě, což jsem považovala za velký úspěch.

Zbývá několik posledních dnů do Vašeho startu na mistrovství Evropy. Jak zatím probíhá příprava a jak ji zvládáte? Byla jste v této obtížné době schopná odjet plnohodnotné tréninky?

Příprava jede v plném proudu. Je to jak na horské dráze, občas to zvládáš, občas ne, ale když máš v sobě motivaci, tak prostě i přesto, že nechceš jít na trénink, prostě balíš tašku a jdeš. Nejtěžší je prvních 10 - 15 minut tréninku a pak už to jede samo. Ze začátku byl trošku problém odjet plnohodnotné tréninky, jelikož jsem většinou trénovala doma s činkami a různými pomůckami, ale díky mým kamarádům jsem dostala možnost mít k dispozici stroje a teď už jedu tréninky na 101 %.

Na jaký typ tréninku sázíte a jak ho máte v současnosti rozvržený?

Teď mám tréninky 6x v týdnu, miluji silové tréninky a nesnáším kardio, zatím ho mám jenom 4x po 45 minutách, což je docela v pohodě. Silový trénink v přípravě je podobný HIITu, prostě jedeš série skoro bez pauz. Můj životní rekord je 7 cviků na nohy za 32 minut. Opravdu velké váhy na maximum, opakování klasika 15 - 20. Ale baví mě překonávat sama sebe.

Zaměřujete se speciálně na nějaké partie, které potřebujete nejvíce zlepšit? Co byste řekla že jsou v porovnání s ostatními závodnicemi Vaše silné a naopak slabé stránky?

Ano, nejvíc zlepšit potřebuju nohy a makám na tom. To je moje slabá stránka. A silná stránka - moje bezkonkurenční záda.

Plánujete letos ještě nějaké další soutěže?

Určitě plánujeme, mluvily jsme o tom s trenérkou, ale čas ukáže. Zatím nemáme ještě vybráno kam cílit.

Je nějaký cíl či směr, kterým byste se chtěla ve Vaší bikiny fitness kariéře ubírat?

Největší cíl a sen je získat profi kartu a být mezi profesionály.

Chtěla byste na závěr někomu poděkovat za pomoc v přípravě či vzkázat něco našim čtenářům?

Největší poděkování patří tomu nejúžasnějšímu člověku, mé trenérce Věře Mikulcové. Je opravdu nejlepší. Miluje to, co dělá, a dává do toho všechno. Jsem moc šťastná, že se mnou spolupracuje. Děkuji, Věrko, za to, že jsi. Potom bych chtěla poděkovat Janě Paulátové za ty bezva pózingy, co jsi mě naučila, jsi v tom opravdu profi. A naposledy bych chtěla poděkovat mým kolegům a kamarádům za obrovskou podporu. Čtenářům přeju vždy jít za svým cílem a nikdy to nevzdávat. Děkuji Ronnie.cz za rozhovor a těším se na další spolupráci.

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 46 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínStrongman´s Games Aš 2021 - video a r...
CIZO (20:36) • Protože je autor guma, psal ten report přerušovaně asi v deseti časových úsecích a posl...
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
PrivateBlueVenusTV (16:20) • A kto je zvedavý na to, ako si vrabec alebo holub zobe, lieta, čviriká, hrkúta. Skoro n...
magazínStrongman´s Games Aš 2021 - video a r...
Ailton32 (15:34) • Nechci být držkatý :D ale chybí vám tam zercher dřep pro profi 220kg :D
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
LaFontaine (14:57) • Aniž bych to nějak hodnotil, tak je na tohle někdo v diskuzi o tréninku Dennise Wolfa z...
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
PrivateBlueVenusTV (13:35) • No tak mi odpusť, že nie som `biorobot`, a dovolím si byť originálny vo väčšej miere, n...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie