Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Závodníci ve physique
a fitness - rozhovory a formy
před mistrovstvím Evropy 2014

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2014 - 14. - 18. 5. 2014, Španělsko
Češi před ME:
Petr Havlík • Miloš Růžička • Tomáš Horák • Bohumil ŠtěpánekBoris Orava (II.) • Jindřich Musil (9 t.)
Filip ŠteflovičVítek Sahula (6 t., 4 t., 2,5 t.) • Vladimír ŠtěpánekMilan BodlákMiroslav Mráz • Jaroslav Kejř
Luboš Koumal (II.) • Martin Louda (II.) • Aleš Réman • Ladislav Šroubek • Štěpán Ginzel (2,5 t.) • Jiří Vilímek
Martin MesterLadislav NovýLenka ČervenáDaniel MinsterValerie Peršina (II.) • Eva NutilováMarie Turková
Eva HavelkováAdenike EndtováKarolína Machová • Renata Richterová • Lenka Ferenčuková • Jana Ludmila Bendová • Lucie Limbrunnerová • Veronika ZubačováLucie JakešováŠárka DědkováPetra Urbánková
Margita Zámolová • Veronika ŽižkováMilena KoudelkováLucie KoumarováDominika Krejcarová
Před ME:
sraznominace harmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
z místa děníprezentaceden 1 + foto - 2 medaile!
den 2 + foto - 4 medaile! den 3 + foto - 2 medaile!
den 4 + foto - 1 medaile! návrat foto masters
kompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
očima Martina Mesteraočima Víta Sahuly
Ladislav NovýBoris OravaDaniel Minster
Miroslav Mráz

Španělská Santa Susanna se pro dny 14. až 18. května po roce opět stane hlavním střediskem kulturistiky a fitness starého kontinentu, když se zde odehraje supermistrovství Evropy, které bude zahrnovat Mistrovství Evropy v kulturistice, Mistrovství Evropy ve fitness a Mistrovství Evropy juniorů a masters. Na akci se představí také početná skupina českých reprezentantů, mezi než patří i Ladislav Nový, Jiří Vilímek, Martin Mester, Lenka Ferenčuková a Lenka Červená, kterým se dnes věnujeme prostřednictvím krátkých předsoutěžních rozhovorů.


jménokategorie
Ladislav Nový physique mužů nad 178 cm
Jiří Vilímek physique mužů nad 178 cm
Martin Mester physique mužů nad 178 cm
Lenka Ferenčuková physique žen nad 163 cm
Lenka Červená fitness žen


Ladislav Nový

Vybrané úspěchy:

Mistrovství ČR 2014 - 1. místo ve physique mužů
Mistrovství Čech 2014 - 1. místo ve physique mužů
Mistrovství světa 2013 - 6. místo ve physique mužů nad 178 cm

Snažím se vždy připravit optimální formu, abych byl sám se sebou spokojen a prezentoval se pro mě přirozeným způsobem.
Ladislav Nový

Ladislave, máte před sebou start na nadcházejícím Mistrovství Evropy ve fitness, na kterém nastoupíte ve physique mužů. Jak se na soutěž těšíte a s jakým cílem na ni vlastně jedete?

Na soutěž se určitě moc těším a budu se snažit udělat vše pro dosažení optimální formy, ale beru to také jako hezký "výlet", který se budu snažit prožít v absolutní psychické pohodě bez stresu.

Kategorie physique získává mezi závodníky na popularitě a odráží se to i v rostoucím počtu účastníků jednotlivých soutěží. Čemu přisuzujete oblíbenost této kategorie a co na ní máte nejraději?

Myslím, že je nejblíže všem návštěvníkům fitness center nebo lidem, kteří jsou zapálení do sportu a budují svoji postavu. Ztělesňuje přiměřeně osvalenou postavu s důrazem na proporce a symetrii, která by měla být spojena s hezkým poměrem pas - ramena. Mně osobně se líbí ta přirozenost a elegance spojená se zdravým životním stylem, pokud se to nepřehání s přemírou ženských prvků v pózování.

Jak se vyrovnáváte s faktem, že ve physique není ještě zcela jednotný trend rozhodování a rozhodčí jednou upřednostní svalnatější a podruhé zase naopak třeba méně svalnaté závodníky? Dá se na to vůbec nějak připravit? Není to frustrující?

Snažím se vždy připravit optimální formu, abych byl sám se sebou spokojen a prezentoval se pro mě přirozeným způsobem. Vystupovat tak, jak je mi vlastní a v čem se cítím svůj.


Ladislav Nový na mistrovství České republiky 2014

Foto: Jaroslav Trnka, Ronnie.cz


Jiří Vilímek

Vybrané úspěchy:

Arnold Classic Europe 2013 - 4. místo ve physique mužů nad 178 cm
Int. Austrian Championships 2012 - 4. místo v klasické kulturistice mužů nad 180 cm
Pražský pohár 2011 - 2. místo v klasické kulturistce mužů
Mistrovství ČR 2007 - 2. místo ve fitness mužů

Jsem bojovník a jdu bojovat o co nejlepší umístění.
Jiří Vilímek

Jirko, máte před sebou start na nadcházejícím Mistrovství Evropy ve fitness, na kterém nastoupíte ve physique mužů. Jak se na soutěž těšíte a s jakým cílem na ni vlastně jedete?

Na soutěž se moc těším a jsem opravdu šťastný, že se mi splnil sen, jsem součástí reprezentačního týmu a mohu závodit za Českou republiku. Je to mistrovství Evropy a prestižní soutěž s velkou účastí skvěle připravených závodníků. Snažil jsem se do přípravy dát maximum i přes menší výpadek kvůli zranění. Jsem bojovník a jdu bojovat o co nejlepší umístění. Byl bych šťastný za postup do finále.

Kategorie physique získává mezi závodníky na popularitě a odráží se to i v rostoucím počtu účastníků jednotlivých soutěží. Čemu přisuzujete oblíbenost této kategorie a co na ní máte nejraději?

Myslím, že o fitness a celkový zdravý životní styl je jak v České republice, tak i celosvětově čím dál větší zájem. Vnímám kolem sebe spousty sportovců z různých odvětví, kteří navíc navštěvují fitness a přemýšlí o stravě, posilovacím tréninku a postava physique se jim zamlouvá. Ať už je to proto, že chtějí vypadat dobře a dotáhnout svou postavu k lepším výsledkům, nebo mají možnost své snažení porovnat na soutěžních prknech bez velkého nárůstu svalů, které by je například jinde omezovalo, nebo nemají takové předpoklady či ambice, jaké vyžaduje kulturistika, kde je potřeba více svalové hmoty.

Jak se vyrovnáváte s faktem, že ve physique není ještě zcela jednotný trend rozhodování a rozhodčí jednou upřednostní svalnatější a podruhé zase naopak třeba méně svalnaté závodníky? Dá se na to vůbec nějak připravit? Není to frustrující?

Bohužel to je nevýhoda této kategorie, zatím mám za sebou jeden start na Arnold Classic. Rozhodnout o nejlepším závodníkovi není zrovna jednoduché. Samozřejmě registruji velký rozdíl mezi evropskými a zámořskými soutěžemi, kde se posuzování hodně liší. Snažím se připravit, jak nejlépe dokážu, a vše další je na rozhodčích. Sám jsem zvědav, jak se bude posuzovat na mistrovství Evropy ve Španělsku a kteří závodníci budou upřednostňováni, zda více, či méně svalnatější. Já jedu se stejnou formou jako na Arnold Classic Europe, možná malinko těžší a větší. (smích)


Jiří Vilímek 2 týdny před mistrovstvím Evropy 2014

Ateliérové fotografie: Petr Šebesta


Martin Mester

Vybrané úspěchy:

NPC Europa Show of Champions 2014 - 2. místo ve physique mužů masters
Mr. & Ms. Muscle Beach 2013 - 1. místo ve physique mužů
Arnold Classic Amateur 2013 - 3. místo ve physique mužů nad 180 cm
Arnold Classic Europe 2012 - 1. místo ve physique mužů nad 178 cm

Myslím, že by ve sportu slovo respekt nemělo být nikomu cizí.
Martin Mester

Martine, máš před sebou start na nadcházejícím Mistrovství Evropy ve fitness, na kterém nastoupíš ve physique mužů. Jak se na soutěž těšíš a s jakým cílem na ni vlastně pojedeš?

Na soutěž se opravdu těším. Bude to moje první mistrovství Evropy, ale soutěž jako soutěž a budu se snažit si to užít a vychutnat od začátku do konce. Je super, že z Čech jede tak velký tým závodníků a věřím, že nálada bude skvělá a že bude znát, že jsme jeden tým. A kdybych náhodou měl nějaký stres nebo nervy, bude tam můj veliký kamarád Slávek Vinogradov, takže na nervy ani nebude čas, protože s ním je to vše jako velká dovolená. (smích) Vím, že to bude sranda. A jaký je cíl? No, hlavně nezklamat ty, co mi věří a fandí. Samozřejmě že bych chtěl dopadnout co nejlépe tak jako všichni, ale to už je v rukou osudu a rozhodčích. (smích) Já se snažím vždy vše udělat na sto procent a jak cvičení, tak dietu si opravdu užívám. A ty závody, to už je jen taková třešnička, ale když dopadnou skvěle, určitě to moc potěší. (smích)

Kategorie physique získává mezi závodníky na popularitě a odráží se to i v rostoucím počtu účastníků jednotlivých soutěží. Čemu oblíbenost této kategorie přisuzuješ a co na ní máš nejraději?

V tom naprosto souhlasím, že tato kategorie zažívá veliký růst, i když se to některým nelíbí. (smích) No a myslím, že tohle je jen začátek a že poroste jen víc a víc. Myslím, že ta oblíbenost je v tom, že každý, úplně každý může závodit. Je jedno, jestli cvičíte tři měsíce, nebo dvacet let. Chcete si to zkusit, takže s chutí do toho, o nic nejde. Každý nějak začínal a ne každý vypadá tak, aby se líbil všem. Je to kategorie, která má nejblíže k širokému publiku, které má rádo zdravý životní styl. Proto myslím, že jde takhle rychle nahoru. Názorů na physique je opravdu spousta, ale každý, myslím, může závodit, v čem se mu zlíbí, ať už se to jiným líbí, nebo ne. Myslím, že by ve sportu slovo respekt nemělo být nikomu cizí. Až o tuhle kategorii ztratí lidé zájem, určitě ji zase zruší, ale zatím to tak nevypadá. (smích)

Jak se vyrovnáváš s faktem, že ve physique není ještě zcela jednotný trend rozhodování a rozhodčí jednou upřednostní svalnatější a podruhé zase naopak třeba méně svalnaté závodníky? Dá se na to vůbec nějak připravit? Není to frustrující?

No, to máš naprostou pravdu. Kritéria nejsou úplně přesně dána a nebo i jsou, ale ne všichni rozhodčí se jimi úplně řídí, protože to je někdy asi fakt těžké. (smích) Já myslím, že rozhodovat tyto "vzhledové" sporty není žádná sranda. Nejlepší je proto, pokud už závodíte, nestresovat se z toho a snažit se vypadat podle vašich představ a podle toho, co se tak nějak líbí vám. A pak už se uvidí, jak rozhodnou rozhodčí. Pokaždé to může být jinak, ale záleží na vašem pohledu a přístupu a tím pádem to nemusí být nějak frustrující. Jak už jsem říkal, každý se snaží vyhrát, ale když to z jakéhokoliv důvodu nejde, snažte se, ať ta soutěž dá něco vám, ať vás to o něco obohatí a něco vám to ukáže. Buď třeba pro příští závody, nebo prostě jen jako životní zkušenost. Myslím, že cvičeni je pro radost a ne pro stres. (smích)


Martin Mester 8 dnů před mistrovstvím Evropy 2014

Foto: Mad Cyclops


Lenka Ferenčuková

Vybrané úspěchy:

Mistrovství ČR 2014 - 1. místo ve physique žen
International Austrian Championships 2013 - 3. místo ve physique žen
Albixon GP Čelákovice 2011 - 1. místo v bodyfitness žen
Mistrovství Čech 2005 - 2. místo v bodyfitness žen do 164 cm

Na soutěži bych chtěla samozřejmě uspět a co nejlépe reprezentovat Českou republiku.
Lenka Ferenčuková

Lenko, máte před sebou start na nadcházejícím Mistrovství Evropy ve fitness, na kterém nastoupíte ve physique žen. Jak se na soutěž těšíte a s jakým cílem na ni vlastně jedete?

Soutěže se už nemůžu dočkat, protože ta půlroční dieta byla opravdu dlouhá i pro mě. (smích) Těším se, až po závodech dostanu nějaký ten "volný den" od své trenérky Zdeny Razýmové a budu se moci najíst své oblíbené rýže v neomezeném množství. (smích) Na sladkosti si moc nepotrpím, ale určitě si také něco dám. Teď v přípravě jsem "volných dnů" moc neměla. Ono to asi ani jinak s mým tělem nejde. (smích) Vždy si říkám, že všechno jednou skončí a důležité je, že vím, proč to dělám a za jakým cílem jdu.

Na soutěži bych chtěla samozřejmě uspět a co nejlépe reprezentovat Českou republiku. Takto by Vám asi odpověděl úplně každý závodník či závodnice, co to myslí se svým sportem vážně. Já tak odpovídám samozřejmě také, ale když bych měla být pro Vaše čtenáře "opravdu upřímná", tak otevřeně říkám, že k tomu přistupuji s velkým respektem a pokorou, přičemž nechci hlavně udělat ostudu sama sobě. Ono opravdu není vůbec jednoduché načasovat optimálním způsobem formu a v den "D" být v té nejlepší.

No, každopádně se velmi těším, ať už bude můj výsledek jakýkoli, věřím, že naše výprava určitě nějakou tu medaili přiveze a pobyt ve Španělsku si všichni užijeme!

Jak jste spokojená s formou a co by na závodech mělo patřit k vašim přednostem?

Moje forma by měla být dobrá. Ale na to byste se měli spíše zeptat mé trenérky, ne? (smích) Já jsem věčně nespokojený člověk a někdy, skoro každé ráno, když se postavím na váhu, nechápu, jak je možné, že po takovém množství pohybu společně s dietou nejdu s váhou dolů tak rychle, jak bych si přála. Přála bych si někdy, aby mi mé tělo fungovalo v tomto ohledu lépe a občas některým závodníkům, kteří to tak mají, závidím. (smích)

A co by mělo patřit k přednostem? Nevím… Možná dobrá symetrie. To bych opravdu nechala na posouzení rozhodčích a profesionálních i amatérských pozorovatelů a laické veřejnosti. Já se opravdu snažila, aby některé věci nepatřily spíše k mým slabinám. A i v naší přípravě jsme věnovaly určitým partiím větší pozornost, a to právě s důrazem na to, abych celkově vypadala dobře a ne jen měla "super biceps". (smích)

Jaký máte názor na to, že z programů mezinárodních soutěží v poslední době mizí kulturistika žen a nahrazuje ji právě physique?

Já se otevřeně přiznám, že zastávám spíše konzervativní postoj, který nerad připouští nějaké změny stávajícího stavu. Mám totiž snahu jít za co největšími metami a cíli a nebýt "nějak limitována", že toto už je pro někoho moc. Ale zase plně chápu, že každý sport se neustále vyvíjí a že dosti lidem může být ženská kulturistika, tak jak jsme ji zatím všichni znali, nepříjemná a říkají si, že "už je to moc". Na druhou stranu je to sport jako každý jiný a i v tomto ohledu by měla platit každého svobodná volba, kdy by si sám měl rozhodnout, zda se mu ten sport líbí, nebo ne, zda ho chce dělat v takové formě, která je nastavena a jemu osobně pro jeho rozvoj, cíle, dobrý pocit atd. maximálně vyhovuje. Prostě asi v tomto ohledu budou vždy rozdílné názory na věc. No a nám závodníkům a taktéž rozhodčím a trenérům nezbude nic jiného, než se nové situaci jen přizpůsobit.

Dovolte mi prosím závěrem poděkovat za možnost rozhovoru pro váš internetový magazín Ronnie.cz. Všem díky za podporu a těším se třeba na nejbližších závodech na viděnou. (smích)


Lenka Ferenčuková před mistrovstvím Evropy 2014

Foto: Robby Brand a archiv Lenky Ferenčukové


Lenka Červená

Vybrané úspěchy:

INBA Mistrovství světa 2013 - 1. místo ve fitness žen
Mistrovství Evropy 2005 - 2. místo ve fitness juniorek do 160 cm
Mistrovství ČR 2005 - absolutní vítězství ve fitness juniorek
Mistrovství ČR 2001 - 1. místo ve fitness juniorek

Lenko, máte před sebou start na nadcházejícím Mistrovství Evropy ve fitness. Jak se na soutěž těšíte a s jakým cílem na ni vlastně jedete?

Člověk by si měl zdravě věřit.
Lenka Červená

Těším se tak nějak normálně. (smích) Faktem je, že jsem více nervózní, jelikož jsem od roku 2006 do roku 2013 závodila pod jinou federací. Sice jsem si předtím zažila sedm let v IFBB na mezinárodních pódiích, ale i tak je to po několika letech změna, a to s sebou nese takovou tu nejistotu, neznámo a větší napětí. (smích) Protože jsem po celou dobu, kdy jsem byla mimo tuto federaci, ustavičně sledovala veškeré její dění, tak zhruba vím, do čeho se "vrhám". Ale teď už budu přímo v reálu... (smích)

No a s jakým cílem na tuto soutěž jedu? Je to takové zvláštní. Pokud se nebudu bavit o umístění, tak "prodat" to, co nejlépe umím a co ve mně a na mně je, takovým způsobem, abych pak nebyla na sebe naštvaná. (smích) A co se týče vyloženě umístění, tak jak jsem již psala, sedm let jsem byla mimo, ale z mého pohledu (někdo se mnou souhlasit nemusí) jsem přesvědčená, že na finále mám. Možná je troufalé být o tom přesvědčena, ale člověk by si měl zdravě věřit. Jinak přeci nemůže naplno odjet závod a ukázat, co v něm je. (smích)

Odvíjela se vaše příprava podle plánu, nebo přišel nějaký složitější moment například v podobě zranění?

Tak naštěstí pro mne - zranění je cizí slovo. (smích) Tohle mě nepotkává... A být zdravý pro svůj sport, to je to nejcennější, co pro přípravu sportovec může mít. Ostatní složitější momenty a problémy - to má asi každý, ale pokud závodník chce, tak se s tím nějak "popere". Nebo ne a vzdá to.

Jak dlouho jste se věnovala nácviku volné sestavy? Nacvičujete ji sama, nebo vám v tomto ohledu někdo pomáhá?

Obecně každou jarní sezónu si dělám novou soutěžní sestavu a začnu ji dávat do kupy tak tři měsíce před prvními závody. Ale o hudbě už přemýšlím, sotva mám udělanou sestavu předcházející. To už se mi motá hlavou, jakou hudbu dám na sestavu za rok. (smích) A než sestavu sesmolím dohromady a postupně ji do sebe zároveň dostanu i fyzicky, aby to opravdu vypadalo dle mých představ, tak to těch pár měsíců zabere. Nehledě na to vymýšlení, aby tam zrovna ten prvek a pohyb sedl do hudby. (smích) Nechci se v prvcích moc opakovat z minulých sestav, takže se musím věnovat i vymýšlení a nacvičování prvků nových. Můj tréninkový systém se samozřejmě také neskládá jen z nácviku sestavy, ale zahrnuje i další pohybové aktivity, i proto mi trvá udělat novou sestavu tak dlouho.

Jak už se ale blíží závody (přibližně tři poslední týdny), tak je pravda, že nácvik sestavy je hlavní činností. K tomu jen běh a pózování. Sestavu tedy nacvičuji sama a inspiraci získávám z různých směrů. A když si nejsem jistá svým výsledkem, tak mám své "povolané" lidi, kterým věřím. Vím, že mi upřímně řeknou svůj názor - toto je dobré, to tam nesedí a tak. Dříve jsem to dělala tak, že nikdo z blízkých lidí mou novou sestavu neviděl. (smích) Premiéra byla pro všechny až na závodech. Ale poslední dva roky jsem změnila styl sestavy a cítila jsem už potřebu se poradit a zjistit, co na to říkají blízcí lidé kolem mě, abych i získala takovou tu větší jistotu, že je to ono.


Lenka Červená před mistrovstvím Evropy 2014


Ladislavu Novému, Jiřímu Vilímkovi, Martinu Mesterovi, Lence Ferenčukové i Lence Červené touto cestou ještě jednou děkujeme za rozhovor a přejeme jim, ať se jim letošní evropský šampionát vydaří podle jejich představ!


Zmíněné reprezentanty budou na šampionátu doplňovat ve physique ještě Štěpán Ginzel, Jana Ludmila Bendová, Renata Richterová a Lucie Limbrunnerová.

jménokategorie
Štěpán Ginzel physique mužů do 178 cm
Jana Ludmila Bendová physique žen do 163 cm
Renata Richterová physique žen do 163 cm
Lucie Limbrunnerová physique žen nad 163 cmLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.05.19:43Pitkin - S Vítkem Sahulou ve dvojici to bylo fakt TOP. Viděl jsem n..
14.05.19:02oupee - Přesně
14.05.12:28nebuzardar - veľmi pekná so skvelou postavou a väčším bicepsom jak ja *..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra