Reklama:

Závodníci v kulturistice - rozhovory a formy před mistrovstvím Evropy 2014

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2014 - 14. - 18. 5. 2014, Španělsko
Češi před ME:
Petr Havlík • Miloš Růžička • Tomáš Horák • Bohumil ŠtěpánekBoris Orava (II.) • Jindřich Musil (9 t.)
Filip ŠteflovičVítek Sahula (6 t., 4 t., 2,5 t.) • Vladimír ŠtěpánekMilan BodlákMiroslav Mráz • Jaroslav Kejř
Luboš Koumal (II.) • Martin Louda (II.) • Aleš Réman • Ladislav Šroubek • Štěpán Ginzel (2,5 t.) • Jiří Vilímek
Martin MesterLadislav NovýLenka ČervenáDaniel MinsterValerie Peršina (II.) • Eva NutilováMarie Turková
Eva HavelkováAdenike EndtováKarolína Machová • Renata Richterová • Lenka Ferenčuková • Jana Ludmila Bendová • Lucie Limbrunnerová • Veronika ZubačováLucie JakešováŠárka DědkováPetra Urbánková
Margita Zámolová • Veronika ŽižkováMilena KoudelkováLucie KoumarováDominika Krejcarová
Před ME:
sraznominace harmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
z místa děníprezentaceden 1 + foto - 2 medaile!
den 2 + foto - 4 medaile! den 3 + foto - 2 medaile!
den 4 + foto - 1 medaile! návrat foto masters
kompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
očima Martina Mesteraočima Víta Sahuly
Ladislav NovýBoris OravaDaniel Minster
Miroslav Mráz

V termínu 14. - 18. května proběhne ve španělské Santa Susanně supermistrovství Evropy 2014, které bude zahrnovat Mistrovství Evropy v kulturistice, Mistrovství Evropy ve fitness a Mistrovství Evropy juniorů a masters. České barvy na něm bude hájit hojný počet reprezentantů. Jako tomu bývá vždy, tak Vám i nyní přinášíme rozhovory s nimi a fotky jejich aktuálních forem.

Následující článek bude věnován závodníkům v kategorii klasické kulturistiky, kulturistiky mužů a kulturistiky vozíčkářů. Jejich přehled a soutěžní kategorie naleznete níže. Prvním dvěma závodníkům jsme položili stejné otázky, a to:

1) Jak jste si jako závodník užil sobotní MČR a jak jste spokojený s dosaženým umístěním?
2) Prozradíte nějakou zajímavost z Vaší předsoutěžní přípravy? Ať už to bude z oblasti tréninku, stravy, nebo závěrečného ladění formy?
3) Jaké jsou Vaše ambice na mistrovství Evropy?
4) Kdo Vás v přípravě nejvíce podporoval, ať už materiálně, nebo psychicky?

Níže naleznete odpovědi všech, kteří si našli čas se podělit se čtenáři o své dojmy z republikového mistrovství, přípravy a blížícího se šampionátu.


jménokategorie
Petr Havlík kulturistika mužů do 70 kg
Miloš Růžička kulturistika mužů do 75 kg
Tomáš Horák klasická kulturistika do 175 cm
Bohumil Štěpánek klasická kulturistika do 180 cm
Boris Orava klasická kulturistika nad 180 cm
Daniel Minster kulturistika vozíčkářů


Miloš Růžička

Dosavadní úspěchy:

Mistrovství ČR 2013, 2014 - 3. místo v kulturistice do 75 kg
Mistrovství Moravy a Slezska 2014 - 1. místo v kulturistice do 82,5 kg
Mistrovství Moravy a Slezska 2012, 2013 - 1. místo v kulturistice do 75 kg
Mistrovství ČR 2012 - 1. místo v kulturistice do 75 kg
GP PEPA Opava 2012 - 2. místo v kulturistice do 80 kg

1) Závody byly dobře organizované, bez časových skluzů, s opravdu velkým počtem závodníků napříč kategoriemi. S výsledkem nejsem úplně spokojen, ale s tím nic nenadělám.

2) Závěrečná příprava blízko před závody je pro mě dodnes nevyzpytatelná a vždy očekávám týden či dva před závody s napětím, jak to bude tentokrát vypadat, zkušenosti nezkušenosti. Člověk stále hledá, co by dělal jinak, pak se často vrací ke stejným postupům a tak pořád dokola.

3) Je to má první účast na reprezentační akci a budu rád, když zažiju atmosféru takových závodů a neudělám ostudu. :)

4) Chtěl bych tímto poděkovat těm, kteří mi pomohli pokrýt část nákladů přípravy na tuto sezónu a hlavně na mistrovství Evropy, které jsou, jak většina ví, opravdu nemalé. Navíc po 4 letech příprav a soutěžení bez přestávky. Poděkování tedy patří městu Kyjov, Romanu Čechovi, firmě VTPSTAV s. r. o., Fitness4u a trenérovi Komišovi.


Miloš Růžička před mistrovstvím Evropy 2014


Bohumil Štěpánek

Dosavadní úspěchy:

Mistrovství ČR 2012, 2013, 2014 - 1. místo v klasické kulturistice do 180 cm
Mistrovství Čech 2013, 2014 - 1. místo v klasické kulturistice do 180 cm
Mistrovství Evropy 2013 - 6. místo v klasické kulturistice do 180 cm
Mistrovství Čech 2011, 2012 - 2. místo v klasické kulturistice do 180 cm

1) Dobrý den všem čtenářům Ronnie.cz a všem příznivcům tohoto sportu. MČR bylo krásné, když jsem se dozvěděl, že jeho konání bude opět v Praze, byl jsem za to rád, protože v loňském roce toto mistrovství bylo organizačně zvládnuté na jedničku. Musím říci, že toto MČR pro mě mělo zvláštní význam, a to tím, že jsem zde mohl vybojovat třetí titul v klasické kulturistice v řadě za sebou, což mě hodně motivovalo. Podařilo se a jsem nadmíru spokojený, každopádně konkurence byla veliká a soupeři mi to nijak neulehčili. :)

2) Co se týče předsoutěžní přípravy, tak určitou zajímavostí pro někoho bude, že nedělám sacharidové vlny. Vyzkoušel jsem si je v prvních soutěžních sezónách a zjistil jsem, že mi nevyhovují. V tréninku se zaměřuji na větší intenzitu, takže zařazuji hodně supersetů, na které moje tělo dobře reaguje. Závěrečné ladění formy je u mě většinou o zkoušení nových věcí a nových postupů, takže vlastně nevím, jak moje forma bude vypadat v den D. :) I teď před ME vlastně musím experimentovat, protože závodit budu ve čtvrtek dopoledne a vážení bude už ve středu večer. Vzhledem k tomu, že v sobotu bylo MČR, doba pro vyladění formy na ME je velice krátká, ale je to další výzva a já mám výzvy rád. :)

3) Na ME jedu s přáním finálového postupu, který na takové akci je vždy úspěchem. Všechno navíc by bylo krásným bonusem.

4) Lidé, kteří se pohybují okolo tohoto sportu a kteří si prošli přípravou na závody, vědí, že nejdůležitější věcí je domácí pohoda a jisté zázemí. Proto moje první a nejdůležitější poděkování patří mé manželce Terezce a našim blízkým, kteří nám pomáhají a podporují nás. Další velké poděkování patří Marcelu Pavlovi a jeho firmě Turbiny.cz za materiální podporu a děkuji i Martinu Šmídovi a člověku, který chce zůstat v pozadí, Tomáši Vojtěchovi za pomoc v zázemí na soutěžích a fitcentru Easy Gym v Náchodě, které mi vychází vstříc v závěru přípravy.


Bohumil Štěpánek na mistrovství ČR 2014


Daniel Minster

Dosavadní úspěchy:

Mistrovství ČR 2014 - 1. místo v kulturistice vozíčkářů
Mistrovství Evropy 2013 - 1. místo v kulturistice vozíčkářů

Od minulého roku jste udělal obrovský výkonnostní skok. Kdo a co na tom má největší podíl? Změna v tréninku, stravě, suplementaci, nebo vše dohromady?

Těch faktorů, které mohou za mou změnu, je více, především za vším stojí opět skvělý člověk Tomáš Bureš, který mi domluvil odborný dozor při tréninku u Standy Pešáta ve Fitness PEPA v Opavě, kam jsem začal pravidelně dojíždět. Tyto tréninky mě hodně obohatily, naučil jsem se správně zapojovat do cvičení dané partie, upustil jsem tak od velkých vah a začal striktně dodržovat správnou techniku cviků, která mi napomohla k dalšímu rozvoji svalových partií. Další změnou, která nastala, bylo využití sacharidových vln, do jisté doby mnou vůbec nevyužívané.

Co se samotného jídelníčku týče, ten jsem obohatil o zeleninu, navýšil příjem masa a proteinových suplementů. Tím se můj příjem bílkovin zvedl ze 175 g na 260 g bílkovin za den. Ruku v ruce s disciplínou a poctivým dodržováním všeho kolem se dostavil chtěný pokrok.

Na MČR jste se představil v kategorii kulturistiky vozíčkářů společně s druhým závodníkem Petrem Lindákem. Jak jste si soutěžení užil? Věříte, že v budoucnu budou v ČR přibývat další závodníci?

Já myslím, že tady se můžu vyjádřit i za kolegu Petra Lindáka, soutěž jsme si oba užili, i když jsme ji několik měsíců předem rozebírali, jak a co asi bude probíhat. Samozřejmě nechyběla tréma a obavy, jak nás obecenstvo přijme. Přeci jen tady v České republice šlo o první start této kategorie na závodech. A pocity, dojmy ze soutěže byly nadmíru potěšující, sklidili jsme nečekaný aplaus, který nás oba vyburcoval jak na pódiu, tak i do dalších tréninků, které budou následovat.

To, jestli budou přibývat další nadšenci z řad vozíčkářů, to netuším. Snad jim budeme s Petrem Lindákem motivací, že život jen sezením na invalidním vozíku nekončí a člověk zde má více možností, jak se vyžít, ale určitě bych byl za to rád, kdyby se naše řady brzy rozšířily o další závodníky.

S jakými ambicemi odjíždíte na mistrovství Evropy?

Nedělám si iluze. Vím sice zatím jen o jednom soupeři a ten je oproti mně ve výhodě, jelikož jeho zranění, nebo spíše postižení, je až v oblasti beder. Tím pádem má v pořádku celé břišní svalstvo, které mu oproti mně dopomůže k lepší symetrii horní poloviny těla, což je zásadní v pohledu na estetiku těla. Na druhou stranu jde o borce, který se kulturistice věnoval již jako zdravý sportovec, takže pro mě bude velice zajímavé být s ním porovnáván. Aspoň si tak ujasním, na čem ještě můžu zapracovat, a myslím, že je stále co zlepšovat a zdokonalovat. Na samotné letošní ME se těším, soutěž si jedu vyloženě užít, vždyť jsem na to dřel po celý rok od loňského ME. Navíc mám radost z Tomáše Bureše, který se tohoto klání také účastní jako doprovod a pro mne je tak obrovskou podporou.

Na závěr bych chtěl pozdravit všechny příznivce kulturistiky a čtenáře webu Ronnie.cz. Držte celé naší výpravě palce!


Daniel Minster na mistrovství ČR 2014


Boris Orava

Dosavadní úspěchy:

Mistrovství ČR 2014 - 2. místo v klasické kulturistice nad 180 cm
Mistrovství Evropy 2012 - 2. místo v klasické kulturistice nad 180 cm
Mistrovství ČR 2012 - absolutní vítězství v klasické kulturistice
Mistrovství světa 2006 - 4. místo v kulturistice juniorů nad 75 kg
Mistrovství světa 2005 - 3. místo v kulturistice juniorů nad 75 kg
Mistrovství světa 2004 - 5. místo v kulturistice juniorů nad 75 kg
Mistrovství Moravy a ČR 2004 - 2. místo v kulturistice juniorů nad 75 kg

Máš za sebou dvě soutěže, Mozolani Classic, o kterém už jsi obsáhle psal v reportáži, a MČR, které jsi absolvoval teď v sobotu. Jaké jsou tvé dojmy z MČR a jak jsi celkově spokojený?

V prvé řadě bylo MČR skvěle zorganizované a na atraktivním místě. To bylo jistě lákadlo jak pro závodníky, tak pro diváky. Závody ubíhaly hladce, žádné natahování, dokonce s předstihem. Na našem mistrovství jsem se předvedl v lepší formě než na Mozolani Classic. Přesto tam byly ještě rezervy v odvodnění. Nakonec jsem celkem překvapivě skončil druhý. Soupeř byl hodně ostrý, přesto mi nepřišlo, že by mě mohl jen ostrostí porazit. Stalo se... Samozřejmě že spokojený nejsem, boj to byl těsný. Ale beru to jako impuls na následující mistrovství Evropy, kde musím doladit formu na 100 %. Díky MČR jsem si vyzkoušel delší superkompenzaci a zjistil, jak se tělo chová a co bych měl ještě upravit. Určitě teď do toho půjdu tvrději, než kdybych vyhrál na MČR, protože každá prohra posune dvakrát dál než výhra. :)

Jak ladíš formu na Evropu? Uděláš oproti Mozolani Classic a MČR nějaké změny?

Po Mozolani Classic i po MČR jsem si nedovolil žádný úlet v jídle. V podstatě hned navazuje další superkompenzace, kde nemohu ztratit ani den. Teď před ME je to ještě ostřejší, protože moje kategorie je už ve čtvrtek dopoledne. Přesto vývoj formy má stoupající tendenci, k tomu vylaďuji závěrečný postup, tak do třetice by to mělo být vychytané. Jak jsem už zmínil, zkouším jiný způsob superkompenzace, než je běžný, protože ten mi nefunguje. Během posledních dvou účastí na MS jsem byl na pódiu v horší formě, než kdybych šel z tréninku. Nový způsob vylaďuji a spočívá především v tom, že cukruji dřív a odvodňuji až potom na mase, zelenině a tucích. Teď ještě utáhnu pořádně příjem tekutin, protože dosud jsem měl ještě 1 - 2 litry na den, což je celkem dost. Pořád jsem si nechával na předešlých závodech trochu rezervu, protože vrchol plánuji na ME. To je hlavní rozdíl v přístupu oproti mým soupeřům jak tady, tak na Slovensku. Bohužel nikdo z nich nenastoupí na ME, což mě docela mrzí. Podmínky pro reprezentanty a ostatní jsou velmi rozdílné, vytváří to nerovné podmínky na národních závodech. To může pro reprezentanty působit jako demotivace účastnit se národních soutěží, pokud nemusí. Ale přesto jsem rád, že jsem se účastnil zmíněných závodů, protože mi to pomůže vyladit postup a formu na ME, které je pro mě nejdůležitější.

Jaké máš ambice a s jakým umístěním bys byl spokojený?

Před dvěma lety jsem byl pátý na ME, dokonce to bylo stejné místo konání. Úroveň klasické kulturistiky každý rok prudce stoupá, ale i já jsem se za ty dva roky výrazně posunul. Vím, že u mě je to především o načasování a vyladění závěrečného postupu. Loni na MS, kdybych to načasoval správně, mohlo to být úplně o něčem jiném.

Teď jsem připraven a vyrýsován nejlépe v životě. Už je to jen o tom, aby se podařilo odvodnění. Věřím, že teď to bude zase lepší, tak bych chtěl bojovat o medaili.


Boris Orava - foto z ateliéru na MČR 2014


Borise Oravu v přípravě podporují:Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínPeptidy i SARM - vláda postavila mimo...
Zodiak411 (10:36) • Je to jako hydra, usekneš jednu hlavu a narostou tři další. Nicméně jen taková otázka d...
magazínPeptidy i SARM - vláda postavila mimo...
DrobecekVlada (09:47) • To co píšeš je spíš přání. To moje samozřejmě taky, realitu uvidíme v praxi. Upřímně př...
magazínPeptidy i SARM - vláda postavila mimo...
Zodiak411 (09:36) • Mluvit se o tom bude stejně. Jen se změní rétorika. Můj skromný odhad je něco ve stylu,...
magazínPeptidy i SARM - vláda postavila mimo...
DrobecekVlada (09:14) • Jenže už půjde o hodně hůř lhát `nemá to žádné vedlejší účinky` a také to přestanou pro...
magazínLaratt vs. Bjornsson - výsledek boxer...
Bucci (07:35) • To mě utvrzuje v tom, že při zápase s Eddiem to bude pěkná podívaná... na druhou stranu...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie