Reklama:

Petr Polák - rozhovor
a aktuální forma před Arnold
Classic Europe 2013

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ARNOLD CLASSIC EUROPE 2013 - 11. - 13. 10. 2013, Španělsko
Příprava Čechů na Arnold Classic Europe:
Vjačeslav VinogradovVojtěch KoritenskýTomáš Kašpar Michal Sitter
Češi před Arnold Classic Europe:
Vojtěch KoritenskýJakub ŠubrtPetr KovářMichal SitterPavel BretšnajdrTomáš Kašpar
Vjačeslav VinogradovJakub CahaRené GorolMilan Obořil • Denis Štěrba • Jaroslav Paseka
Martin Mester (4 dny) • Štěpán GinzelDmytro RublovJakub KiovskýJiří VilímekPetr Polák
Šárka DědkováMargita ZámolováMilan BodlákMarek Vomáčka • Jana Bendová
Před Arnold Classic Europe:
odlet české výpravy
Z AC očima naší reprezentace:
očima Martina Mestera
Info z Arnold Classic Europe:
z místa děníprezentacevýsledky a foto (I.) - 3 medaile! výsledky a foto (II.)výsledky a foto (III.) - stříbro!
video Gorol momentyzákulisízákulisí II.kompletní výsledky s body

Petr Polák se na našich stránkách poprvé objevil v tréninkovém videu Martina Drába, kde mu dělal sparinga při tréninku na evropského Arnolda. Martin se ale zranil, a tak Petrovi pomáhal s jeho přípravou. V sobotu si Petr odbyl svůj soutěžní debut na GP PEPA Opava, kde skončil na bronzové pozici v klasické kulturistice mužů. Nyní sám směřuje na prkna evropského Arnolda. Jak probíhala jeho příprava a jakou má formu?


Petře, GP PEPA Opava byla tvou první soutěží. Jak jsi byl spokojen s umístěním a jak se ti celkově první závody líbily?

Umístění jsem svým způsobem neřešil. Pro někoho to zní asi divně, ale můj cíl byl splněn tím, že jsem se na závody připravil, došel na ně a hlavně je ustál. Jediné, co mě trochu mrzelo, bylo to, že nás bylo tak málo. Holt o klasickou kulturistiku už asi není takový zájem. Jinak se mi závody líbily, v divadle je skvělá atmosféra a dlouholetá historie v pořádání těchto závodů je opravdu znát. I když jsem měl nějaké komplikace se zažíváním, ráno ještě neměl váhu, proto jsem musel do horké vany, která mi neudělala vůbec, ale vůbec dobře, tak závody celkově hodnotím super, za tu zkušenost bych neměnil.

Na Ronnie.cz bylo v polovině září zveřejněno i tvé tréninkové video, tehdy ses i sám vyjádřil, že další plány se budou odvíjet až podle toho, jak dopadne nominační sraz na Arnold Classic Europe. Ten dopadl dobře, jinak bychom nedělali tento rozhovor. (smích) Je před tebou tedy i premiéra na mezinárodním pódiu. Jak se těšíš a co to pro tebe znamená?

Těším se hodně, protože si udělám výlet na tak prestižní závody, kde i sám budu závodit. Pro mě dva v jednom. (smích) Znamená to pro mě samozřejmě moc, nikde jsem nepublikoval, že tam 100 % pojedu a nedej bože vyhraji. Pouze jsem tvrdil, že bych se chtěl na sraz postavit a zkusit to - a ono to vyšlo, tak jedu.

Jdeš do physique nad 178 cm - mapoval jsi situaci v této kategorii? Přece jen je stále dost nevyhraněná a rozhodčí dávají přednost pokaždé jinak stavěným závodníkům. Podle čeho ses tedy snažil vyladit formu?

Situaci jsem nemapoval vůbec, prakticky jsem dodnes ještě vůbec neměl bermudy. Ještě se musím podívat, jak se závodníci prezentují a jaké jsou základní pózy.

Co se týče kategorie - je nová, myslím, že nabývá na popularitě rychleji, než bylo předpokládáno. Mám pocit, že za nějakou dobu se ten trend sjednotí a bude více jasné, co se vlastně hodnotí a co se po závodnících požaduje. I přesto všechno mám dojem, že zde budou vždy hrát určitou roli sympatie, které se nedají získat, ani "vycvičit", s tím se člověk proste musí narodit a buď to má, nebo ne.

Byla to pro mě první závodní dieta, díky tomu měl Martin dost práce, mé tělo neznal, nevěděl, jak bude reagovat, proto jsme hodně věcí zkoušeli za pochodu, 4x jsem se odvodňoval (Arnold Classic Europe bude 4. odvodnění), zjistili jsme, že držím docela dost vody, takže opravdu nic příjemného.

A jak jsi s formou spokojen? Prozraď něco o průběhu tréninků a o stravovacím režimu a dietě…

Nejsem moc příznivec hodnocení vlastní formy. Bylo mi řečeno, že na první závody to není špatné. Na Opavu jsem musel řešit váhu, teď na Arnold Classic Europe ne, což je pro mě docela výhoda.

S dietou jsem začal 14 týdnů před závody. A asi 8 - 10 týdnů jsem trénoval dvoufázově. Ke konci jsem musel chodit 2x denně na trénink a 2x denně na kardio, což bylo celkem vyčerpávající.

Jím prakticky všechno, nejsem fanoušek radikálního stylu - kuře + rýže. (smích) To opravdu ne, maso jím všechno, přílohy taky, hodně brambory. Ke konci diety jsem přešel čistě na ryby, skrz stále velkou vlastní hmotnost. Hodnoty si nepočítám, vše řeším dle pocitu a zrcadla. Pravdou je, že tato dieta pro mě byla nová, nevěděl jsem, co mám čekat, jak rychle bude mé tělo spalovat. Přece jen jsem měl hodně uloženého tuku (a hlavně dlouho), který nebyl nikdy spálen. Je rozdíl mít plážovou formu - dietu a částečně závodní. (smích) Pro příště zařadím kardio dříve a budu začínat na méně sacharidech.

Jak pro tebe bylo tohle období náročné? Předčilo to tvé "očekávání", nebo jsi tak nějak věděl, jak bude příprava i následná dieta složitá? Jak to zvládáš časově a co na to okolí? Nebýváš třeba podrážděný nebo naopak extrémně unavený?

Náročné to pro mě bylo, a to dost. Zkušení závodníci už ví, do čeho jdou, svá těla znají lépe, ví, co si mohou nebo nemohou dovolit a co na ně platí nejlépe. Já nevěděl nic, byla to tak trošku loterie a zkouška.

Určitě to předčilo má očekávání. Podrážděný jsem byl jen mírně, postupně s rostoucí intenzitou tréninku se podráždění začalo měnit na únavu a to byl problém. 2 týdny před závody jsem už nepracoval, jen trénoval, jedl a spal. Proto klobouk dolů před všemi, kteří jsou na všechno sami!

A okolí? To je vždy těžké, kdo necvičí, neřeší jídlo a má odlišný životní styl, to nikdy nepochopí, takže je zbytečné vůbec někomu něco vysvětlovat.


Petr Polák na GP PEPA Opava 2013
Co máš v plánu dál? Uvidíme tě ještě v podzimní sezóně, nebo už budeš ladit formu na další rok?

Co dál? Těžká otázka. (smích) Vzhledem k tomu, že jsem se připravoval v podstatě celý rok (bez 3 týdnů, kdy jsem dokončoval školu a získal titul Ing. a měl dovolenou), bych si rád odpočinul. Tělo už mi samo dává najevo, že bych měl ubrat a že je čas na zotavení.

Takže Arnold Classic Europe je pro letošek má poslední soutěž.

Poté bych chtěl zapracovat na slabinách, takže nabrat ještě nějaké svaly a tím vyvážit a vyrovnat symetrii. Do jaké kategorie potom ale jít? To netuším. Na klasickou kulturistiku mám asi těžké a hrubé kosti (smích), normální váhová kulturistika je pro mě sci-fi a v kategorii physique se zakrývají nohy - s tím trošku bojuji, protože si o celkovém kultu vyváženosti těla myslím to, že by se mělo na nohy pohlížet. Tím bych se nechtěl v žádném případě nikoho dotknout, jen to mám tak nějak zaryté v hlavě - když ukazovat tělo, tak celé.

Komu bys rád touto cestou poděkoval a co bys vzkázal čtenářům Ronnie.cz?

Nerad bych v tomto odstavci nějak zdržoval, ale kdybych pár jmen nezmínil, neměl bych čisté svědomí. V prvé řadě bych rád poděkoval Martinu Drábovi, který mě celou přípravu vedl, nebýt jeho, tak není nic, vedl mi suplementaci, jídlo po celou dobu diety a hlavně ZÁVĚR diety, který je na tom všem klíčový.

Dále bych rád poděkoval mamce, dědovi a nejbližší rodině za podporu, opět bez nich by bylo nereálné se něčeho zúčastnit. Mgr. Magdě Hanzlové (fyzioterapeutka) za to, že mě celou dobu držela pohromadě, nebýt jejích rukou, neměl bych šanci zvládnout tak intenzivní trénink. Mgr. Martinu Jelínkovi, který mě před několika lety přivedl na správnou cestu a vždy mi radil, po jakých (kvalitních) potravinách sáhnout. Honzovi a Michalovi - mým klientům a sparingům - a samozřejmě všem zbývajícím tolerantním klientům. Milanu Krajinovi za poskytnutí suplementů a všech pro mě potřebných doplňků stravy.

Některým čtenářům Ronnie.cz bych možná vzkázal, ať mají trošku více pokory a pochopení při tom, jak komentují některé články. Chodím na tento server více než 5 let a nikdy za celou dobu jsem si nedovolil komentovat žádný článek, už vůbec ne hanlivě, či dokonce negativně. Jde o to, že každý může samozřejmě vyjádřit svůj názor, ale taky záleží, jakým stylem ho vyjádří. Občas se nestačím divit, když to tady čtu...

Šel jsem na závody, abych zjistil, čím vším si závodník musí projít, jak náročné to může být. Možná kdyby si tím pár čtenářů taky prošlo, tak si své komentáře rozmyslí. Určitě by si rozmysleli aspoň styl jejich prezentace.

Jinak asi to, že všem těm, kteří se o něco snaží, přeji úspěch.

Petře, díky za rozhovor a ať se ta "arnoldovská" premiéra povede co nejlépe!


Petr Polák - forma před Arnold Classic Europe 2013
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

11.10.15:35lada.novy - Pekne pocteni a pro me z clanku cisi sympaticnost.+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Valasekjakub123 (15:27) • Budu sedět v první řadě už se těším :-)
magazínJosef Květoň - trénink lýtek a hamstr...
Mikuc (12:52) • Držím palce, snad už se smůla unavila a půjde to jen k lepšímu! S těma zkrácenýma fousa...
magazínLukáš Osladil - archivní video z roku...
Mikuc (12:50) • Pěkné video! Takových kdyby bylo více, třeba rok za rokem! Jenže...
magazínMarek Neumann a Jan Kojecký - trénink...
DAVID.KOVACIK96 (12:47) • Obdivuju, že někdo dokáže odcvičit trénink v takovém stylu 1. série taková 2. maková 3....
magazínJosef Květoň - trénink lýtek a hamstr...
TomášZl (22:41) • Pepovi moc fandím. Ale vzhledem ke všem problémům v přípravě, si myslím, že by bylo lep...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie