MS JUNIORŮ A MASTERS 2012 - 14. - 17. 12. 2012, Maďarsko
Češi před MS juniorů a masters:
Ludmila ŠircováJana ČernovskáTomáš HorákPetr GallivodaEva Simkovičová
Maryla Kubiena • Zdena Gottvaldová • Jana Bendová • Monika ŠlosrováMichal Šidík • Ladislav Šroubek
Miloš Pavlů • Jaroslav Kejř • Miroslav Mráz • Milan BodlákVladimír Dostál • Jiří Rohan • Bohumil Divílek
nominace poslední srazstartovní listinyodjezd české výpravy

Info z MS juniorů a masters:
prezentace váženíden 1 - tři zlaté! + fotoden 2 + foto
kompletní výsledky s body

Rozhovory s medailisty:
Michal ŠidíkTomáš HorákJana Černovská

Jana Černovská odjížděla do Budapešti už podruhé obhajovat titul juniorské mistryně světa... a uspěla. Tím nejtěsnějším rozdílem jediného bodu. Jak vnímala atmosféru šampionátu, souboj na pódiu a jaké jsou její plány do budoucna? To vše se dočtete v následujícím rozhovoru.

Jak bylo ve Snídani s Novou? Někdo v diskusi psal, že vás tam vůbec nezahlédl. Proběhlo to vůbec?

Byli jsme tam, první vstup byl v 6:20 a druhý v 7:45. Bylo to ale krátké, pokaždé tak 3 - 5 minut.

V jaké sestavě jste vlastně byli?

Byl tam Vjačeslav Vinogradov, Tomáš Horák a Michal Šidík. Byli jsme rádi, že Slávek to vše okomentoval a odmluvil za nás. (smích)

Už proběhly oslavy a "zajedla" jsi pořádně svůj třetí titul mistryně světa?

Zatím ještě ne. Ono ani nebylo moc času a chtěla jsem si ještě trochu pohlídat formu do té Snídaně s Novou. Vánoce si teď samozřejmě užiju, dám si bramborový salát, řízek, ochutnám nějaké to cukroví, ale vysloveně "zprasit" se určitě nechci. Po Vánocích už bych zase chtěla najet na svůj režim a udržovat si figuru.

Když říkáš udržovat figuru, zajímalo by mě, jestli máš třeba v plánu jarní soutěže, o kterých jsi uvažovala minulý rok? Pokud se nepletu, máš před sebou ještě dva roky mezi juniorkami, budeš dál obhajovat titul?

V lednu mi bude 22 let, takže mezi juniorkami můžu závodit ještě dva roky. Ještě na konci téhle přípravy jsem si říkala, že letošní mistrovství budou mé poslední závody. Do všeho jsem se musela nutit a za ten rok se v přípravě objevilo několik komplikací. Nakonec jsem to doslova "doklepala", ale bylo to pro mě hrozně náročné i proto, že jsem celou přípravu trénovala dvoufázově, takže mi to zabíralo strašně moc času a nemohla jsem se pořádně soustředit na práci.

Takže zatím jsem o dalších plánech moc neuvažovala, ale na druhou stranu mě to mistrovství hodně namotivovalo i z toho důvodu, že ze strany některých soupeřek se brzy začaly ozývat spekulace, že jsem to vyhrála neprávem, že to bylo špatné rozhodnutí rozhodčích, že vyhrála tlustá závodnice atd. Takže jsem z toho trošku v rozpacích a ani si to vítězství moc neužívám. Na jednu stranu si říkám, že to byla těžce vydřená medaile, a na druhou stranu bych snad byla kvůli všem podobným pomluvám raději, kdybych ji neměla.

Odkud tyhle negativní názory přišly?

Závodnice, které skončily na druhém a čtvrtém místě, mi komentovaly nějaké fotky na facebooku. Mí blízcí mi říkají, že tohle nesmím řešit, a že se podobné komentáře prostě vždycky objeví. Takže teď jsem taková namotivovaná a naštvaná a chtěla bych třeba startovat na Evropě a tyhle dvě závodnice znovu porazit s výrazným rozdílem, ale to je teď prostě takový ten pocit v reakci na závody. Konkrétní plány zatím nemám. Shodou okolností jsem se ale bavila se Slávkem Vinogradovem a ten mi řekl, že kdyby se mi povedlo na mistrovství světa ještě 2x vyhrát, byla bych jediná závodnice v historii, které se to podařilo, a to je pro mě velká výzva a motivace. Ale uvidíme. (smích)

Jak vypadalo mistrovství po organizační stránce a jaké bylo zázemí pro závodníky?

Když jsem se dívala před soutěží na internetu na fotky hotelu pro závodníky, tak to vypadalo dobře a hotel působil dojmem, že je opravdu luxusní. Když jsme pak přijížděli a viděla jsem hotel zvenčí v reálu, tak jsem si říkala "no potěš pánbůh", ale uvnitř to byl naštěstí normální, slušný hotel. Co se týče organizace, tak se třeba vůbec neřídili časovým harmonogramem, který byl zveřejněný. Takže třeba v sobotu jsem na pódium měla nastupovat kolem čtvrté hodiny a nakonec to bylo až kolem sedmé, půl osmé večer. Šatny byly hodně malé, takže přípravy probíhaly někde na chodbě. Bylo tam kolem 350 závodníků, takže vše bylo hodně hektické. Závodníci si to pak nemají šanci moc užít, chystají se na to hrozně dlouho a pak stráví na pódiu jen pár minut. Co mě hodně nepříjemně překvapilo, byla strava na hotelu. Maso se dostávalo na příděl a to samé pak bylo i na závěrečném banketu. To byla ale spíš chyba hotelu než samotných organizátorů.

Kolik jsi měla soupeřek? Pokud si dobře vybavuji výsledky, tak vás bylo v kategorii dvanáct? Finálové výsledky byly hodně těsné...

Deset. Mělo nás být jedenáct, ale nakonec bylo o jednu závodnici méně. V semifinále jsem dokonce skončila společně se slovenskou závodnicí někde na 4. - 5. místě a teprve ve finále se to nakonec "rozlousklo". V semifinále mě vyvolali společně s nejhoršími závodnicemi a to mě strašně rozhodilo. To jsem opravdu jen stála a říkala si "tak to je konec". Na finále jsem se pak vůbec necítila a byla jsem hodně nervózní. Ve finále mi pak ještě zkazili prezentaci při T-walk, kdy mě rychle nahnali na pódium, nehrála mi pořádně hudba a představili mě až někdy v průběhu chůze, což se mi taky nelíbilo. To už mě rozhodili podruhé (smích) a pak už jsem se to snažila zachránit jen při závěrečném pózování. Výsledky byly opravdu těsné, první, druhé a třetí místo dělil vždy jediný bod. Rozhodly asi detaily. Soupeřky byly víc připravené, já jsem zase měla nejvíc svalů a svoji roli určitě sehrála třeba i prezentace. To už je ale těžké soudit, vše je na rozhodčích

Závodíš už delší dobu a startovala jsi na řadě domácích i zahraničních soutěží. Pozoruješ, jak se trend v bodyfitness postupně časem mění, nebo je to spíš soutěž od soutěže?

Spíš mi to přijde, že preference rozhodčích se mění závod od závodu a kategorii od kategorie. Vladimír Pajič nebo Slávek Vinogradov před soutěží říkali, jaký je letos trend, že neupřednostňují ani hodně připravené závodnice, ani velké objemy, ale spíš něco mezi tím. Ale třeba teď, když jsem se podívala na vítězku vyšší kategorie, tak ta byla hodně kvalitní a měla i dost svalů, takže je to opravdu těžké říct.

Takže asi nemá smysl se snažit přizpůsobovat aktuálnímu trendu, ale spíš se držet svého a snažit se přijít co nejlepší... Na co ses v letošní přípravě zaměřila a jak jsi byla spokojená s výslednou formou?

Podle mě ta forma byla teď nejlepší, jakou jsem kdy měla, i když někde třeba psali, že jsem ve formě nebyla, tak nevím. Určitě jsem od loňska líp propracovala záda, zlepšila jsem ramena a nohy jsem naopak zmenšovala. Povedlo se mi na nich dát dolu skoro 5 centimetrů.

To je pořádná změna! Jak jsi toho docílila?

Snažila jsem se dělat spíš takové tvarovací cviky. Ne úplně lehké váhy, ale spíš hodně opakování. Dělala jsem klasické cviky - dřepy v multipressu, hacken dřep, předkopávání, zakopávání... Třeba 50 opakování v sérii a celkem až 100 - 200 opakování na cvik. Povedlo se mi nohy zmenšit, ale zase ta prorýsovanost tam nebyla taková, jaká jsem si myslela, že bude. Určitě mám ještě na čem pracovat, nejsem sama se sebou spokojená. Když se teď zpětně podívám na fotky, tak se popravdě sama sobě moc nelíbím. (smích) Naživo to podle mě bylo lepší než na fotkách. Měla jsem i hodně světlou barvu, to také sehrálo roli. Byla tam hodně dobrá světla, ale bylo jich tam hodně a světlo bylo opravdu ostré. Na to si příště musím dát větší pozor.

Kdo tě v přípravě nejvíc podporoval? Říkala jsi, že příprava byla hodně náročná, takže bez pomoci okolí by se to asi neobešlo.

Určitě bych chtěla poděkovat svému sponzorovi - firmě XXtreme Nutrition, které bych chtěla poděkovat za finanční podporu v závěru přípravy a samozřejmě i za doplňky výživy, které dostávám v průběhu roku. Velké poděkování patří i mému příteli Petru Bartošovi, protože ten mi celou přípravu naplánoval a ve všech směrech mě podporoval. Za to jsem mu moc vděčná. Poděkování patří i všem ostatním, kdo mi pomáhali. Nebudu jmenovat, protože bych určitě na někoho zapomněla. Ale všem, kteří se nějakým způsobem na mé přípravě podíleli, díky!

Jano, ještě jednou gratuluji k titulu, děkuji ti za rozhovor a ať tvoje sportovní kariéra i v budoucnu pokračuje stejně úspěšně!