Reklama:

Závodníci v kulturistice (II.) - rozhovory a formy před mistrovstvím Evropy 2018

10.313 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2018 - 3. - 7. 5. 2018, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Tereza BalíkováKlára FišerováMichaela LíbalováVeronika Svobodová • Andrea Moleková • Michaela ŠandorováVeronika Zemanová • Eliška Dombková • Kateřina HolmanováKlára Šturmová bodyfitness: Arleta Krausová (video) • Gabriela Linhartová • Jitka Vorlová • Jana Cocherová • Ida Tvarůžková • wellness: Tatiana Naddennaia • physique: Matěj Večerek • Svyatoslav Konyk • Marek SviridovJan HalaszLibor KratochvílDavid VeselýZdeněk Vránakulturistika: Petr Klíma • Jan PítrZbyněk Ceradský (video) • Vítězslav JandaPavel FormanBohuslav KrajíčekJiří NěmecVladimír ŠtěpánekVladimír SemerádMilan Bodlák klasika: Václav OnderkaVít Sahula (video)Miroslav DopirákBohumil ŠevcMartin ŠkrýbaVladimír Dvořák
Před ME:
nominaceharmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
foto prezentacez místa děníden 1 + foto
den 2 + foto - 5 medailí! den 3 + foto
kompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
očima Z. Vrány

Nominační sraz závodníků na mistrovství Evropy 2018

Čtvrtek 3. května se stane prvním soutěžním dnem letošního supermistrovství Evropy mezinárodní federace IFBB. Pokud nedojde k žádné nečekané změně v harmonogramu, pak den v Santa Susanně, kde se šampionát bude konat, vyvrcholí zápolením kulturistů v kategorii masters nad 55 let. V té se, ať už v lehčí, nebo těžší váze, představí také čeští reprezentanti Jiří Němec, Vladimír Štěpánek, Vladimír Semerád a Milan Bodlák, které jsme krátce před soutěží požádali o rozhovor.

jménokategorie
Jiří Němec kulturistika masters nad 55 let do 75 kg
Vladimír Štěpánek kulturistika masters nad 55 let do 75 kg
Vladimír Semerád kulturistika masters nad 55 let nad 75 kg
Milan Bodlák kulturistika masters nad 55 let nad 75 kg
Petr Klíma kulturistika vozíčkářů

Jiří Němec

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2018 - 1. místo v kulturistice masters od 60 do 64 let
Mistrovství České republiky 2017 - 3. místo v kulturistice masters od 50 do 59 let
Mistrovství České republiky 2016 - 3. místo v kulturistice masters od 50 do 59 let
Mistrovství České republiky 2007 - 4. místo v kulturistice masters do 50 do 80 kg

Jiří, pokud se nemýlím, tak jste letos po letech závodění vybojoval svůj první titul mistra republiky. Berete toto vítězství jako svůj největší kulturistický úspěch, anebo si nějakého výsledku vážíte ještě více?

Jsem sběratel neoblíbených čtvrtých míst, bronzové medaile mě moc potěšily, ale letošní zlatá fakt úplně nejvíc. Ale vždy zůstávám nohama na zemi, velká sláva polní tráva!

Jiří Němec na mistrovství České republiky 2018

Je před Vámi také Váš první start na mistrovství Evropy. Jak se do Santa Susanny těšíte a s jakým cílem na šampionát pojedete?

Na mistrovství Evropy se moc těším, jsem dost zodpovědný, abych se co nejlépe uvedl, což mě dost svazuje.

Jak se příprava na Vaše letošní soutěže odvíjela? Udělal jste, ať už v tréninku, či dietě, nějaké změny, anebo jste se držel toho, co se Vám osvědčilo v minulosti?

Držím se obyčejně stejné přípravy, ale letos pár změn bylo. U posilování proto, že jsem měl před dva a půl rokem operaci tříselné i pupeční kýly, tzn. už žádné velké váhy. Ale bylo to ku prospěchu! Ve stravě byly také úpravy, hlavně poslední týden.

Obě Vaše jarní soutěže od sebe dělí dva týdny. Cítíte ještě nějaké rezervy ve formě? Na co se před cestou do Španělska ještě zaměříte?

Mám docela tvrdé tréninky a síla ještě je, tak přidávám, kde můžu, není nad dobře prokrvené svaly, to mám moc rád.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Ano, je, manželka Blanička, která mě velmi podporuje a připravuje, co se týče kuchyně, úplně vše. Starší syn Jakub mě roky doprovází na soutěžích a velmi kvalitně provádí úpravu pokožky (nikdy mně netekla barva). Mladší syn Jan má na starosti přihlašování na soutěže a vše kolem počítače. Jinak mám velkou podporu v naší posilovně, řeč je o cvičení, jídle atd. Další podpora je od přátel, kamarádů a známých, kterých je strašně moc i v jiných městech, protože jsem mechanik gastro zařízení a strojů, takže se pohybují v okruhu 100 km.


Jiří Němec na mistrovství České republiky 2018

Zpět na přehled


Vladimír Štěpánek

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2016 - 2. místo v kulturistice mužů masters nad 65 let
Mistrovství Evropy 2015 - 3. místo v kulturistice masters nad 65 let
Mistrovství světa 2010 - 8. místo v kulturistice masters nad 60 let
Mistrovství Evropy 2010 - 3. místo v kulturistice masters nad 60 let
Mistrovství České republiky 2010 - 1. místo v kulturistice masters nad 60 let

Vladimíre, Vy jste letos na mistrovství České republiky závodil o nějaké 4 kilogramy mohutnější než vloni. Pro veterána je přitom obvykle spíše obtížnější svaly udržet než je nabírat. Jak se Vám to podařilo? Udělal jste nějaké změny v tréninku anebo jídelníčku?

Letošní rok je pro mě motivační, protože slavím 50 roků od zahájení kulturistického tréninku. Přípravu na letošní sezónu jsem začal v listopadu 2017. Veškeré úsilí a snahu jsem dal do přípravy, a hlavně jsem se zaměřil na kvalitní bílkovinovou a sacharidovou stravu, a proto jsem přibral 4 kg kvalitní svalové hmoty. Tvrdě jsem trénoval a mohu říci že tak tvrdě a disciplinovaně jsem netrénoval ani ve třiceti. Já sám jsem s formou spokojen, i když jsem na mistrovství České republiky obsadil 3. místo. Ale soupeřit se závodníky, kteří byli o několik kilo těžší, je náročné.

Na mistrovství Evropy se v současnosti závodí ve věkové kategorii nad 55 let, kde k Vašim soupeřům budou patřit i výrazně mladší borci. S jakým výsledkem byste byl s přihlédnutím k tomu spokojený?

Vím, že na Evropě to bude velice těžké, protože mně letos bude 69 a v kategorii nad 55 roků budu závodit s borci, kterým bude třeba 56, ale váhově budeme přibližně stejní. Toto je moje poslední mistrovství Evropy a tak trošku loučení se závodní kulturistikou, a proto si jedu vychutnat atmosféru bez nervů. Na umístění ani nemyslím, ale když bych byl šestý, byl by to obrovský úspěch.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Především bych chtěl poděkovat mé přítelkyni Míle, že mi pomohla s náročnou přípravou, a Slávkovi Vinogradovi za dobré odborné rady.


Vladimír Štěpánek na mistrovství České republiky 2018

Zpět na přehled


Vladimír Semerád

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2017 - 1. místo v kulturistice masters od 60 do 64 let
Mistrovství ČSSR 1989 - 3. místo v kulturistice mužů do 179 cm
Mistrovství ČSSR 1988 - 2. místo v kulturistice mužů do 179 cm
Kult. soutěž o Putovní pohár časopisu Trenér 1987 - 2. místo v kult. mužů do 174 cm

Vladimíre, Vy jste letos poprvé mohl nastoupit ve věkové kategorii nad 65 let. Když jste kdysi začínal se závoděním, napadlo Vás, že jednou budete na pódiu i v tomto věku?

Zdravím čtenáře Ronnie.cz. Ano, letos jsem přestoupil do kategorie masters nad 65 let. V loňském roce jsem se v kategorii od 60 do 64 let stal mistrem České republiky, a to po patnáctileté odmlce. V letošním roce jsem s velkým respektem a pokorou ke svým soupeřům, ke kterým patří Milan Bodlák, Vladimír Štěpánek a další, přešel do této kategorie. To, že jsem vyhrál i tuto kategorii, je pro mne velký bonus a výzva. Musím vyzdvihnout všechny ty chlapy, co tam stáli na pódiu. Podívejte se na ročníky narození. Úžasné, fantastické a obdivuhodné výkony v této věkové kategorii. Tolik ke kategorii masters nad 65 let na letošním mistrovství republiky.

Vladimír Semerád v přípravě na mistrovství Evropy 2018

Ke druhé části otázky? To je na knihu. Jsem pamětník. Trénovat kulturistiku jsem začal v roce 1968! Nebyla žádná posilovna, jak je známe dnes. Trénoval jsem doma, následně s kamarády ve sklepě, pak jsme se přesouvali do prádelen, kde bylo více místa, byla tam okna apod. Měli jsme tam podomácku vyrobenou benčovku, sklopnou lavičku, pár jednoruček, hrazdu. Takové byly začátky a pamětníci mi dají za pravdu. Bylo mi tehdy 15 let. Bože, jak je to dávno a jak rychle to uteklo!

Motivem trénování byl tehdy v kinech běžící film Romulus a Remus se Stevem Reevesem a Gordonem Scottem. A má první soutěž? Okresní přebor v roce 1974, kde jsem mimo jiné skončil poslední. Tuším, že nás bylo asi dvanáct v kategorii. Tehdy se soutěžilo ještě ve výškových kategoriích a součástí byl bench-press na výkon. Je to již 44 let! Je to možné? Mnozí soupeři a kamarádi se již na kulturistiku dívají z té nebeské kulturistické brány. Za to, že já jsem stále tady a mohu trénovat a jezdit po soutěžích, děkuji Bohu a pevnému zdraví. A vůli, což je ta nejcennější devíza, kterou jsem od Boha dostal.

Ještě mi dovolte, proč se obracím k Bohu. V roce 2004 mi tragicky zemřela dcera. Bylo jí tehdy 28 let. Byla mladá a krásná. Pro mne je to stále noční můra a bolestivá záležitost. Není nic bolestivějšího, než když rodič ukládá své dítě do rakve. Od roku 2004 jsem začal věřit. Věřit, že kulturistika je má modlitební kniha, posilovna je můj chrám a soutěž je má křížová cesta k usmíření. Omlouvám se, že jsem tady takto projevil své city. Nezlobte se, ale musel jsem. Je to můj příběh. Zpověď chlapa, co byl úplně na dně, ale pomalu šplhá opět nahoru. A co bude dál? Pokud zdraví vydrží, budu pokračovat!

Jak se odvíjela Vaše příprava na letošní jarní soutěže? Udělal jste, ať už v tréninku, či dietě, nějaké změny?

Po loňské účasti na mistrovství Evropy a mistrovství světa jsem si uvědomil, že je třeba změna. Nebyl jsem spokojený s ničím. Forma nebyla nijak výrazná, chyběla mi hustota svalů, žilnatost a taková ta kulturistická "štáva". Co s tím? Věděl jsem, že musím něco vymyslet a udělat jinak. Začal jsem tím, že jsem se vrátil k principu hlubokého dřepu. Tady musím poděkovat juniorskému mistru světa z roku 2017 Jakubovi Prchalovi. Opakovaně jsem s ním odtrénoval nohy (kolena a záda zatím drží). Úžasná změna! Také jsem se vrátil k Weiderovým tréninkovým principům. Základní cviky, velké váhy, vynucená opakování. Tréninkový cyklus 5+2, a když byla vůle, síla a chuť, tak i 6+1. Říkal jsem si, že každý těžký trénink mě posiluje pro ten další. Není snadné jít do posilovny, když se ti nechce. Když svaly bolí a máš pocit, že jsi slabý a ztrácíš výkonnost. To jsou pak top tréninky. Bolest, pot a nepohoda při tréninku = kvalitní trénink. Uvědomil jsem si, že potřebuji občas prohrát, abych pak měl sílu a odvahu jít dál.

Vladimír Semerád v přípravě na mistrovství Evropy 2018

Dieta. To je velké téma u chlapa, kterému je 65 let a má náročnou práci řidiče autobusu. Ale i tady jsem změnil kurs přípravy. Přidal jsem bílkoviny, hlavně z hovězího masa, a to až v množství 1 kg na den! Ano, je to náročné nejen finančně, ale i časově na přípravu. Myslím, že se to však vyplatilo. Nabral jsem 6 kg svaloviny a solidně jsem ubral na tuku. Deset dní před mistrovstvím republiky v Lysé nad Labem mi bylo naměřeno jen 5 % tuku při hmotnosti 94 kg. Jsem přesvědčený, že výše uvedené změny se vyplatily. Nic a nikoho jsem nekopíroval a šel svou vlastní cestou. To je také mé doporučení pro ostatní - najdi si svou vlastní cestu! A největší změna nakonec. Přestoupil jsem do jiného klubu - Fitness Factory Jihlava. Obě majitelky - Věra Mikulcová a Jana Paulátová mi vytvořily skvělé podmínky. Prakticky denně jsme byli v kontaktu přes mail nebo SMS. S Věrou jsem pravidelně dvakrát do měsíce osobně odtrénoval neskutečné tréninky, které bolely. Naopak Jana mě, starého chlapa, "učila" pózovat. Holky, díky.

Šampionát se koná na stejném místě jako vloni. Jak se Vám v Santa Susanně líbilo, jaké bylo město a jak se soutěž vydařila pořadatelům?

Jednoduchá otázka. Santa Susanna je turistické letovisko. Je zde resort stovek hotelů s bazény. Dlouhá třída plná obchodů, stánků, kaváren apod. Dlouhá písčitá pláž. Umím si tady představit ideální rodinnou dovolenou. A soutěž? Klasická sportovní hala. Vzhledem k tomu, že se mistrovství Evropy koná mimo turistickou sezónu, tak hlediště v hale je obsazené jen závodníky, kteří zrovna mají volno, a jejich doprovody (trenéry, vedoucími výprav, rozhodčími). To je již ale bohužel kolorit této soutěže. Myslím, že pokud by mistrovství Evropy v této podobě a v těchto kategoriích bylo v České republice, tak bude možná i vyprodané hlediště. Ale to je můj názor. Přesto se do Španělska velmi těším.

Je pravděpodobné, že ve Španělsku na pódiu narazíte i na soupeře, kteří budou o deset let mladší. S jakým cílem s ohledem na to k mistrovství Evropy nastoupíte?

Je velká škoda, jak IFBB pro nás veterány nad 65 let upravila pravidla pro kategorie masters. Říkal jsem to již vloni, že je těžké porovnávat chlapy, kteří jsou o deset let mladší. V kulturistickém veteránském věku je znát každý rok, natož deset. Hlavně v pevnosti a pružnosti kůže. Svaly máme všichni "dědkové". Ale taková jsou pravidla a je třeba je respektovat a bojovat. Pro mne osobně je to velká čest jít reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy. A mělo by to tak být u všech stejné, ať jim je 18, nebo 65 let. Být reprezentantem své země je výzva. Jsem pamětníkem, reprezentoval jsem již za komunismu tehdy ČSSR, následně ČSFR a nyní i Českou republiku. Pro mne osobně jsou to úžasné vzpomínky na chlapy, kteří tady mezi námi již nejsou a sledují vše z té naší kulturistické nebeské brány (díky, Petře Stachu, můj trenére). A cíl? Bojovat důstojně, a když prohraji, tak se postavit u cesty a pozdravit vítěze. A tak by to mělo být nejen ve sportu obecně, ale v životě jako takovém.

Komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Děkuji všem, kteří mi jsou oporou. Oni sami vědí, koho mám na mysli, nechci na nikoho zapomenout. Rodina (mé děti, má vnoučata), přátelé, kamarádi z posilovny. Děkuji holkám z Jihlavy (Věře a Janě, jste fajn a vždy se k Vám těším). Děkuji Tomášovi Burešovi, že mohu trénovat v Olympii Praha, což považuji za top adresu. Děkuji všem, co mají kulturistiku také tak hluboko v srdci jako já. A jedno velké moudro na konec: "Teprve až pokácíme poslední stromy, až otrávíme poslední řeku a až ulovíme poslední rybu, přijdeme na to, že se peníze nedají jíst."


Vladimír Semerád v přípravě na mistrovství Evropy 2018

Vladimír Semerád na mistrovství České republiky 2018

Zpět na přehled


Milan Bodlák

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2017 - 1. místo v kult. mužů masters nad 65 let
Mistrovství Evropy 2014 - 3. místo v kulturistice mužů masters od 60 do 65 let
Mistrovství České republiky 2014 - 3. místo v kulturistice mužů do 82,5 kg
Mistrovství Evropy 2013 - 1. místo v kulturistice mužů masters od 60 do 64 let
Mistrovství Evropy 2012 - 1. místo v kulturistice mužů masters nad 60 let

Milane, do letošní sezóny jste vstoupil startem na mistrovství Čech, kde v kulturistice mužů do 80 kg Váš nejstarší soupeř byl o 38 let mladší než Vy. Jak se Vám závodilo po boku mladých?

Milan Bodlák na mistrovství České republiky 2018

Zdravím čtenáře stránek Ronnie.cz a hlavně vyznavače té staré, původní kulturistiky. Zdá se, že nás nějak ubývá. Ano, startoval jsem na mistrovství Čech, protože se nějak stále nemohu vzdát té atmosféry soutěží. Sedět v hledišti, to bych asi nedal. To mne nikdy nebavilo. Nezávodím pro medaile, těch mám již dost. Takže rád jsem se zúčastnil bez jakýchkoliv ambicí.

Vloni jsem Vám před startem na mistrovství Evropy položil otázku, zda neplánujete svou hmotnost stáhnout pod limit kategorie do 75 kg. Tehdy to pro Vás nepřipadalo v úvahu. Jak je tomu letos? Nezkusíte to? Přeci jenom od lehčí váhy Vás dělí necelé tři kilogramy...

V naší věkové kategorii jsou pro mě šance asi stejné ve váze do i nad 75 kg. Nebudu se proto stresovat kontrolou váhy. Připravený budu nejlépe, jak budu moci, a váha bude taková, jaká bude.

Jak se odvíjela Vaše příprava na letošní soutěže? Udělal jste, ať už v tréninku, či dietě, nějaké změny, anebo jste se držel toho, co se Vám osvědčilo v minulosti?

Co bych nového mohl vymyslet? Experimentovat? Na to již nějak nemám. Dělám to, co jsem dělal vždy. Kontrola je zrcadlo.

Mistrovství Evropy se už několik let koná ve španělské Santa Susanně, Vy jste pravidelným účastníkem. Je to výhoda, když víte, do jakého prostředí jedete?

Do Santa Susanny jedu již posedmé. Atmosféra závodů, prostředí, ubytování, strava byly vždy perfektní. Proto se tam rád vracím. Možná také proto, že se mi tam v minulosti docela dařilo. Opět se tam velmi těším, i když letos je tato účast asi nejdražší.

Komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Bez tolerance rodiny by příprava byla asi problém. Oni ale vědí, že asi jiný nebudu. Díky patří také Honzovi Tomáškovi, že stále mohu cvičit ve fitness Aura v Plzni. Je zde vše, co potřebuje závodník pro přípravu, a výborná atmosféra. Díky také Vráťovi Fryčkovi z e-shopu Namakaný. Doplňky stravy mám u něho za výbornou cenu.


Milan Bodlák na mistrovství České republiky 2018

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 42 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra