Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Antonín Háka: Nic jsem nevyhrál, ale byl to zážitek!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


POHÁROVÉ SOUTĚŽE
Diamond Cup Prague: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotozákulisíabs.
videa mužů - kultur., klasika, physique, muscular phys., class. phys.
videa žen - bikiny, bodyfitness, physique, fit model, wellness, páry
Elite Pro: výsledkyfotovideo classic physiquevideo bikiny
Beautiful and Strong Ústí n.L.: propoziceinfostartovkyvýsledkyfoto zákulisí
Partner Cup Čelákovice: propoziceinfostartovkyvýsledkyfoto I. foto II.foto III.
GP Fitness Brno: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotozákulisí
GP PEPA Opava: propoziceinfostartovkyvýsledkyfoto
Elite Pro: výsledkyfoto
BFC Cup Liberec: propoziceinfostartovky výsledky foto

[text: Antonín Háka] Splnil jsem si sen - aspoň jednou v životě si připadat jako Ronnie Coleman. Vstoupil jsem do záře reflektorů na jevišti, abych soutěžil v kulturistice. Mé původní představy se pohybovaly v rámci jednorázové obohacující zkušenosti. Nicméně příprava pod vedením Borise Oravy a moje první soutěžní zážitky na mne udělaly obrovský dojem. Zúčastnil jsem se všech podzimních kondičních soutěží. Jako jediný. Nevyhrál jsem nic.

Posilovnu jsem začal navštěvovat až ve svých třiceti letech a byl jsem vždy pouze kondiční cvičenec. Kulturistika mne však přitahovala, pohlcovala a obohacovala stále víc. Je to úžasný životní styl, který se vyznačuje značnou komplexností. Hlavní motivací kulturistů je zájem o člověka a jeho kultivaci. Ta touha být lepší, každý den se posunout o kousek dál, mne přivedla k rozhodnutí poznat i vrcholný okamžik v životním cyklu kulturisty - soutěž.

Antonín Háka na Smartlabs Cupu 2023

Soustavnou přípravu jsem začal v roce 2019, kdy jsem oslovil Jakuba Šubrta, jehož videa pro Smartlabs a pro Ronnie.cz jsem rád sledoval. Po příchodu covidu v únoru 2020 a po odchodu Jakuba († 32 let) v září 2020 jsem závodění odložil. Přípravu na kondiční soutěže, které zaštiťuje Svaz kulturistiky a fitness České republiky, jsem obnovil na jaře 2023 s Borisem Oravou. Boris už jako trenér nepůsobí, ale přesto se mne ujal. Ze staré známosti a ze soucitu.

Když jsem s Jakubem probíral své budoucí soutěžení, měl jsem od začátku jasno, jakou hudbu si vyberu pro volnou sestavu. Znělku z Pohádek z mechu a kapradí. Jedná se o českou hudbu, Křemílek a Vochomůrka jsou neodmyslitelnou součástí české kultury a jsou to mí oblíbení hrdinové.

Přípravy na pět soutěží v řadě byly skutečně jedním velkým obohacujícím zážitkem, který mi poskytl hlubší vhled do fungování lidského těla i mysli. Přecházel jsem ze závodního jeviště do fáze rozpíjení s vidinou, že hned po příštím výstupu začne další rozpíjení. V průběhu přípravy na poslední soutěž jsem si užíval opravdu každou minutu. Každý litr vody během rozpíjení, každý talíř rýže při cukrování, každou vrstvu barvy, každou pózu na jevišti. Vzhledem k tomu, že se chystám publikovat další knihu, příští závodní sezóna pro mne bude nejdřív za tři roky.

Antonín Háka na Kahan Cupu 2023

Mezi charakteristické znaky všech soutěží patřila nesmírně inspirující a povzbuzující atmosféra. Jak v zákulisí, tak v sále. Všichni si přišli tento svátek kulturistiky (a souvisejících kategorií) užít. Bylo vskutku povznášející pobývat v prostoru naplněném soustředěností, očekáváním, uznáním a kolegialitou.

V zákulisí se závodnice a závodníci z jednotlivých kategorií soustředili na závěrečné kroky v přípravě. Jednodušší pro pány, mnohem složitější pro dámy (bikiny fitness, wellness fitness a bodyfitness), neboť zahrnují i účes a výrazné líčení pro výstup v ostrém světle reflektorů, jejichž záře je ještě posílená třpytem dámských soutěžních úborů. Zde bych rád sdílel své podezření, že i někteří pánové v men‘s physique se líčí, což je první a poslední zmínka o této kategorii v mém článku.

Obecenstvo si bylo vědomé, že lidské tělo je uměleckou inspirací už od starověku a systematicky budované postavy vytvářejí esteticky přínosný celek. Přišli sledovat velkou proměnu, během níž se ze sochaře-cvičence na jevišti stane živá socha.

Nástřik barvy byl rozdělen mezi firmy Jan Tana Europe a ProTan Czech. Bylo zajímavé vidět, že ačkoli poskytují stejné služby, jedná se o dva odlišné světy. Nicméně s nástřikem jsem byl vždy spokojený a řada lidí v mém okolí, neznalá okolností na soutěžích, si myslela, že jsem se dva týdny opékal na slunci v nějaké exotické zemi.

Antonín Háka na Fit Fitness Cupu 2023

Velký dojem na mne učinila vážnost, s níž pořadatelé přistupovali k našemu snažení. Šlo přece jen o kondiční soutěže lidí, kteří se předvádějí v plavkách. Díky soustředěnosti, pečlivosti a úsilí všech, kteří se o nás starali, jsem měl všude stálý pocit, že v rámci možností kondiční akce jsem pan soutěžící.

S pečlivým úsilím pořadatelů, se skvělou atmosférou a se soustředěnými výkony účastníků kontrastuje postoj pořadatelů k českému jazyku. Ani jedna soutěž nebyla pojmenovaná česky. Tvůrci názvů si neváží sami sebe ani českého národa. Zjevně se domnívají, že když něco pojmenují anglicky (s výjimkou grand prix, která je z francouzštiny), nějak to tím povýší. Tuto lacinou světovost je třeba vnímat v širším rámci invaze anglicismů do češtiny, ke které v posledních letech dochází a která se nevyhnula ani kulturistice. Já cvičím v posilovně, nikoli v džimu, s činkou provádím opakování, nikoli reps, s těžšími váhami si pomáhám tělem, nečítuju, když si chci v dietě dát víc jídla, udělám si prasečák, nikoli čítdej nebo čítmíl, a na soutěži jsem šel ze zákulisí na jeviště, nikoli z bekstejdže na stejdž. Nejsem trapná, pitvořící se opička.

Prožitek z každého setkání ovlivnil charakter místa konání, který poskytl zcela odlišné kulisy pro naše klání. Mohli bychom to nazvat průřezovým okruhem obcemi v České republice. Od moravských a slezských metropolí, Brna a Ostravy, přes Kutnou Horu a Týniště nad Orlicí až po moravskou vesnici (od roku 2006 městys) Ostrovačice.

Antonín Háka na Grand Prix Ostrava 2023

Smartlabs Cup 2023 proběhl v kulturním centru Dělnický dům na předměstí Brna. "Dělňák" v Líšni je obklopený řadami drobných, většinou přízemních, různě barevných domků, které celému místu propůjčují až pitoreskní nádech. Jakub Šubrt patřil mezi sportovce sponzorované firmou Smartlabs. Byl dokonce její hlavní tváří. Bylo tedy milé, že první akcí, jíž jsem se účastnil, byl právě Smartlabs Cup. Měl jsem i možnost si krátce promluvit s majitelem firmy, panem Mgr. Pavlem Kantoříkem, se kterým jsme na Jakuba zavzpomínali.

Sportovní klub Zbýšov, z.s., uspořádal Kahan Cup 2023 ve vesnické sokolovně v jihomoravských Ostrovačicích, jež mají ve znaku vinnou révu. Krása okolní krajiny a zejména místních dívek se stala inspirací pro Viléma Mrštíka k napsání impresionistického románu Pohádka máje.

Fit Fitness Cup 2023 se pod patronací Fit Fitness, s.r.o., konal v kulturním centru ve středu Týniště nad Orlicí. Město se nachází nedaleko soutoku Tiché a Divoké Orlice, uprostřed borových lesů. Borovici najdeme i na městském znaku.

V hudebním klubu, hotelu, restauraci a minipivovaru Rock & Roll Garage na předměstí Ostravy se odehrávala Grand Prix Ostrava 2023, kterou pořádal SK Radoch Ostrava. Budova byla původně jídelnou závodní kuchyně Masokombinátu Martinov. Dnes je zvenku i zevnitř laděna jako autodílna v duchu šedesátých let.

Golem Classic 2023 proběhl v režii Golem‘s Gymu v Kulturním domě Lorec, jenž je vklíněn mezi tvrzí s pivovarem, rybníkem a fotbalovým hřištěm na předměstí těžbou stříbra proslavené Kutné Hory. Zajímavostí je, že tvrz s pivovarem byla v druhé polovině šestnáctého století ve vlastnictví rodiny Dačických, než ji známý spisovatel Mikuláš Dačický z Heslova prodal Kateřině ze Smiřic.

Antonín Háka na Golem Classic 2023

Lze konstatovat, že česká tradice těžby stříbra byla na podzimních kondičních soutěžích zastoupena dvakrát, neboť v Divadle A. Dvořáka v Příbrami se konal PeVan Clean Cup 2023, který však byl určen pouze pro dorostence a juniory.

Vkročením na jeviště se každému soutěžícímu otevírá jedinečný soubor vjemů a dojmů. Ten magický prostor, zalitý září světel, na který jsou upřené oči diváků, má moc světelné brány, jež vás přenese do jiné dimenze. Monumentální pózy kulturistů, jejich volné sestavy, ladné dámské čtvrtobraty i jejich chůze jevištěm byly pádným potvrzením, že jednota formy a tvarová rozmanitost se mohou esteticky snoubit v jedné velké mozaice robustnosti, symetrie, nespoutanosti a elegance.

Nic jsem nevyhrál, ale byl to zážitek!

Antonín Háka, 49 let, PrahaSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

11.01.12:46siorac - Těžko najít kulturistu-intelektuála na výkonnostní úrovni;..
05.01.20:34siorac - tak jsme tam vypadali skoro všichni 😁
05.01.16:55Petr Jach - Tondo moc pěkně napsaný článek. Sice jsi nic nevyhrál, ale..
05.01.15:40Kebab - Vypadá jak Bejr *24*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie