Reklama:

Mistrovství Evropy 2016 očima Kateřiny a Pavla Fantových

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2016 - 4. - 8. 5. 2016, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Michaela Mazáčová • Andrea Horňáková • Yuliya ArkhiyereyevaNikola MatoušováBarbora Votavová
Karolína Machová • Eliška DombkováDaniela BečkováLenka TrčkováMarkéta TůmováMarcela Blechtová
bodyfitness:
Pavla PranspergerováArleta KrausováJana BolomováKateřina Fantováphysique: Lenka Jandová • Margita ZámolováRadek SvobodaVyacheslav ArkhiereevViktor Minářkulturistika: Vojtěch Trnka
Pavel FantaRadek ČejkaMilan BodlákVladimír Dvořák • Jiří Rohan • Vladimír Štěpánek klasika: Lukáš Bína
Lukáš TopinkaJan Páleníčekpáry: Kateřina FantováPavel Fanta
Před ME:
nominaceharmonogram MEodlet české výpravy
Info z ME:
z místa děníprezentaceden 1 + foto - 1 medaile!
den 2 + foto - 2 medaile! den 3 + fotoden 4 + foto
tréninkkompletní výsledky s bodyVIDEOREPORT
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
očima K. a P. Fantových
Milan Bodlák

Mistrovství Evropy 2016 - den 1.

Na úvod našeho příspěvku bychom nejprve oba dva rádi poděkovali portálu Ronnie.cz za příležitost podělit se s Vámi o naše dojmy a zážitky z mistrovství Evropy 2016, ze kterého jsme se v úterý vrátili domů.

Naše letošní účast na superšampionátu nebyla ani pro jednoho z nás premiérou, protože tu jsme si oba odbyli ve svých kategoriích již v loňském roce. Na spoustu věcí jsme tak už byli připraveni a nemohlo nás tak zaskočit příliš věcí týkajících se samotné organizace a průběhu takto obrovské prestižní soutěže, která nemá v evropském a snad i světovém měřítku obdoby.


Pro představu superšampionát stručně v číslech (zdroj: www.ifbb.com):

- účast 45 zemí
- téměř 1000 registrovaných závodníků, z toho připadá:

  • 10 smíšených párů a 198 závodníků na evropský šampionát v kulturistice
  • 413 závodníků na evropský šampionát ve fitness
  • 155 juniorů
  • 223 masters

- trval 5 dní - celou středu 4. 5. probíhala pouze registrace všech závodníků a meeting rozhodčích, od čtvrtka 5. května začaly samotné soutěžní bojeFoto: Igor Kopček
Tolik pro představu, o jak obrovské akci je řeč, a v kontextu toho oba dodáváme - klobouk dolů před španělskými organizátory, jakým způsobem zvládli letošní ročník uřídit. Ano, vždycky jde najít něco, co by se dalo zlepšit, nebo něco, co bychom každý takhle od stolu uměl vymyslet mnohem líp, ale když pak vidíte při příjezdu na registraci tu masu lidí na jednom místě, celou tu tisícovku závodníků pospolu, teprve tady si uvědomíte, že tohle je buď zázrak, nebo spíš asi mnohaletá zkušenost organizátorů, že tenhle kolos vůbec nějak funguje.

Oproti loňskému roku byla mnohem lépe zorganizována samotná registrace závodníků v hotelu Caprici Verd, žádné zmatky se nekonaly, i podmínky pro čekání na registraci byly o dost příjemnější než loni. Náš tým si sice opět musel trpělivě počkat několik hodin, než přijde na řadu s vážením, měřením a se samotnou registrací, ale na to jsme s Pavlem byli už z loňska připravení, takže jsme v tom neviděli problém. Čas jsme si zkrátili odpočinkem na hotelu, který jsme si sami nedaleko rezervovali právě pro tento účel. A to nás samozřejmě vedlo i k úvahám nad tím, zda by se v budoucnu českému týmu nevyplatilo cestovat na ME o jeden den dřív, aby měli závodníci v tom nejkritičtějším období před soutěží větší komfort, byli zaregistrováni a ubytováni v dřívějších hodinách, aby měli šanci odprezentovat se v rámci registrace také médiím (ta už obvykle po náročném dni nečekají do pozdních večerních hodin na poslední týmy, které přijdou na řadu až za tmy...) a hlavně, aby poslední dny před samotným závodem měli čeští závodníci šanci na odpočinek a kvalitní doladění formy, což v hotelovém lobby baru při čekání na registraci dost dobře nejde.

Čtvrtek, tedy hned druhý den po registraci, byl právě i pro nás s Pavlem dnem soutěžním. A toto byla velká novinka pro nás pro oba - chystat se na pódium společně, v jeden okamžik - do kategorie smíšených párů. Pro mě samotnou to byla změna extrémní, a to v mnoha ohledech - tím, že jsem změnila svoji soutěžní kategorii a z bikiny fitness jsem přešla do bodyfitness a smíšených párů, tím jsem měla mít odsoutěženo hned první soutěžní den na rozdíl od loňského roku, kdy jsem s bikinami přišla na řadu až na samotný konec závodu po 5 dlouhých dnech, kdy ani nemůžu vylézt ven na sluníčko nebo se snad vykoupat v moři, protože by celá forma byla nenávratně pryč. Tato změna s sebou pro mě přinesla docela pohodlné cestování už skoro kompletně odvodněná, jednodušší dotažení superkompenzace přímo na místě v cizím prostředí, pohodlnější zázemí v zákulisí, protože obě mé nové kategorie ve srovnání s bikiny fitness měly jak zákulisí, tak i samotné pódium naplněno sotva poloviční kapacitou…

Ve smíšených párech na nás s Pavlem přišla řada až navečer. Protože jsme se zodpovědně chystali v backstagi už od rána, měli jsme šanci fandit i dalším skvělým závodníkům z našeho týmu, kteří ten den bojovali na pódiu. Bylo nesmírně motivující sledovat naživo ty parádní výkony Honzy Páleníčka, Vojty Trnky, Lukáše Topinky, Milana Bodláka, Vládi Dvořáka, Vládi Štěpánka a Jirky Rohana.


Foto: Igor Kopček
Co se týká naší účasti v kategorii smíšených párů… před odjezdem na ME jsem zmiňovala, že máme ambice minimálně na postup do finále, kde bychom mohli předvést naši nejsilnější stránku - společnou volnou sestavu. Ano, znali jsme přesně kvalitu této kategorie na nejvyšších světových soutěžích z minulých let, stejně tak jsme studovali naše potenciální soupeře. Ovšem i my udělali od republiky na naší formě i prezentaci pořádný kus práce! A především! Věřili jsme v naše silné stránky, které podle nás velmi pěkně zapadaly do „novodobé“ koncepce smíšených párů. Novodobá koncepce IFBB této kategorie umožňuje nově start bikiny fitnessek a physique mužů v této kategorii, čímž dává jasně najevo ustupující trend maximálních objemů (především v ženských kategoriích) a vyrýsovanosti závodníků. O mnoho větší důraz však dává na celkovou sladěnost páru - od společně sladěného vzhledu, společného načasování finální formy, k sladěnému pózingu - tedy jeden harmonický celek, jedno tělo. Tolik z pravidel… Jak jinak by pár složený z bikiny a physique závodníka mohl být vůbec konkurenceschopný dalšímu páru složenému z kulturisty a physique závodnice? Objemově rozhodně ne! Takže naše ambice byly určitě reálné!

Rozhodčí však ve svém hodnocení upřednostnili úplně jiné atributy než popisuji výše a poslali do finále právě páry s největšími objemy. Pro nás zklamání a krok zpět do minulosti, protože tím rozhodčí vzkázali všem bikinám, aby na účast v párech prozatím ještě zapomněly, protože nikdy nebudou schopné svalovým objemem konkurovat závodnicím z kategorie physique.

Nutno dodat, že s Pavlem plně respektujeme rozhodnutí rozhodčích a pro další sezónu si z něj bereme ponaučení. S naší formou i prezentací jsme byli v daný moment spokojeni a 8. místo v Evropě na rozjezd pokorně přijímáme. Ovšem čekejte nás další sezónu! Víme, že v této kategorii máme s Pavlem ještě co říct a soupeřům to nenecháme zadarmo! :) Soutěž v párech jsme si ale oba užili naplno, pěkně jsme si zazávodili a konečně se dostalo i na očekávané porovnávání v základních povinných pózách v rámci semifinále, což se nám na domácí půdě zatím nepodařilo. A samozřejmě velká škoda, že jsme nedostali šanci prezentovat se ve finále - právě ve finále jsme věřili na plusové body díky naší volné sestavě.

Určitou nepříjemností snad ve všech kategoriích pak byla organizace závodníků v backstagi před nástupem na pódium. Všichni závodníci dané kategorie museli být seřazeni před nástupem na pódium s velkým časovým předstihem, který ale kvůli stále většímu zpoždění postupně bobtnal. Závodníci tak v chladném zákulisí čekali klidně 1,5 hodiny, než vstoupí na pódium - již rozcvičeni, natřeni olejem, na podpatcích nebo bosí, bez ručníku nebo županu, v průvanu na studené podlaze… takže není divu, že si Pavel z ME dovezl zápal plic a k tomu druhá antibiotika.

Samostatně jsme se představili s Pavlem i každý ve své kategorii následně. Já ještě tentýž den, ve čtvrtek v noci v kategorii bodyfitness masters a Pavel v pátek ráno v kulturistice mužů masters 40 - 49 let do 90 kg. Já sama jsem v bodynách vysoké ambice neměla, protože jsem v této kategorii úplným nováčkem a vím, že je přede mnou ještě pořádný kus práce. Proto fakt, že jsem neprošla eliminací, pro mě nebyl takovým zklamáním. Naopak díky srovnání s konkurencí jsem si potvrdila, že má letošní změna mezi kategoriemi byla tím správným krokem a že právě v bodyfitness mám v mém věku kam směřovat a rozvíjet se.

To Pavel nastoupil v pátek ráno do stejné kategorie jako v loňském roce a jeho strategie přípravy se ukázala jako ta správná. Podařilo se mu i v dietě udržet kvalitnější objem (i když s menší ostrostí) než v loňském roce, obrovské zlepšení udělal na své pódiové prezentaci a v jednotlivých povinných pózách, podařilo se nám na poslední chvíli vhodně zvolit odstín soutěžní barvy… a právě tato drobná zlepšení mu zajistila i vyšší umístění než loni. Na finále to v této velmi silné kategorii sice nestačilo, ale 11. místo v Evropě považujeme za velmi pěkný výsledek.

Další dny šampionátu pro nás nebyly již těmi soutěžními, nicméně na hale jsme byli každý den, abychom v národním oblečení reprezentovali naši zemi a samozřejmě abychom fandili zbytku českého týmu. V tomto ohledu byl úplně nejnáročnější poslední soutěžní den, kdy na řadu přišly všechny početné kategorie bikiny fitness. Pro představu - kategorie bikiny fitness masters nad 35 let čítala 46 závodnic, snad každá země měla právě v této kategorii svoji zástupkyni. Protože je však tato kategorie „open“, nejsou v ní závodnice rozdělené dle výšky a všech 46 závodnic tak nastoupilo na pódium v jeden moment. To však pro diváka v hale působilo velmi nepřehledně a chaoticky, jen stěží se šlo mezi tolika krásnými závodnicemi zorientovat. I pro samotné závodnice nemohla být eliminace moc příjemná - na velmi omezeném prostoru se jen stěží dalo plnohodnotně prezentovat. Teprve až semifinále bylo pro nás, diváky, zajímavé. A s veškerým respektem je třeba dodat, že připravenost závodnic ve všech kategoriích masters byla neuvěřitelná! Opravdu radost pohledět.

Po skončení soutěžních bojů čekal českou výpravu odlet domů - část výpravy odlétala domů hned v pondělí a my jsme si s Pavlem pobyt o 1 den prodloužili se zbytkem českého týmu. Nicméně vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu Pavla, který v pondělí ulehl s antibiotiky, jsme se bohužel nemohli plně účastnit všech aktivit českého týmu, které byly ještě na programu - společný trénink, focení atd.

Závěrem našeho příspěvku bychom chtěli především poděkovat Svazu kulturistiky a fitness ČR a vlastně i České republice, naší rodné zemi, za tuto jedinečnou možnost reprezentovat na prestižním superšampionátu a poděkovat za velmi kvalitní zázemí, které bylo pro nás závodníky po celou dobu šampionátu zajištěno. Stejně tak patří náš dík celému českému týmu a delegátům, protože i přes rozdílnost povah, osobností a mnohdy i velký věkový rozdíl v takto početném týmu se všichni vzájemně respektovali a týmově podporovali! A to my v našem věku zbaveni již mnoha životních iluzí oceňujeme vůbec nejvíc.

A teď už zpátky do práce na naší formě, abychom na podzim zúročili všechny nabyté zkušenosti z letošního mistrovství Evropy a mohli tak sebe i náš klub Kako4Stage opět kvalitně prezentovat. :)

Děkujeme, Katka a Pavel Fantovi.


Fotografie: archiv Kateřiny a Pavla FantovýchLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 106 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie