Reklama:

Závodníci v kulturistice - rozhovory před Arnold Classic Europe 2018

7.475 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ARNOLD CLASSIC EUROPE 2018 - 28. - 30. 9. 2018, Španělsko
Češi před Arnold Classic Europe:
bikiny: Klára FišerováEliška Dombková • Andrea Moleková • Aneta ŠmídlováLucie Varmužová bodyfitness: Tereza Linhartováwellness: Nikola KeprtováPavlína Štouračová • Aikaterini Polymerou • physique: Michal Komosný (video) • Jan BatěkVojtěch Dvořák kulturistika: Šimon Pešek (video) • David Mesjar • Lukáš BrunclíkPetr FricKarel TesařVojtěch BalounOndřej Šesták klasika: Alexandr Haluška
Před Arnold Classic Europe:
nominace
Z ACE očima závodníků, rozhov.:
Info z Arnold Classic Europe:
z místa děníkompletní výsledky s body - 1 medaile!
Strongman:
T. Hamák

Zarytí fanoušci kulturistiky jistě rádi uslyší, že jsou to právě kulturistické kategorie, ve kterých bude mít Česká republika na nadcházejícím Arnold Classic Europe ve španělské Barceloně ve dnech 28. - 30. září 2018 nejvíce zástupců. Z juniorských závodníků se na jih Evropy vypraví Vojta Baloun, loňský juniorský vicemistr ČR, a Ondra Šesták, borec, který si na své konto dokázal připsat již nejeden mezinárodní úspěch. S těmito nadějnými mladíky ostře kontrastuje Alexandr Haluška, juniorský mistr světa z roku 2002, který se letos vrací k závodění téměř po 16 letech. A spolehněte se na to, že má zase formu jako hrom!

Na nějaké to pěkné umístění na španělském Arnold Classic mají spadeno také Karel Tesař, bronzový medailista z Diamond Cupu Poland, nebo Šimon Pešek, jehož trénink s Tomášem Kašparem jsme Vám nabídli právě dnes. Osmičku kulturistů doplňují David Mesjar, Lukáš Brunclík a Petr Fric, kteří se po Arnold Classic Europe shodně chystají na IFBB Diamond Cup Katowice.

jménokategorie
Vojtěch Baloun kulturistika juniorů nad 85 kg
Ondřej Šesták kulturistika juniorů nad 85 kg a classic physique mužů do 180 cm
Alexandr Haluška klasická kulturistika do 180 cm
Karel Tesař kulturistika mužů do 75 kg
Šimon Pešek kulturistika mužů nad 100 kg a kulturistika juniorů nad 75 kg
David Mesjar kulturistika mužů do 95 kg a kulturistika juniorů nad 75 kg
Lukáš Brunclík kulturistika mužů do 90 kg
Petr Fric kulturistika mužů do 90 kg

Vojtěch Baloun

Vybrané úspěchy:

Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2017 - 2. místo v kulturistice juniorů do 77 kg
Mistrovství Čech dorostu a juniorů 2017 - 2. místo v kulturistice juniorů do 77 kg
BFC Cup 2017 - 2. místo v kulturistice juniorů do 77 kg

Vojto, v předsoutěžním rozhovoru se s Vámi čtenáři na našem webu mohou setkat vůbec poprvé, můžete se jim představit? Co Vás přivedlo ke cvičení, jak vypadaly Vaše začátky a co Vás přivedlo k myšlence zkusit si první závody?

Zdravím všechny čtenáře. Ano, úplně poprvé a jsem rád za tuhle příležitost. Abych se představil, je mi 21 let, bydlím v Praze, přednedávnem jsem podal výpověď ze zaměstnání a vydal se cestou fitness trenéra. Veškeré mé nabízené služby najdete na webu FirstStep fitness.

Má cesta začíná po infekční mononukleóze, pro mě "dietou až na kost", při které jsem zhubl na podvyživených 54 kilo. Po úspěšné léčbě jsem měl uvnitř sebe něco, čemu se říká odveta… Když mi dieta dokázala tolik vzít, proč já bych si to nevzal zpět? Jako klasický začátečnický ektomorf "bodybuilder" jsem dával gainer 3x denně po 60 gramech, chodil do činkárny, bouchal se železem a rostlo to. Vzhledem k mé situaci jsem si nikterak nemohl vybírat z jídel a finančně vyskakovat. Na internátu byly podmínky sněz, co můžeš, takže jsem jedl, cvičil a učil se. Samozřejmě s přibývající váhou rostlo sebevědomí a zájem o holky. (smích)

Nicméně po úspěšném dokončení střední školy maturitní zkouškou následoval první semestr na ČVUT. V té době jsem se seznámil v sedlčanském fitku s Lukášem Rejholcem (už měl jednu sezónu odzávoděnou), po prvním společném tréninku jsme šli do místní Kozlovny (restaurace) na hovězí steak, já měl spoustu otázek ohledně závodů a on odpovídal. A tenhle moment si pamatuji přesně - slíbili jsme si, že spolu půjdeme dobýt jarní sezónu 2017.

Sedlčany jsou proslulé profesionálním kulturistou Petrem Vanišem, kterého jsme během 14 dní s Lukym oslovili. Veškerou přípravu jsme prokonzultovali a výsledek je takový, že jsem vicemistr České republiky v kategorii kulturistika juniorů do 77 kg. Během přípravy na jarní sezónu jsem kvůli mé finanční tísni musel udělat riskantní rozhodnutí, a to vybrat si mezi vysokou školou (to by znamenalo ukončit přípravu), nebo jít pracovat. Hádejte, co jsem si vybral. (úsměv)

Pokud se nemýlím, španělské Arnold Classic by mělo být Vaší vůbec první zahraniční soutěží, loni jste ještě objížděl české pohárové a mistrovské závody. Jak se v porovnání s loňskem změnila Vaše postava, že jste si řekl, že zkusíte obstát ve větší konkurenci? V čem jste se nejvíce posunul?

Arnold je můj první mezinárodní závod. Není to zrovna to, co bych chtěl slyšet z důvodu, že se ještě necítím připravený na takhle prestižní soutěž, ale co, nějak to dopadne. (smích) Třeba překvapím, nikdo neví. V tuhle dobu, týden před závody forma graduje ze dne na den a s tím souvisí i lepší psychika. Snad vydrží až do závodů.

Od minulého roku jsem nabral okolo 10 kg svalů a změnil spoustu věcí, ale dvě věci vlastně ne, a to neodmyslitelnou tvrdou dřinu a striktní dietu. Ačkoli musím jít do kategorie nad 75 kg, chci to zkusit. S trenérem Tomášem máme taktiku být na pódiu tvrdý, vysekaný, estetický, mít dobrý pózing a projev. Ne vždy je hodně hmoty v menší kvalitě víc. Teď jen, aby to všechno vyšlo.

Proč padla volba právě na Arnold Classic a jaké jsou Vaše další soutěžní plány pro letošní podzim?

Chtěl jsem jít na EVLS Prague Amateur, ale to bych zase nemohl závodit na dalších tuzemských závodech, a proto jsem se rozhodl jít na Arnolda. Další plány si nechám pro sebe, protože sám nevím, co bude po Španělsku.

Koukal jste se, jaká byla úroveň závodníků ve Vaší kategorii na AC loni? Jaké místo tipujete, že byste býval mohl teoreticky obsadit, kdybyste nastoupil k loňskému ročníku s letošní formou?

Nepřemýšlel jsem o tom. Co bylo, bylo, co bude, tak bude.

Mr. Olympia má letos po dlouhých letech nového šampióna. Sledoval jste Olympii, komu jste fandil, souhlasíte s hodnocením rozhodčích na letošním ročníku a kdo myslíte, že vyhraje příští rok?

Sledoval a líbí se mi, jak rozhodčí rozhodli. Podle mého, na co se krásně koukalo, jsou doby Arnolda. A to je důvod, proč by se měl klást důraz na estetiku. Podle mého Shawn právem vyhrál (užší pas, ostřejší dolní část těla oproti Philovi a ostatním závodníkům). Pro mě top Shawn Rhoden!

Chtěl byste někomu poděkovat za podporu nebo pomoc ve Vaší přípravě?

Určitě! Chci poděkovat všem, kteří se podílejí na mé přípravě. Především rodině, přítelkyni, Tomáši Koutníkovi (konzultant mé přípravy) a sponzorům, kteří jsou uvedení v mých videích na YouTube.

Zpět na přehled


Ondřej Šesták

Vybrané úspěchy:

IFBB Diamond Cup Poland 2018 - 1. místo v kulturistice juniorů
IFBB Diamond Cup Poland 2018 - 4. místo v kulturistice mužů do 85 kg
IFBB Diamond Cup Ostrava 2017 - 2. místo v kulturistice juniorů

Ondro, je to u nás Vaše rozhovorová premiéra. Můžete se čtenářům Ronnie.cz představit? Jak jste se dostal ke cvičení a později pak k závodění?

Zdravím čtenáře Ronnie.cz a zároveň děkuji za rozhovor. Moje jméno je Ondřej Šesták a cvičení se věnuji něco přes 5 let. Do posilovny mě přivedl kamarád, který mi ukázal nějaké základy. V tu dobu jsem hrál ještě fotbal, ale začal jsem mít různé zdravotní problémy - se zády, koleny apod. Fotbalu jsem tedy nechal, a jelikož mě cvičení hodně bavilo, začal jsem se tomu věnovat více. Přelom k závodění byl někdy v roce 2016, kdy jsem si říkal, že by bylo hezké nějak tu práci zhodnotit, a i lidé v posilovně mi říkali, ať to zkusím, že za to nic nedám - kromě peněz. (smích) Začal jsem tedy hledat trenéra, protože jsem věděl, že bez něj se prostě nepřipravím. Mým trenérem se stal Kiro Markopulos, protože mi svědčí jeho styl a ztotožňuji se s jeho názory atd. Je mým trenérem tedy dodnes. Na první závody jsem se připravil během 3,5 měsíce - Grznár Cup jsem vyhrál, to jsem ještě nebyl v žádné federaci. Moje další závody byly už pod federací IFBB (SKFČR), kde jsem se zúčastnil mistrovství Čech, kde jsem vyhrál kategorii dorost a následně i absolutního vítěze dorostu. Na téže soutěži jsem obsadil i 3. místo v kategorii juniorů. Pak následovalo mistrovství České republiky, kde jsem skončil mezi dorosty na 2. místě a v juniorech jsem se dostal do finále. Měsíc nato jsem byl na Diamond Cupu v Ostravě v juniorské kategorii a tam jsem se umístil druhý. To jsou asi tak mé začátky a účast na závodech.

Na AC budete závodit jak ve váhové kategorii kulturistiky, tak v classic physique. Která z těchto kategorií je Vám svým pojetím bližší a kterou z nich byste v budoucnu případně zvolil, kdybyste se musel rozhodnout jen pro jednu z nich.

Bližší je mi kategorie kulturistiky. Cítím se v ní lépe, ale možná jen doteď, než si vyzkouším právě novou kategorii classic physique. Byl to z mé strany, mého kouče a svazu logický krok. Přeci jen kategorie kulturistika juniorů je na AC do a nad 75 kg. Takže s mojí závodní váhou kolem například 85 kg mohu stát vedle 100kg vysekaného borce. Proto jsem zvolili i kategorii classic physique kde jsou kategorie výška X váha, tudíž tam váhový rozdíl nebude tak znatelný. A když bych si musel zvolit pouze jednu z nich? Srdce mě táhne spíše ke kulturistům, ale kdo ví.

Jak probíhala Vaše letošní příprava? Šlo všechno hladce? Co považujete za Vaše silné a slabé stránky, ať už co se týče různých partií, nebo například pódiové prezentace atd.?

Letošní příprava pobíhala hladce. Vše šlo dle plánu, nikde nebyl naštěstí žádný zádrhel. Kamenem úrazu pro mě je ujíst jídlo v off-season, kde jsem musel jíst 8 jídel denně, aby se mi váha hýbala tam, kam chceme. Na rozdíl od diety. Můj metabolismus pálí tuk rychlostí světla, takže moje dieta vypadá jako někoho nabírací fáze. Postupně jsme ubírali sacharidy. Až do superkompenzace jsem jedl nějakých 100 g sacharidů, což je v dietě, dá se říci, furt hodně. Mezi mé silné stránky patří, si myslím, nohy a na pódiu sestava. Líbí se mi, když závodník má hudbu sestříhanou, udělané hezké přechody a ta sestavu mu do toho pasuje. Za mou velkou slabou stránku považuji hrudník, s tím se pořád peru.

Různí kulturisté mají oblíbené různé cviky, různé vychytávky nebo přístupy, které jim na tréninku pomáhají lépe procítit, případně zlepšit tu či onu partii. Máte Vy osobně něco takového, co víte, že ostatní moc nejezdí, ale Vám to perfektně sedí?

Poslední léta se tu rozmohl trend zvedej co nejvíc, ať to roste. Osobně jsem to také aplikoval, ale mohu říci, že mnohem více mi sedí jezdit série tak, aby moje partie byla co nejvíce napumpovaná a měla tedy co nejvíce živin. Takže můj trénink se skládá z krátkých pauz, vyššího počtu opakování, supersérií atd. Poté super je po posledním cviku a posledním opakování tu partii zmáčknout, prostě jako při pózingu.

Mr. Olympia má letos po dlouhých letech nového šampióna. Sledoval jste Olympii, komu jste fandil, souhlasíte s hodnocením rozhodčích na letošním ročníku a kdo myslíte, že vyhraje příští rok?

Ano, Mr. Olympia jsem sledoval. Bylo to pro mě šokující. Před samotnou soutěží jsem tipoval opět Phila Heatha. A myslel jsem si, že dokud bude soutěžit, nikdo ho neporazí, ale jak víme, není tomu tak. Rozhodčí upřednostnili krásné estetické tvary v kombinací s obrovským svalovým rozvojem a můj názor je takový, že udělali správně. Shawn Rhoden byl letos lepší! Ale kdo vyhraje příští rok, to si říci netroufnu. Heath bude dělat vše pro to, aby Mr. Olympia získal zpět. Do toho se tam zaplete "Big Ramy" a show je opět na světě! A o tom to je!

Chtěl byste někomu poděkovat za podporu nebo pomoc ve Vaší přípravě?

Rozhodně! Chtěl bych nesmírně poděkovat mé rodině, která je mi absolutně ve všem nakloněná a nápomocná. Přítelkyni, že teď v závěru mi neskutečně se vším pomáhá, trpí mé nálady a chování, a když nemohu nebo nestíhám, tak to za mě zařídí. Dále Kirovi, který se o mě stará, píše do detailu, jak co mám dělat, je mi neustále k dispozici na telefonu a odpoví mi na každou věc, co se zeptám, ať je to sebemenší blbost. Značce Mass Bros, která mi aktuálně pomáhá v mé přípravě, a v neposlední řadě kamarádům, kteří mi fandí, a lidem na Instagramu, od kterých dostávám množství motivujících, podporujících zpráv. Protože to teď v tom závěru opravdu potřebuji.

Zpět na přehled


Alexandr Haluška

Vybrané úspěchy:

Mistrovství světa v kulturistice 2002 - 1. místo v kulturistice juniorů nad 75 kg
Mistrovství ČR juniorů 2002 - 3. místo v kulturistice juniorů do 80 kg
Mistrovství Čech juniorů 2002 - 1. místo v kulturistice juniorů do 80 kg

Alexandre, v předsoutěžním rozhovoru se s Vámi čtenáři na našem webu mohou setkat vůbec poprvé, můžete se jim představit? Co Vás přivedlo ke cvičení, jak vypadaly Vaše začátky a co Vás přivedlo k myšlence zkusit si první závody?

Jmenuji se Alexandr Haluška, je mi 34 let a trénovat jsem začal už jako kluk asi ve 13 letech. Za svůj vzor jsem měl Arnolda a k závodění mě asi přiměli přátelé a okolí. Bylo pro mě výzvou zkusit dietu a vše, co k tomu patří.

Na kulturistických pódiích nejste žádným nováčkem, závodil jste již kolem roku 2002, kdy jste získal mimo jiné například zlato na MS juniorů. Pak jste si dal ale od soutěžení přestávku. Co ji způsobilo a co Vás přimělo se zase k soutěžení vrátit?

Ano, závodil jsem a v roce 2002 získal titul mistra světa. Přestávka byla skoro 16 let. (úsměv) Bylo to z důvodu ztráty motivace a založení rodiny a všeho, co k tomu patří. Ale jsem zpět a doufám, že to nebude jen jedna sezóna.

Když srovnáte dobu po roce 2000 a teď, jsou v oblasti kulturistiky nějaké rozdíly? V úrovni závodníků, v atmosféře v posilovnách apod. Změnilo se něco, nebo je vše při starém?

Na kulturistické scéně se toho, myslím, změnilo dost. Určitě kvalita závodníků a přibylo mnoho soutěží.

Závodíte v klasické kulturistice. Jakou maximální váhu Vám tato kategorie vzhledem k Vaší výšce povoluje a s jakou váhou na soutěži hodláte nastoupit? Jak jste spokojený se svojí formou? Budete na podzim pokračovat ještě i na další závody?

Na soutěži bych měl mít 83 kg. Tahle soutěž bude asi letos i poslední, začal jsem přípravu moc brzy. Už jsem v dietě 7 měsíců a docela mi to dalo zabrat. Ale chtěl bych se připravit na jaro.

Mr. Olympia má letos po dlouhých letech nového šampióna. Sledoval jste Olympii, komu jste fandil, souhlasíte s hodnocením rozhodčích na letošním ročníku a kdo myslíte, že vyhraje příští rok?

Mr. Olympia jsem sledoval a myslím, že Rhoden byl nejlépe připravený. Byl velmi estetický, a tak zvítězil poprávu.

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSlavoj Bednář - rozhovor po sezóně a...
silapo.72 (06:44) • Ano bylo, dodatecne dostal Cenu sympatie + nejake financni oceni
magazínSlavoj Bednář - rozhovor po sezóně a...
ygg (23:01) • Jj, to byl tenkrát slušný zářez, byť jak píšeš neúmyslný. Nebylo tam taky nějaké oceněn...
magazínSlavoj Bednář - rozhovor po sezóně a...
PavelV (21:29) • Tam vznikla chyba v součtu, jak později interně vyšlo najevo. Pořadatel (EVLs) se mu om...
magazínSlavoj Bednář - rozhovor po sezóně a...
1boris111 (20:28) • Slavojovi nikdo nebere to,že objemy a připravenosti na přední příčky má,ale stále si ne...
magazínLenka Červená - rozhovor po Mistrovst...
Noremorsedan (19:41) • Lenko, Jste naprosto neuvěřitelná! Úžasná, perfektní...prostě skvělá! Moc Vám fandím, a...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra