Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Milan Obořil - rozhovor po zisku IFBB Elite profesionální karty

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


IFBB DIAMOND CUP AUSTRIA 2018 - 14. - 16. 9. 2018, Rakousko
Češi před Diamond Cup Austria:
Milan Obořil (video) • Stanislav Balvín • Radim Kolář • Lukáš BrunclíkPetr FricJindřich Musil • Václav Pátek
Petr ŠulcKarel Tesař (video) • Jakub KlučilPavel Szotkowski (video) • Tomáš Noheyl • František Zbahna
Milan Kolář • Michal Komosný (video) • Daniel PavlíčekZuzana KodaiováEliška Dombková (video)
Info z Diamond Cup Austria:
výsledky a fotografie
Očima závodníků, rozhovory:
M. Obořil

IFBB Diamond Cup Austria 2018: kompletní výsledky s body
IFBB Elite Pro Austria 2018: výsledky
a fotografie
Závodní kariéru kulturisty Milana Obořila u nás na webu můžete sledovat už několik let. Během nich zažil lepší i horší sezóny, letos se však zdá, že konečně našel přístup přípravy, který jeho tělo potřebovalo. K rakouské soutěži IFBB Diamond Cup Austria 2018 nastoupil mohutnější, jeho svaly ale získaly také na hloubce a separaci. Rozhodčí ho za jeho životní formu odměnili absolutním vítězstvím a Milanovi se tak otevřela cesta k IFBB Elite profesionálům. Milana k jeho skvělé formě dovedla celá řada změn, které ve své přípravě provedl. Co ho dovedlo k úspěchu a jaké jsou jeho plány do budoucna, to už se dozvíte přímo od něj v rozhovoru, který Vám dnes s tímto novým profíkem přinášíme.

Milane, nejprve mi dovol ti pogratulovat k zisku profesionálního statusu. Měl jsi v plánu dát to hned na první soutěži z těch čtyř, co sis původně naplánoval, nebo tam byla nějaká rezerva, aby mohla forma gradovat?

Víceméně jsem se chystal tak, aby to vyšlo hned v tom Rakousku, protože jsem věděl, že je tam možnost nastoupit hned ten večer mezi profíky v Elite Pro. Takže jsem formu ladil hlavně tam s tím, že kdyby to nevyšlo kvůli superkompenzaci, protože jsem letos změnil celou přípravu od A do Z, tak by to mohlo vyjít o týden později ve Varšavě, kde bych to doladil. Ale nakonec ten závěr vyšel přesně tak, jak jsem si ho naplánoval, a krásně to dojelo. Takže jsem rád, že to vyšlo hned napoprvé a já jsem profesionál divize Elite Pro.

Ty jsi zmínil, že jsi to dělal úplně jinak. Naposledy jsi závodil před rokem. V čem spočívají ty největší změny?

Největší a zásadní změnou bylo to, že jsem nedělal nic tabulkově naplánovaného. Například, že musíš mít třeba tři dny 100 gramů sacharidů a pak třeba jeden den 50 g. Všechno jsem to letos jel podle pocitu. Tak, jak jsem se cítil. Když jsem cítil energii, když se mi dobře cvičilo, svaly se krásně pumpovaly, tak jsem jel klidně šest dní po sobě 100 gramů sacharidů a neřešil to. Když jsem pak třeba cítil, že ty tréninky už nejsou ono, že dva dny už jsem mimo, pumpa do svalů nikde, že začínám tahat vodu, tak jsem na jeden den dal 300 gramů sachrů a čekal, kam se to hne s formou. Když se nic nedělo, bylo jasné, že to je pořád vyčerpané, voda se nepřetáhla, dal jsem tam ještě na jeden den 400 gramů sacharidů a počkal si, co to na druhý den udělá. Takže ta příprava se řídila podle váhy, mých vnitřních pocitů a zdá se, že to byl ten správný způsob, jak to dělat. Taky bylo velkou změnou to, že jsem se nebál dát tuky. Většinou se řeší, že se jedou jen sacharidy, nebo jenom tuky, oboje skoro nikdo. Já už měl z objemu vyzkoušené, že mi sedí zvýšený příjem tuků společně se sacharidy. Když jsem neměl sacharidy, tak jsem byl sice vyštípaný, ale plochý, a když sacharidy mám, tak jsem zase takový měkký. Takže jsem k těm 300 gramům sacharidů nacpal ještě i 200 gramů Nut 6! (ořechové máslo) a potom jsem byl krásně plný a tvrdý. Takže toto byly ty největší změny v jídle.

V tréninku jsem taky jel mnohem víc na pocit, neměl jsem danou žádnou kostru, žádný těžký nebo lehký trénink, ale jel jsem tak, jak mi to zrovna vyhovovalo. Samozřejmě jsem měl v každém tréninku jeden těžký základní cvik, ale zbytek byl dost pumpovací. Od loňska, kdy jsem závodil na Diamondu, jsem se soustředil na to, aby ty svaly byly separovanější, tvrdší a hlubší. Víceméně jsem to fakt vyloženě přepumpovával a dělal hodně kontrakcí a supersérií, abych to prohloubil. Podle lidí, co tam byli, jsem byl na pódiu nejseparovanější a nejtvrdší ze všech, a to dokonce i mezi profesionály, kde mi ale chybělo víc hmoty. Bodově jsem byl mezi profesionály na třetím místě, ale pokazil jsem si to sestavou, protože mi nehrálo CD, takže jsem v tom stresu nedokázal dobře zaimprovizovat. A navíc mají profíci dvouapůlminutové sestavy, na což nejsem zvyklý, takže jsem to jednak neudýchal a jednak jsem neměl nic připraveného. Takže na sestavě jsem úplně vyhořel, byl jsem za sestavu hodnocen jako poslední a to mě odsunulo na konečné páté místo mezi profíky.

Vrátím se ještě k tomu jídlu. Ty jsi vždycky jedl relativně málo bílkovin. To jsi navýšil, nebo ne?

Bílkoviny jsem jedl 2,5 g na kilo, to zůstalo stejné. Teprve zhruba měsíc před soutěží jsem to zvedl na 3 gramy, ale víc jsem nedával. Bylo to zčásti dané i tím, že už jsem nemohl dávat moc sacharidů, protože jsem měl vysokou váhu a potřeboval jsem se vejít do kategorie do 100 kg. Nakonec jsem tedy závodil s vahou 96 kg, ale dlouho to pod tu stovku nešlo, takže jsem to musel trochu škrtit na konci a cukrovat jen jeden dva dny.

Tak sis to vynahradil po soutěži?

Ne, vůbec ne. Já letos ani necheatoval. Byl jsem všehovšudy dvakrát na večeři s přítelkyní, kdy jsem si dal nějaké nedietní, ale přitom kvalitní jídlo. Měl jsem 2 - 3 dny volné, to ano, ale pořád to bylo dobré a hodnotné jídlo, žádný junk food. Myslím, že ty prasečáky, kdy se naložíte do McDonaldu a sníte kila čokolády a chipsů, jsou nesmysl. A takové tři týdny před soutěží bych už se od diety neodchýlil vůbec. Závěr jsem udělal jen na rýži a lososu, ale v pátek jsem dal 1000 gramů sacharidů a dvě celá ořechová másla Nut 6! a úplně brutálně to dojelo. Po závodech jsem sice byl v "mekáči", ale jenom proto, že tak pozdě v noci už nikde nevařili a já měl po celodenním závodění pekelný hlad. Dal jsem Big Mac, hranolky a zmrzlinu a valil domů.

Říkal jsi, že ses zaměřil na hloubku a tvrdost a kvůli tomu jsi jel vysoké počty opakování. Zároveň je zjevné, že jsi i narostl objemově. Nejsou ty vysoké počty nakonec tím pravým způsobem tréninku pro tebe?

Já jsem to poměrně dost studoval. Hodně jsem sledoval tréninky profíků, četl o tom nějaké informace, takže to nebyla nějaká nahodilá věc. Jde o to, že při vysokých počtech opakování by mělo dojít k hypertrofii svalových vláken, takže by měl člověk růst i na vysokých počtech opakování, což se mi potvrdilo. Jak jsem přibral na vršku, tak se to krásně zakulatilo, a tím objemem samozřejmě došlo i k jisté změně tvarů, protože už to bylo mnohem kulatější, a ne tak dlouhé. Každopádně od posledního Diamondu v Ostravě, což je právě zhruba ten rok, jsem přibral 5 kilo čisté hmoty a ještě to bylo tvrdší, sušší a hlubší.

Takže v tom stylu tréninku budeš pokračovat dál, pokud ti chybí na ty profíky hmota?

Ano, určitě v tom budu pokračovat dál, protože si myslím, že bych měl i větší objemy, ale musel jsem to škrtit do kategorie. Kdybych tam nechal víc jídla, připravené by to bylo stejně, ale byl bych o něco větší. Škoda, protože to stejně bylo nakonec k ničemu...

Proč?

Protože nám spojili kategorie. Do 100 kg bylo jedenáct závodníků, nad 100 kg byli jenom čtyři. Tak to dali dohromady.

Ty jsi závodil zrovna o stejném víkendu, ve kterém probíhala Olympie. Nabízí se tedy otázka, jak vnímáš to, že ty jsi dnes profesionální kulturista, Phill Heath, "Big Ramy" taky. Ten status je stejný, výkonnost výrazně odlišná. Jak vnímáš to, že není profík jako profík?

To vnímám tak, že Elite Pro je momentálně taková mezistanice mezi amatéry a profíky IFBB. Samozřejmě nejsem na stejné úrovni jako ti, co jsi jmenoval. Myslím si, že každý by měl jít nejdřív do Elite Pro ukázat, že má na to, aby pravidelně vyhrával, a pak teprve zkusit prorazit v IFBB Pro. Já si včera vyzkoušel, že v Elite Pro bych nějaké místo mohl najít, a budu se snažit, abych byl co nejvíce konkurenceschopný. Každopádně mi chybí ještě nějakých 5 - 10 kilo svalů, abych mohl porážet borce typu Tomáše Kašpara, Michala Križánka a tyhle aktuální hvězdy Elite Pro. Ale stejné by to bylo i mezi IFBB Pro, protože na 212 liber nemám ty pěkné, líbivé tvary jako Šádek, abych se tam s mojí výškou nějak chytal. Borci jako Heath, Rhoden, Winklaar, to je samozřejmě naprosto jiná liga, to je jasné. Pro mě je ale i z finančního hlediska Elite Pro lepší volbou. Cesty na soutěže jsou míň nákladné a prize money stejné, ne-li větší. Elite Pro mi dává šanci se někam posunout, a až někdy nastane doba, kdy si řeknu, že je čas zkusit vyšší level, tak zkusím třeba soutěž kalibru NPC.

Nejbližší plány jsou tedy jaké?

Vzhledem k tomu, že už nemusím stahovat kila do váhy a tělo je vyhladovělé, tak si můžu dovolit přidat na jídle, což by se mělo odrazit v tom, že bych mohl přibrat 2 - 3 kila a zachovat stejnou připravenost. Další soutěží tak budou závody Elite Pro v Katovicích, kde čekám trochu slabší účast, protože hodně závodníků plánuje svůj vrchol na Arnold Classic a dál už asi nepůjdou. Takže trochu taktizuji a doufám, že se to odrazí v solidním umístění.

Domácí fandové tě tedy uvidí na EVLS  jen na stánku, kde se zařadíš po bok kolegů a budeš už šestým profíkem v Extrifit Teamu. To je super, že ta spolupráce jde celou kariérou od amatérů až do profi, ne?

Ano, čekal jsem na to 8 let a poslední tři roky jsem na tom tvrdě dřel. Je skvělé, že jsem se mohl opřít o stálý přísun kvalitních doplňků, které mi pomáhaly jak v objemu, tak v dietě, a je to opravdu velká pomoc, kterou by ocenil každý závodník. Těším se, až se setkám s fandy na EVLS v Praze a budu se jim moct ukázat ve špičkové formě. Takže přijďte, budu se na Vás s kolegy moc těšit.


Foto:
www.eastlabs.sk / Igor KopčekSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie