Reklama:
Protein Long 2270 g + 1000 g ZDARMA
Protein s postupným uvolňováním nyní v extrémní akci! Více zde.

Závodníci ve physique - rozhovory a formy před IFBB Diamond Cup Austria 2018

8.517 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže


IFBB DIAMOND CUP AUSTRIA 2018 - 14. - 16. 9. 2018, Rakousko
Češi před Diamond Cup Austria:
Milan Obořil (video) • Stanislav Balvín • Radim Kolář • Lukáš BrunclíkPetr FricJindřich Musil • Václav Pátek
Petr ŠulcKarel Tesař (video) • Jakub KlučilPavel Szotkowski (video) • Tomáš Noheyl • František Zbahna
Milan Kolář • Michal Komosný (video) • Daniel PavlíčekZuzana KodaiováEliška Dombková (video)
Info z Diamond Cup Austria:
výsledky a fotografie
Očima závodníků, rozhovory:
M. Obořil

Závodnice v bikiny fitness - rozhovory
a formy před IFBB Diamond Cup Austria 2018

V termínu 14. - 16. září 2018 se uskuteční už tradiční mezinárodní soutěž IFBB Diamond Cup Austria, která bude mít i v letošním roce početné české zastoupení. Do Rakouska se momentálně chystá osmnáct našich závodníků, z nichž devět bude reprezentovat kulturistiku, jeden klasickou kulturistiku, pět závodníků se představí v kategorii physique, jeden v classic physique a dvě české závodnice, se kterými jsme Vám již předsoutěžní rozhovory přinesli, rozšíří řady kategorie bikiny fitness.

Níže Vám představujeme závodníky kategorií physique mužů a classic physique. Prvního z nich, Pavla Szotkowského, budete mít možnost vidět v tomto týdnu ještě v tréninkovém videu, Michala Komosného jsme zpovídali již před týdnem před jeho soutěží v Rumunsku. Milan Kolář bohužel nemohl být vzhledem k jeho pozdnímu přihlášení osloven pro rozhovor. Všem závodníkům přejeme hodně štěstí!

jménokategorie
Pavel Szotkowski classic physique
Tomáš Noheyl physique mužů nad 176 cm
Daniel Pavlíček physique mužů nad 176 cm
Michal Komosný physique mužů nad 176 cm
František Zbahna physique mužů nad 176 cm
Milan Kolář physique mužů nad 176 cm

Pavel Szotkowski

Vybrané úspěchy:

EVLS Prague Amateur 2017 - 4. místo v klasické kulturistice nad 180 cm
GP Pepa Opava 2016 - 1. místo v klasické kulturistice nad 180 cm
Mistrovství ČR 2015 - 3. místo v klasické kulturistice nad 180 cm

Pavle, ještě v minulém roce jsme Vás viděli na pódiu v klasické kulturistice, ovšem teď se na Diamond Cupu Austria představíte v kategorii classic physique. Co Vás přimělo k této změně? A mohl byste popsat charakteristiky kategorie classic physique?

Nejdříve jsem se opravdu chystal do klasické kulturistiky, kde jsem mohl do mého váhového limitu nabrat ještě 4,5 kg svalů. Nicméně jsem celý rok cvičil a jedl naplno, neměl jsem zranění (klepu na dřevo) a neměl jsem žádnou nemoc, která by mě zabrzdila, no a výsledek byl takový, že 4 týdny před soutěží jsem měl takovou hmotnost, že bych musel shodit ještě přes 15 kg. Tak jsme se rozhodli pro nově otevřenou kategorii, do které už bych se při troše štěstí mohl vměstnat. Koupil jsem si tedy nové plavky, které jsou pro tuto kategorii povinné. Plavky Vám mají zakrýt zadek až po začátek hamstringů, jsou to takové trenky. Kategorie se vyznačuje hlavně zvýšením váhového limitu pro dané výšky a má se vrátit k estetice minulých desetiletí, kde kulturistika byla ve svém rozkvětu a byla to opravdu podívaná na esteticky vydařené jedince. Jsem závodník, kterému když naměří 200 cm, tak bych mohl mít váhový limit až 117 kg. No a když se nepodaří stáhnout váhu, nebudu si z toho dělat hlavu, převleču se ze závodních trenek do plavek a postavím se mezi velikány v open kategorii.

Bylo něco, co jste na své přípravě vzhledem k předpokládanému startu v nové kategorii pozměnil?

Změnit jsem nemusel ve své přípravě nic. Se Slávkem, ke kterému chodím kvůli pózingu a právě těmto strategickým krokům, jsme se shodli na tom, že se uvidí až na vážení, jaká bude hmotnost, a podle toho budu startovat. Povinné pózy jsou stejné jak v classic physique, tak v kulturistice open, až na malou změnu, která by měla být v libovolné póze v classic physique - libovolná póza s vakuem.

Jak jste zmínil, ohledně pózingu spolupracujete se Slávkem Vinogradovem. Kdo vede Vaši zbývající přípravu? Máte svého trenéra?

Mým trenérem je už od přípravy z roku 2016 mladý nadaný kluk Dominik Trkan. S Dominikem společně chodíme ke Slávkovi Vinogradovi, aby nám poradil, na které závody by bylo nejlepší se připravit. Musím říct, že přístup Dominika mi velice vyhovuje, a hlavně sdílíme opravdu podobné názory a už svá těla známe, takže si můžeme navzájem říct, že to je ještě tlusté, nebo naopak ubereme na intenzitě. S Dominem jsme se oba přistěhovali z Opavy do Prahy, kde se pořád pravidelné vídáme, a u Dominika vím, že mi vždy udělá na konci formu, protože právě na konci samotné přípravy už potřebuji jeho pohled na věc.

Pokud se nemýlím, tak závodíte asi od roku 2014. Jak moc se za tu dobu změnila Vaše silueta a kde jsou dle Vašeho názoru vidět největší změny?

Máte pravdu, v roce 2014 jsem poprvé nastoupil na prkna závodů v kategorii physique, tenkrát byla poprvé tato kategorie v ČR otevřena. Ze začátku se mi moje silueta nelíbila vůbec, nebyl jsem spokojený, jsem pro tento sport příliš vysoký. Nicméně jak se mi postupně pomalu podařilo nabírat svaly, začalo to být opticky lepší a křivky se začaly ukazovat mnohem líbivější pro oko diváka, za což jsme rád, a musím říct, že i mně se líbí, když ten sval prostorově zabírá na mém těle větší plochu. To je pro mě motivace pro nabírání svalů, i kdybych neměl závodní ambice. Největší změny jsem zaznamenal na nohou a zádech. Tyto partie jsem rok cvičil poctivě dvakrát v týdnu a začaly mne bavit. Našel jsem způsob, jak je stimulovat různými tréninkovými metodami, a snad to půjde i nadále.

Jakým způsobem trénujete? Máte klasický kulturistický trénink, nebo je Vaše příprava v něčem netradiční?

Netradiční je v tom, že trénuji často a dlouho, v tomto bych se měl začít trošku ovládat, ale vzhledem k mojí práci specialisty BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci) potřebuji "vypnout" v posilovně skoro každý den, a navíc mě to strašně baví. Moje tréninky jsou stavěné hlavně na svalovou hypertrofii, kde se snažím inspirovat lidmi z okruhu fitness, kteří to berou buď z vědeckého hlediska, nebo se jejich názory na různé cviky shodují s tím, jak to vidím já. Každý trénink je v něčem jiný, nepamatuji si snad trénink, který bych opravdu zkopíroval z předchozího týdne. To znamená, že si s sebou nenosím žádný blok, nepíšu si, kolik jsem kdy zvedl, a že bych měl tedy příští týden na tento cvik zvednout o 10 % víc. Trénuji podle toho, jak se cítím, podle toho, co mi naznačuje tělo a na co mám chuť.

Na jakou svou partii jste momentálně nejvíce pyšný a co byste ještě chtěl doladit?

Nejvíce jsem rád, že přední strana stehen dobře reaguje na už poměrně ustálený trénink nohou, takže jsem pyšný vzhledem ke své výšce na nohy. Hamstringy a ruce mi zaostávají a budu se na ně muset soustředit i nadále.

Jak jste spokojený se svou formou krátce před startem na Diamond Cupu Austria? A plánujete po Rakousku ještě nějaké další závody?

S formou jsem nadmíru spokojený a spokojenost trvá už pár týdnů. Ne, že by tam nebyl tuk, to tam byl, a celkem dost, ale proto, kolik svalů se mi podařilo na moji dlouhou kostru nabrat. To jsem ani sám nečekal a máme z toho s Dominikem obrovskou radost. Je to pro mě víc než nějakou soutěž vyhrát. Snad je v superkompenzaci zase nespálím. Dalšími a letos posledními závody bude Fitness Mania Classic v Kladně. Moc se tam těším, bude to doma, takže odpadá plno záležitostí s dopravou, ubytováním a zařizováním. Navíc tam bude spousta známých tváří české fitness scény a já mám tyhle události hrozně rád.

Moje příprava je tam, kde je, i díky Nutrendu, mému sponzorovi, který mi vytváří už druhým rokem skvělé podmínky pro přípravu, a právě jim přisuzuji i to, že jsem byl schopný nějaké svaly nabrat, protože jsem měl k dispozici snad každý suplement, na který si člověk vzpomene. Dále bych chtěl poděkovat dnes už bývalé přítelkyni za to, že mi pomáhala s přípravou jídel, když jsem nestíhal. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat i redakci Ronnie.cz, že mne pro rozhovor oslovila.

Zpět na přehled


Tomáš Noheyl

Vybrané úspěchy:

FFF Cup 2018 - 3. místo ve physique mužů nad 182 cm
Beautiful and Strong 2017 - 1. místo ve physique mužů nad 182 cm + absolutní vítěz
Partners Cup 2016 - 3. místo ve physique mužů nad 182 cm

Tomáši, pokud se nemýlím, závodíte od roku 2016. Co Vás přivedlo na soutěžní pódium?

Ano, moje první soutěž byla Partner Cup v Čelákovicích v roce 2016. Na soutěžní pódium mě přivedlo vyplnění prázdného místa po vrcholovém sportu. Od roku 1998 jsem byl členem statní reprezentace v kick-boxu a po ukončení aktivní kariéry jsem hledal něco, co by mne naplňovalo právě jako kick-box. Miloval jsem posilovnu, a protože jsem maximalista, řekl jsem si, že nechci jen chodit do fitka, ale také zkusit závody.

Kolik hodin tréninku týdně trávíte nyní, krátce před soutěží ve fitku?

Několik týdnů před soutěží již trénuji 7x týdně, cca po hodině denně.

Kolik fitness center jste za svou přípravu vystřídal a kolik trenérů Vám s ní radilo? Kdo Vám s přípravou pomáhá dnes?

Fitness centra se snažím měnit poměrně často. Mám pár svých oblíbených a ta stále točím dokola. Za své domácí "fitko" však považuji Fitness při CVČ v Mostě. Co se týká mé přípravy, od roku 2016 mi s ní pomáhá Martin Novotný a vzhledem k tomu, že si myslím, že Martin je v našem sportu opravdu kapacita, doufám, že se na tom až do konce mé závodní kariéry nebude nic měnit.

Jaká je Vaše profese a jak je obtížné skloubit ji se soutěžní přípravou?

Pracuji jako osobní trenér a učitel tělocviku, takže mám k tělocvičně stále blízko.

Naposledy jste závodil na FFF Cupu, kde jste ve své kategorii skončil třetí. Jak jste tam byl spokojený se svou formou a jak ve srovnání s ní bude dle Vašich očekávání vypadat forma v Rakousku?

Ano, poslední soutěž byl FFF Cup. Vždy na sobě vidím spoustu nedostatků, ale jejich zlepšování je otázkou měsíců a let tréninku. S formou jsem na FFF Cupu spokojený byl, s výsledkem už tolik ne, ale nemá cenu se vracet, je potřeba se soustředit na budoucnost. V Rakousku bych chtěl nastoupit plnější než na předešlých soutěžích.

Je každá další příprava lehčí, protože už víte, jak na to, nebo těžší v tom, že už víte, co Vás čeká?

Každá příprava je pro mě v něčem jiná, výhoda je v tom, že já i trenér už víme, co zhruba můžeme od mého těla očekávat, ale proto se zase snažím být na sebe tvrdší než v té předešlé. Letos možná zvolíme úplně jiný postup v superkompenzaci, ale to si nechám pro sebe.

S jakými ambicemi pojedete na Diamond Cup Austria a co dalšího po Rakousku plánujete?

Po zkušenostech z předešlých sezón si žádné konkrétní cíle nekladu. Někdy Vám přijde, že ve startovním poli "svítíte" a skončíte třetí, jindy Vám přijde, že na soutěži vypadá každý lépe než Vy a přivezete domů absolutní vítězství. Mým cílem je proto být vždy o něco lepší než předešlý rok, užít si závody a posunout se o krok dál.

A co plánuji po Rakousku? Protože nejen sportem živ je člověk, chystám se 14 dní po návratu oženit se svou přítelkyní, se kterou máme sedmnáctiměsíčního syna. Uvidíme, co oslava udělá s mojí formou, a pokud se budu ještě letos schopný vrátit na pódium, rád bych objel pár soutěží v ČR. Pak plánuji roční pauzu a po ní máme s trenérem velké ambice, takže rozhodně zahálet nebudu.

Zpět na přehled


Daniel Pavlíček

Vybrané úspěchy:

Grand Prix Brno 2017 - 2. místo ve physique mužů nad 182 cm
Partner Cup 2017 - 2. místo ve physique mužů nad 182 cm
GP Ostrava 2016 - 1. místo v kondičním physique mužů nad 178 cm + absolutní vítěz

Danieli, na závodních prknech už nejste žádným nováčkem, ale na Ronnie.cz si s Vámi čtenáři mohou přečíst rozhovor poprvé. Můžete se jim krátce představit? Kdy jste začal cvičit, co Vás k tomu přivedlo a jak vypadaly Vaše začátky v posilovně?

Jmenuji se Daniel Pavlíček, je mi 25 let a posilování se věnuji od svých 19 let. K posilování mě přivedli kamarádi s tím, ať si to vyzkouším, že mám "dobrou postavu a dispozice k posilování". Od prvopočátku mě nikdy nenapadlo a byl jsem zarytě proti tomu navléct si závodní plavky a postavit se na závodní pódium, takže jsem si cvičil pro radost, protože mě to bavilo, a hlavně naplňovalo. V době, kdy jsem se začal zajímat do hloubky o posilování a vše okolo, jsem se vzdělával a složil úspěšně zkoušky k trenérské certifikaci ve Fitness akademii Ronnie.cz.

Měl jste od začátku "zálusk" na kategorii physique, nebo jste uvažoval i o kulturistice?

Jak jsem uvedl u předešlé otázky, nikdy jsem nechtěl soutěžit, ale s příchodem kategorie physique do České republiky to byla jasná volba, kam se budu ubírat, a začal jsem silně uvažovat o závodění. Na podzim roku 2016 jsem se připravil na své první závody, kde jsem skončil na 4. místě v Brně, den nato ve Skutči na 2. místě a bylo rozhodnuté, že vůně závodní barvy a závody jsou to, v čem jsem se hledal, a hlavně našel.

Blíží se nám Mr. Olympia, zkuste se podělit o Váš tip na top 3 závodníky v kategorii open. A obhájí podle Vás Jeremy Buendia titul ve physique?

Co se týká Mr. Olympia v kategorii open, je z mého pohledu jasné, že "dokonalost" opět vyhraje - tedy Phil Heath. Na místě druhém bych rád viděl Shawna Rhodena a na třetí pozici Williama Bonaca. Kdo mi z mého pohledu nesedí a nepatří do top 5, je Mamdouh Elssbiay. V kategorii physique bych to viděl na pátý titul pro Buendiu a rád bych viděl na předních pozicích Ryana Terryho.

Máte před sebou pohárovou soutěž v Rakousku. Proč jste si vybral právě tuto soutěž? A hodláte se na podzim představit ještě i jinde?

Austria Cup jsem si vybral hlavně z důvodů vysoké kvality a připravenosti závodníků, která je každý rok výborná. Dále z důvodů, že se jedná o mezinárodní soutěž a chci nahlédnout, jaká je úroveň pořadatelů na mezinárodní soutěži a jak to chodí na závodech "ve světě". Na podzim bych se ještě rád ukázal na pohárových soutěžích v České republice před domácím publikem.

Kde vidíte svoje silné a slabé stránky? Je něco, na co jste se snažil od minulého podzimu zaměřit, a jak jste se svými výsledky teď, těsně před soutěží spokojen?

Ke své postavě a své osobě obecně jsem striktně kritický, a pokud není vše "dokonalé", tak se s ničím neprezentuji, neztotožňuji a tvrdě a zarytě makám na tom, abych to k dokonalosti dotáhnul. Ze svých silných stránek bych snad mohl vyzdvihnout šířku vrchní části těla a za největší slabinu považuji paže, se kterými bojuji od doby, kdy jsem začal cvičit. Od minulé závodní sezóny pracuji na celkovém zlepšení postavy. Co si myslím, že se podařilo zlepšit, je hloubka břišních svalů, velikost, kulatost a šířka ramen a celková šířka V-tvaru v zadní póze. A jestli budu někdy se sebou nebo něčím spokojený? Jakmile se člověk spokojí s tím, co má, nebude mít nikdy víc…

Jak vypadají Vaše tréninky? Jste silový typ, nebo jedete spíše kulturistickou "pumpovačku"? Má ve Vašem tréninku místo například mrtvý tah? Je nějaký cvik, který nemáte rád, ale zařazujete ho pro jeho efektivitu?

Co se týká tréninků, nemám nic jasně dáno, vždy se rozhoduji v šatně o složení cviků a tréninku jako celku. Základ tréninku pro mě samozřejmě tvoří vždy jeden základní těžký cvik (bench-press, mrtvý tah a nejméně očekávaný u závodníka physique - dřep!). Nemám úplně nějaký cvik, který bych nerad cvičil, ale co mě opravdu nebaví, je cvičit břicho v objemové části přípravy. (smích)

Chtěl byste někomu poděkovat za pomoc nebo podporu ve Vaší přípravě?

Určitě bych moc rád poděkoval své rodině, která za mnou stojí a podporuje mě maximálně, jak jen to jde. Vždy je lepší s někým konzultovat přípravu a nechat nezaujatě hodnotit formu a tímto člověkem pro mě je dobrý kamarád Bc. Petr Šimek. Doprovodem na závodech a trenérem v dobách závodů je pro mě Václav Onderka, kterému tímto také moc děkuji!

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra