Reklama:
Nové příchutě v prodeji!
100 % Whey Protein 2+1 ZDARMA🔥
Nová pistácie a jahoda + 5 dalších! Klikněte zde.

Lukáš Fürle - rozhovor před mistrovstvím Evropy 2023

5.112 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ME VE FITNESS & ME JUN. A MASTERS & ME V KULTURISTICE 2023 - 4. - 7. 5. 2023, Španělsko
Češi před ME:
bikiny: Nikola Pilařová (video)Tereza Kovaříková (video) • Diana Kotlasová • Tereza Jirkovská • Jitka Adlerová • Martina Gromová (video) • Saida Hrušková • Veronika Skácelová (video) • Adéla Stonawská • Petra Šímová • Petra Černá • bodyfitness: Michaela Šourková • Nikoleta Hricová • Petra Vacková (video) • Denisa Petráš Ballová • Milena Koudelková • Kateřina Brychtová • wellness: Markéta Härtl (video)Eva Havlenová (video)Nikol Mrštná (video) • Eva Budina • Marcela Kotková • Tereza Žišková (video) • Nataliia Korniiuk • physique: Eva Synková (video)Lucie Jakešová (video)Jan Veselý • Marek Šafář • Vladimir Fedotov (video)Petr Žůček (video)Tomáš Svoboda (video) • Pavel Tóth • Zdeněk Vránamuscular: Petr Sedláček (video)classic phys.: Alexandr Polyakov (video)David Hrončok (video)Tomáš Roškotkulturistika: Michal Beneš (video)Tomáš Mach (video) • Richard Bílík • Otakar Hrdlička • Tadeáš Kuzník (video)klasika: Jan Pipek (video) • Petr Jach • Jindřich SuchýVáclav Onderka (video)Lukáš Fürle • David Černý • Pavel Dostál • games: Petr Kápička
Před ME:
nominaceharmonogram ME odlet
Info z ME:
obrazem z místa děníkompletní výsledky s body
Z ME očima naší reprezentace, rozhovory:
Jindřich SuchýA. Polyakov a M. Šourková

Vrcholem jarní soutěžní sezóny amatérské kulturistiky pod asociací IFBB je stejně jako každý rok mistrovství Evropy, které se již tradičně odehraje ve Španělsku. Českou výpravu bude reprezentovat velký počet závodníků a já jsem rád, že jsem mohl dělat rozhovor právě s Lukášem Fürlem. Lukáš mi vzezřením a formou připomíná jiného úspěšného reprezentanta Jana Pítra a možná i proto si ho pamatuji již z před několika sezón. Vždy perfektně připravený, s výjimečnou kvalitou svalů, vždy ve formě a snad pokaždé s medailí na krku, tak já mám Lukáše zaškatulkovaného. Dokonalá připravenost hamstringů, hýždí a spodních zad. Vzhledem k naturálním postupům přiměřené množství svalů a vítězná tricepsová póza s upřímným úsměvem. Je až s podivem, kolik medailových umístění stihl v tak mladém věku tenhle chlapík z předměstí Brna získat. Proto ho budu bedlivě sledovat nejen na blížícím se šampionátu, kde mu stejně jako všem našim reprezentantům přeji kovové úspěchy a nezapomenutelné zážitky.

V modrém záhlaví článku naleznete kompletní a průběžně aktualizovaný přehled všech našich reprezentantů, kteří se na mistrovství Evropy představí.

Připravujete se také na mistrovství Evropy a chtěli byste se prezentovat na Ronnie.cz?
Napište příspěvek o sobě a své přípravě a zašlete jej spolu s fotografiemi na redakce@ronnie.cz

Lukáš Fürle

Vybrané úspěchy:

Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2023 - 1. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2022 - 1. místo v classic physique juniorů
Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2022 - 1. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistr. Moravy a Slezska 2022 - 1. místo v klas. kult. mužů + absolutně (jako junior)
Mistr. Moravy a Slezska 2022 - 1. místo v classic physique mužů (jako junior)

Luky, ačkoliv máš za sebou už pěknou řádku úspěchů, tak se jedná o tvůj první rozhovor pro náš web. Představ se nám prosím v krátkosti. Kdo je Lukáš Fürle?


Lukáš Fürle na Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2023
Zdravím tebe i všechny čtenáře Ronnie.cz. Jmenuji se Lukáš Fürle a je mi dvacet let. Bydlím ve Veverské Bítýšce, což je menší město asi dvacet kilometrů od Brna. V Bítýšce jsem dokončil základní školu a poté jsem pokračoval na střední školu do Brna, kde jsem vystudoval seřizovače CNC strojů, a momentálně pracuji v oboru.

Jak dlouho cvičíš a kdy přišel impuls začít závodit?

Začal jsem cvičit ve čtrnácti letech, takže nyní to je přibližně šest a půl roku, co cvičím. Sportu jsem se věnoval od malička, hrál jsem fotbal od přípravky až do dorostu, ale ke konci už mě to tolik nebavilo a hlavně jsem byl neustále zraněný. Celé dětství jsem byl poměrně oplácaný a ve čtrnácti letech jsem vážil 92 kg a měřil 170 cm. Taťka dřív taky cvičil, takže jsme doma měli lavici na bench-press, osu, jednoručky a hrazdu. Takže nejdříve jsem začal doma a potom pokračoval do posilovny. Tam jsem začal vidět změny, o to víc mě to bavilo a začal jsem si zjišťovat na internetu informace o stravě a tréninku. Vždy se mi líbilo, jak vypadají kulturisté, a na první závody jsem se nachystal v šestnácti letech.

Závodíš za legendární oddíl ASK Blansko. Funguje mezi vámi nějaká spolupráce, jako například kontroly nebo podpora?

Ano, ze strany ASK mám velkou podporu a fandí mi, často komunikuji s předsedou Martinem Šumberou a informuji ho o celém průběhu přípravy a touto cestou bych chtěl celému ASK a hlavně jemu moc poděkovat! Ale přímo přípravu a věci okolo ní řeším pouze s trenérem.

Vloni tě chystal Vladimír Žižka, letos je to David Procházka. Proč došlo ke změně trenéra a co to znamenalo v přístupu k tvé přípravě?

Ano, na začátku diety jsem změnil trenéra. Důvod byl takový, že s Vláďou jsem spolupracoval od mojí první přípravy, hodně mě toho naučil a stali jsme se kamarády. Poslední rok a půl spolupráce byl už spíše formou konzultací, trénink i jídelníček jsem si sestavoval víceméně sám, s ním to konzultoval a dolaďoval detaily, kdy mě ujistil, že nevymýšlím žádné nesmyslné věci. (smích) K tomu mi vždy kompletně udělal závěr přípravy, protože to už je člověk sám k sobě neobjektivní. No a proč jsem si vybral právě Davida Procházku? Protože na poslední dvě sezóny právě chystal i Vláďu a viděl jsem z první ruky, jaký má k tomuto celému sportu přístup a jak věci dělá. K tomu máme hodně podobný pohled na trénink, takže jsem se nemusel dlouho rozhodovat a přešel jsem právě k Davidovi. Věřím, že mě toho hodně naučí a zase posune o kus dál.

Lukáš Fürle s Davidem Procházkou

Jaké se staly změny? Základ je pořád stejný, ale David mě hodně krmí a dává velký důraz na regeneraci, ať je tělo co nejvíc v klidu. Hlavně takhle v závěru přípravy. Jídlo jsme přidávali, spíš než ubírali. Dva a tři týdny do závodů jsem měl 350 g sacharidů na den, v superkompenzaci jsme "vycukrovávali" na zhruba 185 g sacharidů, což byl pro mě obrovský nezvyk a docela i boj s hlavou. Co se týče kardia, tak jsem ho naštěstí taky nemusel dělat nějak moc, hlavně i kvůli tomu, že i bez něj přes den toho hodně nachodím dost (15 až 20 tisíc kroků), což poměrně výdej zvedne. Další věcí je, že mi zařadil do jídelníčku i více ovoce, a co se týče tréninku, tak jsme hodně ubrali na množství sérií.

Máš v plánu závodit ve třech kategoriích (classic physique, klasická kulturistika i games classic). Nenaložil sis moc?

No, když nad tím tak přemýšlím, tak rozhodně naložil. (smích) Kór když dvě kategorie mám ve čtvrtek a další až v sobotu, ale je to výzva, a když už jsem se na to mistrovství Evropy nominoval, tak proč to rovnou pořádně nevyužít, nezkusit a nezískat co nejvíc zkušeností, které jinde nenajdu. Hlavní kategorie jsou pro mě určitě kulturistické a tam bych se chtěl udržet i do budoucna.

Jak na tom ve Španělsku asi budeš s váhou i v porovnání s mistrovskými soutěžemi, které jsi již absolvoval letos?

Myslím si, že váha na tom bude hodně podobně, na mistrovských soutěžích jsem měl okolo 73 kg, momentálně dva týdny do Evropy mám 75 kg, takže to nejspíš bude hodně podobné jako tady v Česku, možná o trochu méně s tím rozdílem, že vážení bude o den dříve než samotná soutěž.

Co bylo vlastně cílem účasti na mistrovství Moravy a ČR? Vloni jsi je už vyhrál, nemýlím se?

Ano, podařilo se mi je vyhrát už minulý rok, ale byla to moje první juniorská sezóna, tak jsem chtěl letos titul obhájit. A rozzávodit se, vyzkoušet závěry s novým trenérem, abych se pak lépe nachystal na tu "Evropu". Další věc je ta, že nechci nikam spěchat a cpát se někam, kam ještě nepatřím. Podle mě vše má svůj čas, nic není hned, není kam spěchat a jednou přijde i více mezinárodních soutěží.

Lukáš Fürle na Mistrovství Moravy a Slezska dorostu a juniorů 2023

Co stojí za tvou fantastickou formou? Zdáš se mi extrémně kvalitní i mimo sezónu.

Děkuju, pro mě se v podstatě koncem sezóny nic nemění, jen přidám trochu kvalitního jídla, ale nesnažím se nabrat rychle co nejvíc. Dodržuji jídelníček, trénink i kardio celý rok, tohle zdravé jídlo mi chutná, hlavně se na něm cítím dobře, takže nemám důvod často vyhledávat nezdravá jídla, ale samozřejmě jednou za čas si v objemu dám něco ne tak úplně "fitness". (smích)

Jak moc se liší tvá závodní a mimosoutěžní hmotnost?

Minulý rok jsem na posledních závodech navážil něco málo přes 70 kg a letos jsem objem končil na 85 kg. Takže když nepočítám odvodnění před závody, tak ten rozdíl může být okolo 12 - 13 kg.

Co ty a trénink? Jak často? Jaký split jsi v přípravě využíval? Co kardio?

Celou přípravu chodím cvičit pětkrát týdně, trénink mám rozdělený na leg - push - pull systémem 3+1 a 2+1. S trenérem jsme nastavili málo pracovních sérií, ale každou sérii je cíl odjet se 100% technikou v plném rozsahu do úplného selhání, k tomu leckdy využíváme i intenzifikační metody, hlavně rest-pause. Kardia jsem naštěstí nemusel dělat nějak extra moc kvůli důvodům, které jsem zmínil dříve. V tréninkový den jsem se dostal nejvíce na 30 minut, ale to se v pozdější fázi přípravy oddělalo úplně a ve dny volna se to pohybuje mezi 30 až 45 minutami. Což si myslím, že není nějak extra moc a jsem za to rád. (smích)

Jaké suplementy, které možná nejsou tak běžné, v přípravě využíváš? Vím, že tvůj trenér David Procházka je v tom poměrně znalec.

Nic extra převratného jsme nepřidali, ale s Davidem spolupracuji docela krátce (čtyři měsíce), tak uvidíme, s čím mě překvapí v objemu. Ale zatím dvě hlavní věci jsou ty, že v den, kdy mám vysoké sacharidy, tak používám berberin. A také jsme zvedli dávky melatoninu večer před spaním a opravdu to je znát. Momentálně dávám každý večer 4 až 5 mg.

S jakým výsledkem bys odjížděl že Španělska spokojený?

Ve Španělsku bude určitě obrovská konkurence a jsem si toho vědom, zároveň budu patřit mezi ty mladší závodníky. Každý trénuje a chystá se s tím, že chce vyhrát. S takovým přístupem je to v přípravě nejlepší, ale buďme nohama na zemi. Pokud se povede dostat do finále, tak budu rád, a kdyby všechno vyšlo nejlíp, jak by mohlo, a k tomu bylo i štěstí a podařilo by se umístit s medailí, tak bych byl nejšťastnější. Měl bych doma hezkou památku. Ale jedu tam poprvé, vůbec nevím, jak to celé bude probíhat a s čím mám počítat, takže cíl momentálně je dostat se do finále.

Jak bude probíhat konzultace formy s trenérem? Jede s tebou, budete si volat nebo se tam vložíš do rukou státních trenérů?

Trenér se mnou bohužel nejede, ale budeme spolu pořád v kontaktu, konzultace bude probíhat jako celou přípravu, a to tak, že vždy ráno nalačno, popřípadě i během dne nafotím fotky a pošlu mu je na WhatsApp a vše budeme spolu řešit přes zprávy a hovory. Ale určitě budu rád za názor státních trenérů a o všem budu Davida informovat, protože oba víme, že realita je vždycky trochu jiná než fotky.

Co po "Evropě"? Máš ještě tuto sezónu v plánu závodit?

Ne, ne, "Evropou" letošní sezónu ukončím a pomalu přejdu do objemu. Už se těším, co si na mě David vymyslí a jak se dokážu do další sezóny zlepšit!

Jak se jako závodník vidíš z dlouhodobého hlediska?

Celý tento sport a závodění mě hodně baví a naplňuje, chtěl bych se pořád zlepšovat, posouvat. Doufám a věřím, že to bude mít nějakou budoucnost, a snad se mi podaří dostat se co nejdál. A rád bych to dělal i v budoucnu.

Rozjel jsi vlastní YouTube kanál. Co bylo tím impulsem a na co bys nalákal nové sledující?

Odhodlával jsem se k tomu už dlouho, původně jsem chtěl začít už na začátku minulé přípravy a na konci mě mrzelo, že jsem to neudělal, ale pořád jsem v sobě nemohl najít to sebevědomí to zkusit. Další věc je, že editování videí a věci okolo zrovna nejsou můj šálek kávy. (smích) Hlavní impuls byl, že se mi ozval kamarád Mirek, kterého jsem právě poznal minulý rok na závodech, že ho baví natáčet a editovat videa, no a už to bylo. Domluvili jsme se a rozjeli to spolu. Chci ve videích být sám sebou, nepřetvařovat se a ukázat realitu, věci tak, jak jsou, a ne jen to hezké. Chci ukázat, jak to dělám já, inspirovat tím ostatní a snad i něco přiučit, ukázat nějaké vychytávky, které pomohly mně, ale hlavně mě to baví. Chceme videa dělat kvalitní, aby měla hlavu a patu, a ne jich tam dávat co nejvíc. Samozřejmě je to pro mě před kamerou ještě docela nezvyk, ale baví mě to a určitě se můj projev brzy zlepší. Budu moc rád, pokud si čtenáři najdou chvilku a na nějaké video se podívají, a za každou zpětnou vazbu nebo radu budu moc rád. (YouTube: Lukáš Fürle)

Nejnovější YouTube video Lukáše Fürleho

Tvými soutěžními roky byly sezóny 2019, 2020, 2022 a teď i 2023. To je v tvém věku spoustu zkušeností. Jak se na tvé závodní ambice dívají doma a ve škole?

Ano, závodil jsem za tu chvíli docela hodně a baví mě to! Ale i tak jsem pořád ještě na začátku a mám se toho ještě opravdu hodně co učit. Doma od rodiny mám neskutečnou podporu, hrozně mi fandí a za to jim jsem moc vděčný. Chtějí být na každých závodech, když můžou. Rodiče a mladší brácha dokonce poletí do Španělska taky, aby mě podpořili, fandili a rovnou to spojí s dovolenou. A to je úžasný.

Jak obecně snášíš dietu? Ať už po fyzické, nebo psychické stránce?

Myslím si, že ji snáším docela dobře. Beru to tak, že všechno je o nastavení hlavy. Dělám to dobrovolně, protože chci, a nikdo mě do toho nenutí, takže by k tomu měl tak člověk přistupovat. Hlad mi nějak nevadí. Ne, že bych nebyl jedlík, spíše naopak, jídlo mám moc rád. (smích) Ale je to věc, která se dá v pohodě vydržet a v podstatě to člověka nijak extra neomezuje. Podle mě je mnohem horší ta únava a málo energie na tréninku, ale hlavně i v normálním životě během dne, ale to se dá taky zvládnout. Hlavně mi přijde, že jak se každý rok chytám na závody, tak každou další dietu zvládám mnohem líp a líp, a jestli to tak bude pořád, tak super! (smích)

Je ještě něco, co bys rád řekl závěrem?

Chtěl bych moc poděkovat Ronnie.cz za možnost toho rozhovoru a snad se povede ve Španělsku nějaký hezký výsledek.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 174 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie