Reklama:
LIMITOVANÁ EDICE v akci 1+1:
Perníčkový 100 % Whey Protein

Jaké bylo mistrovství ČR 2021 očima závodníků? (I.)

6.751 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže


MUŽI, ŽENY, MASTERS
Extrifit pohár ČR: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotozákulisíabs.video
GP Velká Bíteš: propoziceinfostartovkyvýsledkyfoto I.foto II.zákulisí
Mistrovství Čech: propoziceinfostartovkyvýsledkyfoto I.foto II.foto III.
zákulisíabs.video
Mistrovství Moravy a Slezska: propoziceinfostartovkyvýsledkyfotozákulisíabs.video
Mistrovství ČR mužů,
žen, párů, masters:
propoziceinfostartovkyvýsledky I.foto I.zákulisí I. zákulisí II.
abs. I.video I.výsledky II.foto II.zákulisí III.abs. II.video II.
očima závodníků I.II.očima P. Poláka

Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters 2021 - výsledky (I.)
Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters 2021 - fotogalerie (I.)
Letos jsme opět oslovili prostřednictvím výzvy na našem webu po mistrovství České republiky všechny závodníky s návrhem, zda by chtěli zhodnotit celou soutěž, vyslovit své názory, ohlédnout se za ní, jak se jim líbila, co se jim nelíbilo, prostě a jednoduše, aby měli příležitost se vyjádřit ke klání, jehož se zúčastnili. Stejně tak dostali prostor se prezentovat v našem magazínu. Děkujeme všem, kteří si našli tu chvilku a napsali pár řádků, nebo i více, o svých dojmech ze soutěže, velmi si toho ceníme. Možná právě Vy přispějete k dalšímu zkvalitnění při jejich pořádání. Níže si můžete pročíst příspěvky dvou závodníků, kteří věnovali čas ohlédnutí za soutěží v Kutné Hoře, či přidali i pohled do svého života. Na další tři se můžete těšit ve druhém díle článku.


Ondřej Kohák

Tak je za námi další domácí mistrovská sezóna pro rok 2021. A bohužel i tato sezóna byla ovlivněna covidovou situací a z tradičních jarních měsíců byly závody opět posunuty až na konec léta. No což, tento rok jsme s tím tak trochu už mohli počítat a připravit se na to.

Pro mě se jednalo o druhou závodní sezónu, kdy ta loňská sezóna byla moje první, a to konkrétně v kulturistice mužů do 75 kg ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde jsem získal krásnou stříbrnou medaili. Původně to měl být první a zároveň poslední závod. Prostě si to jít jen tak zkusit, jaké to je, když už nějaký ten rok cvičím a miluju ten sport. A k tomu doma na mě čekal dvouměsíční syn Tonda. Jenže ještě v den závodu, jakmile jsem slezl z pódia a ještě od barvy, mi přítelkyně během gratulace řekla, že příští rok chce domů zlatou. Samozřejmě to bylo řečeno s jistou nadsázkou, ale já jsem se toho hned chytil a řekl jsem jí, že ji bude mít.

No a tak se dostáváme k letošní sezóně, na kterou jsem se začal chystat už v lednu, cca 15 týdnů před mistrovstvím Čech, v době, kdy byla už fitka zavřená, s nadějí, že fitka brzy otevřou a vše proběhne tak, jak to bylo dřív. Nějakou tu výbavu jsem si pořídil domů, předělal jsem dětský pokojík na osobní posilovnu a makal jsem naplno. No ale fitka nám neotevřeli a po 7 týdnech v dietě nám bylo oznámeno, že závody se opět přesouvají na září. No, tak nějak jsem s touhle možnosti už letos počítal a nerozhodilo mě to. V dietě jsem pokračoval dál a po 10 týdnech jsem postupně přešel do nabírací fáze.

Dietu jsem znovu začal 11 týdnů před MČR. Musím se tu o tom zmínit, protože chodit každý den na 9 hodin do práce, pak na 2 hodiny do fitka, doma roční syn, který objevuje celý svět, tak to nejsou úplné ideální podmínky pro přípravu, protože s ubývajícím jídlem ubývá i energie a dobrá nálada. Proto musím své přítelkyni vyseknout hlubokou poklonu, protože bez ní by to nešlo, ne každá by zvládla tohle všechno okolo. Vůbec bychom my závodníci měli poděkovat všem našim partnerům, že to s námi zvládají, protože v době přípravy to s námi není žádný med.

V průběhu přípravy jsem se dozvěděl, že abych se mohl zúčastnit MČR, musím se zúčastnit nejdříve oblastního kola, což bylo mimo plán, protože připravit se na závody za 9 týdnů je hardcore. No, vzal jsem to jako fakt a motivaci do toho ještě víc šlápnout na plyn. Bral jsem nejdřív mistrovství Čech jen jako kvalifikaci na MČR, že tam žádný úspěch udělat nemusím. Ale po čase se to ve mně jako v pravém zápasníkovi hnulo a chtěl jsem udělat co nejlepší formu s co nejlepším umístěním. Klasicky jsem utáhl jídlo, přidal na tvrdosti tréninku, zařadil kardio a doufal, že váha půjde dolů a dostanu se do své kategorie do 75 kg.

No a už přišel den s malým D, mistrovství Čech v Lysé nad Labem. Před odjezdem na místo konání jsem doma vlezl na váhu a bylo to tam 72,9 kg. Za 9 týdnů jsem se z 88 kil dostal na 72,9 kilo, bohužel to odnesly i nějaké ty svaly. Nakonec při registraci jsem navážil dokonce 71,8 kg, takže váha v suchém triku, ale kvalita nebyla dle představ. Čekání na mou chvíli na stagi mi zkracovali v zákulisí přítelkyně se synem, který tam okouzloval všechny závodnice bikin. Během nástřiku soutěžní barvy jsem se zas já seznámil s ostatními závodníky jak z mé kategorie, tak z ostatních, a jako vždy všichni velice přátelští. Konečně přišel můj čas, přišla na řadu kulturistika mužů do 75 kg. Po zhlédnutí své konkurence jsem si věřil i na dobré umístění a šel na svou volnou sestavu velice motivován. Slyším své jméno, jdu na stage, zakleknu do startovací pozice a ticho. Čekám minutu a furt ticho, najednou slyším, abych šel za pořadatelem. Bylo mi oznámeno, že ztratili mou hudbu na volnou sestavu a že mi zahrají jinou, nějakou neutrální. Tahle informace mě celkem rozhodila a volná sestava nebyla převedena ideálně, nesedělo, to jak mělo, a celkem mě to otrávilo. Pak přišlo na řadu hromadné posuzování a já se prostě už necítil dobře. Nakonec z toho byla bronzová medaile, upřímně jsem v tu chvíli cítil velkou křivdu. Po vyhlášení jsem rychle zabalil věci, sedl do auta a jel domů na dobré jídlo. Nakonec už po cestě jsme zajeli na sushi, kde se mi vše rozleželo v hlavě a naštvanost se změnila v obrovskou motivaci ukázat na MČR to nejlepší, co dokážu!

Oba závody sice dělilo jen 14 dní, ale i za těch 14 dní se dá udělat kus práce. A proto jsem se rozhodl poprvé zkusit požádat o pomoc někoho zkušeného, a to konkrétně trenéra Jirku, který dovedl mého kamaráda Jana Kalíška k titulu mistra Čech v klasické kulturistice a i k vítězství v absolutce, protože doteď jsem vše dělal sám podle sebe, nikdy mě nikdo netrénoval ani jinak nevedl a neradil.

Teď jsme měli s trenérem 14 dní na to dostat ze mě nejlepší, co půjde. Dostal jsem upravený jídelníček, který šel celkem proti proudu než ten můj, ale řídil jsem se podle něj do posledního gramu rýže. Změnil jsem si kompletně svou volnou sestavu. Trénoval jsem tak, jak jsem měl. Zapracovali jsme na pózingu. Udělali jsme za těch 14 dní vše, co šlo. No a nyní přišel den s velkým D, den mistrovství České republiky. Tentokrát jsem odjížděl z domova s úplně jinou náladou. Byl jsem motivován, věřil jsem si a jel jsem si to na maximum užít! Věděl jsem, že mám v zádech trenéra, který mi nedovolí jediný chybný krůček během dne, ale hlavně mě přijela podpořit celá rodina a i přátelé, takže jsem měl v publiku celkem slušný kotel. A kvůli nim jsem si to chtěl užít a ukázat to nejlepší. Po příjezdu do dějiště v Kutné Hoře jsem si našel ideální místo, kde budu trávit v podstatě celý den. Rozbalil jsem karimatku, vytáhl polštář s dekou, připravil krabičky s jídlem a šel na registrace, kde vše proběhlo v pořádku, tentokrát byla váha 71,4 kg. To znamenalo jediné, jít se hned najíst. Po jídle přišel čas mého nástřiku, po nástřiku proběhla ta nejhorší část dne, čekání na zaschnutí barvy v obrovské zimě a tentokrát mi byla opravdu obrovská zima! Čekání mi zkracoval pokec s ostatními závodníky, kterým byla taky zima, ale barva jim zasychala rychleji než mně, mně to tentokrát trvalo skoro dvě hodiny a já byl promrzlý na kost. Po nástřiku jsem se běžel opět rychle najíst a dál to probíhalo klasicky. Ležení s nohama nahoře, další jezení, kontrola trenéra a občasné vyběhnutí za rodinou.

No a už přišla na řadu naše kategorie, konečně jsem se dočkal a přišla chvíle všem ukázat to, na čem jsem dřel takovou dobu. Vše začalo volnou sestavou, kterou jsem tam vyšvihl s neskutečným sebevědomím, a musím říct, že se mi povedla. Poté proběhlo hromadné porovnávání, kde jsem se cítil taky skvěle díky natrénovanému pózingu. Ze stage jsem pak odcházel s úsměvem a s vědomím, že jsem ukázal to, co jsem chtěl. Poté za mnou začali chodit ostatní závodníci a diváci, že je to první místo jasné. To jsem ale nechtěl moc poslouchat, abych nebyl zklamán. Po odprezentování ostatních váhových kategorií přišlo na řadu vyhlášení výsledků mé kategorie. Nervozita stoupala, vyhlašování začalo, postupně začala znít jména ostatních závodníků, až jsme vzadu zbyli poslední dva. Teď jsem ještě rozhodně nechtěl slyšet své jméno a naštěstí neslyšel, úžasný! Věděl jsem že jsem novým mistrem České republiky a teď už zbývalo jen slyšet to své jméno a to zaznělo. S úžasným pocitem jsem si vychutnal zavěšení zlaté medaile na krk a s ještě lepším pocitem jsem si užil fotografování vítěze, protože na stage za mnou "přišel" syn Tonda a máme společný neuvěřitelný zážitek. Následně už proběhly všechny gratulace od rodiny, od ostatních závodníků a mnoha dalších. Potom jsem si šel ještě "zablbnout" na stage během absolutky, kde vedle mě stáli mnohem větší borci, a tak jsem si jen užil ještě jednou pózování a fandění své rodiny. Po vyhlášení absolutky jsem už byl konečně celý jen pro svou rodinu.

Nemůžu ještě zapomenout na to, že mi kamarádka upekla a přivezla domácí cheesecake, na který jsem se vrhl hned u auta a neskutečně jsem si ho vychutnal. Pak jsme se s rodinou ihned vydali do místní restaurace V Ruthardce na večeři, kde mě čekal skvělý kachní burger, medová žebírka a točená Plzeň! Fantastické zakončení fantastického dne s fantastickými lidmi! Za mě úžasná sezóna 2021. A asi na nějakou dobu poslední, je čas být tátou na plný úvazek.

Samozřejmě musím ještě pochválit organizátory všech letošních závodů. Oba dva, na kterých jsem byl, probíhaly parádně a byly za mě perfektně připraveny. A to jsme do poslední chvíle ani nevěděli, jestli nějaké budou z důvodu malé účasti. Naštěstí závody proběhly a byly zvládnuté parádně, takže ještě jednou děkuji za všechny závodníky, trenéry a diváky.


David Mrázek

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz. Tímto článkem bych se rád podělil o své zážitky ze své první soutěžní sezóny.

Nejprve bych se rád představil, jmenuji se David Mrázek a kulturistice jako takové se věnuji zhruba rok a půl. Posilování a zvedání železa se věnuji možná už 10 let s pauzami, které bych rozdělil na zdravotní a chlastací. :-D. Na svoji první soutěž jsem se chtěl chystat již před třemi lety, ale do toho mi vlezla nečekaná zdravotní komplikace v podobě prasklé výdutě na aortě (aneurisma), ale to je úplně jiný příběh… Abych se vrátil ke své první soutěžní sezóně, tak hned v počátku jsme s trenérem nevěděli, na kterou soutěž to připravíme a do jaké kategorie vůbec půjdu, nakonec trenér rozhodl a tak to bylo. Co řekne trenér, je svaté, to víme všichni.

K samotné soutěži, kterou bylo mistrovství republiky konané v Kutné Hoře. Po příjezdu na místo mě ihned zaskočili při vstupu, kdy jsem nebyl připraven na kontrolu ohledně covidu, takže jsem rychle sháněl testy, naštěstí kolega jel do lékárny taky pro jeden, tak jsem ho využil a bylo po problému. Po příchodu do kulturního domu jsem byl překvapen, jak atraktivní prostředí to pro diváky bude. Pro mě jakožto pro závodníka ta představa běhání do schodů a ze schodů nebyla až tak příjemná… Naštěstí prostoru pro závodníky bylo dost. Místo pro nástřik bylo zvoleno ideálně přímo vedle místa mého ležení. Startoval jsem v kategorii muži nad 90 kg (monstra), takže mé ambice na nějaké lepší umístění se vytratily hned před nástupem na pódium, ale zadarmo jsem to nechat nechtěl. Velká škoda na tomhle sportu je, že se nesoutěží ve cvičení, ale v pózování (škoda pro mě). Takže na vyhlášení jsem byl vyhlášený jako první, což všichni víte, co znamená, a to, že jsem byl první, to vážně není. :-D Je jasné, že budu muset nabrat hromadu svalů a zlepšit pózování a celkově svoje vystupování, ale doufám, že alespoň nějak jsem zapůsobil, nějaký dojem zanechal a snad mě někdo uložil v paměti.

Moje proměna za cca rok - fotka vpravo je z Mistrovství Čech mužů a žen 2021

Organizaci soutěže se asi nedá nic negativního vytknout, krásně to odsýpalo, podium kvalitně nasvícené, hudba v ideální hlasitosti (možná až na posedown, kdy bylo volume vážně zbytečně moc vytočené). Jediná škoda byla pódia, které je vážně vysoké, a člověk se musel hodně naklánět k rozhodčím (to jsem zjistil až po soutěži), ale výšku pódia organizátoři vážně neovlivní. Jestli jste to dočetli až sem, tak bych zde sesumíroval své pocity ze soutěže a kolegů (nebudu psát soupeřů, jsme v tom všichni spolu). Rozhodně bych to nechtěl po první sezóně zabalit, hrozně mě to chytlo a samotné cvičení mě nikdy nebavilo více než v dietě, i když jsem byl úplně vyždímaný a vypadal jsem jak kus nestrávených zbytků potravy. Byl jsem velice mile překvapen, jak to vypadalo v zákulisí a samotné stagi soutěže, všichni přátelští a občas až rodinná atmosféra a za to bych rád poděkoval všem, se kterými jsem měl tu čest se seznámit a popovídat. I díky vám chci v tomto odvětví pokračovat a dále se zlepšovat!

P.S. k jiné soutěži: Jako příjemný bonus jsem na mistrovství Čech shodou okolností získal dvě fotografie od Josefa Adlta.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.09.12:50Dejf111 - Hodně dobrý článek *2* *2*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 2 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
Mikuc (12:15) • Přistupuje k tomu pozitivně, tak to má přeci být!:) Budeme se těšit na další sezónu a s...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
torturer (23:47) • “Sezóna asi nedopadla podle tvých představ…” “Jaktože ne?” Tak to jsem vyprsk pívo *2...
magazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie