Reklama:

Závodníci v klasické kulturistice - rozhovory před MS masters 2019

5.451 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS MASTERS 2019 - 6. - 8. 12. 2019, Španělsko
Češi před MS masters:
nominaceodlet výpravy
Milena KoudelkováMária Hudec (video) • Vladimíra Žeravíková • Jitka Pokorná (video)Markéta Molnárová (video)Vendula MačalíkováMartina Kůrková (video)Eva Budina (video)Gabriela ErbenováMarcela Blechtová (video) • Olga Usova • Otakar Hrdlička (video) • Michal Sitter • Pavel Vacek (video) • Martin Dráb • Michal KičákMiloš Pavlů (video)Vladimír Semerád (video) • Michael Špaček • Roman HajabáčLuděk JiráčekRichard Bílík • Marian Jankovčin • Zbyněk Bulava
Info z MS masters:
kompletní výsledky s body
Rozhovory s medailisty, očima:
P. VacekL. Jiráček

Pavel Vacek - záda
a břicho 3 týdny
před MS masters 2019
Eva Budina a Markéta Molnárová - trénink zad před MS masters 2019
Pavel Vacek - rozhovor
a aktuální forma
před podzimními soutěžemi
Nominace závodníků
na mistrovství světa 2019
Katalánské přístavní město Tarragona letos už hostilo IFBB World Cup a Mistrovství světa profesionálů. To ale není vše a špičkoví závodníci v kulturistice a fitness se sem v tomto roce ještě jednou vrátí. Pozoruhodné prostory tarragonského veletržního a kongresového centra, které je charakteristické tím, že se každým jeho patrem prolíná přírodní kamenná stěna, totiž už ve dnech 6. až 9. prosince přivítají Mistrovství světa masters! Šampionát se odehraje za početné účasti českých reprezentantů, včetně těch, kteří na něm nastoupí v klasické kulturistice. S jakými očekáváními mistrovství světa vyhlížejí Luděk Jiráček, Richard Bílík a Zbyněk Bulava, kteří se ve Španělsku právě v klasice představí, Vám přiblíží následující rozhovory. V závěru článku pak najdete také interview s Janem Garayem, který původně v Tarragoně plánoval závodit v klasické kulturistice masters od 40 do 44 let, ale svou účast bohužel musel na poslední chvíli zrušit.

jménokategorie
Luděk Jiráček klasická kulturistika masters od 40 do 44 let
Richard Bílík klasická kulturistika masters od 40 do 44 let
Marian Jankovčin klasická kulturistika masters od 40 do 44 let
Zbyněk Bulava klasická kulturistika masters nad 50 let
Jan Garay klasická kulturistika masters od 40 do 44 let

Luděk Jiráček

Vybrané úspěchy:

GP Fitness Brno 2019 - 2. místo v klasické kulturistice mužů
GP Fitness Brno 2017 - 1. místo v klasické kulturistice mužů
BFC Adel Cup 2017 - 1. místo v klasické kulturistice mužů
EVLS Prague Amateur 2017 - 9. místo v klasické kulturistice mužů do 180 cm
FitBalance Czech IFBB International Cup 2016 - 2. místo v klasické kulturistice mužů

Luďku, Vy jste v roce 2017 ohlásil konec kariéry, ale na soutěžní pódia jste se letos vrátil. Co Vás k návratu přimělo?

Po oznámení ukončení kariéry jsem navštívil závody v Čelákovicích v roce 2018 a viděl tam nominace na mistrovství světa. Byli zde všichni závodníci, které jsem na závodech v minulosti porážel. A jelikož jsem na mistrovství světa nikdy nebyl, tak jsem si řekl, že by to bylo lepší ukončení kariéry. A tak tu dnes jsem se svou životní formou.

Během několika posledních týdnů jste absolvoval start na několika domácích pohárových soutěžích. Jaké z těchto závodů se Vám líbily nejvíce a na kterých Vám nejlépe vyšla forma?

Všechny závody pro mě byly povedené. Na závodech v Čelákovicích jsem se nominoval na mistrovství světa a měl zde i velkou podporu ze strany přátel. Závody v Brně jsou pro mne srdcová záležitost, a i když nebylo vše ideální, chtěl jsem si tam znovu zazávodit, protože v minulosti jsem tam dvakrát vyhrál. V Ústí nad Labem jsem měl rozhodně nejlepší formu, ale pořád to byla tréninková forma.

Luděk Jiráček v přípravě na Mistrovství světa masters 2019

Teď je před Vámi start na mistrovství světa IFBB. Vnímáte to jako vrchol kariéry?

Pro mě je to vrchol každopádně. I z toho hlediska že po těchto závodech nemám v plánu pokračovat. A není vyšší soutěž, kam bych se mohl posunout.

S jakým výsledkem ze Španělska budete spokojený?

Můj cíl je dostat se do top 10, a pokud se tak stane, budu spokojený. Za těmito závody je pro mne hodně dřiny.

Na sociálních sítích jsem zachytil, že Vás v přípravě na letošní sezónu vede Petr Šidlo. Co všechno vnesl do Vašeho tréninku či do Vaší diety nového?

Ano, Petra jsem si vybral, protože na svůj věk má spoustu zkušeností a stejné pohledy na kulturistiku jako já. Kvůli mým zádům, se kterými mám dlouhou dobu problémy, jsme museli změnit skoro všechny tréninkové metody. Na rozdíl od minulých let už necvičím těžké série na pár opakování, ale spíše svaly pumpuji a prociťuji. A co se jídla týče, držím vysoký poměr bílkoviny a méně sacharidů.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat?

Chtěl bych poděkovat Petrovi za veškerou pomoc v této přípravě a za nový pohled na tréninkové principy. Obrovské díky patří mojí mamince za to, co pro mne nejen v přípravě dělala. Dále bych chtěl poděkovat Pulse Fitness, kde už dlouhou dobu trénuji, a mám jejich podporu, a také městu Benešov. Dále musím poděkovat Štěpánce Hamerlové za její péči o můj sestřih a samozřejmě přátelům, z jejichž strany mám také obrovskou podporu. Soňa Weingartová, Václav Vender, Martina Habová, František Bohuslav mi byli velkou podporou. A děkuji i Vám za zájem o mou osobu.


Luděk Jiráček v přípravě na Mistrovství světa masters 2019

Zpět na přehled


Richard Bílík

Vybrané úspěchy:

GP Velká Bíteš 2019 - absolutní vítězství v kulturistice
Mistrovství České republiky 2019 - 1. místo v klasické kulturistice mužů do 180 cm
Mistrovství Moravy a Slezska 2019 - 1. místo v klasické kulturistice mužů do 180 cm
RCO Fitness Cup 2018 - absolutní vítězství v kulturistice
Mistrovství Moravy a Slezska 2015 - absolutní vítězství ve physique mužů

Richarde, vy soutěžní starty sbíráte pořádným tempem. Necítíte už přeci jenom únavu?

Zúčastnil jsem se už hodně soutěží, to je pravda. I přesto nepociťuji únavu, ale velkou motivaci před mým prvním startem na mistrovství světa.

Vyzkoušel jste si už poměrně dost kategorií, včetně physique, fitness, atletického fitness a teď nastupujete v klasické kulturistice. Je vám právě klasika nejbližší, nebo jste se v některé ze svých bývalých kategorií cítil ještě lépe?

Ano, vyzkoušel jsem si více kategorií, určitě nelituji, sbíral jsem nejen zkušenosti, ale i úspěchy. Přesto jsem se rozhodl vyzkoušet si i klasickou kulturistiku, ve které se mi podařilo nejlépe uspět, a to hlavně vítězstvím na mistrovství České republiky.

Závodil jste na Diamond Cupech, amatérské Olympii i na EVLS Prague Amateur, ale tuším, že na mistrovství světa jedete poprvé. Vnímáte to jako dosavadní vrchol kariéry?

Ano, závodil jsem i na těchto soutěžích, ale na mistrovství světa jedu poprvé. Samozřejmě to vnímám jako vrchol mé kariéry a myslím si, že i ostatní závodníci to mají podobně.

S jakým výsledkem ze Španělska budete spokojený?

Nemůžu dopředu posoudit svou konkurenci, ale nechtěl bych se jen zúčastnit. Do přípravy jsem dal své dosavadní maximum, tudíž cíle mám ty nejvyšší.

Za dobu, co závodíte, jste určitě načerpal dost zkušeností. Přesto, máte někoho, za kým si v přípravě zajdete pro radu?

Zkušenosti sbírám již dlouho, ale po přestupu do kategorie klasické kulturistiky jsem oslovil Martina Drába, se kterým jsem navázal spolupráci a na mistrovství světa se připravujeme společně. Řeším s ním trénink, pózing i celkovou přípravu.

Je někdo, komu byste chtěl touto cestou poděkovat?

Určitě bych chtěl poděkovat hlavně Martinu Drábovi, mým sparing partnerům a přítelkyni.


Richard Bílík v přípravě na Mistrovství světa masters 2019

Zpět na přehled


Zbyněk Bulava

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Evropy 2017 - 6. místo v klasické kulturistice masters nad 50 let
Mistrovství České republiky 2017 - 4. místo v kult. masters od 50 do 59 let
Mistrovství České republiky 2013 - 3. místo v kult. masters od 40 do 50 let do 80 kg
Mistrovství České republiky 2009 - 2. místo v kult. masters od 40 do 50 let do 80 kg

Zbyňku, je před vámi start na Mistrovství světa masters. V jaké kategorii se na šampionátu přestavíte? Bude to v klasické, nebo váhové kulturistice?

Bude to klasická kulturistika.

Jak jste krátce před soutěží spokojený s formou?

Forma je asi nejlepší za celou kariéru, takže spokojenost.

Vytyčil jste si před šampionátem nějaký cíl ve smyslu toho, jakého výsledku byste chtěl dosáhnout?

Cíl je jasný, přežít! Sranda, samozřejmě chci vyhrát. To chce ale každý, jinak nemá cenu do přípravy vůbec jít. Ale finále by bylo krásné.

Udělal jste letos v tréninku nebo dietě nějaké změny?

Všechno jsem letos změnil, hlavně jídlo bylo velmi promyšlené, ale to by bylo na dlouho. Dietu jsem začal mnohem dřív a velmi kvalitně. Hlavně jsem v této přípravě neměl žádné větší zranění, celkově jsem se cítil pohodově.

Jakou pozornost v závěru přípravy věnujete nácviku pózování? Pilujete jej nějak speciálně?

Pózování je můj největší kámen úrazu, takže jsem musel pózovat často a byl jsem do něj i nucen sparingem. Ale nic speciálního to nebylo.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl za pomoc či podporu v přípravě poděkovat?

Děkoval bych dlouho a mnoha lidem. Mnoho kamarádů mě sponzorovalo a ani jsem to po nich nemusel chtít. Když se dozvěděli, že jedu na svět, ozývali se sami. Bylo to velmi dojemné, mnoha lidem plním i jejich sen. Poděkoval bych jmenovitě Lukáši Rusínovi a Ivaně Dahmové, ti se mi věnovali denně, od tréninků až po přípravu jídla atd. Jsou to skvělí kamarádi. 1. září mi umřel tatínek, to byl můj největší fanda a prakticky mě k tomuto sportu dovedl. A tak od té doby jsem se připravoval o to tvrději a celý šampionát a start na něm věnuji jeho památce.

Zbyněk Bulava v přípravě na Mistrovství světa masters 2019

Zpět na přehled


Jan Garay

Vybrané úspěchy:

Mistrovství světa 2006 - 2. místo v klasické kulturistice mužů do 170 cm
Mistrovství České republiky 2005 - 2. místo v bodyfitness mužů
Mistrovství Moravy a Slezska 2004 - 1. místo ve fitness mužů
Mistrovství Moravy a Slezska 2004 - 1. místo v kulturistice mužů do 70 kg

Honzo, Vy jste naposledy ve federaci IFBB nastoupil před třinácti lety, ale neznamená to, že byste od té doby nezávodil. Pokud se nemýlím, tak za sebou máte i nějakou tu účast na Světových hrách hasičů. Prozraďte prosím našim čtenářům, kolikrát jste se her zúčastnil a jak se na nich případně soutěž v kulturistice liší od toho, jak to funguje v IFBB…

Po mistrovství světa v kulturistice ve federaci IFBB, které se konalo v Ostravě a kde jsem se stal vicemistrem světa, jsem se zúčastnil dalších dvou celosvětových soutěžích WPFG, což jsou Světové hry policistů a hasičů. Tato kulturistická soutěž je rovněž pořádaná pod federací IFBB, kde konkurenty bývají kvalitní borci z celého světa, kteří jsou příslušníky policie nebo hasičského záchranného sboru. V Austrálii se tato soutěž konala v Adelaide a tam jsem získal bronzovou medaili. Následující rok bylo toto mistrovství světa v Liverpoolu, kde jsem vybojoval titul mistra světa.

Kulturistické soutěže na WPFG se konají rovněž na vysoké úrovni, avšak vzhledem k podmínkám, které dovolují start pouze příslušníkům bezpečnostních složek, se tam nesetkáte s tak velkou konkurenci, jako to bývá na standardních mezinárodních soutěžích pořádaných federací IFBB. Váhové kategorie, pózování, vyřazování a postup do finále je totožné jako na jiných kulturistických soutěžích.

Teď je před Vámi start na Mistrovství světa masters. Jak se zrodila myšlenka zkusit si opět účast na velké mezinárodní soutěži v IFBB?

Dlouho jsem nezávodil, ale neznamená to, že bych se průběžně nepřipravoval. Snažil jsem se ještě více zdokonalit tréninky a provedl další změny v technice, která je dle mého názoru tím nejpodstatnějším, co nás v tomto sportu posouvá dál a dokáže zdokonalovat výslednou formu. Samozřejmě nelze opomenout, že bez správného stravování a s absenci vědomostí výživy nelze k těmto výsledkům dojít. Vyzkoušel jsem také změnu tréninkových plánů, které se ukázaly být efektivní, což mi napomohlo posunout se zase dále. V minulém roce jsem byl povzbudit kulturisty z Havířova a Ostravy na závodech Grand Prix PEPA v Opavě a tam se zrodila myšlenka, že tento rok by to mohlo vyjít, a měl jsem neskutečnou chuť si na světě zazávodit.

S jakým cílem k šampionátu ve Španělsku nastoupíte a jak jste teď, krátce před závody, spokojený s formou?

Můj cíl byl jasný, dát do toho všechno, podřídit tomu vše a makat na sobě po celou dobu mé přípravy. Bohužel došlo ke komplikacím, které mé plány opět po letech zcela změnily a na mistrovství světa startovat nebudu. Určitě ale budu fandit Richardovi Bílíkovi, kterého roky znám a v minulosti za nás taky závodil. Je to velký dříč a zaslouží si nejen můj obdiv. Samozřejmě nemůžu zapomenout ani na Martina Drába, kterého jsem v posledních dnech navštívil při tréninku v Ostravě, a jak Martin, tak Ríša vypadali skvěle a přeji jim to nejlepší umístění.

Jiří Kočvara a Jan Garay během říjnové nominace na podzimní šampionáty (foto: Hana Hudcová, Ronnie.cz)

Vím, že v současnosti působíte v jedné havířovské posilovně. Co všechno zde patří k Vašim povinnostem?

S havířovskou posilovnou a oddílem jsem svázán dvacet roků a je to pro mě srdcová záležitost. Proto jsem v letošním roce usiloval o podstatné změny, které by vedly k celkovému restartu a návratu jak k národním, tak mezinárodním úspěchům, kterými jsme dominovali v první dekádě druhého tisíciletí. Změnil jsme od základu strukturu vedení a název oddílu na Garay Gym Slávie Havířov a s novými závodníky se budeme snažit opět vyhrávat soutěže a bojovat s ostatními o ty nejvyšší příčky. V příštím roce by měli startovat noví závodníci, kteří mají obrovský potenciál a ve které jsem začal skutečně věřit. Do nich jsem připraven investovat mnoho svého času, vědomostí a zajistit finanční zdroje, bez kterých se dnes žádný sport neobejde. K mým povinnostem patří starat se o chod Fitcentra Garay Gym Slávie Havířov, vytvářet silné sportovní i ekonomické zázemí a prosazovat tento druh sportu jako jeden nejkrásnějších sportů vůbec.

Máte sám někoho, s kým konzultujete svou přípravu, anebo se připravujete pouze na základě vlastních zkušeností?

Má příprava je založená na zkušenostech, které jsem v průběhu mnoha let sportovní kariéry získával od zkušenějších závodníků, a také studováním anatomie a výživy, které jsou podstatnou nutností vedoucí k úspěchům a bez které se sport dnešní doby neobejde. Ve finální fázi jsem konzultoval dietu s Martinem Novotným, který mi dal mnoho rad již v minulých letech. Neměl bych zapomenout ani na Standu Pešáta, se kterým jsem se rovněž radil a který mě v této cestě podporoval.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl za pomoc nebo podporu v přípravě poděkovat?

Chtěl bych poděkovat hlavně všem přátelům, kamarádům a známým z našeho fitcentra za podporu ve dnech, kdy to máme všichni v tomto sportu opravdu těžké. Hlavně v předsoutěžní dietě, kdy jsou tréninky nejnáročnější a člověk si sahá každým dnem víc a víc na dno. Děkuji za super tréninky, kterými se mě snažili dokopat k maximálním výsledkům, a obětovali mi svůj čas, byť to zrovna nedopadlo tak, jak jsem plánoval.

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 35 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra