Reklama:

Závodníci v kulturistice a physique - rozhovory před Mistrovstvím světa juniorů 2019

6.064 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS JUNIORŮ 2019 - 22. - 24. 11. 2019, Maďarsko
Češi před MS juniorů:
nominace
Adéla Kostiková • Julie Svitáková • Nicola HetverováNatálie Myslíková (video)Magdaléna Fejfarová (video)Kristýna Flídrová (video)Kristýna Berná (video)Petra Zvoníčková (video)Lucie DulovcováJan PítrMichael Kriho (video)Petr Svoboda (video)David Ježek (video)Jakub Kolínek (video) • Daniel Kroupa • Dominik Konečný
Info z MS juniorů:
očima reprekompletní výsledky s body - 6 medailí!
Rozhovory s medailisty, očima:
J. PítrN. Myslíková

Nominace závodníků na mistrovství světa 2019
Mistrovství světa juniorů letos ve dnech 22. - 24. listopadu hostí Budapešť, a protože kulturistice a fitness se v Česku daří, budeme mít i v juniorských kategoriích své reprezentanty. Dnes Vám v rozhovorech představíme závodníka kategorie physique Dominika Konečného, který si podle svých slov chystá na mistrovství světa životní formu, a kulturistu Jana Pítra, který už má na svém kontě například stříbrnou medaili z loňského ME.

S kulturisty Michaelem Krihem a Jakubem Kolínkem se dnes můžete seznámit prostřednictvím jejich společného tréninku ramen, nedávno jsme Vás pomocí videa rovněž nechali nakouknout do přípravy Petra Svobody a Davida Ježka.

jménokategorie
Dominik Konečný physique juniorů do 174 cm
Jan Pítr kulturistika juniorů do 75 kg
Michael Kriho kulturistika juniorů do 75 kg
Petr Svoboda kulturistika juniorů nad 75 kg
David Ježek klasická kulturistika juniorů
Jakub Kolínek klasická kulturistika juniorů
Daniel Kroupa klasická kulturistika juniorů

Dominik Konečný

Vybrané úspěchy:

Beautiful and Strong 2019 - 2. místo ve physique mužů nad 182 cm
Partner Cup 2018 - absolutní vítěz ve physique mužů
Grand Prix Fitness Brno 2018 - 1. místo ve physique juniorů i mužů nad 182 cm

Dominiku, na stránkách Ronnie.cz se s Vámi naši čtenáři mohou v rozhovoru setkat vůbec poprvé, mohl byste jim říct něco o sobě? Jaká byla Vaše cesta do posilovny a následně pak na soutěžní prkna?

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz, děkuji za možnost rozhovoru a tady pár základních informací o mně. Jmenuji se Dominik Konečný, je mi 20 let, moje aktuální bydliště je ve Veselí nad Moravou, cvičím přibližně 7 let a jsem závodníkem v kategorii physique, ve které mám za sebou tři podzimní závodní sezóny.

Ohledně mojí cesty? Už odmala jsem rád sportoval, rád jsem běhal, taky jsem hrál fotbal, poté jsem dělal 4 roky karate. To mě pomalu přestávalo bavit a na základní škole jsem se se dvěma kamarády, kteří měli ke cvičení nejblíž, domluvil a cca 1 rok jsem cvičil CrossFit. Bylo to u kamaráda doma, měl udělanou takovou menší posilovnu, kam jsme všichni přinesli to, co jsme měli doma, a s tím jsme trénovali. Rád na to vzpomínám. Předtím už jsem chvíli cvičil (říkejme tomu cvičení, haha), začal jsem ve 13 letech jen s pár činkami, co měl táta doma v jeho "posilovně". A od mých 15 let jsem začal chodit do veřejného fitness centra pravidelně. Což vlastně chodím doteď a nikdy mě to nepřestalo bavit. Myslím, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, protože právě na tréninku jsem nejvíc v pohodě a všechno špatné, co se mi občas děje, je najednou pryč. Taková terapie, která navíc může pomoci s tím zůstat nad věcí a budovat disciplínu.

No a přibližně po dvou letech každodenních tréninků jsem začal sám uvažovat nad soutěžní dráhou. Pamatuji si, že právě u jedné fotky na Instagramu mi pod ni napsal Petr Bílek, který už v té době byl mistr České republiky ve physique a se kterým to táhneme doteď. Řekl, že vypadám dobře a jestli plánuju závodit. Vzhledem k tomu, že už jsem nad tím v té době sám hodně přemýšlel, tak mě tento impuls přivedl k jasnému rozhodnutí, že to určitě zkusím. Jsem za něj hrozně vděčný, bez něho bych určitě nebyl tam, kde jsem, je to člověk, který vždy ví, co dělá, a dělá to sakra dobře. To vůbec nemluvím o tom, že je to v této době spíše můj velmi dobrý kamarád a velký vzor.

Máte už za sebou řadu soutěží. Je nějaká, na kterou vzpomínáte nejraději?

Je to pravda, celkově to bude s tímto mistrovstvím světa 9 soutěží za 3 roky. Co se týče soutěže, na kterou nejraději vzpomínám, bude to asi právě soutěž v Čelákovicích 2018, kde jsem se stal absolutním vítězem. To všechno posílil fakt, že jsem byl jeden z nejmladších. Byl to takový můj sen, stát tam jako poslední a vědět, že to mělo smysl. Každopádně to nebyl jediný faktor, proč na tyto závody vzpomínám právě tak rád, byla tam se mnou spousta lidí, kteří mi tam fandili, taky moje rodina, a navíc jsem v té době neměl úplně jednoduché období a opravdu dost věcí jsem obětoval pro tyto závody, které chválabohu dopadly nad jakékoliv očekávání. Od té doby jsem začínal cítit, že se ta tvrdá práce vrací zpět, a hrozně mě to nakoplo.

Na mistrovství světa byste se měl představit vůbec poprvé, pokud se nepletu, bude také Vaší vůbec první zahraniční soutěží. Jste z toho nervózní, anebo jste kliďas, pro kterého nehraje roli, jestli se chystá na MS, nebo na moravskou pohárovku?

To jste řekl naprosto správně, na takovou soutěž jedu poprvé v životě, to samé platí u toho, že to také bude má první zahraniční soutěž. Popravdě nejsem úplně tak nervózní, vím, že dělám maximum, a už zase tomu obětuji opravdu hodně. Myslím, že člověk nemá být proč nervózní. Když do své přípravy dává vše a je si jistý, že víc do toho dát nemůže, pak se nemůže stát ani taková věc, jako je neúspěch. Tento sport je pro mě pořád taky o překonávání sebe sama a vím, že s trenérem děláme první a poslední pro to, aby výsledek byl co nejlepší. Samozřejmě to pro mě není stejný pocit, jako je chystat se na pohárovku, cítím se mnohem víc zodpovědný za to, jaký výsledek předvedu a s jakou formou budu reprezentovat Českou republiku. Každopádně můžu všechny čtenáře ujistit, že forma bude určitě životní, nechci znít namyšleně, ale vím to, protože do toho dávám absolutně všechno.

Spolupracujete s nějakým trenérem či koučem? Jak moc důležité to případně pro Vás osobně je?

Ano, jak už jsem zmínil v předchozích otázkách, spolupracuji s Petrem Bílkem, který je Elite profesionální závodník kategorie physique. Spolupracuji s ním už od mé první závodní sezóny. Je pro mě naprosto brutálně důležitý, netrénuje mě celý čas, jak se to dělá s většinou závodníků. Pravdou je, že jsem sám sobě trenérem už od začátku, ale každou závodní přípravu mi pomáhá cca 2 - 3 měsíce předem a spolu vždy v dietě vymyslíme plán mé stravy, vyladíme pózing, vybereme závody, na které budeme tuto formu směřovat, a makáme. Bez něj bych určitě nebyl tam, kde jsem teď. Jak už jsem řekl, i když mě netrénuje celý čas, vždy, když cokoliv potřebuju nebo mám nějakou otázku, můžu se na něj spolehnout. Nikdy se nemusím bát, že by mi nebyl schopný správně poradit. Jak říkám, je to člověk na správném místě, a hlavně pokorný, což většině našim závodníkům chybí i bez toho, aniž by se mohli chlubit profi kartou. Má za sebou dlouhou cestu a řadu zkušeností, které mi vždy rád předá, a stará se o mě jako o vlastního, za každých okolností. Právě proto si ho nejvíc vážím, nejen jako trenéra, ale hlavně jako člověka.

S jakým výsledkem z MS cítíte, že byste byl sám pro sebe spokojený?

Určitě bych byl spokojený s prvním místem. (smích) Ale ne, můj cíl je určitě finále. Když se mi podaří dostat do finále, tak bych byl spokojený, každopádně pokud bych zjistil, že tam jsem, určitě bych měl v hlavě k úplné spokojenosti top 3.

Jistě se ze soutěží znáte s celou řadou závodníků. Komu ze svých juniorských kolegů předpovídáte nejlepší závodní budoucnost?

Závodníků znám opravdu celou řadu, ale je to dost složitá otázka. V tomto hraje x faktorů, motivace, finance, čas… opravdu nevím. Vím, že je zde plno talentovaných mladých závodníků, ale zřejmě si nedokážu tipnout, kdo z nich bude nejvíc úspěšný. Třeba někdy ještě rozhovor vést budeme a budu v tom mít jasno, do té doby se nechejme překvapit.

Chtěl byste někomu poděkovat za pomoc či podporu na Vaší sportovní cestě?

Určitě chtěl, v první řadě je to mému trenérovi, zas a znova. Petr Bílek je velmi kvalitní trenér, který každý rok posouvá jak mě, tak i sebe. Každou závodní přípravu máme zase dietu vychytanější a pomalu spolu budujeme něco většího. Jsem mu opravdu vděčný, takže největší dík patří za motivaci a vše okolo právě jemu. V další řadě je to moje rodina, která mě v tomto směru vždy podporovala a věří mi, vždy, když můžou přijet, tak nehrozí, aby chyběli na mých soutěžích, a moc jim za to děkuji. I když to se mnou často v dietě nebývá snadné, snaží se mi vyjít vstříc a pomáhají mi. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat všem svým opravdovým kamarádům, moc vám všem děkuji, nebudu tady jmenovat, protože nechci na nikoho zapomenout, ale pevně věřím, že oni ví. A také děkuji internetovému portálu Ronnie.cz za možnost touto formou sdělit čtenářům něco o sobě.


Dominik Konečný na soutěži Beautiful and Strong 2019

Zpět na přehled


Jan Pítr

Vybrané úspěchy:

GP PEPA Opava 2019 - 2. místo v kulturistice mužů do 80 kg
Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2018 - absolutní vítěz v kulturistice juniorů
Mistrovství Evropy 2018 - 2. místo v kulturistice juniorů do 75 kg
Mistrovství ČR 2018 - 1. místo v kulturistice mužů do 75 kg

Honzo, před loňským mistrovstvím Evropy, Vaší první mezinárodní soutěží, jste mluvil o tom, že se chcete představit v životní formě. Byla to v Santa Susanně nakonec Vaše životní forma? Jak jste byl spokojený s výsledkem?

V první řadě chci pozdravit všechny čtenáře Ronnie.cz. Pokud se vrátíme k loňskému roku, tak zpětně hodnotím lepší formu až na pozdějším MČR juniorů. Se samotným výsledkem na ME jsem byl nadmíru spokojený. V titul vicemistra Evropy jsem ani nedoufal.

Ve výsledcích ze Španělska u Vašeho jména loni svítila váha 70,1 kg. Kolik odhadujete, že by to mohlo být letos? Co se Vám podařilo na Vaší postavě z Vašeho pohledu od loňska vylepšit?

Váha bude dost podobná, možná i nižší. Já se až tak na váhu nedívám, ale myslím si, že se přesto přírůstky svalů najdou. Věřím, že se mi podařilo zlepšit paže, záda i hýždě, ale jestli je tomu opravdu tak, to se ukáže až v den D.

V minulosti jste se zmínil, že jste měl problémy se zády, což trápí v posilovně spoustu lidí. Někteří by jistě rádi čerpali z Vašich zkušeností. Podařilo se Vám přijít na to, čím byly Vaše bolesti zad způsobeny, a jak se jim snažíte dál předcházet?

Máte pravdu, se zády jsem měl problémy i včetně pravé pánve. Pomohlo mi dost rolování válečkem před každým tréninkem i po tréninku. Samozřejmě také spousta strečinku, masáže od přítelkyně, ale také jsem se vyhnul určitým cvikům. Například u zad cvičím v předklonu pouze přítahy s jednoručkou nebo T osou a s tou maximálně ob trénink zad. Přítahy olympijské činky v předklonu nadhmatem jsem prakticky přestal cvičit úplně. Stejně jako s T osou to mám u mrtvých tahů, střídám je právě s ní ob týden, aby si nervový systém dostatečně odpočinul. A také možná překvapivě jsem přestal cvičit hyperextenze.

Kdybyste měl vybrat jednoho nebo i několik juniorských závodníků, kteří to v tomto sportu podle Vás dotáhnou nejdál, na koho byste si vsadil? Můžete pochopitelně zahrnout i sebe.

Určitě velkými talenty jsou Vladimír Žižka a Martin Horký, jak u toho oba vydrží, tak o nich ještě hodně uslyšíme. Rád bych zmínil ještě Kubu Kolínka, ten je za mě prototypem závodníka v klasické kulturistice. A také skvělý Kuba Prchal. (úsměv)

Chtěl byste někomu poděkovat za pomoc nebo podporu na Vaší sportovní cestě?

V první řadě chci poděkovat své přítelkyni, která to má letos se mnou opravdu složité. Moc jí děkuji, že je mou oporou. Dále celé své rodině, kamarádům, zejména Lukáši Štefkovi a Michalovi Jurečkovi za jejich pomoc. Všem lidem, kteří mi fandí a drží palce. Městu Nový Jičín za finanční pomoc v přípravě v loňském roce. Sport centru Abácie Nový Jičín, kde působím jako osobní trenér. A v neposlední řadě Vám, Ronnie.cz, za zprostředkování rozhovoru.


Jan Pítr před Mistrovstvím světa juniorů 2019

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 65 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra