Reklama:

Lucie Dulovcová před Mistrovstvím světa juniorů 2019

7.248 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS JUNIORŮ 2019 - 22. - 24. 11. 2019, Maďarsko
Češi před MS juniorů:
nominace
Adéla Kostiková • Julie Svitáková • Nicola HetverováNatálie Myslíková (video)Magdaléna Fejfarová (video)Kristýna Flídrová (video)Kristýna Berná (video)Petra Zvoníčková (video)Lucie DulovcováJan PítrMichael Kriho (video)Petr Svoboda (video)David Ježek (video)Jakub Kolínek (video) • Daniel Kroupa • Dominik Konečný
Info z MS juniorů:
očima reprekompletní výsledky s body - 6 medailí!
Rozhovory s medailisty, očima:
J. PítrN. Myslíková

Nominace závodníků na mistrovství světa 2019
Mistrovství světa juniorů se letos koná ve dnech 22. - 24. listopadu v Maďarsku a jednou z českých reprezentantek, které se zde představí, bude Lucie Dulovcová. I když je Lucie ještě juniorka, letošní závodní sezóna je již její devátou, se soutěžením totiž začala ještě v dětských kategoriích. Lucie je jednou ze závodnic, které si zamilovaly zajímavou kategorii fitness, která se od ostatních liší zejména tím, že na soutěži jsou hodnoceny také sestavy, které obsahují náročné gymnastické a taneční prvky.

V dnešním rozhovoru se dozvíte, které z těchto prvků má Lucie nejraději a kterým se naopak vyhýbá, co si myslí o vývoji kategorie fitness v ČR a jestli si neplánuje někdy vyzkoušet také "jednodušší" bikiny fitness. Popřejte jí s námi na jejím prvním mistrovství světa mezi juniorkami hodně štěstí!

Lucie Dulovcová

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky ve fitness 2019 - 1. místo ve fitness juniorek
Mistrovství České republiky dorostu a juniorů 2018 - 1. místo ve fitness dorostenek
Mistrovství Evropy ve fitness dětí 2017 - 6. místo ve fitness dívek 14 - 15 let
Mistrovství světa ve fitness dětí 2017 - 11. místo ve fitness dívek 14 - 15 let

Lucie, Vy jste ročník 2002, závodíte ale již devátým rokem. Začínala jste ještě v dětských kategoriích, dokázala byste ze svého pohledu zhodnotit, jak se během let vyvinula pozice kategorie fitness? Máte dojem, že se u nás fitness jako soutěžní kategorie rozvíjí, nebo spíše naopak?

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz a nadšence do fitness. Z mého pohledu se kategorie fitness změnila docela ve velkém měřítku. Když porovnám naše začátky závodění se současností, tak se po spoustě stránek liší. Ať už způsobem pózování, prezentováním sestavy, zájmem dětí o tento sport, nebo i z pohledu diváka, jak ho vnímá. Největší změnu vidím v úrovni, která se každý rok zvyšuje. Závodníci jsou rok od roku lepší, mají zajímavější náměty sestav, krásnější kostýmy, předvádějí těžší prvky a všechno je celkově více propracovanější. To, co bylo před pár lety něco nevídaného, dnes umí každý, limity se neustále posouvají a laťka obtížnosti se zvyšuje ve všech směrech. Když to shrnu, tak se kategorie fitness u nás rozhodně rozvíjí, je o ni čím dál větší zájem. A to je jenom dobře. Jediná škoda je, že se snižují počty soutěží v ČR, kde je možnost v této kategorii závodit. Možná proto lidé o ní tolik nevědí a spojují si ji spíše s gymnastikou nebo bikiny fitness, což je velká škoda, protože si fitness zaslouží určitě stejnou pozornost jako ostatní kategorie.

Máte už za sebou několik mistrovství světa i Evropy, letos by to mělo být poprvé MS mezi juniorkami. Prožíváte přípravu na tyto závody nějak jinak než na ty předešlé, nebo to příliš nevnímáte a jste už teď díky svým zkušenostem "stará rutinérka"?

Přípravu teď vnímám a prožívám mnohem intenzivněji než dříve. Většinu věcí se snažím si zařídit sama (choreografie, kostým, trénování, jídlo). Mnohem více teď řeším stravu, více se zajímám o techniky trénování a regeneraci. Jako dítě (kategorie fitness do 15 let) jsem stravu téměř nepotřebovala upravovat, měla jsem sice zdravé návyky, ale něco jako počítání kalorií nebo superkompezace u mě tehdy vůbec neexistovalo. Každá příprava je pro mě jiná rok co rok. "Stará rutinérka" tedy určitě nejsem, pořád se učím, zkouším a zjišťuji, co a jak na mé tělo funguje.

Foto: atelierjasmin.rajce.net

Jistě uvnitř víte, s jakým výsledkem z MS byste byla sama pro sebe spokojená. Podělíte se s námi o tyto úvahy?

Vážím si už samotné nominace na MS. Ano, měla jsem tu možnost už dvakrát reprezentovat na MS jako dítě (14 a 15 let). V obou dvou případech jsem se umístila 11. Byl to pro mě úspěch, protože holky v mé kategorii byly výborné a bylo nás tehdy hodně. Takže jsem byla za takové umístění opravdu šťastná. Možná se po letošním ME ve Španělsku, kde jsem skončila ve finále, ode mne očekává podobný výsledek, já se o to samozřejmě pokusím. Letošní MS ale vidím realisticky a nemám tudíž moc velké ambice, co se předních příček týče. Rozhodně nic ale předem nevzdávám, právě naopak, je to MISTROVSTVÍ SVĚTA, udělám maximum! V každém případě bych ráda obsadila lepší než již zmiňované 11. místo. Ať už to bude jakkoliv, je pro mě čest se vůbec účastnit a reprezentovat na tak velké soutěži. Už to je pro mě úspěch.

Kategorie fitness je oproti ostatním nesrovnatelně náročnější, protože musíte nacvičit a předvést sestavu s gymnastickými a dalšími prvky. Nelákalo by Vás občas trochu si "odpočinout" třeba v kategorii bikiny fitness? Chtěla byste v budoucnu stále soutěžit výhradně ve fitness?

Ano, už jsem o tom uvažovala, příprava by byla rozhodně lehčí, nemusela bych trénovat gymnastiku a mohla se více soustředit na postavu a pózing. Bylo by to více pohodové, bez tolika stresu. Nejspíš je to možné, že kategorii zkusím časem změnit, protože ve fitness dorostu či juniorů není téměř s kým závodit, je nás bohužel málo a málo je i soutěží v ČR (ani jedna na podzim). Každopádně v blízké době to nebude, chyběla by mi ta rozmanitost vlastního projevu, který volná sestava nabízí. A také ten adrenalin. Je skvělé dřít na své vlastní choreografii, trénovat a zlepšovat ji a potom předvést za potlesku publika na závodech. Je to krásný pocit, když vidíte, že ta dřina za to stála. (úsměv)

Z mého laického pohledu je fitness kategorií, se kterou je nutné začít brzy. Stává se, že člověk začne cvičit a závodit až v pokročilejším věku, ve fitness si to ovšem dovedu představit jen těžko. Existuje podle Vás nějaký ideální, případně maximální věk, kdy začít s fitness, potažmo s gymnastikou? Jak tomu bylo u Vás?

Ideální věk podle mě neexistuje. Je ale pravda, že čím dřív, tím líp. Malé děti se učí velmi rychle, jsou nesrovnatelně ohebnější a mají také méně strachu než starší. Každý může začít s fitness. Kdykoliv. S pozdějším věkem je to ale určitě obtížnější. Je to na každém, jak moc tomu dá a kam se až dokáže dostat. Pokud to člověk opravdu chce, vždy si najde cestu. Já jsem začínala v 9 letech, což prý už bylo tehdy pozdě. Neměla jsem žádné základy. Neuměla ani obyčejný kotoul vpřed, ale postupně jsem se do toho začala dostávat, až mě fitness úplně pohltilo a stalo se neoddělitelnou součástí mého života. Za což jsem nesmírně ráda. (úsměv)

Jak se díváte na ostatní kategorie, ať už mužské, nebo ženské? Řeknete si třeba pro sebe: "Ta vypadá dobře, ale určitě nedá ani přemet."

Ano, občas by se to tak dalo říct. (úsměv) Dokážu ale ocenit formy ostatních, především jejich celkový dojem, jak na mě působí. Ve spoustě případech vidím v jiných kategorií hlavně motivaci a inspiraci, jak bych chtěla vypadat nebo trénovat.

Foto: atelierjasmin.rajce.net
Jaké prvky v sestavě máte nejraději a které naopak raději vynecháváte? Máte nějaký svůj "majstrštyk"?

Toto je krásná otázka. Sestavu se snažím pokaždé tvořit co nejzajímavěji. Chci, aby na sebe prvky plynule navazovaly. Pokouším se tedy tvořit různé zajímavé kombinace a propojení. Taky aby to sedělo tematicky k motivu sestavy. Nebaví mě klasické suché prvky, které nejsou s ničím napojené nebo ozvláštněné. Můj "majstrštyk" je nejspíš v různých stojkách, kdy se s nimi snažím fakt si vyhrát a vymyslet něco super originálního, tak aby to zaujalo. Vynechávám různé prvky, všeobecně ty, které neumím na 100 %, ty, které mě nebaví, třeba kotouly, (smích) také ty, které jsou až příliš nebezpečné, a nebo takové, které má v sestavě každý. Chci mít pokaždé něco speciálního. Zkrátka se snažím dělat vše od srdíčka a dát do toho kus sebe. (úsměv)

Chtěla byste někomu poděkovat za podporu nebo pomoc na Vaší sportovní cestě?

Chci moc poděkovat všem, kteří mě v tomto sportu podporují a stojí při mně. Díky! A děkuji také Ronnie.cz za možnost milého rozhovoru. (úsměv)Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.11.11:40LeToucan - Takhle slintat nad holkou co nedávno dokončila ZŠ ...
22.11.09:04kelevra - moc krásná slečna, příjemné doplnění trochu `přeplněných` ..+1
22.11.08:41Hockey1000 - 17 let věku a závodí už 9 let - perfektní, že u toho vydrž..+1
22.11.08:24Zodiak411 - Naprosto souhlasím. A teď si jdu dát studenou sprchu :D +1
21.11.20:49Noremorsedan - Bohyně! Přenádherná mladá žena!+3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra