Reklama:

Lenka Ferenčuková: "V Americe očekávám opravdu velmi tvrdou konkurenci."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


ARNOLD SPORTS FESTIVAL 2017 - 3. - 6. 3. 2017, Columbus
Češi před Arnold Classic Amateur:
Lenka Ferenčuková
Češi před Arnold Classic (profi):
Margita Zámolová Daniel Minster
Čeští strongmani:
Jiří VytiskaJiří Tkadlčík
Info z Arnold Classic Amateur:
z místa dění - 1 medaile!
semifinále Lenka
kompletní výsledky s body
Info z Arnold Classic (profi):
z místa dění semifinále 212
výsledky: 212ženyopen, phys., bikiny
vozíčkáři + fotogalerie videa pátek
Info z Arnold Amateur Strong.:
reportáž strongman
Rozhovory s medailisty, očima:
Lenka Ferenčuková

očima Jiřího Tkadlčíka
očima Jiřího Vytisky

Mezinárodní amatérská soutěž v kulturistice a fitness Arnold Classic Amateur patří už od roku 2007 k neodmyslitelným součástem Arnold Sports Festivalu. Klání si za dobu svého trvání již vydobylo nemalou prestiž a stalo se vyhledávanou akcí pro závodníky z nejrůznějších koutů světa. Z České republiky se letos do amerického Columbusu, který závody bude ve dnech 2. až 5. března hostit, vydá Lenka Ferenčuková, kterou v zámoří čeká souboj se soupeřkami ve physique žen. S jakými očekáváními se naše závodnice na soutěž do Spojených států vydává, se dočtete v našem následujícím rozhovoru!


Lenko, vloni jste koncem podzimu absolvovala dvě velké mezinárodní soutěže. Čekala jste po zranění bicepsu, které Vás v minulé sezóně potkalo, že byste se na pódium mohla vrátit tak rychle?

Lenka Ferenčuková
v přípravě na Arnold Classic Amateur 2017

Těžká odpověď. Asi jsem si to spíš moc přála a prostě to vyšlo. (úsměv) Je ale pravdou, že je za tím neskutečná dřina a odříkání. Bolest a únavu nepočítám. Když jsem byla doma na neschopence, tak jsem striktně a poctivě dodržovala léčebný režim, k tomu jsem užívala vitamíny a minerály, doporučené lékaři, aby se mi ruka správně hojila. Přibližně po čtrnácti dnech "neschopnosti" jsem už přidala kardio (stacionární kolo) a po dalším týdnu už jsem i cvičila partie, které jsem mohla (různé cviky s vlastním tělem na karimatce atd.). Byl na mě opravdu "super pohled" - cvičící figurka, ruka v ortéze zavěšená popruhem na krku a "makačka"... Až jsem měla ruku "zdravou" a začala chodit na rehabilitace, tak se mi smáli, že má ruka po úraze vypadá mnohokrát lépe než u jiných před úrazem. Já se ale moc nesmála, rozdíl byl znát a čekala mě o to větší dřina. Ruka mě pořád bolela, špatně se cvičily vlastně všechny cviky horní části těla, ale já jsem moc chtěla, a tak jsem do toho v posilce tak šlápla, že jsem měla opravdu strach z dalšího zranění! Nic dalšího se naštěstí nepřihodilo. Ruka vydržela a já taky. (úsměv) Prostě jsem měla štěstí.

Jak vzpomínáte na Olympia Amateur San Marino, kde jste vybojovala vítězství ve své kategorii? A představuje pro Vás tento výsledek dosud největší úspěch ve sportovní kariéře?

Vzpomínky jsou samozřejmě jen ty nejlepší. Týden předtím jsem nepostoupila na Diamond Cupu v Řecku do finále, i když jsem v přípravě udělala maximum možného, aby to tak bylo. Když jsem odjížděla do San Marina na Olympii, tak jsem si říkala, že už vlastně nevím, co mám víc udělat pro to, abych ve finále byla. Když jsem pak na Olympia Amateur San Marino 2016 postoupila do finále mezi nejlepší šestici, tak jsem si svůj sen vlastně už splnila. Při vyhlašování výsledků (podotýkám, v italštině) jsem si říkala, že budu šestá. Ne, padlo jiné jméno. Tak pátá. No a pak, když jsme stály na pódiu jen poslední dvě (a já italsky opravdu neumím, navíc pracovala i nervozita), jsem již chtěla odejít. A najednou mi ta druhá dívčina podává ruku, odchází a já tam zůstala sama. Tak jsem se ještě více usmála, poklesla v kolenou a zamávala. To, že jsem vyhrála, mi pořádně došlo až tak za čtrnáct dní doma, kdy mi mnozí blahopřáli. A jestli to beru zatím jako svůj největší úspěch, tak na to je samozřejmá odpověď - jednoznačně ano!

Do letošní sezóny byste měla vstoupit už startem na Arnold Classic Amateur. Proč Vaše volba padla právě na tuto soutěž? A není to přeci jenom příliš brzy? Stihla jste si od prosince odpočinout?

Lenka Ferenčuková na několik měsíců
starém snímku (foto: Josef Adlt)

Když jsem se svým realizačním týmem plánovala letošní sezónu a zvažovali jsme, kterých závodů se budu moci zúčastnit a které vynechám například z důvodu omezených financí, bylo rozhodování velmi ovlivněno právě sezónou 2016. Vysvětlím to. Když totiž skoro celou sezónu promarodíte, pak málem umřete, abyste to vše dohnali, a nakonec po tom všem takto uspějete a vyhrajete, tak jste tak pozitivně nabuzení do dalších závodů, že prostě chcete najednou jet na úplně každé závody, co budou. To přesně byl a pořád je můj případ! Nějaká únava nebo odpočinek jsou teď vedlejší. Buď máte cíl a sen, za kterými si opravdu jdete, nebo hledáte důvody, proč to nejde.

Arnold Classic v USA jsem si samozřejmě vybrala jako jedny z nejprestižnějších a nejtěžších závodů, kterých bych se v budoucnu ráda zúčastnila. Byl to vždy můj sen. To, že je Arnold hned na začátku sezóny, jsem samozřejmě ovlivnit nemohla, ale alespoň jsem od Olympie zůstala v tempu. (úsměv) Jedna stránka věci samozřejmě je Vaše přání se závodů zúčastnit, ale něco jiného je potom realita. To, co jsme v týmu řešili nejvíce, nebylo, že bych nemohla, nechtěla nebo snad byla unavená, jediným omezujícím důvodem mého snažení bylo finanční pokrytí celé soutěžní sezóny. Jen letenky, startovné, hotel, soutěžní barva a závodní plavky jsou pěkně drahé záležitosti. Do toho jsme kalkulovali i se samozřejmými náklady na přípravu, regeneraci, stravu a doplňky. Bohužel jsem se dostávala do tvrdé reality. Nakonec jsem se rozhodla velmi radikálně a na celou letošní sezónu jsem si prostě peníze sama půjčila. (smích) Někdo si půjčí na dovolenou, na byt, vezme si TV na splátky... No a Ferenčuková si holt půjčila na své závody v roce 2017. S laskavým přispěním Policie ČR a svých dalších podporovatelů a sponzorů jsem si řekla, že to snad zvládnu v budoucnu splatit.

Máte někoho, s kým v probíhající přípravě konzultujete trénink či dietu?

Samozřejmě! Mým hlavním rádcem a skvělým trenérem je Zdena Razýmová, trenérka státní reprezentace žen, která mi vše "dělá na klíč". Zatím si spolupráci nemohu vynachválit a doufám, že ji v budoucnu budu moci potěšit nějakým hezkým umístěním na některých zahraničních soutěžích. (úsměv)

Jinak ještě, co se týká diety, tak ta je u mě vždy velmi přísná. Ženské to holt mají v rýsování těžší než chlapi a bez doplňků výživy by to bylo ještě těžší. V přípravě každého sportovce jsou samozřejmě nejdůležitější trénink, dřina, pevná vůle i strava, ale s doplňky to jde lépe, snáz a s menší bolestí. Já třeba teď sama používám výrobky od firmy MuscleSport, když musím kombinovat svou práci u Policie České republiky a těžké tréninky k tomu. V dnešní uspěchané době jsou doplňky stravy ve sportovní výživě velkou pomocí, a to nejen ve vrcholovém sportu.

S jakým cílem do zámoří pojedete a jakou očekáváte konkurenci?

Lenka Ferenčuková na několik měsíců
starém snímku (foto: Josef Adlt)

Jak už jsem naznačila v předchozích odpovědích, ráda bych v letošní sezóně byla co nejúspěšnější, ale to chce asi úplně každá závodnice. (úsměv) V Americe očekávám opravdu velmi tvrdou konkurenci, bude to hodně těžké! Svůj cíl si nechám raději pro sebe, ale samozřejmě beru za velký úspěch už to, že tam vůbec můžu jet. Jen doufám, že tam neudělám České republice ostudu.

Zlatem ze sanmarinské amatérské Olympie jste se přiblížila zisku profesionální karty. Je pro Vás přestup mezi profesionálky jedním z cílů? Vyzkoušela byste si v budoucnu ráda kariéru profesionálky?

Asi každá dívčina nebo chlap, kteří někdy začali cvičit v posilovně a pak i začali soutěžit v kulturistických soutěžích, si říkali a říkají, jaké by to asi bylo přestoupit mezi slavné profesionály. Přiznám se, ani já nepatřím mezi výjimky, také mě tato myšlenka samozřejmě napadla. Zároveň mi ale má vnitřní pokora, soudnost a schopnost reálného vnímání světa kolem řekly, ať se "uklidním" a jsem realista. Asi se shodneme, že na to, abyste byl opravdovým profesionálem, nepotřebujete žádnou kartu. Profesionálem se prostě musíte stát sami od sebe, a to tělem i duší. Musíte opravdu strašně moc věcí obětovat, ale hlavně na to musíte mít podmínky a prostředky. I já se snažím být maximálně profesionální, ale zároveň na to pořád nemám podmínky. Opravdu není výjimkou, že vstávám ve 4:30, dám si hodinku kardia, jdu na "dvanáctku" do práce a pak večer do posilovny. Doma jsem ve 21:15, připravím si jídlo i na další den, nachystám věci na další trénink, odpovím fanouškům na sociálních sítích a ve 23:30 usínám. No a takto se to dá dělat jen omezenou dobu, pak tělo řekne najednou dost! To byl asi i případ mé přetržené šlachy, která tu únavu a zatížení prostě možná nevydržela. Vždy máte víc faktorů, a když se to nějak blbě sejde...

Když bych někdy v blízké budoucnosti snad zázrakem kartu vyhrála, tak bych ji nechala u ledu a dál soutěžila na amatérské půdě. Domnívám se, že mimo absenci vyhovujících podmínek ještě musím taky něco dokázat a vyhrávat právě na amatérských soutěžích. Až poté, co svou formu opakovaně potvrdím a hlavně si ji udržím jako standard - ne jako něco nahodilého, co se podaří jednou, a pak už nic - až pak můžu začít uvažovat o přestupu mezi profesionály. Dříve by to byla jen má pošetilost.

V souvislosti s Vaším úspěchem v San Marinu se Vám před nedávnem dostalo ocenění i v práci. Musí to být pro sportovce příjemné a zároveň to musí být i pocta, když jeho úspěchy dokáže docenit i zaměstnavatel. Je to tak?

Lenka Ferenčuková na několik měsíců
starém snímku (foto: Josef Adlt)

Ano, to je pravda, je to velmi příjemné a je to veliká pocta nejen pro mne, ale i pro celý můj realizační tým a pro všechny sportovce u policie. To, že jsem dostala ocenění přímo z rukou ředitele Služby cizinecké policie, kde pracuji, pana plk. Majera, a poté dokonce i z rukou samotného pana policejního prezidenta genmjr. Tuhého, jsem absolutně nečekala. Přiznám se, že jsem byla nervóznější než na samotných závodech. Nakonec bylo samotné setkání s oběma váženými pány na policejním prezidiu velmi příjemné a já jsem moc ráda, že i špičky policie sportu fandí a podporují ho. Přiznám se, že teď koukám s určitou nadějí i do budoucna, protože v současné době vidím ze strany zaměstnavatele zlepšení podmínek pro mou přípravu. Jsem za to moc vděčná a moc si toho vážím!

Jako policistka PČR jsem hrdá na svou práci a určitě bych zatím neměnila za nějaké "lákadlo" práce někde jinde. Baví mě sice představa nějakých fanoušků, kteří mi třeba na sociálních sítích píší, že je fajn chodit v práci jen cvičit a nosit uniformu jen "na přehlídky", že by to tak také chtěli, pak by měli úspěchy jako já. No, asi je zklamu. (úsměv) Ráda bych to uvedla na pravou míru. Já v práci opravdu pracuji, mám na starosti spisovou agendu v rámci svého konkrétního zařazení u Služby cizinecké policie v Praze. Možnost cvičit a připravovat se v rámci práce (jako mají třeba armádní sportovci Dukly nebo sportovci MV) rozhodně nemám. Kromě povinné služební přípravy a střeleb, kterých se pravidelně jako každý policista účastním, žádná "privilegia" nemám. Co se týče podmínek na optimální přípravu na závody, tak mi již bylo dvakrát uděleno několikatýdenní služební volno na přípravu a samotnou účast na zahraničních závodech při reprezentaci České republiky. To byl možná jeden z hlavních faktorů, který velmi pozitivně ovlivnil úspěch na prosincové Olympii. V současné době ale žádné volno nečerpám a na Arnold Classic se připravuji o své dovolené a při svém volnu mezi šichtami. Tak uvidíme, jak to vše dopadne. (smích)

Každopádně Policii České republiky a jejím vrcholným představitelům a velitelům velmi děkuji a s určitou nadějí sleduji stále se zlepšující podmínky.

Vím, že pro Vaše fanoušky chystáte nové webové stránky. Kdy budou? A je možné Vás sledovat i prostřednictvím sociálních sítí?

Stránky připravujeme s týmem odborníků z mnoha různých oborů již celou řadu měsíců. Stránky měla specializovaná firma Absolutus.cz udělané neskutečně rychle a zároveň i velmi kvalitně, ale doplnění obsahu byla a stále je mravenčí práce, kdy stále bohužel chybí materiály pro sekci video. Stránky každopádně budou spuštěny v řádu dní (zatím i bez sekce video, která se intenzivně připravuje) a doufám, že si naleznou své příznivce. Já osobně tyto své nové stránky beru nejen jako svou osobní propagaci a zviditelnění, ale především jako propagaci kulturistiky, policie, slušných lidí a sportu vůbec. (úsměv) Co se týče sociálních sítí, tak mám své stránky na Facebooku a Instagramu, zvažuji další stránky obdobného typu (Twitter, YouTube aj.).

Ráda bych Vám na závěr moc poděkovala za tento rozhovor pro renomovaný portál Ronnie.cz, přeji Vám hodně spokojených čtenářů nejen z řad sportovců a těším se opět někdy na shledanou.  


Foto (č. 2 až 4):
Josef Adlt


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.03.11:45Tomáš Nesvadba - Lenko, jsi velmi inspirují! Půjčit si peníze, abys mohla j..+1
21.03.17:12Petr Jankovsky - Dobrý den:-) Některé články o Lence Ferenčukové čtu s m..+2
02.03.06:34jnerez - Naše budoucí profesionálka. Loni to o chlup nevyšlo, letos..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 64 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Prague 2022 - komple...
Hockey1000 (09:42) • Nechci rozmíchávat nějaký hejt, ale ti z vás Kdo jste na soutěži taky byli ať už jako z...
magazínTomáš Mach a Vladimír Semerád - tréni...
Richard Kross (15:20) • Dobrý den, mám dotaz - je 53 let - cvičím cca 32 let - různé typy sportů od bojových až...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
Humanic145 (11:38) • Tyjo Jari, ja s ním asi v téhle kategorii nemám problém. Myslím, že jsou rozhodně horší...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
jari (21:08) • Nejpřipravenější závodník loňského EVLS napříč kategoriemi! Ale vclassic physique nemá...
magazínMichal Križánek týden před Olympia Am...
amoresPE (15:44) • Klasicka Krizova forma...este vysusit a na 130 kg to nebude zle. V Taliansku ta pro kar...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie