Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Jan Kubík aktuálně
před EVL´s Prague Pro 2013

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


EVL´s PRAGUE PRO 2013 - 19. 10. 2013, Česká republika
Videorozhovory s profesionály před soutěží:
Alexey LesukovSami al Haddadkrátká interview
Před EVL´s Prague Pro:
program tipovačka
Profesionálové před soutěží exkluzivně pro Ronnie.cz:
Alexey Lesukov (po příletu)Dalibor HájekTomáš BurešLukáš OsladilJan Kubík
Info z EVL´s Prague Pro:
prezentacez místa děnísemifinále fotofinále fotovýsledky a fotoexpo
video openvideo 212video bikinivideoreport I. + II.
zákulisí I.zákulisí II.zákulisí III.zákulisí IV. od diváků I.od diváků II.
Videorozhovory s profesionály po soutěži:
Clarence DeVisWilliam Bonac
Rozhovory po soutěži:
V. KrásováD. HájekJ. Kubík

V lednu letošního roku obdržel ostravský kulturista Jan Kubík profi kartu, což se mnohým fanouškům kulturistiky nelíbí. A co na to Kubík krátce před svým profesionálním debutem na EVL´s Prague Pro? "Na světě jsou mnohem horší prů*ery než to, jestli já jsem, nebo nejsem v profi." A v tom má rozhodně pravdu.

Honzo, vypadáš plný síly, schody jsi vyběhl jako laňka, tak se zdá, že jsi v dobrém rozmaru dva dny před svou první soutěží v profi divizi.

Ano. Už cukruji, takže tělu je lépe a mně je také lépe. Cítím se dobře, k tomu se blíží konec toho přípravného martyria, takže teď mě po dietě čekají už jen ty třešničky na dortu.

Jo, ale třešničkám na dortu předcházelo hodně dřiny a odříkání. Ty závodíš v kulturistice už 20 let, ale letos to bude přece jen jiné, protože jsi v lednu získal profi kartu. Jak se v souvislosti s tím změnila tvoje příprava nebo tvůj přístup?

Změnilo se především to, že jsem navázal spolupráci s Ronnie.cz, takže jsem měl úplně všechno, co se sportovní výživy týče, až mi to s prominutím lezlo ušima. V této přípravě jsem toho snědl tolik, jako možná ne za předchozích 15 let dohromady, takže za to děkuji. Za další to byla změna v přístupu. Ono je přece jen jiné připravovat se popatnácté na republiku, nebo poprvé na profi soutěž. Jdu takhle s kůží na trh, takže jsem byl k sobě ještě tvrdší a v přípravě ještě poctivější než kdy dřív.

Myslíš, že jsi teď díky tomu dosáhl nejlepší formy, jakou jsi kdy měl?

To bez debat, úplně to cítím. Jsem o 5 kg těžší, hlubší a kvalitnější... tedy dneska. Ještě dva dny to musíme dotáhnout, nesmíme nic pokazit, jelikož ono se někdy stane, že se v těle něco blokne nebo moc odvodním, vysuším se, nebo naopak přecukruji a nateču... Snažíme se to hodinu od hodiny kontrolovat a maximálně to hlídat.

Říkáš snažíme - spolupracoval jsi tedy během této přípravy s někým? Radil ses s někým?

Já myslím, že každý potřebuje trenéra. I Barcelona má svého trenéra, přestože jsou to nejlepší fotbalisté na světě, takže i já si chodil pro odborné rady. Často jsem jezdil za Tomášem Burešem do Prahy, aby se na mě podíval a řekl mi svůj názor, v posledním týdnu mi pomáhal i Martin Dráb, protože on to umí s vodou, navíc sám se člověk těžko ohodnotí, nevidí se zezadu...

...a obvykle se nedokáže ohodnotit dost objektivně...

Přesně. Buď k sobě není dost kritický, nebo vidí zase formu příliš skepticky, takže vždycky je dobré hodnocení zkušeného oka. Takže já jsem pořád něco s někým diskutoval, protože za jedno si nehraji na vševědoucího a za druhé, když něco vyjde pětkrát, neznamená to nutně, že to bude fungovat i po šesté.

To každopádně, tělo může vždycky překvapit. Překvapilo tě něčím v této přípravě?

Co mě absolutně překvapilo, byly zlomy v psychice během diety. Byly momenty, kdy jsem to už opravdu nenáviděl, chvíle, kdy už jsem byl tak na dně, že jsem klečel, tekly mi slzy a já myslel, že už to dál nepůjde... K tomu pak přišly bezesné noci, během který jsem spal třeba jen dvě, tři, čtyři hodiny, to bylo vůbec to nejhorší. Byl jsem nervózní, že už tak unavený bez cukrů budu ještě unavenější a v práci k ničemu. Vždycky jsem tedy čekal, a když mi trošku začaly padat oči, rychle jsem vypnul televizi, jenže sotva jsem ji vypnul, oči se otevřely a já byl úplně bdělý a hlavou se mi začaly honit myšlenky a občas to byly až noční můry v takovém polospánku, no hrůza.

Nezkoušel sis vzít nějaký prášek na spaní?

V té dietě se mi to nedoporučovalo. Jednou jsem to ale zkusil a spal jsem asi o dvě hodiny déle, ale pak jsem skoro půl dne chodil kolem stěny, abych se přidržoval, jak jsem se motal.

Máš takové stavy vždycky?

Ne, nic takového a nic horšího jsem předtím nezažil. Byly tam chvíle, kdy mi fakt nic nešlo, nešlo mi cvičit, nešlo mi jíst, a když se pak ještě vyskytnul nějaký problém, připadalo mi, že po mně šlapou snad úplně všichni a že to už nemám ve svých 40 letech zapotřebí. Pak to ale zničehonic během dvou dnů přešlo a já se zase začal smát a těšit se na trénink. Hodně jsem pak nad tím přemýšlel, proč to tak bylo, ale nevymyslel jsem nic.

Možná opravdu víc nervy?

Možná větší pocit zodpovědnosti, také jsem starší a do toho musím řešit firemní problémy, rodinné problémy... Všechno to po mně trošku šlapalo a šlo jen o to, abych vydržel.

Byly i nějaké světlejší momenty, něco, čím sis přípravu alespoň trochu zpříjemnil?

Koupil jsem si chatu, abych mohl relaxovat a chodit po lese, protože to strašně miluji, takže jsem se vždy nemohl dočkat pátku, až to zabalím v práci a odjedu tam. Tam jsem totiž vždycky nabral síly a srovnal si hlavu, což mi vždycky strašně pomohlo.

Takže jsi o víkendech necvičil?

Cvičil, ale tam. A byla to fajn změna, byť jsem tam cvičil v nějaké posilovně za pět korun.

Prostě vybočení ze stereotypu, které je vždycky dobré.

Také co se týče diety, už jsem se za ty roky naučil upravit i to dietní jídlo tak, aby mi chutnalo, a teď to umím tak, že to, co vařím, jedí i děti a chtějí to, protože jim to chutná. Jen lidí musí trochu vědět, co koupit, a důležité je kvalitní nádobí. Letos jsem se třeba naučil fantasticky upravit rybí filet bez jediného gramu tuku.

A můžeš nám svůj recept prozradit?

Dělám to na teflonové pánvi a jsou to ryby, které jsem nachytal vlastnoručně v Norsku.

No jo, takže to máš ale extra kvalitní surovinu.

To je pravda. No, takže ta ryba se mi na pánvi rozpadne na jakousi drť, kterou na pánvi vypražím a chutná mi to tak, že jsem schopný sníst třeba i půl kila najednou a ještě pak chodím, jestli tam ještě někde v růžku nějaký zbyteček nezůstal. (smích) K tomu ještě na plechu v troubě upeču brambory, dozdobím zeleninou a jídlo nejen luxusně chutná, ale i luxusně vypadá.

Takže dietu si umíš zpříjemnit.

Tak člověk ví, kdy si může dovolit něco víc, ale pak zas přišly horší stavy, kdy cukrů bylo málo, k tomu fičák v práci...

Nejsou pak právě tohle ty chvíle, kdy si člověk říká, jestli mu to za to stojí?

Tuhle otázku také často slýchávám. Ale já to beru tak, že v kulturistice závodím dvacet let, začínal jsem jako junior, později jsem se závody objel svět, což bylo také moc hezké, a pak přišla představa, kdy jsem se viděl, jak se sešli před závody profíci a já tam seděl s nimi a druhý den jsem se s nimi rozcvičoval a pak se s nimi postavil na pódium... A tohle jsem si chtěl splnit a proč by ne. Vždyť Plzni také nikdo nenadává, že hraje Ligu mistrů a co tam dělá... Všichni jsme rádi, že tam je. Všichni čekáme, že když jde na Barcelonu, kolik dostane gólů a jestli vystřelí na bránu. A vystřelí vůbec? Bude mít šanci? A nikdo jim za to nenadává. Takže i já jsem dostal možnost takhle uzavřít svou kulturistickou kariéru, tak proč ji nevyužít?

Tím jsi narazil na to, že je spousta lidí, kteří ti nevěří a kteří dokonce říkají, že Kubík nemá mezi profíky co dělat. Jsi teď před svým vstupem na profi pódium kvůli tomu víc nervózní? Cítíš třeba o to větší tlak?

Ne. Chtěl jsem hlavně dokázat sám sobě, že svou formu ještě dokážu posunout, což se povedlo, to je jedna věc. Za druhé ne všichni profíci, když se na ně podívám, jsou úplně krásní a nádherní a za další jsou na světě mnohem horší prů*ery než to, jestli já jsem, nebo nejsem v profi.

Tak to rozhodně. Říkal jsi, že se ti podařilo zas posunout formu někam dál, co jsi zlepšil?

My jsme to pojali tím stylem, že já nebudu ohromný a ohromující velkými svaly, ale zúžili jsme pas, mám hlubší břicho, hlubší nohy a ty mi i vyrostly...

Takže diváci uvidí jiného Honzu Kubíka, než jakého znají?

Já myslím, že určitě. Včera, když jsem se vysvlékl, tak mi známí říkali: "Takhle jsme tě ještě neviděli, co jsi dělal?" "To je tajné," já na to.

Takže to asi neprozradíš ani nám, že?

Ne. (smích)

Dobře, tak alespoň prozraď, jestli jsi v tréninku dělal něco jinak než obvykle.

Ustoupili jsme od těžkých vah, protože když si člověk lehne pod činku, která má skoro 200 kg, nemá v hlavě sval, který chce procvičit, ale to, jestli činku zvedne a kolikrát, jestli ho pak nebude bolet rameno nebo loket... Takže já si teď dával na bench třeba jen 100 kg a pomalým pohybem jel do mrtva. A když jsem přišel za Tomášem, ten mi dal na bench jen 55 kg a já na to, že s tím se ani nerozcvičuji. No a pak z toho byl trénink, po kterém jsem se nemohl ani hnout.

Zajímavé, po letech přijít na to, že se můžeš zničit i s 55 kg na bench, že?

A má to pozitivní vliv. Nebolí mě teď žádné klouby a cítím se skvěle. To po těžkých vahách jsem chvíli laboroval s jedním ramenem, když jsem si ho vyléčil, začalo bolet druhé, bolely mě lokty, zápěstí z těžkých bicepsů... Teď byl pro nás na biceps strop 40 - 50 kg, jeli jsme vysoké frekvence, 30 sekund já, 30 Renda, házeli jsme si to do ruky, to nás naučil Tomáš... A ať si to někdo zkusí. Odjede jeden cvik a pak se ani nepodrbe za uchem.

Když jste takhle jeli, tak už asi žádné kardio nebylo potřeba.

Já říkám, že život je kardio. Mně tluče srdce od rána do večera na plné pecky, takže kdybych se ještě dusil na kardiu, tak bych se asi vypařil.

Ale nevypařil ses a v sobotu nastoupíš na své první profi závody. Původně jsi měl mít touhle dobou svůj křest na profi scéně za sebou, ale závod v Indii, kam jsi měl jet, byl přesunut, a tak poprvé nastoupíš mezi profíky na EVL´s. Jak to vnímáš? Byl bys raději začal v Indii, nebo ti bude příjemnější debutovat doma?

Pro mě by bývalo bylo příjemnější, kdybych si to mohl nejdřív odzkoušet v Indii.

Budeš tedy před českým publikem nervóznější?

Určitě, protože cítím nějakou zodpovědnost, takže nebudu říkat, že jsem úplně v klidu. Jo, mám trému. Já ale myslím, že tohle zná každý sportovec, který má v sobě určitou bojovnost.

Tím, že se postavíš mezi profíky, se ti splní ten tvůj sen, ta tvá představa a také tím vyvrcholí tvá kulturistická cesta. Budeš pak mít ještě motivaci dřít a pokračovat mezi profíky i s ohledem na to, kolik těžkých chvil ti tahle příprava přinesla?

To uvidím. Jsem totiž ten typ, co toho v životě moc neopakuje, to znamená, že když jsem vyhrál Evropu, už jsem se tam moc necpal a radši zkusil světové hry, protože tam jsem ještě nebyl, ani na dovolenou nejezdím na stejné místo dvakrát. Takže uvidíme, co bude dál.

Ok. Tak co ti popřát na sobotu?

První desítku. (smích) Nelítám v oblacích, ale myslím, že ta první desítka by mohla vyjít, pokud forma dojde. Ale zase v každém závodě musí být někdo první a někdo poslední, takže i kdybych skončil poslední či předposlední, nemůžu věšet hlavu, jsou horší věci v životě, i když v osmnácti bych to asi bral jinak.

To mi připomíná jeden moment, kdy jsem si v osmnácti koupil první japonskou motorku a ležel jsem na posteli po babičce, v pokoji černobílou televizi, a když jsem tam tak ležel, říkal jsem si: "Tak a teď mám úplně všechno, co jsem kdy chtěl." Ten pocit, že máš úplně všechno, po čem jsi kdy toužil, je úplně úžasný, takže já ve svém životě takové momenty hledám. Kladu si reálné cíle, na které se opravdu těším, a už hodně jsem si toho v životě splnil. Chtěl jsem chytnout dvoumetrového sumce a chytil jsem ho, chtěl jsem si koupit Mustanga a koupil jsem si ho 14 dní po tom, co jsem chytil toho sumce. Chtěl jsem objet Ameriku, tu jsem objel, do kosmu mě to neláká... Pak jsem si pomyslel na profi a teď v profi jsem, takže si budu muset najít nějaký nový reálný sen, za kterým bych šel, šlapal po něm a pak si užíval toho, že se mi splní.

Tak já ti tedy přeji, ať se zdárně dovrší tvůj kulturistický sen, než budeš hledat ten další.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.10.14:58fobo - Honza předvedl hodně dobrou formu a je to fajn kluk *79* +2
18.10.14:36siorac - ...pamatuji se na spoustu závodů, kde jsme skoro oplakali ..
18.10.13:27Muflon - Jsem celkem zvedav jak to dotlaci na podium ale z fotek si..+2
18.10.13:26fobo - Nikdy jsem nebyl nějakým extra obdivovatelem Honzy Kubíka,..+4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie