Reklama:
Kupte 3x Protein Break a máte mléčnou rýži ZDARMA!
Akční cena na oblíbený Protein Break a skvělý dárek k tomu! Více zde.

Tomáš Bureš aktuálně
před EVL´s Prague Pro 2013

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


EVL´s PRAGUE PRO 2013 - 19. 10. 2013, Česká republika
Videorozhovory s profesionály před soutěží:
Alexey LesukovSami al Haddadkrátká interview
Před EVL´s Prague Pro:
program tipovačka
Profesionálové před soutěží exkluzivně pro Ronnie.cz:
Alexey Lesukov (po příletu)Dalibor HájekTomáš BurešLukáš OsladilJan Kubík
Info z EVL´s Prague Pro:
prezentacez místa děnísemifinále fotofinále fotovýsledky a fotoexpo
video openvideo 212video bikinivideoreport I. + II.
zákulisí I.zákulisí II.zákulisí III.zákulisí IV. od diváků I.od diváků II.
Videorozhovory s profesionály po soutěži:
Clarence DeVisWilliam Bonac
Rozhovory po soutěži:
V. KrásováD. HájekJ. Kubík

Po dlouhých čtyřech letech se u příležitosti EVL´s Prague Pro 2013 objeví na domácím pódiu i český profesionální kulturista Tomáš Bureš, který se v profi divizi pohybuje již třetím rokem. Jak je na tom Tomáš před soutěží a jak se těší na své vystoupení doma, jsme se zeptali při rozhovoru.

Tome, obligátní otázka na úvod. Jak se cítíš nyní, dva dny před soutěží?

Dnes už se cítím o trochu lépe, protože víc jím, ale musím říct, že jsem měl teď několik dní opravdu krizi, kterou jsem už dlouho nezažil. Ne že bych měl na něco chuť, ale byl jsem celkově unavený, všechno mi dělalo problém, ale teď už se to zase obrací k lepšímu.

Usmíváš se, tak je to fajn. Únava je ale logická vzhledem k tvé přípravě, která se letos hodně protáhla...

Ano, byla extrémně dlouhá, protože opravdovou dietu jsem začal už v dubnu a jel na ní celé léto a pak i po závodech v Americe, přestože jsem měl do EVL´s ještě šest, či sedm týdnů čas.

Takže sis nedal po soutěžích v Americe ani chvilku pauzu?

Ne. Zaprvé jsem byl trošku zklamaný z výsledků, kterých jsem dosáhl v Americe, a zadruhé jsem cítil větší zodpovědnost se dobře připravit, když budu po čtyřech letech zase závodit doma. Takže jsem hned zase utáhl dietu a je to tedy pro mě už opravdu dlouhé...

Teď, když bys to měl hodnotit zpětně, myslíš, že to bylo správné rozhodnutí? Že sis neměl třeba chvilku odpočinout?

Myslím, že jsem se rozhodl dobře, protože kdybych se najedl nebo kdybych si dal nějaký delší odpočinek a něco se nepovedlo, nadával bych si. Takhle když se něco nepovede, tak si nic nebudu vyčítat, protože budu vědět, že jsem pro to udělal maximum.

Dalo se během těch šesti, či sedmi týdnů, které jsi měl mezi závody v Americe a EVL´s, někam kousek tu formu posunout?

Tak já doufám, že jsem s tím něco udělal. V Americe jsem si v podstatě vyzkoušel dvě přípravy. Na jeden závod jsem šel s formou hodně na doraz, což mi ale nepřineslo moc velký úspěch. Tu druhou formu jsem šel naopak proti svému přesvědčení, nebyl jsem tak vyrýsovaný, ale měl jsem asi o tři kila víc, což mělo trošku lepší efekt, ale nemyslím si, že by to bylo až tolik formou, ale spíš vedením závodu. Nicméně ponaučil jsem se, vzal si z toho nějaký příklad, a jak jsem zvyklý, tuhle přípravu jsem udělal zase úplně jinak, tak doufám, že z toho vyleze to nejlepší, co umím.

Co říkáš tomu, že na soutěžích teď většinou vyhrává velikost, byť neforemná, nad precizní připraveností?

Od začátku, co kulturistiku dělám, tak jsem si myslel, že to nejlepší je přijít co nejvíc připravený a samozřejmě mít k tomu adekvátní množství svalů, což mi vždycky vycházelo a vždycky mi to fungovalo. Už dřív jsem si všimnul, že to začíná být jinak, a teď mě to v Americe překvapilo. Měl jsem třeba radost, když Štefan Havlík uspěl v Chicagu, protože on je takovým estetickým typem kulturisty, takže jsem myslel, že takhle je to správné, ale pak na těch mých závodech to bylo trošku jinak.

Jak to bereš, jsi ochotný se tomuhle trendu přizpůsobit?

Musím se tomu nějakým způsobem podřídit, ale nechci to udělat tak, že naberu za rok dvacet kilo svalů a pak přijdu nepřipravený, to vůbec. Prostě dokud to půjde, budu se snažit přibírat, ale zůstanu u té kvality a u toho, co se líbí mně a co si myslím, že se musí líbit i většině.

Takže z tebe nebude neforemná hrouda, slibuješ?

To asi ne. (smích)

Mluvil jsi o svém zklamání po závodech v Americe a k lepší náladě ti asi nepřispěly ani reakce rádoby fanoušků kulturistiky. Ti čeští jsou totiž speciální v tom, že tě milují, když se ti daří, ale pokud si nevedeš dle jejich představ, zašlapou tě do země a ještě poplivou. Jak se tě tohle dotýká?

Já to nikdy dřív příliš nevnímal, ale poslední dobou to vnímám trošku víc a nevím, proč se to tak děje, že tu nikdo nikomu nic nepřeje, že všichni čekají na to, až ten druhý klopýtne... To jsem teď řešil s Vojtou Koritenským, který byl hrozně zklamaný po Austria Cupu, protože lidé, kteří ho předtím plácali po zádech, na něj najednou plivou, což mi přijde úplně nechutný... Myslím, že by se lidé měli starat víc o sebe a druhým víc přát, protože jsme na stejný lodi, všichni děláme stejný sport, děláme pro to v podstatě to samé a jestli to někomu jde lépe, nebo hůř, je už třeba otázka genetiky nebo něčeho. A neznamená to, že když je někdo lepší, že ho pomluvím a flusnu na něj... Tak by to být nemělo. A myslím si, že dřív to mezi kulturisty nebylo, že všichni k sobě měli určitou úctu, zato teď se jen řeší, jestli je lepší kulturista ten, nebo onen.

A všechny dohromady pak poplive na internetu anonymně šestnáctiletý kluk, co nikdy nevyhrál ani soutěž v tom, kdo dál dočůrá...

Tak to je.

Na závodech v Americe jsi měl asi nejlepší formu své kariéry, není to tak?

Myslel jsem si to, ale výsledek tak vůbec nemluví. K tomu musím říct, že nemám rád takové ty fotky, jak se někdo fotí před závodem pod starou žárovkou v koupelně a všichni mu pak píšou: "Super, budeš na bedně." Je úplně na nic, jakou má člověk formu před závody, nebo dva dny po nich. Důležitý je ten závod a já myslím, že právě v Americe se mi ta forma povedla, ale přesto - jsou to přece jen profesionálové a já jsem mezi nimi pořád jako žák ze 7. C. Prostě mám ještě málo svalů... A nevím, jestli budu mít někdy víc.

Tím se nabízí otázky, zda vidíš pro sebe cestu, jak ještě dál nabírat? A můžeš vůbec, vzhledem ke svým zdravotním limitům?

Já se už asi od 14 let léčím se srdcem, chodím na pravidelné kontroly a právě před touhle sezónou, protože jsem řešil, jestli má smysl ještě něco dělat, jsem si nechal udělat kompletní rozbory, které mi měly nějakým poměrem hormonů říct, jestli se mohu ještě zlepšovat, nebo ne. A vyšlo mi, že se ještě zlepšovat můžu, že ještě můžu nabírat, tak uvidíme, jestli nekecaj. (smích) Tak srdce je snad v pořádku.

To rádi slyšíme. Když jsme spolu mluvili před tvými závody v Americe, cítil ses dobře a na soutěžní pódium ses těšil. Pak ale přišlo zklamání, takže jak to máš nyní před EVL´s?

Těším se. Po Americe se mě každý ptal na moje pocity a já vůbec nechtěl nějak brečet, vím, kam patřím, a vím, že se nemůžu měřit s kluky z těch předních míst. Spíš mě mrzelo, jakým způsobem ty závody byly vedené, že jsme šli na pódium v podstatě podle abecedy, podle abecedy zase z pódia, pak vyvolali ty nejlepší a tím to haslo. Tak z toho jsem byl zklamaný, ne až tolik z toho, jak to dopadlo. Na EVL´s se ale těším hrozně moc. Zaprvé proto, že pak už budu mít po sezóně, ale také že zase budu závodit doma, že tu budou naši kluci a naši fanoušci, navíc vím, že ty závody budou excelentní, takže se opravdu těším.

Ty jsi říkal, že jak už je tvým zvykem, tak pro tuto přípravu jsi použil zcela jinou strategii. Dá se něco z toho prozradit?

Byla to kompletní změna, jelikož posledních pár let si v podstatě všechno dělám sám, pořád spíš radím já někomu a připravoval jsem v podstatě letos na závody i Radka Neumana. Po závodech jsem s ním ale začal paradoxně konzultovat svoji přípravu já, protože on je obrovský odborník přes výživu a biochemii, takže jsme dávali spoustu věcí dohromady spolu. No zvrtlo se to až tak, že mi Radek nyní v podstatě celou přípravu řídí. Je velmi příjemné najednou nemuset vymýšlet tréninky, jen přijdu, Radek mi řekne, co mám odtrénovat, i kotouče mi nandá, takže to je hrozná úleva. Konzultujeme spolu věci i kolem výživy a celkové přípravy, za což mu chci moc poděkovat. On na kulturistiku kouká z takového lékařského, řekl bych až vědeckého hlediska, což já nedělám, ale myslím, že naše spojení má sílu.

Takže cítíš efekt?

Určitě. Mám v podstatě asi teď lepší formu, než jsem měl v Tampě, takže teď už jde jen o to, naplnit to a nepos... to, a mělo by to být dobré. (smích)

Takže jakou cestu finální přípravy zvolíš pro pražské publikum? Budeš hrát na co největší objem, nebo to opět vysekáš na plech?

Chtěl bych přijít vysekaný a plný. (smích)

Nejlepší kombinace! Tak ať se ti to podaří.

Tomáš Bureš tímto děkuje svým sponzorům, kterými jsou společnost All Stars, firma Bitters a club Hot Peppers.


Foto:
Josef Adlt


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.10.14:48siorac - No jestli se to s tím neodpočíváním po sezóně osvědčí, pad..
18.10.08:54darKane - Tak tohle mi prijde uplne uzasne :) jsem zvedav jak bude v..
18.10.06:48Smile04 - toto je prostě neuvěřitelné být tak estetický a mít tak kr..
17.10.21:56ygg - Tohle je prostě frajer*79* . Akorát budu mít dilema jestli..
17.10.21:14polda - fandím Tomášovi a přeji dobré umístění na soutěži...vypadá..+2
17.10.17:54petthall - hodně štěstí...budu Ti držet pěsti...*79* *79* +2
17.10.17:51LUC - Ať všechno, co můžeš ovlivnit, forma, načasování,dopadne p..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMartina Sletsjoee - trénink zad a noh...
Sárinka.S (15:44) • Fajn asi vám to Už říct musím, jsem jeden Hendykep ...Nj, proto chci bejt biki slečna,...
magazínProfesionálové na Arnold Classic Euro...
deiw (14:46) • Pořád mi přijde, že má ty břišáky trochu zalité, nebo to v tom FDB neumí pózovat/zatnou...
magazínProfesionálové na Arnold Classic Euro...
Zodiak411 (12:23) • Hlavně proč by měl Michal přecházet? Tady je hvězda, vydělává mu to a spekulace o jeho...
magazínProfesionálové na Arnold Classic Euro...
amoresPE (12:17) • Adela a Tereza najlepsie formy... tu fakt zalezi, ako lu naladeni rozhodci, resp. ich z...
magazínProfesionálové na Arnold Classic Euro...
Neutralni typ (12:00) • Cermak vypada jak bracha Koritenskeho XD
NOVÉ INZERÁTYseznamka Hledám prima ženu z Prahy.
Zachovalý single sympaťák se smyslem pro humor, hledá prima ženu z Prahy. Odepiš..., nemáš přeci...
práce Trenér / clever fit Fitness Coac...
Clever fit s více jak 400 pobočkami v Evropě přichází do Ostravy a hledáme právě vás: Osobní tren...
práce Trenér na HPP
Do našeho týmu hledáme nového kolegu na pozici trenér-obsluha baru a balneo provozu. Licence: Ins...
bazar Časopisy Muscle & Fitness (1992-2004)
Daruji hromadu časopisů Muscle & Fitness z let 1992-2004. Nejvíce čísel za sebou je z let 1993 a 2003. Osobní předání v Praze u Náměstí Míru. Pokud byste chtěli nějaké konkrétní číslo, tak napište.
seznamka Osud a život
Hledám holku se sport postavou, s humorem, s citem a rozumem, milující život. Holku která si nest...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie