Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Kormidelník Roman Simurník: "Na lodi jsem místo lavičky benčoval i na popelnicích."

10.633 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

ŽIJÍ FITNESS, ŽIVÍ JE PRÁCE...
Kamioňák Petr Čížek:
"Přípravu jedu v kabině
až do samého konce."
Fanoušci železné hry, řeknu Vám jedno tajemství. Kulturistika není sportem levným. Naopak by se dala přirovnat ke sportovnímu letectví, golfu nebo tenisu. Každá příprava je velkou investicí s mizernou finanční návratností, přesto nám to za to stojí. Samotným závoděním si v Česku pravděpodobně nikdo na chleba (čti rýži s masem) nevydělá, proto musíme mít všichni další zdroj příjmů. Charakter zaměstnání nám často přípravu ovlivňuje a mně se zdálo zajímavé vyzpovídat závodníky z různých výdělečných segmentů a zjistit tak, jak to s prací mají oni. Postupně si rozkryjeme příběhy jednotlivých atletů, kteří na trénink chodí s úsměvem po pracovní době, přestože si tělo říká o odpočinek a klidový režim. Ale oni to dennodenně zvládají a třeba se s jejich příběhy ztotožníte, nebo se jimi dokonce inspirujete.

Po příbězích kadeřnice, kamioňáka, dřevorubce, učitele, kuchaře, strojvedoucího nebo vojáka Vám dnes přináším rozhovor s dalším kulturistou, který zvládl přípravu na závody v neobvyklých podmínkách. Křižuje Evropu na dopravní lodi, týdny je daleko od domova, od rodiny, od posilovny. Přesto si našel způsob, jak zůstat v tréninku a přinést na soutěže formu jako řemen. Vše je o to obdivuhodnější, že Roman začal se závoděním ve 45 letech. Kulatá padesátka už se dostavila, ale jako by jeho kariéra teprve začínala, proto je na čase Vám představit kulturistu-kormidelníka Romana Simurníka, pro kterého rozhodně platí, že patří do skupiny těch, kteří "Žijí fitness, živí je práce".

Romane, vítej u nás na Ronnie.cz. Protože je to tvá první prezentace, tak se prosím krátce představ.

Jmenuji se Roman Simurník, v září mi bude padesát (rozhovor vznikal v létě 2022, pozn. red.) a bydlím v Děčíně.

Do našeho seriálu "Žijí fitness, živí je práce" jsem si tě pozval, protože tvé povolání je opravdu neobvyklé. Jako kormidelník brázdíš státy po řece. Jak ses k této práci dostal a jak dlouho se jí věnuješ?

Živil jsem se jako taxikář a zároveň vozil posádky na lodě, takže jsem měl trochu představu, co to obnáší. I když jsem tvrdil, že bych to nikdy nedělal. No a v roce 2007 už "taxikařina" u nás nebyla tak výdělečná, zároveň se mi narodil syn a byla potřeba změna. Vtom se mi ozval známý, že k sobě někoho shání, jestli bych nešel k němu na loď. Tak jsem to byl zkusit a už jezdím přes čtrnáct let.

Co vlastně obnáší práce kormidelníka?

Kormidelník dělá práci na palubě, což je starost o nakládku a vykládku. Také se loď udržuje, takže brousí, natírá, myje a zkrátka vše, co je potřeba. Zároveň se udržují motory. Hlavní na pohon, pak generátory, které vyrábí proud, a motor, který je potřeba na vykládku, protože jsme tanková loď a vozíme tekutý náklad, nejčastěji naftu. Zároveň by kormidelník měl také občas řídit loď, ale do toho já se nehrnu.

Jak dlouhé bývají Vaše cesty a do kterých přístavů míříte?

Práci mám turnusově, takže jsem tři týdny v práci a tři doma. Jezdili jsme hodně na Rýn, takže když jsme naložili například v Rotterdamu a jeli do Frankfurtu, tak nám to zabralo skoro tři dny cesty. V současnosti jezdíme spíš kratší cesty. Třeba Antverpy - Brusel, Antverpy - Lutych, je to různé.

Před pěti lety ses poprvé postavil na soutěžní pódia. Jak dlouho ale cvičíš?

Cvičím víceméně celý život. Nikdy jsem ale neřešil stravu a podle toho to také vypadalo.

První soutěžní start ve 45 letech, to není úplně obvyklé. Proč tak pozdě? Je tím důvodem právě časově specifické zaměstnání?

Tak v té době jsem v práci ani nějak moc necvičil, vlastně jsem ani neměl s čím. Do té doby mě nikdy nenapadlo, že bych se postavil v plavkách na pódium před plné hlediště. No a v roce 2016 jsem se potkal s tehdy úspěšnou závodnicí v bikiny fitness, trenérkou a teď kamarádkou Luckou Vajsovou. Ta se mě zeptala, jestli nechci zkusit závodit. Nejdřív to pro mě byl úplný nesmysl, ale jak jsem o tom víc uvažoval, tak se mi ta myšlenka začala líbit, načež jsem Lucku oslovil a začala mě trénovat.

Jak důležitá pro tebe kulturistika je? Z posilovny si tě pamatuji komplet oblečeného v kulturistických značkách. Jsi ten hardcore dlouholetý nadšenec?

Řekl bych, že dost. Cvičím pětkrát až šestkrát týdně a neumím si představit, že by tomu bylo jinak. Kulturistiku "žeru" už od puberty. Kupoval jsem si časopis Kulturistika a šport, odebíral Muscle and Fitness, jedl pangamin a od kamaráda z JZD měl sušený bílek, který byl absolutně bez chuti a nešel rozpustit. Představoval jsem si, že jednou budu tak velký jako ti chlapi z obrázků.

Co trénink na palubě té velké lodi? Jak to zvládáš? Máte tam nějaké vybavení, vozíš si vlastní nebo si vystačíš s váhou vlastního těla?

Tam je to složitější. Vybavení není žádné, tak jsem si tam postupně navozil nějaké činky a závaží. Místo lavičky jsem používal dvě plechové popelnice spojené k sobě. Dvě 15kg jednoručky a dvě "čtyřicítky", u kterých jdou sundávat různě kotouče. Takže když jedu třeba ramena a postupně si přidávám, tak to zabere dost času. Pak mám jednu větší tyč, dva 20kg a dva 15kg kotouče. Takže když jedu nohy, musím si to nejdříve nadhodit ze země a až pak dřepovat, také paráda. Teď mám od kolegy stojan a lavičku, což už je mnohem lepší.

Klasicky mě zajímá i strava. Předpokládám, že kuchyni máte. Vaříš si tam sám, nebo máte "zájezdního" kuchaře?

Na lodi jsme čtyři, kolegové si vaří dohromady a já sám. Navařím si maso na tři dny a denně jen přidělávám přílohy. Máme rýžovar i horkovzdušnou fritézu, tím je vše jednodušší. To vše se musí samozřejmě zkombinovat s prací, kde se může stát, že přes den pracuji a pak mám ještě noční. A to samé i se cvičením.

Které suplementy nesmí chybět ve tvé výbavě na dlouhý říční trip?

Mám jednu cestovní tašku, která je vždy plná suplementů. Od omega 3, vitamínů C, K přes zinek, Nexgen Pro, hořčík a kreatin po glutamin, samozřejmě protein a také micellar.

Jak je tvá práce náročná fyzicky?

To je nárazové, někdy musí člověk trochu zabrat. Ale hlavně musím dávat pořád pozor, protože můžu přijít snadno k úrazu.

Kolik hodin denně pracuješ? Máš pevně stanovenou pracovní dobu, nebo prostě dokud není hotovo, tak děláš?

Normálně se dělá od osmi do sedmnácti, ale ne vždy se to dodržuje, máme to volnější. Když se ale nakládá nebo vykládá, tak dokud není hotovo, tak se dělá. To se jen pak můžeme vystřídat s kolegou, což může být i v noci.

Když dorazíte do cílového přístavu, tak se po vyložení ihned vracíte, nebo zůstáváte?

To záleží na tom, jakou máme další cestu. Můžeme zůstat nakládat ve stejném přístavu, nebo se přesuneme jinam.

Jak trávíš v cizině volný čas, pokud se zdržíte? Odpočíváš a trénuješ, nebo vyrazíš na výlet v cizí zemi?

Do města se moc nedostaneme, za celou dobu jsem byl v posilovně asi třikrát a venku asi šestkrát. Zase tak dlouho nikdy nestojíme. Když je práce, tak je vcelku jedno, kde jsme, a prostě se dělá. Teď přes letní období je toho trochu víc.

Kolik volna míváš, když se vrátíš po dlouhé cestě domů?

Volné mám vlastně celé tři týdny, tak můžu dohnat, co jsem na lodi ztratil.

Vloni ses vrátil po čtyřleté soutěžní odmlce na mistrovství republiky. Co tě zlákalo opět se postavit na soutěžní pódia?

Závodit jsem chtěl dál, strašně mě to chytlo a jen jsem litoval, že jsem nezačal dřív. Rok po prvních závodech jsem si v přípravě zlomil ruku a bylo hotovo. No a pak přišel covid a raději jsem přípravu neriskoval.

Roman Simurník na mistrovství České republiky 2021

A kdy to vidíš na další soutěžní start? Letos slavíš kulatou padesátku, to by chtělo vyzkoušet mistrovství Evropy nebo světa v klasické kulturistice nad padesát let.

Rád bych se postavil na prkna příští jaro. Zanedlouho začnu objem, pak se uvidí. Záleží také, jak se mi bude dařit připravovat v práci, a na financích. Vyzkoušet "Evropu", nebo dokonce "svět", by se mi moc líbilo, ale nevím, jestli budu dostatečně připravený, abych mohl konkurovat.

Na závěr máš prostor pro vzkazy a poděkování.

Chtěl bych poděkovat tobě, že jsi mě oslovil na rozhovor. Moc si toho vážím. Chtěl bych poděkovat i bývalému trenérovi, se kterým jsme se rozešli z osobních důvodů, že mě pokaždé kvalitně připravil.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSoutěž o vstupenky na IFBB Diamond Cu...
Zodiak411 (22:27) • Mohl by taky pořadatel vysvětlit, proč se cena vstupného zvedla z původních 20 € (necel...
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
jamenek (13:56) • A Patrik Šerý vybojoval pro Českou Republiku, Olomoucký kraj, a České dráhy, i přes vše...
magazínMichal Križánek - trénink zad a bicep...
jiiriik (10:50) • aspoň top 6 !!!!*79*
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
Hockey1000 (08:35) • Tak to je s cílem aby pořadatelé, mezinárodní IFBB i národní federace vyddělali co nejv...
magazínDominik Kopečný a Pavel Červinka - tr...
koli78 (07:55) • super video Pavel je frajer, preju mu at se mu splni sen dostat se na olympii a hlavne...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie