Reklama:
DNES KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Akce nebude prodloužena! Více zde.

Učitel Ján Král: "Školní jídelna? Ne, děkuji pěkně."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

ŽIJÍ FITNESS, ŽIVÍ JE PRÁCE...
Voják Tomáš Sentinek: "Válka má před přípravou přednost."
Fanoušci železné hry, řeknu Vám jedno tajemství. Kulturistika není sportem levným. Naopak by se dala přirovnat ke sportovnímu letectví, golfu nebo tenisu. Každá příprava je velkou investicí s mizernou finanční návratností, přesto nám to za to stojí. Samotným závoděním si v Česku ani na Slovensku pravděpodobně nikdo na chleba (čti rýži s masem) nevydělá, proto musíme mít všichni další zdroj příjmů. Charakter zaměstnání nám často přípravu ovlivňuje a mně se zdálo zajímavé vyzpovídat závodníky z různých výdělečných segmentů a zjistit tak, jak to s prací mají oni. Postupně si rozkryjeme příběhy jednotlivých atletů, kteří na trénink chodí s úsměvem po pracovní době, přestože si tělo říká o odpočinek a klidový režim. Ale oni to dennodenně zvládají a třeba se s jejich příběhy ztotožníte nebo se jimi dokonce inspirujete.

Dalším respondentem v rámci rubriky Žijí fitness, živí je práce... je opět slovenský kulturista a skutečný těžkotonážník, který společně se svou sportovní dráhou vykonává současně i práci pedagoga. Aby toho nebylo málo, tak zvládá i online trenérství a mediální činnost pro výrobce suplementů. My jsme však probrali právě život učitele, který svými parametry bude vybočovat v kabinetech celého světa. Zajímalo mě, jaký pohled na jeho životní styl mají žáci, které nejenom vyučuje, ale zároveň i vychovává. O tom všem a mnohém dalším se dočtete na následujících řádcích.


Děkuji, že jsi přijal moji žádost o rozhovor, Janko. Důvodem je nejen tvá úspěšná soutěžní kariéra, ale také tvá role pedagoga. Přibliž nám, co a kde vyučuješ.

Přijal jsem s radostí. Stránku Ronnie.cz jsem sledoval ještě jako mladý začínající kulturista, tenhle web má dlouhou historii. Od ukončení vysoké školy jsem nastoupil na hotelovou akademii, na níž vyučuji tělesnou výchovu, i když v současnosti už jen na poloviční úvazek.

Ty jako učitel tělesné výchovy máš před ostatními kolegy tu výhodu, že příprava vyučování asi nebude tolik časově náročná. Aktuálně navíc pracuješ na poloviční úvazek. Kolik hodin to tak týdně znamená?

V aktuálním školním roce to dělá sedmnáct hodin týdně.

Jak tvůj koníček žáci vnímají? Chodí si pro rady? Vidíš na některých, že se tebou inspirují? Jsi jim vzorem?

Ano, občas se najdou žáci, kteří cvičí a přijdou si pro rady, ale je pravdou, že mě většinou osloví až po tom, co skončí školu. Spoustu věcí pochopí jinak, když dospějí. No a potom si to už musí zaplatit. Jejich chyba, že toho nevyužili naplno, když to mohli ještě mít zadarmo.

Často se mluví o klesajícím zájmu mládeže o pohyb. Já to ve svém okolí nevidím, ale co ty? Berou žáci tělocvik jako nutné zlo?

Je to velký rozdíl, když to porovnám s obdobím před deseti patnácti lety. Tehdy jsem neměl problém utvořit výběr na meziškolní soutěže žáků ve sportech jako házená, basketbal, florbal, atletika, orientační a přespolní běhy... Dnes jsem vůbec rád, když mám koho postavit do fotbalového týmu. Přišlo to s dobou, lhostejnost rodičů, kteří se musejí obracet a řešit existenční problémy, sociální sítě. Vidím to přímo ve škole, ve fitkách je to jiné, tam klesající zájem neeviduji. Tam je to zhruba stejné jako před těmi zhruba pětadvaceti lety.

Tělocvikáři jsou využíváni na všechny školy v přírodě, lyžařské a cyklistické kurzy. Jak to na takových akcích máš se stravou a cvičením?

Prostě netrénuji, jsem v tréninkovém režimu během celého roku a pak vím, že když nastane takováto překážka, tak to tělo spíše ocení než naopak. Kliky a břišáky někde na pokoji určitě nedělám. Ve stravě se snažím pohlídat množství bílkovin. Vezmu si protein, nějaké proteinové výrobky, tyčinky, konzervy s tuňákem a podobně. Skvěle se tak dají doplnit například buchty s povidly. (smích)

U nás jsou platy učitelů dost podhodnocené. U vás to asi nebude o moc lepší, máš navíc poloviční úvazek. Jaké další příjmy máš, abys uživil tak obrovské tělo?

Celkem se mi vede v online trenérství, kde mé služby využívají stovky klientů ročně, a natáčím videa pro firmu GymBeam, se kterou mám dlouhodobou spolupráci.

Má vaše škola dostatečně vybavenou posilovnu, aby sis tam mohl odtrénovat, pokud máš zrovna ve škole přestávku?

Ano, během první covidové vlny jsem v ní půl roku trénoval. Byl to návrat k základům, celkem mi to sedlo.

Dieta i její závěr jsou mimořádně náročné. Zvládáš v takovém období být v klidu, nerozčilovat se zbytečně nad studenty v pubertě?

S odcvičenými lety přibývají zkušenosti, poznával jsem své tělo a s tím přišel i lépe vyladěný a zvládnutý závěr přípravy v porovnáním s mými začátky, kde jsem měl vše nastavené od trenéra. To bylo celkem trápení i boj se sebou samotným. Je to však proces, který se nedá uspíšit. Poslední příprava, která byla na podzim 2018 a během které jsem poznal mou současnou manželku Lenku, byla nejsnadnější, čehož je důkazem i to, že si mě později vzala.

Připojíš se občas ke studentům a zahraješ si s nimi nějaký sport?

Jasně. Někdy si zahraji volejbal, stolní tenis, badminton a podobné důchodcovské sporty.

Je naopak sport, který sice vyučuješ, ale samotného tě nebaví nebo ti vůbec nejde?

Fotbal. Mám pocit, že pro tento sport mám obě nohy levé. (smích)

Studia sportovních fakult jsou náročná na množství vydané energie a s tím spojenou regeneraci. Ovlivnilo studium tvé závodní ambice?

Zcela zásadně, ale nebylo zbytí. Věděl jsem však, že soutěžit mohu po celý zbytek života.

Mně učitelé během studií jídlo během přednášky většinou nezakazovali. Jsou stejně tolerantní i žáci k tobě?

Zvykli si, teď už jen bez nějakých emocí popřejí dobrou chuť.

Co školní jídelna? Využíváš občas její nabídku?

Tak to zase ne, děkuji pěkně. I když takové koložvárské zelí nebo přívarek s fašírkou by bodly.

Co na tvůj životní styl říkají tví kolegové kantoři, popřípadě nadřízení?

Podporují mě a fandí mi. Ví, že stejně jako sebe reprezentuji i školu.

Stejně tak by mě zajímal pohled rodičů tvých studentů. Doslechl ses jejich názor? Ať už pozitivní, nebo naopak?

Ne, vzhledem k tomu, že jsem nikdy nebyl třídním učitelem, tak nemám k rodičům natolik blízko, abych na to uměl odpovědět.

Minulý rok se vám s přítelkyní Lenkou narodila dcerka. Šel režim na druhou až třetí kolej? Nebo jsi vše pokojně zvládal?

První týdny, měsíce byly náročnější, než jsme se naučili chápat potřeby toho malého človíčka, a vstávali pětkrát až desetkrát za noc. To se další den zrovna neprojeví na pohodě a klidu, každý rodič to zná. Proto jsem omezil frekvenci tréninků na čtyři týdně a začal jsem s Dorianovým splitem:

  • pondělí: hrudník, biceps, břicho
  • úterý: nohy
  • středa: volno
  • čtvrtek: ramena, triceps, břicho
  • pátek: volno
  • sobota: záda, core
  • neděle: volno

No a zjistil jsem, že mě neubylo. Lépe jsem regeneroval, měl víc síly, zvedal vyšší váhy a celkově se na trénink i víc těšil, než když jsem předtím trénoval šestkrát týdně. Co všechno se člověk nedozví, když není jiná možnost. (smích) Ale jinak se nic nezměnilo, mám tolerantní manželku.

Poslední sezóny jsme tě už soutěžit neviděli. Máš v plánu ještě comeback? Nebo teď už je hlava nastavená čistě na kariéru a rodinu?

Přípravu jsem začal, když přišla první vlna covidu, která ji přerušila, a než tento chaos a nejistota, která ve světě momentálně panuje, skončí, tak nemám chuť se připravovat. K tomu je potřeba pohoda a klid. Jak čas letí (v létě jsem oslavit čtyřicet let), tak nevylučuji, že se ještě aspoň jednou na stage postavím, třeba v masters kategorii. Soutěžil jsem jako patnáctiletý dorostenec, dvacetiletý junior, potom muž, tak proč to nezakončit jako masters. Uvidíme, co život přinese...

Ty jsi z Košic, stejně jako Jaro Horváth, Lukáš Gabriš, Ján Beňo. Jste nějakým způsobem kontaktu? Zatrénovali jste si spolu?

S Lukášem jsem závodil v roce 2002 ještě jako junior, tehdy jsem na mistrovství SR skončil druhý a on snad čtvrtý. Od té doby jsme se neviděli, ale jsem si jistý, že pokud k tomu někdy dojde, tak si určitě budeme mít co říct. S Jarkem i Jánem jsem trénoval v jejich posilovnách, známe se, hlavně s Jarem Horváthem. U něj jsem si uvědomil a pochopil, jak je genetika klíčovým faktorem v přípravě na vrcholové soutěže. Cvičit totiž může každý, ale soutěžit ne. Snad mi rozumíte, jak to myslím.

Je na závěr někdo, komu bys chtěl poděkovat? Někoho zmínit?

Všem, kteří mi fandí, podporují mě a sledují můj IG profil jan.kral.bodybuilder. Taky zdravím a fandím všem, kteří šíří dobré jméno kulturistiky a pracují na jejím rozvoji, tak jako to děláte i vy.




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (22:13) • Můžeš to napsat jako podnět pro revizní komisi svazu měla by se tím zabývat https://www...
magazínJak si vedl Ondřej Fojtů na Europe’s...
Russ (21:17) • Ondrovi blahopřeji, je to neskutečnej borec.
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Karakal (15:20) • Může mi někdo z rozhodčích říct, kdo kontroluje dodržování plavek u žen? Jako bikiny ma...
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (21:41) • Jsem týden marod a tak se to na pokoukání hodí, díky*79*
magazínIFBB Diamond Cup Malta 2024 - komplet...
Hockey1000 (21:40) • Mně se prostě líbí, jak si ty soutěže užívá a kolik moc jich absolvuje*79* Za mě borec*...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie