Reklama:

Voják Tomáš Sentinek: "Válka má před přípravou přednost."

13.391 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jan Jankovič
- fitness hvězda doby před Instagramem
Ahoj fanoušci železné hry. Řeknu Vám jedno tajemství. Kulturistika není sportem levným. Naopak by se dala přirovnat ke sportovnímu letectví, golfu nebo tenisu. Každá příprava je velkou investicí s mizernou finanční návratností, přesto nám to za to stojí. Samotným závoděním si v Česku pravděpodobně nikdo na chleba (čti rýži s masem) nevydělá, proto musíme mít všichni další zdroj příjmů. Charakter zaměstnání nám často přípravu ovlivňuje a mně se zdálo zajímavé vyzpovídat závodníky z různých výdělečných segmentů a zjistit tak, jak to s prací mají oni. Postupně si v rámci rubriky "Žijí fitness, živí je práce..." rozkryjeme příběhy jednotlivých atletů, kteří na trénink chodí s úsměvem po pracovní době, přestože si tělo říká o odpočinek a klidový režim. Ale oni to dennodenně zvládají a třeba se s jejich příběhy ztotožníte nebo se jimi dokonce inspirujete.

Prvním zpovídaným bude Tomáš Sentinek, povoláním profesionální voják slovenské armády. To je obzvláště zajímavé ve dnech, jako jsou tyto. Jestli někomu práce zasahuje do přípravy, pak právě Tomovi. Jak se s tím vypořádává závodník, který na podzim vyhrál právo vstupu do Elite Pro, se dozvíte v následujících řádcích.

Tome, vítám tě u nás na webu. Ty jsi velmi úspěšný závodník, ale na Ronnie.cz budeš prezentován poprvé. Poprosil bych tě tedy, aby ses nám v krátkosti představil.

Jmenuji se Tomáš Sentinek, je mi 27 let a pocházím ze Slovenska. Soutěžím v kategorii classic physique. Tato kategorie je pro mě jako stvořená, jelikož nedisponuji brutální genetikou a svaly nabírám poměrně těžko i přesto, že toho spořádám za tři. (smích)

Ty jsi jeden z aktuálně nejzajímavějších mladých závodníků na Slovensku, dnes tě však zpovídám i proto, že mimo kariéry kulturisty jsi také profesionální voják. Jak ses k této práci dostal? Byl to tvůj sen odmala?


Foto: Josef Adlt
Ano, pracuji jako profesionální voják, ale nikdy to nebylo mým snem. Práci jsem si zvolil takovou, abych byl schopný vedle ní ještě dostatečně trénovat a mohl se naplno věnovat kulturistice. I když ne vždy jsou ty podmínky ideální, tak je to pro mě prostě lepší než pracovat někde za pásem v továrně na třísměnný provoz. Do armády jsem nastoupil i kvůli stabilnímu pravidelnému platu a stejně tak kvůli tomu, abych se mohl brzy osamostatnit od mamky, protože mám ještě dva mladší sourozence a nechtěl jsem na ní být závislý i po škole.

Kdy jsi narukoval do armády, jaké je tvé zaměření a hodnost?

Do armády jsem nastoupil hned po střední škole. Aktuálně sloužím osmým rokem, momentálně jako svobodník - ostřelovač. Vzhledem k mým odslouženým letům bych už mohl mít vyšší hodnost, ale s ní přichází i další povinnosti a zodpovědnost a já jsem zatím takhle spokojený.

Co to vůbec znamená být profesionální voják? Máš pevně stanovenou pracovní dobu například od pondělí do pátku? Jak jsou dlouhé směny?

V práci máme stanoveno standardních čtyřicet hodin týdně. Většinou jsou to osmihodinové směny. Občas sice máme celodenní (24 hodin) služby, ale ani to není nic, co by se nedalo zvládnout. V poslední době toho popravdě bylo kvůli covidu víc, ale všechno se dá, když člověk opravdu chce.

Byla pro tebe postava kulturisty při přijímacích fyzických testech výhodou, nebo přítěží?

Přijímací zkoušky nebyly zvlášť fyzicky náročné, měli jsme jen skok do dálky, kliky a dvanáctiminutový běh. Běžecký typ ale opravdu nejsem, doběhnu si tak maximálně na záchod nebo do krámu, když je maso v akci a mají poslední balení. Ty mi nikdo nesmí vzít! (smích)

Jak se na tvůj koníček koukají tví kolegové, bratři ve zbrani, a co tví nadřízení?

Pro kolegy je to někdy nepochopitelné, proč si prostě nedám o trochu jídla víc a proč si pořád nosím jen jídlo z domova, ale už si na mě zvykli a berou mě tak. No a moji nadřízení… Nejsou sportovci, takže mě častokrát nechápou a ne vždy mi vyjdou vstříc, ale zase je to jen o tom, že když něco chci a vážně toužím v tom být dobrý, tak se musím přizpůsobit a překonat to.

Jakou máš možnost se stravovat během klasické služby? Dá se udělat nějaký rozvrh jídel nebo vše řešíš za pochodu?

Čas na jídlo si najdu vždy! Mám naplánované časy, kdy mám jíst, a tehdy se najím, ať se děje, co se děje. Vždy se dá přece vymluvit na to, že musím jít na záchod, a tam to do sebe rychle naházet. Vzpomínám si, že jsem jedl během jednoho zrychleného patnáctikilometrového přesunu a mého velitele skoro trefil šlak, ale na BOZP nebylo řečeno, že během běhu nemůžeme jíst, tak mi nic udělat nemohli. (smích)

Svobodník Tomáš Sentinek

Aktuálně jsi v objemové fázi, během které jsi absolvoval vojenské cvičení. Jak dlouho trvalo a co to znamenalo pro tvou práci?

Měli jsme dvoutýdenní vojenský výcvik, kde strava nebyla úplně podle plánu, stejně jako tréninky, ale povedlo se mi domluvit posilovnu a jídelníček jsem si hlídal tak disciplinovaně, jak jsem za daných podmínek mohl. Když situace není optimální a jsem zrovna v objemu, tak toho sním spíš méně, abych zbytečně netloustl, než to přehánět a jíst přespříliš. Jen bych se tím "zaprasil" a potom by mě čekalo víc práce v dietě.

Určitě všichni ví o válce, která se odehrává hned za slovenskými hranicemi. Co to znamená pro tebe? Upravil se ti pracovní režim?

Aktuálně, vzhledem k situaci, jaká ve světě panuje, jsem bohužel musel přípravu ukončit. Jednoduše nevím, dokdy to bude trvat, nemohu dávat maximální úsilí a nemám svoji psychickou pohodu, raději si dám letos volno a příští rok se pokusím přijít dvakrát tak lepší, než bych byl letos. I když mě to mrzí, ale jsem už holt takový. Buď do toho dám všechno, nebo nesoutěžím. Nemíním se jen zúčastnit, vždy když se připravuji na soutěž, tak chci vyhrát, a moje hlava na to za téhle situace není nastavená.

Jak aktuálně zvládáš fyzická cvičení? Odhaduji, že se pohybuješ okolo 110 kg, možná i více. Jak to zvládáš udýchat? Každý přece v komentářích píše, že kulturista se nezvládne ani rozeběhnout a svaly má jen na okrasu, nejsou funkční. (smích) Je tomu tak i u tebe?

Ukaž mi, kdo to řekl, já ho doběhnu a potom mi to může zopakovat! Jen mi nejdřív musí dát pět minut na to, abych se vydýchal. (smích) Jsem zvyklý cvičit intenzivní shazované série - drop sety. Hlavně během tréninku nohou mají mé série i tři až pět minut a každý den dělám kardio nalačno, to mi určitě také dost pomáhá.


Foto: Igor Kopček / Eastlabs.sk
Co závěrečné týdny v přípravě? Jak jsi je zvládal v práci? Jak moc se to s prací profesionálního vojáka dá skloubit?

Na závěr přípravy se mi vždy podařilo být doma. Nevadí mi pracovat přes svátky, Vánoce a tak podobně. Hlavně potřebuji volno okolo soutěží a tehdy vyčerpám prakticky celou dovolenou. Zatím se mi to vždy podařilo zařídit, za což jsem rád, a doufám, že to tak bude pokračovat.

Co strava v kasárnách? Kolik jídel denně dostáváte a co to zhruba je? Stravuješ se alespoň v objemu s ostatními nebo jíš stále svoje?

Co si sám nenavařím, to nejím. Výjimkou jsou výcviky, tam musíme jíst kdeco, ale i tak se snažím mít svou stravu. V kasárnách sice máme obědy, které jsou i levné, ale co tam vaří, netuším. Ještě jsem tam nebyl. (smích)

Předpokládám, že nějaké vybavení posilovny k dispozici máte. Dá se tam plnohodnotně odcvičit?

Na útvaru máme posilovnu, ale není to bůhvíco. Odcvičit se tam samozřejmě dá, ale vždy si to raději nechám do gymu, kde se nemusím nijak omezovat.

Stačí ti plat z armády na tvé závodní ambice nebo si ještě přivyděláváš například trenérstvím nebo samotnou přípravou dalších závodníků?

Samotný armádní plat mi pokryje úvěr, auto, telefon, internet a tyto běžné věci. Vedle práce trénuji klienty, ať už jen obyčejné cvičence, nebo i chlapce se závodními ambicemi. Na podzim by měli jít soutěžit tři moji kluci. Uvidíme, snad se jim to podaří a nedopadnou jako já, že by museli přípravu ukončit.

Popiš nám prosím běžný den profesionálního vojáka a kulturisty.

Má rutina je stejná, ať už se jedná o víkend, nebo pracovní den. Vstávám ve 4:20 a začínám kardiem, strečinkem, baletem, sprchou, snídaní a odcházím do práce. Tam jsem většinou od sedmi do půl čtvrté. Od čtyř cvičím já, potom mám někdy klienta. Když ne, tak jedu domů. Tam se dostanu nejdřív v půl sedmé. Trénuji dvě hodiny. Nechápu, jak mohou ostatní mít odcvičeno za kratší čas, a to se snažím, seč mi síly stačí. Před desátou mám poslední jídlo a jdu spát. Takhle pořád dokola. Denně sním sedm jídel. Na tréninkový den připadá 6000 kcal, na rest day 5600 kcal. To je zhruba můj běžný den. O víkendu se snažím být co nejvíce s manželkou, protože přes týden se vidíme jen ráno a večer.

Přípravu ti vedl David Janaszek z Polska, ale aktuálně tě vidím na trénincích s Lukášem Gabrišem, který se vrátil na Slovensko z Británie. Kdo ti tedy teď pomáhá?

Je pravda, že mě David připravoval. Je sice mladý, ale vědomostí má přehršel. Nebyli jsme spolu dlouho a kvůli aktuální situaci jsme spolupráci ukončili. Nevíme, dokdy to bude trvat. Další přípravu ale budu absolvovat s Lukášem Gabrišem. Jsme dobří kamarádi a budeme fungovat jako trenér a svěřenec. Bude to pro mě skvělý impuls. Luky je opravdu zkušený, a jak by sám řekl, tak není starý, ale starší pes, který mi může předat hodně informací a zkušeností. Takže se na to strašně těším. Nebude to jen online, protože bydlíme kousek od sebe a navštěvujeme se.

Tomáš Sentinek s trenérem Lukášem Gabrišem

Já tě sleduji delší dobu, ale poprvé jsem tě naživo viděl na loňském pražském Diamond Cupu. Jak na ty závody vzpomínáš? Působil jsi velmi emotivně.

Každý, kdo mě zná zblízka, tak ví, že jsem hodně emotivní člověk, který neskrývá své pocity, ale naplno je ventiluje. Když jsem šťastný, tak se neumím ovládat a stejně tak si pobrečím, jako zrovna teď při psaní těchto odpovědí. Mám slzu na krajíčku za to, jak jsem šťastný, že tohle můžeme sepsat. Diamond Cup byl úžasný, skvělá organizace, prostory, publikum, a navíc jsem vyhrál. Co víc si přát?

S tvým vítězstvím na pražských závodech souvisí i zisk Elite Pro karty. Využiješ této možnosti a přestoupíš k profesionálům?

Stále zvažujeme, co a jak dál. Soutěže, které jsem letos plánoval, byly amatérské. Uvidíme, jak to s Lukášem naplánujeme, ale myslím si, že tam ještě zůstaneme. V jaké federaci to bude, to zatím zveřejňovat nebudu, všechno má svůj čas.

Tomáš Sentinek s manželkou po zisku Elite Pro karty (foto: Igor Kopček / Eastlabs.sk)

Na zmíněných závodech jsi nereprezentoval Slovensko. U kolonky stát máš "pod vlajkou IFBB". Proč tomu tak, stejně jako u několika dalších, původem slovenských závodníků bylo?

Nereprezentoval jsem Slovensko, protože náš svaz nám zakazuje soutěžit na mezinárodních soutěžích. Výjimky mají jen vyvolení. Buď jsi s nimi, nebo proti nim. Nic jiného tam podle mě není. Jejich odpověď na to, když jsem jim psal, že už mám všechno zaplacené, byla, že když chci závodit, tak mám jít na Veľkou cenu Dolného Kubína. (smích) Reprezentování na mezinárodních soutěžích pro ně nic neznamená. Za to nedostávají příspěvky, podle toho to vypadá a oni k tomu tak přistupují.

Na Slovensku jste, co se kategorie classic physique, podle mě úspěšnější. Kromě tebe máte i Patrika Dzurillu, Jána Beňa nebo obojživelníka Borise Paloviče. Čím jsou tyto úspěchy dány? Je to například tím, jak vaši scénu ovlivnili Marian Čambál a Igor Kopček? Právě je považuji za slovenské trendsettery.

Nemyslím si, že by to bylo Marianem nebo Igorem. Mám za to, že všichni zmínění jsme se v těch kategoriích prostě našli, sedí nám a jsme pro ně stavění. Myslím si však, že pokud bychom uměli nabrat svaly rychleji, tak bychom všichni soutěžili v jiných kategoriích.

Musím říct, že si poměrně hezky vedeš sociální sítě, jak Instagram, tak zejména svůj YouTube kanál. Videa tam jsou velmi úspěšná. Jde ti to samo nebo nad tím strávíš hodně času a spíše ti to překáží? Nevadí aktivita na sociálních sítích tvým nadřízeným?

Na ten YouTube v poslední době dost "prdím". Mrzí mě to, ale momentálně nemám moc volného času. Věřím, že se to v blízké době změní a přibudou tam zajímavá videa. Pomáhá mi s tím má úžasná manželka. Všechna videa jsou v její režii. Já bych na to neměl nervy. Na Instagramu se snažím být o to víc stále aktivní, přece jen je taková doba. Je potřeba se prezentovat na sociálních sítích. A moji nadřízení? Podle mě ani neví, že něco takového jako Instagram nebo YouTube existuje. Pokud o tom někdo z nich ví, tak mi neřekl, nepochválil, nepodpořil.

Na tvých stories často vidím, že děláš nácvik baletu. Já o tom už pár let mluvím a plánuji to zakomponovat do sestavy. Ty jsi však na rozdíl ode mě už začal s nácvikem. Je právě volná sestava tím důvodem?

Má mentalita je jasná. Když něco dělám, tak v tom chci být nejlepší a právě balet dělám přesně kvůli volné sestavě, ladnosti pohybu a celkovému dojmu. Navíc mě to velmi baví, což je super, a nemusím se do toho nutit. Myslím si, že právě to je velká výhoda, a mám opravdu perfektní učitelku, která má obrovskou trpělivost. My kulturisté jednoduše nejsme pro balet stvořeni.

Je na závěr někdo, komu bys rád poděkoval nebo koho bys rád zmínil?

Poděkovat chci určitě tobě za možnost vydat tenhle rozhovor. Mojí milované ženě, která mě neustále podporuje a stojí při mně za každé situace, a stejně tak mé rodině. Chtěl bych pozdravit všechny fanoušky, ať už mé osobní, nebo fanoušky z Ronnie.cz.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.04.11:09caspic - Sympatak a dric, at se dari!+1
06.04.15:50Neutralni typ - ***-5
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie