Reklama:

International Austria Cup 2013
očima českých závodníků

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže


INTERNATIONAL AUSTRIA CUP 2013 - 28. 9. 2013, Rakousko
Češi před International Austria Cup:
Martin Guňa • Vlastimil Kalaš • Jaroslav PasekaJosef Malzer • Koloman Herditzky • Jan Vejdovský
Vojtěch Koritenský • Jakub Antalik • Jiří Vacek • René GorolMilan Kinc (video) • Denis Štěrba • Jiří Šrámek
Jakub Caha (video) • Daniel Pšenica • Blanka Lovasová • Pavlína KadlčákováMiroslav KadlecDmytro Rublov
Marie Mikšová • Maria Pomerantseva
Info z International Austria Cup:
z místa dění - 7 medailí! fotogalerie
Z Austria Cup očima naší reprezentace:
vyjádření k organizaci závodu

Vzhledem k poměrně nelichotivým odezvám na rakouské klání International Austria Cup jsme poprosili o vyjádření názorů na něj a popsání průběhu některé naše závodníky, kteří byli přítomni a bojovali o medaile, případně jim nebylo z organizačních důvodů umožněno startovat. Za reakce pro všechny čtenáře tímto velmi děkujeme všem, kteří věnovali svůj čas příspěvku.

Daniel Pšenica

Jsem dlouholetým závodníkem a reprezentantem v klasické kulturistice nad 180 cm. Předně bych chtěl zdůraznit, že vše, co zde napíšu, není psáno s úmyslem pošpinit nebo nějak jinak urazit zahraniční rakouský svaz kulturistiky. Vše je psáno v úmyslu informovat širokou veřejnost a budoucí závodníky, kteří by měli záměr někdy tyto závody navštívit.

Tak tedy: závody se konaly 28. 9. ve Vídni. Vážení mělo probíhat od 10:00 do 12:00 a pak hned mělo začít semifinále. Zde už ovšem začaly veškeré problémy, které pak už jen gradovaly. Při vážení docházelo ke zmatkům a nedorozuměním. Kategorie šly různě na přeskáčku. Byly sice hlášeny do mikrofonu, ale ve velkém hluku nebylo bohužel slyšet, která kategorie se má dostavit k vážení. Po zvážení, které trvalo o hodinu déle, než bylo avizováno, jsme se vydali hledat šatnu. Našli jsme... spíše jen místo, kde se dalo rozcvičit a přichystat. Byly to sklepní prostory kulturního domu, bez oken, zrcadel, se všudypřítomnou špínou. Zde už ale bylo plno již zvážených závodníků. Našli jsme si místo až na vnitřním schodišti kulturního domu, které bylo vzdáleno cca 150 m od pódia. Naši trenéři, resp. kamarádi, kteří nám pomáhali, šli mezitím zjistit, kudy se jde na pódium a jak jdou po sobě kategorie. Asi po 10 minutách se vrátili s tím, že už bude nastupovat kategorie juniorů, což museli zjistit od pořadatele, neboť seznam s kategoriemi, jak jdou po sobě a v kolik hodin, jste nikde nenašli.

Kamarád (René Gorol - junior) spěchal do "sklepa", kde se v rychlosti namazal barvou a napumpoval... Všichni naši tři junioři čekali pod pódiem s častými dotazy na pořadatele, kdy už tedy asi půjdou. Je k pochopení, že nemůžete pumpovat svaly hodinu v kuse, když nevíte, kdy asi přibližně jdete na řadu. Přítomná slečna (pořadatelka) se neobtěžovala vyhlašovat ani startovní čísla, ani jména. Došlo tedy k vyloženému podrazu na naše závodníky, kterým bylo sděleno, že jejich kategorie právě odchází z pódia. Je třeba dodat, že naši reprezentanti (Gorol, Kincl, Štěrba) by tuto kategorii absolutně ovládli a sebrali by všechny tři kovy, což lze doložit fotografiemi závodníků z této kategorie. Je tedy k zamyšlení, zda toto "přehlížení" nebylo plánované.

Další námitky a snaha o nápravu byly zcela zbytečné. Dokonce kluci chtěli startovat i v kategorii mužů, která šla až mezi posledními - zde by už tolik šancí neměli, ale přesto si troufám říct, že by byli rovnocennými soupeři. Ani zde se jim však nepodařilo uspět. Přes jejich velké zklamání, rozčarování a zlobu jsem obdivoval, jak se dokázali uklidnit a smířit se s tímto PODRAZEM! Jen si to představte: připravujete se minimálně 3 měsíce na závody, doslova na ně dřete, obětujete přípravě doslova vše, čas, peníze - a pak se jen kvůli neschopnosti organizátorů nedostanete ani na pódium.

Já jsem startoval v semifinále kolem 16:00, byl jsem vyvolán pouze jednou, zatímco ostatní dvakrát až třikrát. Došlo mi, že jsem se tedy do finále nedostal. Když jsem se ptal, kdy budou jisté startovní listiny na finále, dostal jsem odpověď, že kolem 17 hodin budou vyvěšené na dveřích. Nebyly a po usilovném shánění finálové listiny, kterou měl pouze pořadatel, jsem v 18:30 s překvapením zjistil, že jsem ve finále. Zaskočen jsem se začal tedy připravovat na finále... Záhy jsem zjistil, že jsem se zbytečně mazal. Na těchto závodech se totiž ještě uskutečnilo klání o nováčka Rakouska a zároveň nominace na MS v klasické kulturistice. Opět stejná písnička - každých 15 minut jsem se ptal, kdy půjdou klasici, vždy jsem dostal odpověď, že možná za hodinu... Tohle se opakovalo až cca do 20:30, kdy jsme se dostali na pódium.

Finálové klání netrvalo ani 2 minuty. Zřejmě jsou rozhodčí opravdoví profesionálové. :) Poté následovaly ihned volné sestavy. Zde jsem ani já nebyl výjimkou a hudba na sestavu mi jednoduše nejela. Při komunikaci s DJ jsem se dozvěděl, že hudba na mém disku není v souboru WAVE, ale v MP3. Takže mám smůlu. Pozvánku na závody jsem četl nejméně 8x a nikde nebylo uvedeno, že by měla být ve WAVE. Počítal jsem ale s tím, že mi CD nepojede, a tak jsem měl hned po ruce flash disk. Připomínám, že DJ měl "aparaturu" asi jako na koncertě Jona Bon Joviho, i s PC. Jednoduše mě ale odmítl, že to nejde, že to nemá jak pustit. Za potlesku skvělého publika jsem udělal sestavu a odkráčel za oponu. K vyhlášení jsem se dostal po 23. hodině a na cestu domů jsme vyrazili o půlnoci. Doma jsem byl ve čtyři hodiny ráno, totálně unavený a vyčerpaný.

Závěr

Kdybych jen tušil, jak tyto závody probíhají, určitě bych je vynechal. Je naprosto nesmyslné, aby závody o cca 200 závodnících a cca 25 kategoriích byly zvládnuty v jeden den se začátkem od 13 hodin. Jestli mám dobré informace, tak poslední soutěžící končili po 3. hodině ranní. Zarážející je, že údajně tyto závody mají stejnou formu delší dobu. Pak mě napadá, že organizátoři v Rakousku nemají ani špetku potuchy, jak je závodníkům, kteří nemůžou pít a jíst, při pózování v noci, a že nemají ani špetku rozumu. Bylo a je to od nich selhání na celé čáře, bez informovanosti, s nespolehlivostí, neúctou a arogancí k závodníkům. Pohled na spící závodníky na karimatkách ve sklepních zatuchlých prostorech mluví za vše. Za sebe a pravděpodobně i za další české závodníky můžu říct, že v Rakousku už se z nás nikdo neukáže, a pro budoucí závodníky - dobře si prosím promyslete, zda jste ochotni věnovat svůj čas a přípravu do těchto závodů. Každý z nás má svoji důstojnost. A pokud se rakouská federace nepoučila z chyb, tak ať raději přenechá organizaci soutěží těm, kteří si závodníků váží a mají zájem, aby tento sport vzkvétal a ne upadal.

Děkuji všem, kteří mi pomohli v přípravě, a webu Ronnie.cz, který mi umožnil vyslovit můj objektivní názor.

Daniel Pšenica


René Gorol

Zdravím čtenáře a závodníky, kteří by se rádi chystali v příštích rocích na Austria Cup.

Na Austria Cupu vládne totální chaos, od prezentace až po samotné organizování závodu. Prezentace byla velice zdlouhavá, protože dali do jednoho dne 26 kategorií, které vyvolávali jednotlivě k prezentaci, takže než jste se odprezentovali, tak to velmi dlouho trvalo. Rád bych Vám přiblížil celé organizování - co se týče vyvolávání jednotlivých kategorií, pořadatelé nevolali čísla ani jména závodníků. Vrátím se k aféře juniorů, kteří vůbec nevystoupili na pódium a přitom se nedopustili žádné chyby, protože stáli na místě, kde jim pořadatel určil. Čekali jsme tam celou dobu a nikdo pro nás nepřišel, že máme jít už závodit, a zatímco jsme se rozcvičovali, tak chodili na pódium stále různé kategorie, například physique.

Ale čeští junioři stále nic, a když jsme museli panu pořadateli ukázat, z které jsme kategorie, i když jsme mu to stále připomínali a ukazovali se číslem, tak vůbec nevěděl nic a stále něco hledal. A na konci klání nám řekl, že kategorie juniorů open "the finish", a byl z toho sám zaskočen, protože nás tam celou dobu viděl se rozcvičovat a připravovat se. Celá soutěž byla špatně časově rozvržena a měla být minimálně na 2 dny, není možné, aby se v ČR stalo, že kategorie bikiny šly o půlnoci na pódium. Vyhlašování jsem sledoval jako divák a nepochopil jsem nikdy, kterou kategorii zrovna vyhlašují, protože měli na pódiu několik kategorií společně.

Na závěr bych chtěl říct, že na této soutěži už nikdy víckrát startovat nebudu, a také bych chtěl dalším závodníkům doporučit, aby na tuto soutěž nechodili. Tyto závody by si měli ale naopak vyzkoušet ti, co si stěžují na české soutěže, a pak teprve to hodnotit.

René Gorol


Vyjádření rakouského svazu kulturistiky

Svaz kulturistiky a fitness České republiky oslovil rakouský svaz s žádostí o vyjádření, proč naši závodníci z kategorie juniorů nedostali možnost utkat se na pódiu International Austria Cup 2013.

Citujeme ze zprávy prezidenta rakouské federace kulturistiky svému českému protějšku:

(...) Podle mých informací byli Vaši tři juniorští závodníci několikrát v zákulisí vyvoláváni, ale nebyli přítomni. Proto začala kategorie bez nich. Přímo mě se cca půl hodiny po skončení této kategorie ptal některý z českých zástupců, zda by šlo celou kategorii opakovat, bohužel to už ale nebylo možné. (...)


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

05.10.12:50jnerez - Budou si stěžovat, ale příště tam zase pojedou a na domácí..-1
05.10.12:05maxpoint97 - Bara delegát/nedelegát, přiznávám, že v tom se nevyznám, a..+1
04.10.09:51Bara - Já si jen myslím Michale,že není třeba rejpat a lepší je s..+3
04.10.09:05NB4U - užij si svých 5 minut slávy :-)-2
04.10.09:01Reality - Bohatě stačí že všichni vědí co jsi ty.+4
04.10.09:00NB4U - tak vystup z anonymity, at víme kdo jsi ty... Honzo myslí..-2
04.10.08:14Reality - A co jiného bys čekal od Vachouta, co nikdy nic nedokázal,..+6
04.10.06:34Bara - To není nutnost,ale spíš potřeba rejpnout si*33*+8
04.10.06:10LUC - vyhnul bych se všem spikleneckým teoriím, protože si myslí..+6
04.10.05:22NB4U - ***-5
03.10.19:25Bara - Chtěl jsem tam nejdřív jet s Matesem hlavně jako překladat..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLazar Angelov: Bral anabolické steroi...
moab (09:28) • Proč by to dělal? S vysokou pravděpodobností by končil v poli poražených, což by jeho b...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Palec077 (07:23) • `Vykoná dřep s takovou hloubkou, kdy je střed kyčelního kloubu níže než vrchol kolene,...
magazínLazar Angelov: Bral anabolické steroi...
Arnold Strong (23:14) • A proc Angel nezavodil v nejake kategorii ?kvuli zdraví?
magazínJ&M podcast: Jak se bude letos dařit českým kulturistům?
Mikuc (10:44) • Díky za info. Půl hodinka bez komentu proběhlé soutěže je akorát.) Uvidíme, co sezóna p...
magazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
Ronnie (14:27) • Také bych byl moc rád, kdyby kniha vyšla letos, ale bohužel tím, jak je složitá situace...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra