Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Margita Zámolová
- rozhovor a aktuální forma
před MS žen a fitness mužů 2013

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS ŽEN A FITNESS MUŽŮ 2013 - 13. - 16. 9. 2013, Ukrajina
Češi před MS žen a fitness mužů:
Marie MikšováMaria PomerantsevaAlena BurešováRadka PráškováMargita Zámolová
Blanka LovasováKateřina KyptováLadislav NovýMartin Mester
sraznominacestartovkyodlet české výpravy
Info z MS žen a fitness mužů:
z místaprezentacesemifinálevýsledky - stříbro!
kompletní výsledky s body
Z MS očima naší reprezentace, rozhovory:
Martin Mester

Do Jesenice u Prahy jsem vyrazila před pár dny, abych se zde setkala z jednou z dalších našich závodnic, které budou reprezentovat naši republiku na MS žen a fitness mužů. Margita Zámolová, bývalá úspěšná závodnice v kulturistice za ČSFR a Slovensko, nyní maminka dvou dětí, se po 17 letech vrací opět na soutěžní pódia coby závodnice v kategorii bodyfitness.

Zbývá poslední týden do soutěže - závěrečná a nejspíš i nejnáročnější fáze přípravy. Očekávala jsem člověka unaveného dlouhou dietou a těžkým tréninkem, namísto toho mi podává ruku a zdraví se se mnou usměvavá tvář Margity. "Chviličku prosím vydržte, jen co docvičím s klientem," omlouvá se. S úderem naší smluvené hodiny mě pak vede k sobě do kanceláře ve studiu Ella, kde se usazujeme a pouštíme se do příjemného rozhovoru. Upřímnost, skromnost a odhodlání - tak bych Margitu Zámolovou po tomto našem krátkém setkání charakterizovala.


Margito, vím o vás, že na soutěžním pódiu nejste žádným nováčkem. V 90. letech coby kulturistka jste stála na mezinárodních soutěžích v Turecku, v Rusku, kde jste vybojovala mezi konkurencí úspěšná umístění. V roce 1993 jste se stala poprvé mistryní Slovenska v kulturistice do 57 kg a celkem to bylo třikrát. Poslední závody jste absolvovala v roce 1995, nyní se vracíte opět změřit s konkurencí, a to přímo na MS žen a fitness mužů. Co vás přimělo vrátit se zpět na soutěžní pódia?

Na stará kolena jsem se rozhodla, že začnu znovu závodit. (směje se) Já jsem celou tu dobu pravidelně cvičila a viděla jsem, že svalové přírůstky jsou a že ty svaly jsou hustší a kvalitnější, než když jsem dělala kulturistiku a byla mladší. Ale tréninky jsem necílila na žádnou soutěž. Mnoho lidí se mě ptalo, jestli se nepřipravuju na nějaké závody, a já jim říkala, že ne, protože jsem takovou myšlenku v hlavě ještě vůbec neměla. Až jednou jsem si řekla, že by se s tím dalo něco dělat.

Jako kulturistka jste reprezentovala ještě ČSFR, v dalších letech jste stála mezi závodníky za Slovensko…

Závodila jsem za Fortunu Trnava. Žila jsem tehdy na Slovensku, ale původem jsem Maďarka, proto také tak špatně mluvím česky. (smích) Maminka je z Budapešti a tatínek ze Slovenska. Mým trenérem byl tehdy Peter Uríček, ale on bydlel v Trnavě a já u Komárna, takže jsme se vídali asi jednou za dva měsíce.

Sport vás provází už od mládí, nebo jste k němu přilnula až později, v dospělosti?

Sportovala jsem od mládí. Vždycky jsem chtěla dělat ale takový sport, který by byl na mně vidět výrazněji. Věnovala jsem se kajaku, kde člověk nabral už nějaké základy svalové hmoty, určitou dobu to pak byla atletika, kde jsem se stala vícenásobnou juniorskou mistryní Slovenska ve sprintu a skoku do dálky. Kluci mi říkali, že bych se hodila na kulturistiku, v té době jsem o tom ještě nic moc nevěděla, ale začala jsem hned pátrat po nějakých informacích. Takhle jsem se dostala do posilovny. Líbilo se mi, jak svaly rostou, a za sedm měsíců jsem pak vyhrála krajské kolo a pak mistrovství Slovenska v kulturistice.

Jak vůbec vypadala posilovna v tehdejší době, kdy jste začínala?

Byla to taková stará posilovna - stará studená železa, bez ústředního topení. Od mého bydliště byla vzdálená asi 25 km, takže jsem tam dojížděla a někdy se mi kvůli dvoufázovému tréninku ani nechtělo jet domů zpátky, občas jsem tedy v posilovně přespávala. Sice jsem si zatopila ve starých kamnech, ale stejně jsem se kolikrát probouzela úplně promrzlá. Bylo to drsné. Dnešní fitka, to je úplný luxus oproti tomu.

Asi si dokážu představit jakýsi obrázek toho, ale co už si nedovedu představit, je cvičit tam. A hlavně vydržet… Předpokládám, že jste tam byla asi jako jediná zástupkyně žen, nebo ne?

Chodila tam zpočátku ještě jedna, ale ta moc dlouho nevydržela. Jinak tam vesměs chodili stále ti stejní kluci, které jsem znala. Tam se opravdu ukázalo, kdo má a kdo nemá o cvičení zájem, protože uvnitř byla skutečně zima. Když jsem tam přespávala, tak za mnou jezdil vždycky táta a nosil mi jídlo.

Takže vás podporoval ve vašem zájmu?

On mi fandil celou dobu. Přál si asi syna, ale narodily se mu tři holky, takže ve mně viděl kluka, který dělá tenhle sport.

A maminka?

Ta ne, ta ani nechtěla vidět, jak jsem vypadala potom ke konci přípravy. Ale ono vždycky se to někomu líbí. Někdo má pocit, že je to přehnané a není to hezké.

A vám se, předpokládám, svaly na ženách a všeobecně líbí…

Líbí se mi moc. Mám kolikrát i takový špatný pocit, když nemám svaly takové, jaké bych si představovala. Třeba když nemůžu delší dobu cvičit. Teď jak držím dietu, tak už se bojím, aby náhodou svalovina nespadla, aby to vydrželo.

Jak vzpomínáte na své první závody, které vám nejvíce utkvěly v paměti?

Byl to krásný pocit, když mě vyhlásili jako první. Po sedmi měsících cvičení, oproti ostatním, kteří se snažili už několik let, jsem vyhrála svoje první soutěže, to bylo neuvěřitelné! Ale asi jsem měla dobré základy z kajaku, z atletiky, možná i dobrá genetika… Měla jsem z toho dobrý pocit.

Zanedlouho vás ale uvidíme stát na MS v kategorii bodyfitness. Kulturistika vás tedy neláká?

Kulturistika už ne, ne ta současná. Ta už je někde úplně jinde, než když jsem soutěžila já. Ale myslím, že dnes je moje forma lepší než tenkrát v kulturistice. Řekla bych, že dnešní bodyfitness se přibližuje tehdejší kulturistice. Jinak tenkrát byly bezpochyby mezi nejlepšími Eva Sukupová a Zdenka Razýmová. Ještě dnes se Zdenkou Razýmovou spolupracuji, chodím k ní pro rady ohledně závěru přípravy, pózování… S Evou Sukupovou jsem také v kontaktu.

Dnes se dostává do popředí a do oblasti zájmu kategorie bikiny. Neoslovily třeba také vás?

Mně se zdá soutěžní kategorie bikiny moc jemná. Jsou ta děvčata hezká, ale není to to, co bych chtěla dělat.

Byla pro vás dřívější příprava na závody náročnější, než je tomu dnes?

Mně přišlo, že těžší byla. Teď mám pocit, že mi to jde lépe, ale nějaké velké změny v mé přípravě neproběhly. Dalo by se říci, že se připravuju stejně, co se týče cvičení. Cítím, že jsem z toho i mnohem méně utahaná než dřív. Nebo je to tím, že se vyznám více ve výživě a v tréninku, počítám si příjem a výdej energie… Asi mi to nebudete věřit, ale tenkrát jsem si dala před závody klidně i solené věci, grilované kuře třeba… A vyhrála jsem! (smích) Bylo to tím, že jsem o závěru přípravy nic moc nevěděla, dnes bych to už neudělala.

Jen v tom mám v posledních dnech trochu zmatek, protože na bodyfitness jdu prvně a nevím, zda mám mít spíš velké svaly, nebo víc vyrýsované. Říkám si také, že teď uvidím, jak to tam bude vypadat, a podle toho se pak připravím na další závody. Jsem typ člověka, který když něco začne, tak to chce dokončit. Ať dopadnu, jak dopadnu, to nikdo neví, ale udělám pro to všechno.

Jak zvládáte dnes dietu a náročné tréninky před závody?

Řekla bych, že docela bez problémů. Mám asi rychlý metabolismus, takže tuky mi jdou dobře dolů. Spíš se bojím o udržení svalové hmoty, aby mi to nespadlo. Ještě před pár týdny jsem měla tréninky delší, většinou dvouhodinové. Trénuji každý den a partie mám rozdělené na prsa + záda + břicho, nohy (teď jedu přední a zadní stranu stehen najednou) + lýtka a potom paže + ramena + břicho.

Kardio poslední dobou nedělám, protože mám už teď docela málo tuku, takže to není potřeba. Jen časově je náročnější stihnout jak přípravu, tak péči o rodinu. Máme dvě děti s manželem, takže musím zvládat všechno dohromady a věnovat se i jim. Viktorii je sedm let, Monice dvanáct.

Máte nějakou slabinu, na kterou se v tréninku zaměřujete?

Víc se snažím zaměřit cviky na zadek, víc ho propracovat, je to slabina jako u každé ženy. Zas ne že by to bylo nějaké špatné, ale já tam vidím, že by to chtělo ještě víc propracovat. Nohy mají také rezervu. Stejně vršek je vždycky lepší.

Pózování v bodyfitness je poněkud odlišné od typicky kulturistických póz, jak jste se vypořádala s tímto úkolem?

Pomáhaly mi s nácvikem Zdenka Razýmová i Eva Sukupová. Pózování je jiné, největší problém mi dělá boční póza, protože mi tam hlavě naskakuje pořád z kulturistiky póza prsa z boku. Chybí mi trochu klasické kulturistické pózy, mně se to líbilo. Uměla jsem je pořádně zatnout, tady je potřeba, aby pózování bylo spíš takové ladnější, ale musím to zvládnout.

S aktuální formou jste spokojená?

No… (smích) Řekla bych, že tak špatné to není na poprvé po 17leté pauze. Uvidíme, jestli to tam bude stačit. Když jsem se dívala na fotografie vítězek z minulého roku, tak u které jsem si myslela, že vypadá úžasně a že bych ji dala na první místo, tak ta se nedostala ani do finále. Měla větší svaly a na to se tam asi moc nedá. Spíš se oceňuje symetrie, úzký pas, což já bohužel geneticky tolik nemám, ale s tím nic neudělám. Snažím se teď už ani necvičit šikmé břišní svaly, aby mi pas zbytečně ještě opticky nerozšiřovaly.

Člověk by samozřejmě chtěl mít co nejlepší výsledky, ale musíme stát nohama na zemi. Na první místa ani nemyslím, ale ráda bych se dostala aspoň do semifinále. Kdyby to vyšlo, tak bych byla ráda.

A když to nevyjde?

Když se tam nedostanu, tak budu naštvaná a budu víc cvičit. Zkusím to na jiných závodech!

Vidím tedy, že to letos nebude naposledy, kdy vystoupíte zase na soutěžní pódia. Závody vás lákají?

Určitě plány do budoucna mám. Neznamená to, že s tím teď přestanu. Člověka to táhne dál. Po MS žen a fitness mužů v Kyjevě bych chtěla vystoupit ještě na některých pohárových soutěžích. Když už mám formu, tak bych toho chtěla využít.

Zeptám se - máte něco, na co se těšíte po závodech, na čem byste si pochutnala a v dietě si to musíte odpírat?

Těším se na sushi. Na to mám přes celou dietu strašnou chuť, každý den. Chci se také pořádně vyspat. Že bych měla ale extra nějaké chutě v dietě a trápila se, to ne. Také jsem čekala, že budu unavená, že nebudu moct trénovat své klienty tady ve fitku, ale zatím to stále jde. (Usmívá se a nikdo by nepoznal, že má na dnešní den pouhých 50 g sacharidů.)

Komu byste chtěla závěrem poděkovat?

Díky patří určitě mému manželovi (také bývalý reprezentant v kulturistice) za jeho odbornou a finanční podporu, rodině za trpělivost, pak také Zdence Razýmové za její rady v závěru přípravy. Také bych chtěla poděkovat mému novému sponzorovi - dovozci a distributorovi hodinek, firmě 4pm, která mě podporuje.

Děkuji vám moc za příjemně strávený čas a za milé povídání. Za celou redakci i vám držíme palce, ať se vše vydaří a získáváte stále další a další motivaci pro cvičení a přípravu na závody.


Margita Zámolová - fotogalerie


Margita Zámolová (roz. Bugányová) - soutěžní úspěchy 1992 - 1995

p. soutěž kategorie město
3. 1992 - XXV. mistrovství ČSFR v kulturistice mužů a žen kulturistika do 57 kg Ružomberok
15. 1992 - Mistrovství Evropy mužů a žen kulturistika do 57 kg Ostrava
1. 1993 - I. mistrovství Slovenska v kulturistice mužů a žen kulturistika do 57 kg Liptovský Mikuláš
11. 1993 - Mistrovství Evropy kulturistika do 57 kg Budapešť
1. 1993 - Grand Prix Nitra kulturistika do 57 kg Nitra
3. 1994 - II. mistrovství Slovenska ve sportovní kulturistice kulturistika do 57 kg Dunajská Streda
10. 1994 - Mistrovství Evropy mužů a žen kulturistika do 57 kg Tyumen
2. 1995 - Mistrovství Slovenské republiky mužů a žen kulturistika do 57 kg Košice
7. 1995 - Mistrovství Evropy mužů a žen kulturistika do 57 kg Istanbul
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 19 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie