Reklama:

Boris Orava - rozhovor
a aktuální forma před MS
v klasické kulturistice mužů 2012

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS V KLASICKÉ KULTURISTICE MUŽŮ 2012 - 23. - 26. 11. 2012, Bulharsko
Češi před MS v klasické kulturistice mužů:
Boris Orava (1,5 t., 2 t., 3 t.) • Vladimír Platzek • Petr Bahník
startovní listinyodlet české výpravy

Info z MS v klasické kulturistice mužů:
prezentacesemifinálevýsledkykompletní výsledky s body

Z MS očima naší reprezentace, rozhovory:
očima Borise Oravy


Jarní mistrovství ČR 2012 si Boris Orava užil přímo hvězdně. Vyhrál nejen svou kategorii, ale k překvapení mnohých, nutno dodat i k radosti mnohých, získal i titul absolutního vítěze. To mu jistě dodalo sebevědomí, a tak páté místo na mistrovství Evropy v Santa Susanně o týden později bylo pro závodníka, který se nespokojí s prostředností, poněkud zklamáním. Nyní se Boris chystá na MS do Bulharska, aby se postavil vedle nejlepších závodníků, co světová klasická kulturistika nabízí.

Borisi, jak naši čtenáři díky novým videologům dobře vědí, jsi krátce před MS v klasické kulturistice. Na co ses teď před MS zaměřil a v čem jsi udělal pokrok od jarního ME?

Na ME jsem poznal, že úroveň připravenosti musí být opravdu vysoká. S formou na republice jsem byl spokojený, o týden později to však nevyšlo úplně podle mých představ, protože ještě nemám tolik zkušeností, abych udělal optimální formu dvakrát za sebou jen s týdenním rozestupem. Co se týče svalového rozvoje, za svoje slabiny jsem považoval lýtka a hamstringy, také jsem chtěl zesílit kvadricepsy těsně nad koleny. Celkově jsem pak měl v plánu trochu přibrat, protože jsem měl do klasické kulturistiky ještě pár kilo rezervu. Od června jsem se vrátil k normálnímu tréninku, cvičil jsem 5x týdně klasický kulturistický trénink, hamstringy a lýtka dvakrát týdně, ostatní partie jednou. Při cvičení stehen jsem se snažil zvýšit rozsah opakování, zaměřil jsem se na hloubku dřepů, mírně jsem změnil postoj a obecně jsem zvýšil rozsah provedení všech cviků, které jsem na stehna dělal. První přínos byl, že mě přestala bolet kolena, která jsem při jarní přípravě trochu cítil. K této změně techniky mě nasměroval Oleg Zhur na srazu reprezentace těsně před ME. Byla to skvělá rada a myslím, že mě to v rozvoji stehen dost posunulo.

Co se týče výživy, dbal jsem v létě na kvalitní stravu a snažil jsem se jíst 4x denně maso, což jsem předtím normálně nedělal. Jinak jsem se v jídle neomezoval, pro mě je spíš těžší dodržet počet jídel za den a dostatečné porce. Na konci srpna jsem měl kolem 98 kg, ale už jsem byl z běžného tréninku unaven a těšil jsem se na začátek intenzivního tréninku.

Ten pak vypadal jak?

Předsoutěžní příprava začala prakticky stejně jako na jaře intenzivním tréninkem ve splitu 3+1 s antagonistickými supersériemi. Reakci na intenzivní trénink jsem cítil okamžitě. Svaly se začaly pomaličku zkvalitňovat, přitom se váha držela. I dietu jsem začal stejně jako na jaře, naordinoval jsem si opravdu lehké sacharidové vlny, kdy jsem nešel pod cca 300 g sacharidů na den. Problém jsem měl spíš ve vysokosacharidové dny, protože víc než 400 g sacharidů už do sebe musím cpát trochu násilím. Přibližně v polovině přípravy, 6 týdnů před MS, jsem aplikoval split 6+1, tedy dvakrát za sebou bez pauzy. Díky mému tréninku, kvalitní stravě a doplňkům výživy, které používám, to zvládám bez problému.

Ovlivnil nějak tvůj malý synek tvé časové možnosti, co se tréninku týče?

O Doriana se velmi dobře stará moje žena, takže můžu naplno trénovat a pracovat. Obecně to není sranda, když je žena doma, stará se o dítě a zajištění rodiny je jen na muži. Proto je důležitá žena, když náš stát rodinu vůbec nepodporuje, vlastně nic nepodporuje... a pak se diví, že je málo dětí, nebo že mají lidé jen jedno a pozdě. Časově trénink zvládám v pohodě díky své práci osobního trenéra. Jsem skoro celý den v posilovně, takže si vždy nějaký čas na trénink najdu. Ale mám také spoustu dalších aktivit, poslední dobou se dost věnuji kapele, takže by toho času pro rodinu mohlo být někdy víc. Ale já mám potřebu pořád na něčem dělat, něco tvořit, takže nikdy nejsem moc v klidu.Co tvá podzimní předsoutěžní dieta? I nyní jsi ji stavěl na hnědé basmati rýži a hovězím mase?

Tentokrát jsem si oblíbil kulatozrnnou hnědou rýži, ale hlavně jsem zařadil sladké brambory, s kterými jsem se předtím nesetkal. Od hovězího se nedá moc odvyknout a já vždy dávám přednost kvalitě. Takže obvykle mám dvě porce hovězí svíčkové, jednu porci lososa a jednu porci drůbežího masa. Mám to tak pestré a určitě je to i zdravější než pojídat 4x denně kuřecí, kterému příliš nevěřím. Je to sice výrazně dražší, ale přece jen by měl člověk přemýšlet nad tím, co do sebe dává. Trochu filosofie... Lidi bych rozdělil na konzumenty a predátory. Konzumenti jsou nenároční a konzumují to, co dostanou na talíř. Predátoři jsou ti, kteří si vybírají, co budou jíst a co budou dělat.

Zajímavá teorie. Je mi úplně jasné, do které skupiny se řadíš ty. Ale k tvé formě. Jak se cítíš a jak jsi spokojený s vývojem formy?

Zatím se cítím dobře. Poslední týdny jsou trochu drsnější, ale zvládám to. Teď už dokonce zařazuji i dny se 150 g sacharidů, což je pro mě téměř jako nula. Měl jsem obavy z váhového limitu, ale nakonec se snad vejdu akorát. S formou jsem spokojen velmi, měl bych být ještě vyrýsovanější a tvrdší než na jaře. Také přibylo trochu svalové hmoty, což jsem plánoval spíše do příštího roku, ale překvapivě se mi to povedlo již teď. Ještě mám týden na doladění, ale spokojenost z mojí strany je zatím maximální. Na mistrovství světa přijedou ti nejlepší, takže mým cílem je být co nejvíc připraven a dotažen.

Na jaře po ME jsme se tě ptali, kdy tě zase uvidíme na pódiu, a tys řekl: „Teď na podzim asi ne, to je příliš brzy, ale příští rok na jaře nebo na podzim...“ Co to, že jsi změnil názor?

Rozhodl jsem se až v průběhu července. Na konci června byl reprezentační sraz, kterého jsem se jen tak ze zvědavosti zúčastnil. Dostal jsem impulz od státních trenérů, takže mi začalo vrtat hlavou, že bych mohl rovnou navázat na dobře rozjetou jarní sezonu. Také jsem se nemohl rozhodnout, jestli bych příští rok šel na jaře, nebo na podzim, na MS, nebo Arnold Amateur v Evropě. Začal jsem tedy uvažovat o aktuálním MS v Bulharsku a hlavní faktor, který měl rozhodnout, byli sponzoři. Oslovil jsem tedy několik firem a získal výraznou podporu od firmy Novatronic - ing. Vladimír Mikulec, obléká mě Mad Max, doplňky výživy mě podporuje Fitnessworld.cz a výborné tréninkové i pracovní podmínky mi poskytuje Hammer Strength Fitness ve Vysočanech. Sponzorům velmi děkuji, protože díky nim jsem se rozhodl jít už nyní na vrcholnou světovou soutěž v klasické kulturistice. Teď vím, že tohle rozhodnutí bylo správné a žádaný pokrok tam určitě bude.

Více se o Borisovi dozvíte na jeho trenérských stránkách www.fitnesstrainer.cz.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

24.11.03:01Carnivor - a přeju mu ať se dobře umístí! predátora má ze svého oblíb..+1
23.11.21:45Jenda26 - prč by ne? moc pěké tvary a forma tak ať se daří
23.11.19:30fitnessGURU - ***
23.11.17:40Pucofálíš - ***-2
23.11.16:32White or black - Luxusní postava,jen tu pořád nepište `naturál` :)+4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie