Reklama:

Petr Března - rozhovor a aktuální forma před Arnold Classic 2012

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Od prosince jste na Ronnie.cz mohli každý pátek sledovat videolog třicetiletého českého kulturisty Petra Březny. Petr v něm v průběhu tří měsíců krok za krokem mapoval své tréninky a přípravu na soutěž Arnold Classic 2012. Díky videologům jste také viděli, jak se s blížící se soutěží zlepšovala i Petrova forma. Týden před odletem jsem se vydal na sever Čech, abych s Petrem v jeho fitku v Rumburku natočil poslední videolog před závody a abych se zeptal, co očekává od soutěže, na jejímž evropském kole získal v říjnu vynikající třetí místo. Petr dorazil kvůli problému v práci s decentním zpožděním a hned se pustil do tréninku ramen. Pak přišel čas na rozhovor u kávy. Mimochodem, do kafe si Petr dal umělé sladidlo a číšníka požádal o šest mlíček navíc. Pak zase spěchal pracovat.

Petře, ve videích jsme měli možnost sledovat tvou přípravu, ale přece jen až od prosince. Kdy vlastně příprava začala a jak probíhala?

Po Arnold Classic Europe jsem si udělal asi měsíc pauzu. To znamená, že zbytek října a listopad jsem měl volno, abych si na chvilku odpočinul a abych si rozmyslel, jestli budu chtít na závody do Ameriky. A pak jsem najel zpátky na trénink a nějak jsem to zvládl, že nakonec jedu.

Prostě ti po bronzové medaili na Arnold Europe přišlo škoda nejet...

V tu chvíli ano. V tu chvíli jsem si říkal, že mezi závody je krátká doba, že bych mohl podržet formu a zkusit si zazávodit ještě ve Státech. A dneska to vidím tak, že si jedu opravdu jenom zazávodit a nedělám si žádné velké ambice.

Ve tvém videologu jsme viděli, že někdy to s přípravou šlo hodně dobře a někdy hodně špatně. Takže otázka je, jak jsi teď spokojený?

Já v podstatě cvičím, jak to časově zvládám. Nemám tréninky ve stejný čas. Měl jsem teď i docela horší období v podnikání, potřeboval jsem spoustu věcí vyřešit a věnoval jsem pozornost spíš tomu než nějaké přípravě. Cvičení je prostě pořád na druhém místě, proto to nakonec bylo takové. Ono když najezdíš 500 km za den, tak sice sedíš za volantem, ale pořád jsi ztahaný. I když jsem se snažil dodržovat jídlo tím, že jsem měl s sebou navážené maso a všechno jídlo navařené dopředu, tak stejně potom přijedeš rozlítaný. Když se pak máš soustředit na trénink a v hlavě se ti pořád promítá podnikání, tak se ti pak nepřipravuje nejlíp. Poslední měsíc jsem měl větší klid a trošičku jsem si vyjasnil svoje resty. Teď už je to zase dobré, akorát si myslím, že už je to pozdě. Takže na otázku, jak jsem spokojený, se dá odpovědět maximálně tak, že doufám, že se stane nějaký zázrak.

No, ale zázraky ti jdou...

To je zajímavé, protože u mě se forma mění ze dne na den, z hodiny na hodinu. Ale ještě pořád jsem takový plašan, že si nedám pokoj a do rána koukám v televizi na hokej. A potom třeba brzy vstávám a to už je pak ten program takový narušený. Když nemám dostatečný spánek a odpočinek, tak se to pak u mě hodně projeví. Pak třeba ani nejsem schopný trávit maso. Mám na den kilo masa a když se nevyspím, tak to prostě nedám. Jak je tělo unavené, tak už to prostě netráví a máš z toho zbytečně problémy. Potřeboval bych trochu víc klidu. Teď si stejně budu chtít dát rok pauzu...

Celý rok?

Ono mě to stejně zase chytne, že pojedu ještě na podzim na Arnold Classic Europe... Ale pokud by se na Arnoldovi v Americe podařil podobný úspěch jako ve Španělsku, což tedy nepředpokládám, ale kdyby tam bylo finále, tak bych byl spokojený a to bych si pak pauzu dal.

Říkal jsi, že bys byl rád mezi prvními pěti...

Do té šestky. Prostě, aby bylo finále.

Bude tam třeba Sergey Bazarov z Ruska, kterého jsi na říjnovém AC porazil...

Jenže toho nemá cenu řešit, ten od říjnového Arnolda vypadá, že nabral tak dvacet kilo. Ale nevím, jak to tam bude obsazené, nijak jsem se po tom nepídil. Ti, co byli na Ronnie.cz uvedeni, že se zúčastní, to byli ti největší favoriti, mezi které spadá i Dalibor Hájek. Ale vím, že má příprava probíhala tak, jak probíhala, takže jestli ve finále nebudu, tak si z toho nebudu nic dělat. Kdyby šlo ten závod posunout, tak bych jim řekl: "Posuňte to, aby si Března mohl vyřešit svoje problémy a pak se připravit na závody." Ale to nejde. Soutěžení je pro mě pořád hlavně koníček. Musíš se rozhodnout, co chceš - jestli vydělávat peníze, nebo stát na pódiu namatlaný barvou. Pak ti potřesou rukou a je to. Závod jako takový ti nic nevydělá, není to něco, co by tě drželo při životě.

Taky jsi plánoval být o dvě kila těžší než na podzimním Arnold Classic Europe, kde jsi měl 123 kg. Budou tam?

Asi to tak vypadá, ale neřekl bych, že to bude v lepší formě. Váha je hodně podobná, ale nevím, co s ní udělá finální týden. Možná, že bude naprosto stejná, možná, že bude větší. Dokonce si myslím, že forma může být dokonce i lepší, než byla na podzim, ale nevím. Už jsem z toho tak zmatený, že to neřeším. Já si to tam teď jedu hlavně užít, i když mě třeba vyřadí v eliminaci. Spíš se těším na dobrou partu a na hezký výlet.

Co volná sestava? Už ji máš natrénovanou?

Nemám. Já ji nikdy nedělám. Já si pak poslechnu nějakou písničku a na to něco zatancuju... (smích) Vždycky jsem řešil začátek, abych nějak začal, ale dál už moc ne. Poslední sestavu jsem si trochu trénoval, nebo spíš představoval, ale stejně jenom tu první půlminutku. Pak už si tam dělám, co mě napadne. Protože já se vždycky do poslední chvíle zabývám formou a nikdy si nemyslím, že by nějaké finále mohlo být, tak to neřeším...

A máš už nějaké plány, co bude po Arnoldovi?

Po Arnoldovi mě toho čeká hodně. Je toho vlastně tolik, že se budu muset rozhodnout, čemu dát přednost. Určitě je to FIBO, kam pojedeme vystavovat s Uncle Samem. Pak mám dohodnutou exhibici na mistrovství Moravy, kam mě pozval Martin Dajč, a 28. 4. je republika. Na oba dva závody připravuji několik kluků od nás. Taky mě nedávno kontaktovali z Chorvatska a pozvali mě na exhibici na jejich národním mistrovství v kulturistice a chtějí tam taky seminář, takže to by bylo škoda nevyužít. A pak plánuji pořádání mistrovství republiky juniorů a dorostenců, které pravděpodobně bude v Praze, namísto Rumburka nebo České Lípy, jak jsem avizoval. Ale o tom ještě budu jednat. Pokud to dopadne dobře, tak to budou pěkné závody, protože bychom měli získat nějaké sponzory, a pro kluky, co budou soutěžit, by to mohlo být dobré. Takže toho bude hodně. Pak si myslím, že už si dám chviličku pokoj. Po Arnoldovi bych chtěl formu ještě trošičku držet kvůli FIBU a kvůli Chorvatsku, abych tam zase nebyl jako nějaké sele. Ale už si budu muset dát i ten oddych, protože tělo je už docela vyždímané. Ne jak před říjnovým Arnoldem. Tam jsem byl plný elánu. Teď už je to spíš takový boj.

A jak tento boj zvládá rodina?

Nemyslím si, že by to byl nějaký průšvih. Občas sice nervy povolí, ale v pohodě.

Manželka Kateřina s tebou jezdí všude na závody...

Kačku to baví, sama i cvičí a všechny tyhle aktivity sdílíme společně.

Jak to vlastně máš s trenérem? Ve videích je vidět, že si občas necháš poradit...

Teď jsem se seznámil s člověkem, který má v Děčíně taky svoje fitko, a s ním se jezdily velice pěkné tréninky. Tam jsem jel třeba ten trénink nohou a pak ještě prsa a biceps. S ním to bylo dobré, protože mě dokázal "hecnout". Škoda jen, že je to v Děčíně, což je hodně z ruky. Stejně tak mi radí Pavel Vacek a tréninky s ním jsou hodně dobré. S Pavlem taky řešíme přípravu a veškeré diskuze o formě, trénincích a výživě spolu vedeme na trenérské úrovni. Když jsou to kluci, ze kterých máš respekt, tak se přece jenom chceš předvést. Tam se necháš vyhecovat. Jak je to zkušenější borec, tak to neokecáš.

A chtěl bys taky poděkovat někomu, kdo ti pomáhal v přípravě?

Tak to víš, že těch lidí je určitě hodně. Rozhodně sponzor, který mi pomohl s výživou, což je firma Extrifit, za to bych chtěl hodně poděkovat. Pak jsou to lidi, jako je Pavel Vacek. A pak samozřejmě manželce za to, že mě podporuje a že to se mnou celé sdílí. Je se mnou i na závodech a je to velká podpora. A celé rodině - táta mi pomáhá jako sponzor, tak jemu. Abych teda na někoho nezapomněl!

Díky za rozhovor a přeji, ať se soutěž vydaří!


Petr Března - aktuální forma před Arnold Classic 2012 (27. 2. 2012)


Foto: Josef Adlt


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

29.02.09:08Ferry - Palec nahoru :-)*79*
29.02.08:52lordmate - držím palce :)
28.02.21:01pawell - sladidlo a šest mlíček navíc? Hříšník! Správně mělo být: d..-1
28.02.20:22polda - držím pěsti Petře.
28.02.19:14DiamonD123 - Bude doopravdy v praze nebo jsem to špatně pochopil? *12* ..
28.02.19:06Skalák - Mně se Petr jeví jako celkem pohodář a vypadá že má dobrou..
28.02.14:04Felony - DRŽÍM PĚSTI!:))
28.02.13:44denny_rocx - Libi se mi jak tenhle sport bere, hodnotit formu budu az n..
28.02.13:12fibi87 - no moc pěkná forma na to jak ma `rozlítáno` :) to bych tak..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra