Reklama:
VÁNOČNÍ DÁRKY: tašky plné suplementů
Vánoční tašky a balíčky, ale i knihy, fitness dobrůtky, chytré lahve nebo oblečení. Více zde.

Závodnice v bodyfitness - rozhovory před IFBB Diamond Cup Warsaw FIWE 2019

9.581 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


IFBB DIAMOND CUP WARSAW FIWE 2019 - 15. 9. 2019, Polsko
Češi před Diamond Cup:
Karel TesařOndřej Šesták Jan Švub (video)Martin HorkýErik Šmíd • Vojtěch Baloun • Lukáš Rejholec • Pavel Kraus • Šimon KutnarKarolína HájkováŠtěpánka ŽidováDominika HolušováNikola Keprtová

Info z Diamond Cup:
kompletní výsledky s body

Z Diamond Cup očima závodníků:


V neděli 15. září se v polské Varšavě uskuteční mezinárodní soutěž IFBB Diamond Cup Warsaw FIWE 2019, kde budou závodníci bojovat o 14 Elite profesionálních karet. Momentálně se na klání chystá 14 závodníků z České republiky a my pro Vás tradičně chystáme rozhovory a videa o přípravách našich soutěžících.

V kategoriích bodyfitness nastoupí ve Varšavě dvě české závodnice. První z nich je Karolína Hájková, pro kterou bude letošní podzim již třetí sezónou. Soutěžní pauza a změna trenéra jí jistě prospěla a o víkendu se dozvíme, jak se podařilo zapracovat na slabinách.

Druhou závodnicí, která nastoupí v Polsku v kategorii bodyfitness, je Štěpánka Židová, reprezentantka České republiky v silovém trojboji, která má na svém kontě nejedno absolutní vítězství z domácích mistrovských trojbojařských soutěží. Osu za podpatky Štěpánka vyměnila již v minulosti, a jak sama říká, nedokáže si vybrat mezi trojbojem a bodyfitness.

Oběma závodnicím děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho štěstí v nadcházejících soutěžích!

jménokategorie
Karolína Hájková bodyfitness do 163 cm
Štěpánka Židová bodyfitness nad 163 cm

Karolína Hájková

Vybrané úspěchy:

Fitness Mania Classic 2018 - 6. místo v bodyfitness
IFBB Diamond Cup Katowice 2018 - 6. místo v bodyfitness do 163 cm
Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters 2018 - 6. místo v bodyfitness do 164 cm
Mistrovství Čech mužů a žen 2018 - 5. místo v bodyfitness do 164 cm
EVLS Prague Amateur 2017 - 8. místo v bodyfitness do 163 cm

Karolíno, vítejte na Ronnie.cz. Mohla byste pro začátek našim čtenářům prozradit něco o sobě?

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz. Pocházím z Písku, ale už pár let žiji v Plzni, kde pracuji jako osobní trenérka ve fitness Galerie a konzultantka v obchodě Ronnie.cz Plzeň. Lásku k činkám jsem v sobě objevila někdy v 15 - 16 letech, kdy jsem začala poprvé navštěvovat posilovnu, a už tenkrát jsem měla sen, že jednou budu závodit. Jenže po pár letech přišlo horší období, kdy jsem na fitko a cvičení úplně zanevřela a cvičit jsem šla maximálně párkrát do měsíce. Naštěstí jsem si cestu do posilovny znovu našla a tím i našla odvahu splnit si svůj dávný sen závodit.

Dle toho, co jsem na Vás vypátrala, jste svou první soutěž absolvovala v roce 2017 a bylo to rovnou EVLS Prague Amateur. Závodní formu jste přitom udělala v krátkém čase celkem razantní změnou životního stylu. Povězte nám něco o těchto začátcích. Co bylo Vaší motivací, jak probíhaly první pokusy o formování postavy?

Ano, moje první závody byly EVLS. Na jaře 2017 jsem oslovila Evičku Sukupovou, že bych chtěla zkusit přípravu na závody. Ale to, že půjdu rovnou EVLS, mě vůbec nenapadlo. Evička se mě tenkrát ujala, za což jí tímto znovu děkuji. Na jaře jsme tedy začaly přípravu s tím, že uvidíme, na jaké závody forma vyjde. Jednalo se o rychlou, cca půlroční přípravu, ale jelikož jsem v mládí dost cvičila, svalová paměť se rychle obnovila a forma se celkem rychle zlepšovala. Ale i tak nebyl start na EVLS jistý. V polovině srpna, cca 10 týdnů před závody, jsem si natrhla vazy v kotníku, kde mi na RTG zjistili i starší zlomeninu, respektive odštíplý kousek kosti, a dostala jsem na 6 týdnů dlahu. Ale i tak jsem to nevzdala a o berlích jsem chodila do fitka, i když co budu povídat, nohy bylo složitější odcvičit a kardio nepřipadalo v úvahu už vůbec. A přes to všechno jsem skončila pro mě na hezkém 8. místě.

Mojí motivací bylo to, že jsem se už na sebe nemohla dívat. (smích) Nezdravý životní styl bez pohybu, špatné jídlo, s fázemi hladovění a následně přežíraní, alkohol, celková nespokojenost sama se sebou a svým životem. Takhle jsem nechtěla pokračovat.

Kdy přitom padlo rozhodnutí tu dřinu předvést na závodních prknech?

Rozhodnutí zkusit závodit padlo, když jsem se zkraje 2017 "vrátila" do fitka a řekla jsem si, že závody budou buď letos, nebo nikdy. Brala jsem to jako druhou šanci splnit si svůj sen a dělat v životě to, co mě skutečně baví a naplňuje. Dělat to, co chci já, ne to, co očekávají ostatní.

Proč právě kategorie bodyfitness?

Líbí se mi svalnaté holky a bodyfitness je takové skloubení svalů a ženskosti. Vždycky mi byla tahle kategorie nějak nejbližší.

Nyní Vás čeká Diamond Cup v Polsku. Jaké jsou Vaše další plány pro tuto podzimní sezónu?

Ano, první závody budou Diamond Cup ve Varšavě. Dále mám v plánu v polovině října Diamond Cup v Severní Makedonii a ještě si pohrávám s myšlenkou jít v listopadu na Diamond Cup do Říma a do Prahy. Ale to se vše uvidí podle formy, jak se tělu bude chtít dál spolupracovat.

Co obnášela Vaše letošní příprava?

Letošní příprava pro mě byla odlišná v tom, že jsem na jaře přešla pod křídla trenéra Jirky Vacka, se kterým se mi perfektně spolupracuje, i když u tréninku nohou ho občas trošku proklínám. Zdravím, trenére! (smích) Dala jsem si delší pauzu od závodů, vynechala jarní soutěže a snažila se zapracovat na slabinách, kterých bylo až až. (smích) Jestli se mi to povedlo, uvidíme tento týden ve Varšavě.

Zjistila jsem si na Vás ještě jednu věc. Prý cvičíte tlaky na prsa se 40kg jednoručkami, to jsou obdivuhodné výkony. Nezávidí Vám pánové ve fitku takovou sílu?

Právě díky delší pauze jsem se mohla zaměřit na nabírání nových svalů a podle mě je trénink s většími váhami nejefektivnější, nebo mě to aspoň sedí. Šlo ale pouze o tři nebo čtyři opakování, což nestojí skoro ani za řeč. (úsměv) Občas od pánů slyším, že jako na holku dobrý. (smích)

Neuvažovala jste třeba i o silovém trojboji?

Trojboj je určitě zajímavý sport, mimo sezónu mě baví zkusit si zvednout větší váhy, ale důležitější je pro mě správné procítění svalů, takže trojboj asi ne.

Chtěla byste někomu poděkovat za pomoc či podporu ve Vaší přípravě anebo něco vzkázat našim čtenářům?

Poděkovat bych chtěla všem svým nejbližším, kteří mě podporují. Velké díky patří mému trenérovi Jirkovi Vackovi. Dále děkuji všem lidičkám, kteří mi fandí a drží palce, a v neposlední řadě děkuji Ronnie.cz za tenhle rozhovor.

Zpět na přehled


Štěpánka Židová

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Čech mužů a žen 2018 - 4. místo v bodyfitness nad 164 cm
MČR v RAW silovém trojboji 2018 - 1. místo v kategorii žen do 63 kg a absolutně
ME v klasickém silovém trojboji 2018 - 8. místo v kategorii žen do 63 kg

Štěpánko, pro čtenáře, kteří Vás neznají, mohla byste se krátce představit?

Určitě! Jsem docela dobrá trojbojařka, zatím začínající bodyna a nadšený online kouč. Protože mě děsně baví studovat a sledovat, co s tělem dělá jídlo a trénink, tak jsem si z toho udělala rovnou zaměstnání. Jinak mě baví dobré kafe, střelená hudba a pečené dobroty.

Jste mistryně republiky v klasickém silovém trojboji, jak jde trojboj dohromady se třpytivými plavkami? Co je bližší Vašemu srdci?

Dohromady to jde i nejde. V zásadě oba ty sporty předpokládají hodně práce v posilovně i v kuchyni, alespoň pro mě to tak je. Vesměs obojí dělám jednoduše proto, že mi z tréninku a jídla rostou svaly i síla. Jedno jako vedlejší produkt druhého. Jenže u trojboje jde hlavně o to, kolik síly dokážete ukázat na závodech, kdežto v bodynách ukazujete, co jste za pomoci tréninku a stravy dokázali udělat se svým tělem. V singletu se cítím pohodlněji, protože závodím mezi kamarády a pěkně napapaná. V plavečkách se ale cítím tak nějak víc "badass", psychicky silnější a na rovinu, v přípravě na první bodyny jsem v sobě objevila nějakou ženskou, která chce od té doby ven. Prostě mě to změnilo, což jsem vůbec nečekala. A teď mě to mění znova. Mám ale fakt ráda obojí, nedokážu si asi vybrat, co mě baví víc. Pokud půjde dál dělat obojí, budu ráda.

Rozdíly mezi tréninky před závody v bodyfitness a v silovém trojboji jsou jistě obrovské. Co je pro Vás náročnější a v čem jsou největší rozdíly?

V trojbojařském tréninku se jezdí dřepy, benče a tahy, variace na tyto tři disciplíny a nějaké kompenzační cviky, cviky na mobilitu apod. Jak trénují běžně bodyny, nevím, protože žádnou osobně neznám. Ale pro mě rozdíly v tréninku zase tak obrovské nejsou. Do minulého roku jsem trénovala po svém, takovým hybridním způsobem. Jen zhruba měsíc před závody v trojboji jsem víc pilovala techniku na dřepu, benči a tahu a zase zhruba měsíc před závody v bodyfitness jsem lifty vynechala a cvičila víc na strojích. Rozdíly jsem moc nedělala, cvičím prostě silově i na strojích a mým cílem je být pořád silnější a větší. To jde ruku v ruce.

Minulý rok na podzim jsem si zkusila čistě silovou přípravu před MČR a následně ME v trojboji. Vůbec mi to nesedlo, předepsané nudné tréninky jsem nesnášela a neudělala jsem ani žádný extra posun ve vahách. Sama jsem se do té doby posouvala rychleji. Otázkou je, do jaké míry jsem už vyčerpala svoje naturální silové limity. To nevím. Letos jsem silovou část svého tréninku svěřila kouči Martinovi Šverclovi, který mě velmi dobře připravil na Deadlift Challenge. V silových přípravách pod jeho vedením bych pak ráda pokračovala.

Co je náročnější? Relativně psychicky rozhodně trojboj, kde nuda střídá nudu a ještě vás permanentně bolí klouby. Co se absolutní náročnosti týče, rozhodně je těžší můj běžný trénink, protože jedu mnohem větší objem i intenzitu na všechny partie.

Z Vašich sociálních sítí vím, že máte velice specifický přístup k tréninkům a přípravě celkově. V čem spočívá a jak vypadá Vaše předzávodní dieta?

Trénink spočívá v tom, co jsem už nastínila v předešlých odpovědích. Prostě trénuji do selhání v relativně malém počtu opakování s co největší váhou, snažím se postupně sílit, resp. přidávat váhu nebo opakování týden od týdne. Využívám i různé intenzifikační techniky (pauzy v kontrakci, zpomalení negativních fází, rest pauzy, drop sety apod.) a jednoduše se snažím každý trénink dieta nedieta odjet úplně na maximum. Jo a nedělám kardio (ani v dietě, i když jsem to i tentokrát párkrát zkoušela), protože mi to zbytečně pálí svaly na zadku. (smích)

Čím přesně je ale moje předzávodní dieta specifická, úplně nevím, protože nemám srovnání. Připravovala jsem se sama na první závody v bodyfitness a připravuji se sama i teď. Jen poslední měsíc přípravy má tentokrát v režii můj přítel Petr, kterého ještě dozoruje Láďa Kurčík, protože mně už do úsudku leze hlad a nervozita a dělala bych nesmysly, kdybych dál pokračovala sama. Jinak přípravu na podzimní sezónu jsem začala 2. dubna, takže půl roku před prvním plánovaným startem. Chtěla jsem mít dost času na "vychytávání much", zachraňování přešlapů, které nutně musely přijít, když se připravuji sama. Zjednodušeně řečeno jsem stahovala kalorie po malých částech ve chvíli, kdy jsem na současném příjmu přestala hubnout. Jakmile už to na mě bylo psychicky i fyzicky moc, na tréninku jsem spíš brečela než cvičila a přes den jsem nedokázala fungovat, jak jsem zvyklá, tak jsem si dala den volna od tréninku i diety a užila jsem si pořádný cheat day, kdy jsme celý den s Petrem jenom chodili po městě a jedli, na co jsme měli chuť. Na jeden cheat day jsme dokonce odjeli do Drážďan. (smích) Odhady zkonzumovaných kalorií jsou někde mezi 7 - 10 tisíci kcal za cheat day. A plánované byly sice dopředu, ale spíš tak nahrubo, o konkrétním dnu pak rozhodoval můj stav v danou chvíli.

Za pár dní Vás čeká IFBB Diamond Cup v Polsku, jak se těšíte a na čem se Vám podařilo od posledních závodů zamakat?

Těším i netěším, trošku mám i strach. Jasně, těším se, až se najím, až budu stát na stagi a všechno to ze mě spadne, až uvidím formu pod barvou apod., ale třeba dnes v noci jsem se vzbudila strachy, že už mám jít na stage a zapomněla jsem se nalíčit. (smích) Zároveň pořád přemýšlím, jestli vůbec mělo cenu se hlásit na tak velkou soutěž, protože jsem na bodynu docela malá a vím, že čistě nikdy nedosáhnu připravenosti a plnosti, které se od bodyny očekávají. Snažím se spíš dosáhnout svého naturálního maxima, zajímá mě, kde má moje tělo hranice a jak budu vypadat vedle opravdových závodnic. A Diamond mi tak nějak vlezl do cesty, tak to zkusím a uvidím.

A zamakala jsem všude! Začala jsem pořádně cvičit ruce, to je hodně znát, ale teď si pro změnu stěžuji, že mám malá ramena. Zlepšila jsem celkově kvalitu těla a proporce, dokázala jsem docela schovat svůj trojbojařský pas. (smích) A jsem mnohem jistější v dietě, protože už zase znám svoje tělo lépe. Vlastně jsem celou přípravu nadšená z toho, jak dobře moje tělo tentokrát odpovídá. Je to mnohem menší stres.

Jaké jsou Vaše další plány pro podzimní sezónu?

Ráda bych si zazávodila na GP PEPA v Opavě a z vašeho webu jsem se dozvěděla i o Diamondu v Praze, což je pro mě lepší volba než původně zamýšlený Řím. Ale to je ještě daleko. Momentálně si můžu myslet, že formu udržím až do konce listopadu, ale nevím, co se stane. Uvidíme.

Chtěla byste někomu poděkovat za pomoc či podporu ve Vaší přípravě anebo něco vzkázat našim čtenářům?

Poděkovat určitě Láďovi Kurčíkovi, protože bez jeho supervize bych už spálila polovinu svalů a na pódiu se pohybovala jako Janek. Hodně mi pomohl s pózingem, prezentací a občas mě usměrní, když se do toho ženu moc po hlavě. Petrovi, že se mnou tu dietu trpí a že mě hlídá, když v noci tajně mizím do kuchyně. A všem svým holkám, které koučuji, a lidem na sociálních sítích, protože mám podporu ze všech stran a fakt je to znát.

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZemřel Shawn Rhoden
Turakam (19:47) • Náhodou, príspevok dal Tommy ako vínko, mal svetlejšiu chvíľku po tom Monstrovi a dvoch...
magazínZemřel Shawn Rhoden
Diegito (15:47) • Tommy určitě spousta lidí ocení, že dokážeš o některých věcech mluvit otevřeně a že ses...
magazínZemřel Shawn Rhoden
Neutralni typ (14:40) • Rekl bych ze je dost mozne ze v tech castych umrtich hraje roli i chripka resp. mozna t...
magazínMartina Dostálová je s vážnými zraněn...
Turakam (20:20) • Ech, toto mi je ľúto, verím, že sa z toho dostane, je to zjavne ozaj silná osobnosť, ve...
magazínMartina Dostálová je s vážnými zraněn...
Kebab (16:54) • Fíha tak to si nikdo nepřeje, aby se mu něco takového stalo *4* Držím všechny palce *4*Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie