Reklama:
500ml BCAA od Nutrendu zdarma
Rozdáváme 500ml BCAA od Nutrendu zdarma, zbývá pár kusů! Více zde.

Závodníci v kulturistice - rozhovory a formy před IFBB Diamond Cup Madrid 2018

15.113 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


IFBB DIAMOND CUP MADRID 2018 - 25. - 27. 5. 2018, Španělsko
Češi před Diamond Cup:
Aleš BursaOndřej SobotkaMichal SelmecziEliška Dombková • Anna Totska • Kateřina Holmanová • Olexandra Voronina • Tatiana Naddennaia • Alexandra Lacková • Lukáš ČervenýLukáš Wojtyla • Iurka Ciubotaru

Info z Diamond Cup:
z místa děníkompletní výsledky s body

Z Diamond Cup očima závodníků:


Alcalá de Henares, španělské město ležící asi třicet kilometrů severovýchodně od Madridu, ve dnech 25. a 27. května hostí mezinárodní amatérskou soutěž v kulturistice a fitness IFBB Diamond Cup Madrid a k ní připojené klání IFBB Elite profesionálů s názvem IFBB Elite Pro Madrid. Soutěž amatérů je tentokrát určena závodníkům ze všech národních federací IFBB a nenechají si ji ujít ani osobnosti českého bodybuildingu. V tradičně ostře sledované kulturistice mužů se madridského Diamond Cupu z našich závodníků plánují zúčastnit Aleš Bursa, Ondřej Sobotka a Michal Selmeczi, které jsme krátce před jejich cestou na Pyrenejský poloostrov požádali o rozhovor. S jakými ambicemi se trojice našich kulturistů na soutěž vydala?

jménokategorie
Aleš Bursa kulturistika mužů do 100 kg
Ondřej Sobotka kulturistika mužů do 100 kg
Michal Selmeczi kulturistika mužů nad 100 kg

Aleš Bursa

Vybrané úspěchy:

Olympia Amateur Spain 2017 - 6. místo v kulturistice mužů do 90 kg
IFBB Diamond Cup Liverpool 2016 - 5. místo v kulturistice mužů do 95 kg
Mistrovství České republiky 2012 - 3. místo v kulturistice mužů do 82,5 kg
GP PEPA Opava 2011 - 1. místo v kulturistice mužů do 80 kg
Pražský pohár 2011 - absolutní vítězství v kulturistice mužů

Aleši, stejně jako v posledních dvou sezónách bychom Vás i letos měli vidět na pódiu velkých mezinárodních soutěží. Tou první se pro Vás stane IFBB Diamond Cup Madrid, který slibuje být jedním z nejkvalitněji obsazených Diamond Cupů jara. S jakým cílem se do Španělska vydáte, s jakým výsledkem byste byl spokojený?

Zdravím všechny čtenáře. Jsem napjatý z možnosti pořádně si po roce zazávodit a mít k tomu více příležitostí než předtím. Byl to dlouhý čas na práci a já jsem neúnavně a tvrdě pracoval. Samozřejmě bych si rád vynahradil určité neúspěšné působení z minulé sezóny. Půjdu o kategorii výš, tedy do kategorie do 100 kg, a tam bývá velká konkurence. Jsem zvědav, jak se s tím dokážu vypořádat a jak moc budou soupeři dobří. Bez dokonalé znalosti tohoto poměru (což je vlastně nemožné obsáhnout) nejde cokoliv dopředu tvrdit. Co bych si ale já dovolil tvrdit, je, že se chystám zařadit k elitě závodnického pole a budu doufat v možný úspěch. Možnost existuje a já bych jí rád využil. Cítím obrovskou podporu, jsem více vidět a možnosti visí v ovzduší. Podporu myslím jak od nejbližších, tak i od vzdálenějších lidí. Mám velikou radost, že se ke mně dostává to, co se pokouším sám vysílat od sebe k lidem. Jednoduše řečeno a shrnuto, jedu ukázat na exponovanou soutěž nového Bursu.

Na jakých zlepšeních postavy jste letos pracoval a jak se to podle Vás povedlo?

Aleš Bursa - aktuální forma
před IFBB Diamond Cup Madrid 2018

Především jsem pracoval na nohách, ale zároveň na celkové mohutnosti a struktuře. Objem jde rychleji než právě parametry struktury (tvrdost, separace, vaskularita a podobně). Tím, že mám za sebou rok práce, snad to bude i zřetelně vidět. Nohy mi zatím pochválilo mnoho lidí, za což jsem velmi rád, ale do budoucna tento typ práce bude pokračovat. Především po setkání s Tomem Platzem, které mě výrazně ovlivnilo, si myslím, že do budoucna tato práce ještě bude eskalovat. Zlepšily se záda, ramena a prsa.

Udělal jste nějaké změny v tréninku nebo dietě proti minulosti?

Celkem dost jsem experimentoval se silovými výsledky, ale zároveň jsem experimentoval s tréninkovými splity i některými cviky. Zůstal jsem ale věrný klasickému standardnímu přesvědčení. V zásadě se dá říci, že i přes menší experimenty jedu celý rok velmi podobně.

Vy jste si přípravu zpestřil účastí na semináři Toma Platze, kde jste, tuším, zároveň působil i jako překladatel. Jaká to byla zkušenost a jaký ve Vás "The Golden Eagle" zanechal dojem?

Neuvěřitelně hluboká a život ovlivňující, přesvědčení konformující i vytvářející zkušenost. Tom reprezentuje hnutí, ve kterém vyrostl a se kterým zestárl a velmi ho ovlivnil. Vždycky byl jedním ze vzorů, ale tentokrát je to asi největší vzor, který si mě získal svým intelektem, překypující energií a spiritualitou a uměleckým smýšlením. Dále koncentrací na věc a perfekcionismem ve všech oblastech a darem nahlížet záležitosti fyzického světa přes metafyziku. Jednoznačně osvěta, učitel a kazatel, vynikající a žijící příklad vzoru pro mnoho lidí. Pro více se mě musí člověk zeptat osobně.

Čtyři týdny před startem na IFBB Diamond Cup Madrid jste nastoupil k Deadlift Challenge v Plechárně na Černém Mostě, kde jste přes probíhající kulturistickou předsoutěžní přípravu dokázal zvítězit. Jakým výkonem to bylo? A projevilo se na něm nějak to, že jste byl právě v dietě?

Zvítězil jsem v kategorii open do 105 kg s výkonem 320 kg. Síly už moc nebylo jako pár týdnů předtím. Ale i tak jsem se pomocí strategie dokázal udržet na vrchu kategorie. Díky Bohu za to, doufám, že to byl dobrý příklad pro ostatní. Nejen pro kulturisty. Jednoznačně dieta zamezila tomu, abych splnil očekávání spousty lidí kolem. Věřili, že zvládnu víc, a mohlo být. Nicméně to není vrchol soutěžní sezóny tak jako právě kulturistické soutěže. Mám radost a cítím se hrdě.

K jakým dalším soutěžím byste kromě madridského Diamond Cupu letos ještě rád nastoupil?

Nastoupil bych rád, jak mám naplánováno, na Diamond Cup Ostrava, což je mimochodem po dlouhých pěti letech (z velké části prožitých v zahraničí) v České republice. Týden po Ostravě ještě Diamond Cup Luxembourg. V polovině června bych měl mít odsoutěženo a vrhnu se na chvíli více na trenérství a byznys. Chci natáčet více videí a ovlivňovat fitness scénu.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Rozhodně ano! Lidí je mnoho, speciálně tentokrát. Na prvním místě rozhodně přítelkyni Míše Klementovičové, díky které na sobě rozhodně pracuji ještě tvrději a systematičtěji, než bych dokázal bez ní. Dál bych rozhodně strašně rád poděkoval za všechno, co pro mě udělal Pavlis Vacek svým konáním a tvorbou. Hlavně i díky němu jsem získal možnost být sponzorován Czech Virusem. A samozřejmě tím, že se to stalo, tak Virus se stal mým suverénně nejdůležitějším sponzorem a partnerem. Dále jsem získal sponzora Grizzly Gear, který mi také velmi pomáhá. Dále všem lidem kolem, kteří mě podporují, včetně finančního přispění, abych mohl vyjet na závody (Zbyněk, Peter, Vláďa). Navíc cítím ze všech koutů fitness prostředí neuvěřitelnou podporu, která pro mě strašně moc znamená. Děkuji všem svým sparingům, kamarádům a klientům, díky kterým jsem si jistý, že jsem na správné stopě. V poslední řadě děkuji i Vám, serveru Ronnie.cz, za možnost se takhle po čase zase veřejně projevit.


Aleš Bursa - aktuální forma před IFBB Diamond Cup Madrid 2018

Zpět na přehled


Ondřej Sobotka

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2018 - 1. místo v kulturistice mužů nad 90 kg
Mistrovství Čech 2018 - 3. místo v kulturistice mužů nad 90 kg
BFC Cup 2017 - 1. místo v kulturistice mužů nad 90 kg
FFF Cup 2017 - 1. místo v kulturistice mužů nad 80 kg
Mistrovství Čech 2017 - 2. místo v kulturistice mužů nad 90 kg

Ondřeji, Vy jste se letos probojoval k titulu mistra republiky v kulturistice mužů nad 90 kg. Vnímám to jako Váš dosud největší kulturistický úspěch. Berete to také tak?

Zdravím Vás i všechny čtenáře Ronnie.cz. Co se mého letošního úspěchu týče, tak je to pro mě zajisté zatím ten největší. Jde o nejlepší možný výsledek, jakého se ve vnitřních soutěžích v České republice dá dosáhnout, tudíž mi to dává aspoň i lehce zelenou jít dál a zkusit mezinárodní konkurenci. A také jsem se dotáhl na loňský úspěch přítelkyně. (úsměv)

Je před Vámi start na sérii Diamond Cupů, včetně toho v Madridu, který slibuje být jednou z nejlépe obsazených soutěží tohoto typu letošní jara. Jaký cíl si před sebe v souvislosti s Vaší účastí na této "Diamond Tour" kladete?

Ondřej Sobotka na mistrovství České republiky 2018

Pro mě je hlavní celou tuto tour v pořádku absolvovat a zvládnout jak po stránce organizační, tak pokaždé přiletět s formou, na kterou budu hrdý. Od výsledků si nic neslibuji, byť mým cílem je vždy aspoň finále, abych si času na pódiu užil co nejvíce. Dobré umístění je bonus, pro který se budu snažit udělat maximum, ale rozhodnou o něm druzí, a podle mě ti nejlepší na svých místech. Hlavním cílem je ovšem si to užít! Celou akci od balení po vybalování, jelikož ve dvou je to daleko nabitější, co se všeho týče.

Vy jste letos na mistrovství republiky nezávodil těžší než třeba na loňském BFC Cupu, přesto jste díky lepší kvalitě a připravenosti působil mohutněji než vloni. Bylo právě zkvalitnění svalů v kombinaci s co nejlepším vyladěním formy to hlavní, na co jste se v přípravě soustředil?

Soustředil jsem se hlavně na úměrné nabírání kvalitní hmoty v poměru vůči tuku. Aby o to lepší byla forma po méně drastické dietě, která by s větším procentem tuku stála i více síly a ve finále možná i nabytých svalů. Pak také na doladění nedostatků z loňského roku. Takže objem se povedl relativně čistý, byť krátký, a forma je z toho, jaká je.

Udělal jste letos nějaké změny v tréninku nebo dietě proti minulosti?

Žádné zásadní. Opět jsem vsadil na dělenou stravu a sacharidové vlny.

Nadcházející soutěže byste měl absolvovat spolu s přítelkyní Kateřinou Holmanovou. Jaké výhody a nevýhody s sebou nese, že se na soutěže připravujete zároveň?

Nevýhody? Žádné. (úsměv) Alespoň my to tak máme. Jsme jeden druhému oporou, a jak já říkám, ona je můj "safety point". Jsme v tom spolu od začátku do konce, ale jelikož její přípravu celou její závodní kariéru dělám já, tak je toho na mě naloženo krapet víc. Jenže nás to spolu baví, jsme tak nějak celkově na stejné vlně. Doma mizí "nebezpečné" jídlo tak nějak postupně, jelikož ho oba nemůžeme, jídlo vaříme podobné až do konce, kdy oba jíme jen kuře, chřest, okurku, tresku a bílky, které si taky vlastně oba ani osolit nemůžeme. (úsměv) Ale jak říkám, jsme absolutně na stejné vlně, sami sobě oporou a motivaci, řešíme spolu vše ohledně přípravy i života. A na závodech pak? To si to společně už jen užíváme. Cestování, vzájemné natírání, procházení obchodů a hledání sladkostí, co jinde nemají. (úsměv) Prostě vše.

Jaké konkrétní Diamond Cupy máte v plánu?

Diamond Cup Poland, ze kterého teď na tyto otázky odpovídám, Diamond Cup Madrid, Diamond Cup Ostrava a Diamond Cup Luxembourg.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Samozřejmě že je. A lidí je mnoho. Nejvíce ovšem rodině, a tím myslím i Kačenku, bez jejíž podpory bych nic z toho neabsolvoval. Dále trenérce Kačence Kyptové, která mi pomáhá celý rok, s čím jen potřebuji, a teď v závěru mi řídí celé superky a chystá mě na každý závod. Za poslední rok na mně udělala obrovský kus práce. Také firmě Extrifit, jejímiž členy jsme s Kačí oba, a díky podpoře pro top 6 členů Clubu, kam jsme se dostali na základě loňských výsledků oba, máme po celý rok podporu v suplementech. A teď v závodním období jich je i trocha navíc. Takže jim mockrát díky. Pak je tu další hromada lidí, kteří jsou oporou a pomáhají, kdy jen to jde, ať sebevíc, či méně. Psát nebudu každého, oni vědí. Takže i jim mockrát díky.


Ondřej Sobotka při svém úspěšném
vystoupení na letošním mistrovství České republiky

Zpět na přehled


Michal Selmeczi

Vybrané úspěchy:

Ben Weider Legacy Cup 2017 - 6. místo v kulturistice mužů do 100 kg
Mistrovství České republiky 2016 - 2. místo v kulturistice mužů nad 90 kg
Mistrovství Moravy a Slezska 2016 - 3. místo v kulturistice mužů nad 90 kg

Michale, po sérii loňských podzimních soutěží letos znovu závodíte už na jaře. Na práci na případných vylepšeních postavy jste tak neměl příliš času. Přesto, na čem jste se letos snažil zapracovat a jak se to podle Vás povedlo?

Ano, to máte pravdu. Budu opět závodit už po půl roce, včetně diety, kde není příliš času dělat nějaké extra změny. Pokud však nemáte nad sebou takovou trenérskou kapacitu, která momentálně bdí nade mnou, a tou je Ladislav Jankovič. Od podzimu jsem, myslím, nabral dost svalů. Podle odhadované soutěžní váhy se jedná asi o 7 - 8 kg čisté hmoty za půl roku, což si myslím, že není zrovna málo. Navíc jsme trochu zúžili pas a nabrali hmotu. Nejvíc asi na nohách, které to opravdu potřebovaly a kde teď přijde na řadu dodat jim pořádnou hloubku do následující sezóny.

Michal Selmeczi v přípravě
na IFBB Diamond Cup Madrid 2018

Udělal jste nějaké změny v tréninku nebo dietě proti minulosti?

Udělal jsem dost změn v celkovém režimu, počínaje speciálními tréninkovými systémy, a to hlavně NDTV 4x4 od Ladislava Jankoviče plus mírně MTuT od Dennise Jamese. Došlo i na úpravu suplementace po dlouhém studovaní a konzultováni s trenérem. Stravu, která je základem, jsem překopal takřka od základu za využití znalostí trenéra, který mě spoustu věci naučil dělat jinak, lépe a moderněji. Samozřejmě vliv na toto vše má i to, jak poznávám svoje tělo lépe a lépe s dalšími sezónami.

Na svém instagramovém účtu u jedné fotografie píšete, že v nejtěžší hmotnostní kategorii není místo pro střízlíky. Jaká je Vaše výška, kolik budete odhadem vážit na letošních jarních soutěžích a k jaké soutěžní váze byste se rád propracoval v příštích letech?

Letos budu startovat poprvé už v kategorii open, kde už podle názvu není vyloučené, že se Vám postaví do cesty klidně i soupeř s váhou kolem 120 kg. Proto není prostor na to byt malý, když nemáte "strop". Já osobně měřím 181 cm a odhadovaná soutěžní váha bude mezi 106 - 108 kg podle toho, kolik tam bude vody, jak naplníme svaly atd. Co se tyče nějakých cílů, nebo chcete-li snu o soutěžní váze, nebráním se jakémukoliv množství hmoty. Pro mě vzorem v kulturistice jsou chlapi jako Markus Rühl, Big Ron, Victor Richards, Dallas McCarver, Big Ramy atd. Což, myslím, nemusím dál rozvádět. Prostě chci být minimálně tak velký jako oni. (úsměv)

Je před Vámi start na Diamond Cupu v Madridu, který slibuje být jednou z nejlépe obsazených soutěží tohoto typu letošního jara. S jakým cílem k soutěži nastoupíte?

No, jak sem naznačil, nějaké zlepšení od podzimu, kde jsem ze tří mezinárodních závodů vybojoval jen jednou finále (Ben Weider Legacy Cup ve Finsku), proběhlo. Takže cílem pro letošní jaro, kde mám vybrané tři závody, je být pokaždé ve finále.

K jakým dalším soutěžím plánujete nastoupit?

Kromě Diamond Cup Madrid budu startovat ještě na Diamond Cupu Ostrava a Diamond Cupu Luxembourg.

Tuším, že letos vstupujete do své čtvrté soutěžní sezóny, takže určité zkušenosti jste už nasbíral. Přesto, máte trenéra anebo někoho, s kým konzultujete přípravu?

Michal Selmeczi v přípravě
na IFBB Diamond Cup Madrid 2018

Ano, nastupuji letos již čtvrtou sezónu na soutěžní prkna, kdy první dva roky jsem závodil na domácích soutěžích. První rok na mistrovství České republiky v kategorii do 90 kg, kde jsem obsadil 9. místo. Druhý rok jsem na mistrovství republiky závodil už v kategorii nad 90 kg a dosáhl jsem na 2. místo. Následující třetí sezónu, kdy jsem startoval už na mezinárodních soutěžích, jsem se rozhodl k razantnímu kroku, a to vyměnit trenéra, kterým byl první dva roky Jaroslav Paseka, a přešel jsem pod křídla obrovské kapacity Ladislav Jankoviče, pod nímž nastal neuvěřitelný progres. Takže se mi potvrdilo už během pár týdnů, že moje volba byla správná, i když jsem dlouho váhal. Bez trenéra to snad dělat pořádně ani nejde na mezinárodní, ne-li profesionální úrovni. Když i lidé jako Šádek nebo Koritenský jezdí za Tomášem Burešem, kde bych pak byl já po necelých sedmi letech cvičení bez trenéra...

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl za pomoc nebo podporu v přípravě poděkovat?

Závěrem bych rad poděkoval pár lidem, kteří jsou pro mě ti nejdůležitější z hlediska kulturistiky a kteří mi nejvíc pomáhají.

Jako první to je bez pochyb můj nový trenér Ladislav Jankovič (od podzimu 2017, takže za sebou máme ani ne rok spolupráce), který má se mnou obrovskou trpělivost a má neuvěřitelné znalosti, takže mě okamžitě posunul o kilometry kupředu. Doprovází mě i na mezinárodních závodech a v neposlední řadě mě často podpoří doplňky stravy své vlastní značky. Další obrovské poděkování patří rozhodně mému sponzorovi Revasportu, který mě začal asi půl roku zpět zásobovat doplňky, a to hlavně americké výroby. Jsem nesmírně vděčný a strašně si toho vážím.

Další obrovské díky patří mojí manželce Kateřině, která trpí moje nálady v dietě, jezdí se mnou po závodech a po nocích i brzkých ránech mě na hotelových pokojích natírá závodní barvou, oholí mě a také je při mně celý závod v zákulisí. Všecko mi přinese až pod nos a komunikuje za mě s pořadateli. Kvůli mé slabé angličtině se sotva zeptám na záchod. Prostě ten sen doslova a do písmene žije se mnou a jen těžko bych tu vyjmenoval vše, co pro mě v tomhle směru dělá a co vytrpí. Moc ji miluji!

Nakonec bych ještě rád poděkoval zaměstnavateli Rostex, s. r. o., ve Vyškově, kde bydlím, který mě vždy ochotně uvolní na výjezdy po závodech, a stejně tak mé rodině, kamarádům, fanouškům a prostě všem, co mě třeba sledují a drží mi palce na mé cestě za snem. (úsměv) A taky děkuji Ronnie.cz za to, že mi dají takovou příležitost být vidět na jejich serveru!


Michal Selmeczi v přípravě na IFBB Diamond Cup Madrid 2018

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

27.05.11:21Marczus - Ano, v podstatě to jsou větší pohárovky, nicméně jsou však..
26.05.06:51Geolupos - Diamond Cupy jsou ale prostě jen větší pohárovky, tak to n..
25.05.22:13Valasekjakub123 - To je jedna fotka podívej se zepředu málo hmoty zality bři..
25.05.16:21Geolupos - Vždyť vypadá dobře.... https://kulturistika.ronnie.cz/im..
25.05.15:46Valasekjakub123 - Sobotkovi chybí trošku soudnost! Nechápu co se tam ser......
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra