Reklama:
Nejsilnější Tribulus 2+1 ZDARMA
Tribulus 90 % obohacený o ZMA opět v akční nabídce! Více zde.

Závodníci v klasické kulturistice - rozhovory a formy před MS juniorů a masters 2017

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS JUNIORŮ A MASTERS 2017 - 10. - 13. 11. 2017, Rumunsko
Češi před MS juniorů a masters:
nominace
Jakub Prchal (video) • Anželika KiričenkováPavlína ValigurováVeronika WertheimováLenka Myslivcová
Tereza Linhartová • Sandra Bártová • Ivana HalamováMária HudecLucie JakešováMilena Koudelková
Marián Jankovčin • Vladimír PlatzekJiří SchäferPavel Vacek • Ján Jankovčin • Pavel FormanMichal Šidík
Miloš PavlůVladimír Semerád (video) • Milan Bodlák
Info z MS juniorů a masters:
z místa dění - 5 medailí! fotogaleriekompletní výsledky s body
Rozhovory s medailisty, očima:
T. LinhartováP. Valigurová

Závodníci v kulturistice (I.)
- rozhovory a formy před MS juniorů
a masters 2017
Nejen čeští kulturisté, ale i klasičtí kulturisté se letos vydají závodit na mistrovství světa juniorů a masters, které se ve dnech 10. - 13. listopadu uskuteční v Rumunsku. V juniorské kategorii se představí Jakub Prchal a v kategoriích masters to budou Vladimír Platzek, Jiří Schäfer a Marián Jankovčin. Všechny jsme před MS oslovili se žádostí o předsoutěžní rozhovor a od tří z nich se nám podařilo získat odpovědi, do kterých se dnes můžete začíst. V pátek se navíc můžete těšit na společné video z tréninku Jakuba Prchala a Vladimíra Semeráda, který bude na MS závodit v kulturistice masters.

jménokategorie
Jakub Prchal klasická kulturistika juniorů
Vladimír Platzek klasická kulturistika masters 40 - 44 let
Jiří Schäfer klasická kulturistika masters 45 - 49 let
Marián Jankovčin klasická kulturistika masters 40 - 44 let

Jakub Prchal

Vybrané úspěchy:

GP PEPA Opava 2017 - 3. místo v klasické kulturistice mužů
Mistrovství světa juniorů a masters 2016 - 2. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistrovství Evropy 2015 - 6. místo v klasické kulturistice juniorů
Mistrovství světa juniorů a masters 2014 - 2. místo v klasické kulturistice juniorů

Jakube, na konci října jste se zúčastnil závodů GP PEPA Opava. Jak pro Vás soutěž probíhala a jak jste byl spokojený s výsledkem a se svojí předvedenou formou?

Zdravím všechny čtenáře! Přesně tak, závodit na GP PEPA jsem se rozhodl skoro až na poslední chvíli. Přišlo mi totiž více než vhodné vyzkoušet si tam svou formu, pózing a v neposlední řadě taky nátěr soutěžní barvy, která mi dělala v minulém roce jisté potíže. Soutěž probíhala příjemně v krásném opavském divadle a já jsem byl moc rád, že se tam na mě mohla přijít podívat má rodina a mí blízcí, přestože jsem šel na prkna prakticky z tréninku a bez superkompenzace. To, že jsem se umístil na bedně mezi takovou konkurencí, bylo pro mě velmi příjemným potěšením. Mimochodem, David Jirkovský se mi o barvu skvěle postaral!

Jste mladým a nadějným kulturistou, a pokud budete chtít, máte před sebou jistě mnoho let soutěžení. Jak hodnotíte změny, které nedávno v kulturistice proběhly? Je pro Vás do budoucna zajímavý vznik IFBB Elite profesionálů?

Dění okolo IFBB samozřejmě sleduji, ale velkou hlavu si z toho nedělám. Každopádně se mi vznik IFBB Pro Elite zatím moc líbí a vidím v tom do budoucna možnou příležitost i pro mě. To, jestli se tak ale skutečně rozhodnu, zatím nevím. Bude záležet, jestli tam opravdu bude možné soutěžit v kategorii klasické kulturistiky, protože hnát se za mnoha kily svalů nemám zrovna v plánu.

Poslední dobou se účastníte předsoutěžních seminářů SKFČR i soustředění talentované mládeže. Jak jste se k účasti na těchto akcích dostal a jaký jim přikládáte význam?

Jsem rád, že jsem dostal příležitost šířit informace, které můžou především začátečníkům výrazně pomoct v jejich snažení o osvalenou postavu. Sám jsem byl v roce 2010 pozván na soustředění talentované mládeže a byla to pro mě tenkrát obrovská zkušenost, když mi Lukáš Roubík a Milan Šádek předávali své zkušenosti. Za tu dobu jsem z oblasti trenérství nabyl mnoha vlastních zkušeností a poznatků, a tak mi bylo potěšením pomoct s organizací něčeho, co kdysi pomohlo mně. Podobné je to se semináři, jsem rád, že mají lidé zájem dozvědět se něco nového, protože informací o fitness je plný internet. Potíž je v tom, že těch užitečných informací, které se tam člověk dozví, je často méně než těch nepravd, které tam všude plavou. A samostatnou kapitolou je pak doping, bez kterého si mnozí myslí, že to nejde. Nesmysl.

Pokud dobře počítám, tak Vám bude v příštím roce 23 let a bude to tak pro Vás poslední rok v juniorech. Plánujete hned pokračovat závoděním v mužích? Chcete i v budoucnu pokračovat v kategorii klasické kulturistiky?

Rok 2018 pro mě bude poslední juniorský rok, ale přesné plány zatím nemám. Myslím, že okolo Vánoc, až budu mít závody za sebou, budu chytřejší. Určitě chci zůstat u klasické kulturistiky, ale líbí se mi taky kategorie classic physique, která má zatím bohužel zastoupení jen v USA.

Chtěl byste někomu poděkovat za pomoc nebo podporu ve Vaší přípravě?

V první radě chci poděkovat společnosti Nutrend, která mě už třetím rokem zásobuje špičkovými suplementy, které mi pomáhají jak v soutěžním, tak mimosoutěžním období. Dál bych chtěl poděkovat Benovi Cristovaovi, respektive celému našemu týmu Barbaři za podporu v mé další přípravě. Dále je to Fitnessmenu.cz, kde mi šéfkuchař Martin Kurka už půlrok vaří s láskou z těch nejkvalitnějších surovin výtečně chutnající krabičky. (úsměv) A abych nezapomněl, musím poděkovat kameramanovi Martinovi Fulínovi za to, že mi natáčí celou tuhle přípravu, protože z ní hned po závodech vyjde krátký dokument!

Děkuji moc Ronnie.cz za rozhovor a držte naší repre palce! (úsměv)


Jakub Prchal před MS juniorů a masters 2017

Zpět na přehled


Vladimír Platzek

Vybrané úspěchy:

Mistrovství světa v klasické kulturistice 2012 - 10. místo v klas. kulturistice nad 180 cm
Mistrovství České republiky 2011 - 2. místo v klasické kulturistice nad 180 cm
Mistrovství Moravy a Slezska 2011 - 2. místo v klasické kulturistice nad 180 cm

Vladimíre, u Vašeho jména jsem našel poslední soutěž v roce 2012, kdy jste závodil na mistrovství světa v klasické kulturistice. Proč tak dlouhá pauza od soutěžení a co Vás přimělo ji přerušit?

V podstatě jsem přerušil soutěžení, protože mi to časově kvůli mému zaměstnání nevycházelo. Původně jsem se už chtěl připravit na MS masters 2015, ale přišel jsem o sponzora, a tak vzhledem k tomu, kde se konalo, jsem přípravu přerušil.

Hodláte u soutěžení po mistrovství světa zůstat i nadále, nebo se jedná spíše o jednorázové odskočení si na pódium?

To se uvidí později, jestli budu pokračovat, či ne. Změnil jsem zaměstnaní, a tak uvidím jak to půjde časově zvládat.

Jaký máte přístup k tréninku? Jste zastáncem spíše silových, nebo pumpovacích tréninků?

Každý, kdo tento sport dělá, si buď pravidelně, nebo alespoň občas zvedne nějakou tu větší váhu, ale jinak jsem zastáncem supersérií.

V minulosti jste zmiňoval, že se Vaše váha v hrubém objemu vyšplhala na 115 kg. Jak vypadala Vaše objemová fáze letos a jak jste s odstupem těch 5 let nyní spokojen se svojí formou?

Za těch pět let jsem do takového hrubého objemu už nešel. Snažil jsem se spíše držet, abych nešel příliš do tuku. I tak jsem se dostal na 111 kg, ale v úplně jiné kvalitě. A moje forma? No uvidíme na soutěži. Ale už teď vím, že budu mít o nějaké to kilo více než před pěti lety.

Chtěl byste někomu poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Velkou pomoc a podporu jsem měl opět ve své manželce Vlaďce. Dále bych chtěl poděkovat za konzultace slovenskému kamarádovi a úspěšnému závodníkovi Andrejovi Vargovi a v neposlední řadě dobrému kamarádovi Honzovi Kubíkovi za pomoc se závěrečnou přípravou.

Zpět na přehled


Jiří Schäfer

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2017 - 2. místo v klasické kulturistice masters
Mistrovství České republiky 2017 - 5. místo v klasické kulturistice nad 180 cm
Mistrovství České republiky 2016 - 2. místo v klasické kulturistice nad 180 cm
Mistrovství České republiky 2016 - 1. místo v klasické kulturistice masters

Jirko, Vy jste začínal cvičit v Mariánských Lázních v době, kdy se tam sjížděla tehdejší reprezentační špička, osobnosti jako Alois Pek, Robert Dantlinger atd. Měl jste tehdy příležitost s těmito borci i trénovat? Jak se lišila atmosféra v posilovně tehdy a teď?

Ano, je to tak, měl jsem to štěstí sledovat při tréninku osobnosti tehdejší kulturistické scény. Jako mladí kluci jsme tyto borce sledovali s obdivem. Tehdejší Sandow byl tělovýchovnou jednotou, nejednalo se o komerční posilovnu, s tím také souvisela tamní atmosféra. Všichni jsme se znali osobně a kulturistika nás spojovala.

V jednom z rozhovorů jsem se dočetl, že podle Vás dnes spousta lidí v posilovnách spoléhá spíše na doplňky výživy než na tvrdou práci. Jak to máte se suplementy Vy sám? Které patří do Vašeho základního arzenálu?

Ano, je to tak. Raději než na doplňky výživy se spoléhám na kvalitní stravu a trénink. Cvičím zhruba třicet let a už vím, co na mě funguje. Ale to neznamená, že doplňky neuznávám. Mezi doplňky, které užívám v přípravě na soutěž, patří glutamin a BCAA.

Mistrovství světa se letos koná v Rumunsku, což zní alespoň pro mě jako místo konání kulturistických závodů poměrně netradičně. Budete se tam chtít po závodech trochu porozhlédnout, nebo se chystáte hned zpátky domů?

V Rumunsku strávíme pouze víkend, kdy se koná mistrovství, a po jeho ukončení budeme spěchat domů za dětmi a dalšími pracovními povinnostmi.

Máte nějaký svůj oblíbený cvik, který třeba nebývá v posilovnách příliš často k vidění?

Já trénuji rád všechny partie a ve své podstatě nemám více či méně oblíbené cviky a ani si nemyslím, že bych znal nebo trénoval něco, co ostatní neznají. Myslím si, že to, co v posilovně funguje, už bylo dávno vymyšlené.

Pravidelně si nastavuji svůj tréninkový plán podle cíle. Vím, na čem chci pracovat, a podle toho trénuji. A to je to, co mě baví.

Na jaře jste se na MČR umístil v klasické kulturistice masters na 2. příčce. Jak jste byl se svojí formou a umístěním spokojený a jak vedle formy z MČR vypadá Vaše forma teď před MS?

Moje jarní umístění odpovídalo mé jarní formě. (úsměv) Má forma i nasazení měly rezervy. Jakmile jsem se na jaře dozvěděl o místě konání mistrovství světa, rozhodl jsem se, že bych se ho rád účastnil. Bral jsem jarní závody spíše jako příležitost ozkoušet si nové postupy přípravy.

Moje příprava na MS proběhla podle plánů, zapracoval jsem na tom, co jsem na jaře vyhodnotil, že je třeba vylepšit, a na Mistrovství světa se těším.

Chtěl byste někomu poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Jsem rád, že jsem přípravu zvládl podle plánu a to by určitě nešlo bez podpory manželky a dětí, které mi fandí a závody se mnou prožívají už několik sezón. Dík patří i babičkám za hlídání a za pomoc.


Jiří Schäfer na Mistrovství ČR mužů, žen, párů a masters 2017

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra