Reklama:
DNES DOPRAVA Z E-SHOPU ZDARMA!
Doprava pro všechny objednávky po celé ČR zdarma! Nakupujte zde.

Závodníci ve physique mužů
- rozhovory před International Austrian Championship 2017

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže


INTERNATIONAL AUSTRIAN CHAMPIONSHIP 2017 - 30. 4. 2017, Rakousko
Češi před International Austrian Championship:
Petr Richtár Jiří HeřmanTomáš VykydalPatrik ŠerýRadka DubeneckáMichaela KrálováKlára Moravcová
Michaela HemmerováEva Havelková • Pavlína Štouračová • Marek SviridovIurka Ciubotaru • Jakub Šmucr
Info z International Austrian Championship:
výsledky a fotografie

Závodníci v klasické kulturistice - rozhovory a formy před International Austrian Championship 2017

Již tradiční závod IFBB International Austrian Championship, který je oblíbený i českými závodníky, se uskuteční 30. dubna 2017 v rakouském městě Wells. Kromě našich závodníků v klasické kulturistice nebo závodnic v bikiny fitness a bodyfitness budou chtít co nejlepších výsledků dosáhnout i zástupci kategorie mužského physique Marek Sviridov a Iurka Ciubotaru.


jménokategorie
Marek Sviridov physique mužů do 178 cm
Iurka Ciubotaru physique mužů nad 178 cm + physique juniorů
Jakub Šmucr physique juniorů


Marek Sviridov

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Čech mužů 2017 - 1. místo ve physique mužů do 178 cm
FFF Cup 2016 - 3. místo ve physique mužů do 178 cm
Mistrovství Čech mužů 2016 - 2. místo ve physique mužů do 178 cm
Mistrovství Čech dorostu a juniorů 2016 - 2. místo ve physique juniorů do 178 cm
Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2015 - 3. místo ve physique juniorů do 178 cm

Marku, pokud se nemýlím, vy od letošního roku už nebudete startovat jako junior, ale jen a pouze mezi muži. Jak jste se na tento přestup připravoval a obával jste se ho?

Zdravím všechny čtenáře. Ano, vloni skončila moje poslední juniorská sezóna a letos tedy už nastupuji pouze mezi muži. Již minulý rok jsem si vyzkoušel stát na pódiu mezi "dospěláky", takže tento přestup nijak nevnímám. Soustředím se na svoji přípravu a konkurenci moc neřeším.

Váš první letošní start na mistrovství Čech vám vyšel famózně, byl jste ve své kategorii první. Na jakých partiích se vám podařilo v přípravě na letošní jaro nejvíce zapracovat?

Děkuji! Samozřejmě jsem s takto úspěšným začátkem sezóny nepočítal. Mohl jsem v to jen doufat. Všechno se to krásně sešlo a forma mi před finále ještě vygradovala. Největší progres oproti loňsku lze vidět asi na ramenou a zádech. Zapracoval jsem ale i na těch ostatních partiích, všude jsou drobné přírůstky a zlepšení.

Jak vypadají vaše tréninky, které pro vás ladí trenér Štěpán Ginzel? Jsou klasické kulturistické, nebo jsou v něčem jiné, zajímavé?

Štěpán je detailista ve všech ohledech. Když přijdu s tím, že mi cvik nesedí, tak mi vymyslí nějakou alternativu. Tuhle přípravu jsem za ním byl cvičit rozhodně víckrát než vloni. Chtěl jsem s ním projet hlavně ty partie, na které byl zaměřený trénink. Tedy především záda a ramena. Z každého tréninku jsem si vždy odnesl něco nového. Tréninkový plán byl nastřelený, ale hodně jsme do něho zasahovali. Já se nerad držím dlouhou dobu stejného tréninku. Rád měním počty cviků, sérií a různé variace. Sedí mi systém 2+1,3+1. Většinou jsem tedy cvičil 5x v týdnu. Váhy se snažím držet vyšší a počty opakování držím nejčastěji kolem 8 - 10 opakování. Záleží na cviku a chuti. (úsměv)

Nechal jste se slyšet, že nohy jsou vaše silnější stránka. Nemrzí vás, že se jimi tedy nemůžete pochlubit? Nebudete někdy směřovat k jiné kategorii, kde by to možné bylo?

Ano. (úsměv) Kvadráčky mě naučil cvičit Vojta Koritenský, když mě připravoval před 3 lety na moje první závody. Já byl zvyklý to trochu šolíchat a dávat 2 - 3 cviky. Po jeho 7 - 8 cvicích jsem vždycky týden nechodil. Alespoň ze začátku. Teď už si na to moje nohy začínají zvykat a jen tak snadno je neunavím. Nemusím dřepovat 250 kg. Stačí mi soustředit se na techniku a hloubku a ty stehna mi geneticky prostě rostou. Horší to je v případě lýtek, tam mám holt smůlu. Chlubit se nikde nepotřebuji. Mým cílem je, aby tělo bylo krásně estetické a symetrické. Aby spodek ladil k vršku a naopak. Myslím, že i díky svému úzkému pasu, genetickým předpokladům a tvarům je kategorie physique pro mě ta nejvhodnější.

Co vás nejvíce namotivuje nebo podpoří v tréninku, když jste už delší dobu v dietě a chybí energie?

To se mi moc často nestává. Možná jen úplně v závěrečných týdnech nebo mezi závody. Dokud můžu, tak dávám v posledních týdnech různé nakopávače a stimulanty. Agrezz, synefrin, kofein, arginin. Často stačí i dobrá hudba. Ve fitku poslouchám vždycky GYM Radio. Co mě ale nakopne nebo namotivuje v těch fázích, když už ani tohle nepomůže, je nějaký dobrý sparing, trénink s trenérem nebo i jen třeba ta zmíněná změna v tréninku.

Co je pro vás obtížnější úkol, budování svalstva, nebo dieta?

Spíš dieta. Tam je potřeba řešit víc detailů. Především v tom závěru.

S jakým sebevědomím pojedete na Austrian Championship?

Já to mám s tím sebevědomím různě. Víc než konkurence se "bojím", že si to prohraji sám. Po minulém týdnu se mi sebevědomí rapidně zvýšilo. Já se vždycky potřebuji trošku "vyzávodit" a okusit si pódium. Bude to má první zahraniční soutěž, tak snad nebudu nijak psychicky rozložený. Uvidíme ještě, jak dopadnu na mistrovství ČR, které na to bude mít svůj vliv.


Marek Sviridov před Austrian Championship 2017


Iurka Ciubotaru

Vybrané úspěchy:

Jedná se o jeho první soutěžní start.

Jak dlouho se věnujete posilování? Dělal jste někdy i nějaký jiný sport?

Posilování se věnuji už skoro 3 roky. Odmalička jsem sportovní typ. Vždycky mě bavily různé druhy sportu. Hrál jsem fotbal, basketbal, volejbal. Nejvíce úspěchů jsem měl ve fotbale, ale kvůli zranění ruky jsem s fotbalem skončil. Po téměř půlroční pauze "nicnedělání" jsem se rozhodl udělat změnu. Byl jsem na sebe naštvaný nejen proto, že jsem bez pohybu, ale také proto, že jsem byl extrémně hubený a vážil jsem nějakých 60 kg. Naštěstí jsem poblíž místa, kde bydlím, objevil fitko, kam jsem později i zavítal. Cvičení mě tak chytlo, že jsem v něm našel nejen zalíbení, ale i klid a odreagování.

Co vás motivovalo k tomu, abyste začal závodit?

Motivaci jsem našel ve svém trenérovi. Minulý rok po závodech jsem ho viděl u nás ve fitku v soutěžní barvě a byl to pro mě takový zážitek, že jsem to chtěl zkusit taky. Oslovil jsem ho, jestli by mi pomohl s přípravou a řekl mi, jestli mám vůbec předpoklady k tomu, abych byl úspěšný. Tím začala naše spolupráce a zaměření na nabírání svalové hmoty.

Pokud se nemýlím, pocházíte z Moldavska. Jakou tam mají kulturistika a fitness tradici?

Ano, pocházím z Moldavska. V Moldavsku je velice málo sportovců věnujících se kulturistice. Lidé k tomu nemají dostatek zkušeností a informací. Pokud se koná nějaká soutěž v kulturistice, tak je účast tak malá, že je dohromady ve všech kategoriích tak dvacet závodníků.

V jaké posilovně se připravujete? A spolupracujete ve své přípravě s nějakým trenérem?

Celá moje příprava probíhá v Jatomi Fitness na Edenu. Ve své přípravě spolupracuji s čerstvým mistrem Čech v kategorii physique mužů do 178 cm Markem Sviridovem. S Márou spolupracujeme už skoro rok.

Které partie máte dány takříkajíc od Boha a na kterých musíte tvrdě pracovat?

Myslím, že partií danou od Boha by mohla být záda, která mi rychle rostou a mají zajímavý tvar. Naopak (jako ektomorf) mám problém s rozvojem hrudníku a paží. Na to se budu muset ještě pořádně zaměřit.

Jaké období přípravy je pro vás nejtěžší a máte nějaký trik, jak si ho zpříjemnit?

Nejtěžší období přípravy je samozřejmě dieta. Vyčerpává mě jak fyzicky, tak i psychicky. V tomto období se snažím dostatečně spát, aby tělo zvládlo regenerovat a odpočívat.

Jaká muzika vás v tréninku spolehlivě nakopne, když už nemáte energii?

Poslouchání hudby během tréninku mi přidává 15 % síly. Rád poslouchám trance music a motivační písničky, které mě nakopnou do tréninku.

Jak jste spokojený se svou formou před soutěží International Austrian Championship?

Budou to moje první závody vůbec, ale s formou jsem dost spokojený. Mám velkou motivaci pro svoji první sezónu. Už teď se těším, až se ukážu na pódiu a předvedu, co ve mně je.


Iurka Ciubotaru před Austrian Championship 2017Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra