Reklama:

Závodníci v kulturistice
- rozhovory před IFBB
Diamond Cup Malta 2017

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


IFBB DIAMOND CUP MALTA 2017 - 12. - 16. 4. 2017, Malta
Češi před Diamond Cup:
Veronika ZemanováEva HavelkováVeronika JavorskáAndrea RemeňováArleta Krausová
Alena HatvaniJiří MalířMiroslav PřibáňPatrik PeckaTomáš KoutníkVojtěch TrnkaJiří VacekJiří Surý
Info z Diamond Cup:
z místa dění - 6 medailí!výsledky a fotografie
Z Diamond Cup očima závodníků, rozhovory:
Veronika Javorská

Závodníci ve physique mužů - rozhovory
před IFBB Diamond Cup Malta 2017
Alena Hatvani
- rozhovor před IFBB Diamond Cup Malta 2017
Středomořská Malta v neděli 16. dubna bude hostit další letošní velkou mezinárodní amatérskou soutěž v kulturistice a fitness, když se zde odehraje IFBB Diamond Cup Malta. Klání, na kterém budou ve hře profesionální karty, je určené závodníkům z Asie, severní Afriky a samozřejmě také z Evropy.

Toho se ke svému dalšímu soutěžnímu startu chystá využít i poměrně početná skupina sportovců z České republiky, a to včetně čtyř kulturistů Tomáše Koutníka, Vojtěcha Trnky, Jiřího Vacka a Jiřího Surého. S jakými ambicemi naši zmínění závodníci na Maltu odjížděli, jsme pro Vás zjišťovali prostřednictvím následujících rozhovorů.

jménokategorie
Tomáš Koutník kulturistika mužů do 80 kg
Vojtěch Trnka kulturistika mužů do 85 kg
Jiří Vacek kulturistika mužů do 100 kg
Jiří Surý kulturistika mužů nad 100 kg


Tomáš Koutník

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Čech 2016 - 1. místo v kulturistice juniorů do 77 kg
Mistrovství Čech 2016 - 1. místo v kulturistice mužů do 75 kg
Mistrovství České republiky 2014 - 3. místo v kulturistice juniorů do 70 kg
Mistrovství Čech 2014 - 3. místo v kulturistice juniorů do 70 kg

Tomáši, po několika startech na domácích mistrovských soutěžích se chystáte vstoupit na mezinárodní scénu. Proč Vaše volba padla právě na IFBB Diamond Cup Malta a s jakým cílem k soutěži nastoupíte?

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz. Diamond Cup na Maltě jsem si vybral, protože by to měla být pěkná velká soutěž s dobrým obsazením závodníků. Jedeme tam závodit s dalšími kluky, jako jsou Jirka Vacek, Vojta Trnka a další, tak se těším na dobrou atmosféru a zážitky. Mým cílem je prezentovat se dobře připravený, neztrácet se mezi konkurencí a bojovat o co nejlepší umístění. Bude mi stále 23 let a budu tam jedním z nejmladších závodníků. Beru to tak, že absolutně není co ztratit a získám zkušenosti a přehled o tom, na čem musím do budoucna nejvíce pracovat.

Tomáš Koutník v přípravě
na IFBB Diamond Cup Malta 2017

Vím, že plánujete nastoupit v kategorii do 80 kg. Jak to několik dnů před závody vypadá? Vejdete se do limitu osmdesátky bez problémů?

Ano, vybral jsem si kategorii do 80 kg. Moje váha se momentálně pohybuje kolem 82 kg a prezentace s vážením je den před závody, takže splnit váhový limit nebude problém. Momentálně jsem s formou celkem spokojený, ale nejdůležitější je, aby vyšel závěr a vše se doladilo.

Jaká je Vaše výška a jakou soutěžní hmotnost byste s ohledem na ni v budoucnu považoval za optimální?

Měřím asi 171 - 172 cm a do budoucna se chci posouvat hlavně kvalitní a dobře zpracovanou hmotou. Uvidíme, jak a kam to bude směřovat.

Jaké svalové partie považujete za svou přednost a jaké naopak za slabinu?

Za svoji přednost nejspíš považuji separaci a hloubku stehen. A za svoji slabinu považuji hrudník a paže.

Tuším, že působíte jako osobní trenér, je ale někdo, kdo v tréninku či dietě vede Vás?

Spoustu věcí rád dělám pocitově podle sebe, ale s přípravou mi pomáhá Jirka Vacek, který má mnoho vědomostí a přístup, který se mi zamlouvá. A za to mu patří velké díky.

Předpokládám, že své současné úsilí v dietě nesměřujete pouze k jediné soutěži. K jakým dalším kláním byste letos ještě rád nastoupil?

Nic není ještě úplně rozhodnuté, ale v plánu možná bude ještě Diamond Cup v Ostravě a Prague Summer Classic. Rozhodovat se ale budu až po Maltě.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Určitě bych rád poděkoval tady své přítelkyni za podporu, kterou v ní mám. I na závody letíme společně. Dále bych rád poděkoval určitě Jirkovi Vackovi za pomoc s přípravou a děkuji samozřejmě Ronnie.cz za rozhovor a možnost se prezentovat.


Tomáš Koutník v přípravě na IFBB Diamond Cup Malta 2017

Zpět na přehled


Vojtěch Trnka

Vybrané úspěchy:

Mistrovství Evropy 2016 - 3. místo v kulturistice mužů do 75 kg
Mistrovství Evropy 2016 - 3. místo v kulturistice juniorů do 75 kg
Mistrovství České republiky 2016 - absolutní vítězství v kulturistice mužů
Mistrovství České republiky 2015 - absolutní vítězství v kulturistice juniorů

Vojto, je před Vámi start na IFBB Diamond Cup Malta, kterým vstoupíte do své třetí soutěžní sezóny. V jaké kategorii na soutěži nastoupíte a o kolik bude vyšší Vaše soutěžní hmotnost proti té z loňské sezóny?

Zdravím všechny čtenáře. Tentokrát nastoupím v kategorii do 85 kg. Proti loňské sezóně, kde jsem hlavní závody odjel v pětasedmdesátce, je to trochu skok. Uvidíme, jak to tentokrát dopadne.

Přednedávnem jste se na Instagramu zmínil, že budete rád, když na Maltě mezi těmi všemi borci lačnými po zisku profesionální karty nebudete poslední. Nemíříte ale přeci jenom s ambicemi výše? Věřím, že například účast ve finále nemusí být ve Vašem případě nereálným cílem.

Vojtěch Trnka v přípravě
na IFBB Diamond Cup Malta 2017

Finálová účast by byla rozhodně příjemná a zase tak nereálná není, nicméně ačkoliv budu bojovat o co nejlepší umístění, nechci mít přehnané ambice. Hlavně aby vyšla forma, jak má.

Už jsme se dotkli toho, že se na Diamond Cupu bude bojovat o profi kartu, takže se ta otázka nabízí. Chtěl byste si jednoho dne i Vy sám vyzkoušet kariéru profesionála?

Určitě ano. Je to takový mezník a vzdálený cíl. Profesionální kariéru bych jednoho dne rád ochutnal. Ale vím, že to nebude hned. Až to přijde, tak nebudu váhat a té příležitosti se chopím.

Do soutěže zbývají dny, jak jste spokojený s formou?

Já na sebe koukám hodně kriticky. Forma pomalu leze, ale musím ještě zabrat. Okolí říká, že je to parádní, ti ale ví prd. (úsměv) Trenérovi se to každopádně líbí, tak mi to dodává určitou jistotu.

Přibližte, prosím, našim čtenářům, jak máte naplánovaný poslední týden před soutěží. Kdy Vás čeká poslední trénink a kdy začnete s odvodněním a superkomenzací?

Se superkompenzací začnu pravděpodobně teď v neděli (rozhovor proběhl 7. dubna, pozn. redakce). Poslední trénink si dám ve čtvrtek nebo v pátek. Ještě si nad tím musíme sednout.

K dispozici je už harmonogram soutěže a zdá se, že pořadatelé celý program s výjimkou prezentace vtěsnají do neděle. Očekává se přitom, že na Maltu přicestuje přes 200 závodníků. Je zde tedy riziko, že se soutěž může poněkud protáhnout. Pokud k něčemu takovému dojde, může závodník vůbec něco dělat pro to, aby přesně načasovaná forma neodešla dříve, než se na pódium nakonec opravdu dostane?

To se samozřejmě stát může. Jestli to nastane, tak to budeme řešit operativně. Uvidíme, jak to nakonec bude. Věřím tomu, že nejlepší formu budu mít, jak vlezu na pódium.

Je někdo, komu byste touto cestou chtěl poděkovat za pomoc nebo podporu v přípravě?

Určitě mé přítelkyni. Teď to se mnou nemá lehké, jak je hlad, únava atd., bývám často protivný. Stojí za mnou ale od samotného začátku a moc si toho vážím. Dále pak Jirkovi Vackovi, který mě teď připravuje. Je to kulturista na svém místě. Hlavně dobrý kamarád a zároveň i moje motivace. On sám se teď na Maltě postaví na prkna. Jsem moc rád, že do toho jdu s ním. Ještě bych rád zmínil moji rodinu. Moc si vážím její podpory, moc to pro mě znamená. V neposlední řadě musím vzpomenout mého sponzora, kterým je Fit-Pro Czech. Děkuji za pomoc v přípravě a hlavně v jejím závěru. Bez jejich podpory by to šlo ztuha.


Vojtěch Trnka v přípravě na IFBB Diamond Cup Malta 2017

Zpět na přehled


Jiří Vacek

Vybrané úspěchy:

Olympia Amateur Europe 2014 - 9. místo v kulturistice mužů do 100 kg
HI-TEC Nutrition GP 2013 - 3. místo v kulturistice mužů nad 80 kg
Pražský pohár 2009 - 2. místo v kulturistice mužů do 90 kg
Mistrovství České republiky 2008 - 2. místo v kulturistice juniorů nad 77 kg

Jiří, je před Vámi vstup do letošní sezóny na IFBB Diamond Cup Malta, kam pojede poměrně početná výprava závodníků z České republiky. Jak se na velkou mezinárodní soutěž s pěknou českou účastí, která by mohla být předzvěstí dobré atmosféry, těšíte?

Musím říci, že před několika měsíci jsem byl snad první závodník, který rozjel přípravu na Diamond Cup Malta. V té době to vypadalo, že snad pojedu sám. (úsměv) Takže mě překvapilo, kolik našich závodníků tam nakonec jede, ale tím lépe. Bude to skvělá česká výprava a atmosféra. Jinak já sám se těším moc, na Maltu jsem se chtěl vždy podívat, a když jsem zjistil, že se konají tyto závody, bylo to jasné. Navíc letíme už ve středu a budeme tam až do příští středy, takže půjde o závody a dovolenou v jednom. (úsměv)

Jiří Vacek v přípravě
na IFBB Diamond Cup Malta 2017

Na soutěž se pořadatelům přihlásilo 27 závodníků z Kuvajtu, 52 z Itálie, 19 ze Španělska, 18 z Polska a mnoho jich přijede i z dalších zemí. S jakým výsledkem byste byl s přihlédnutím k očekávané konkurenci spokojený?

Upřímně řečeno, jedu tam s jasným cílem zvítězit. Nechci, aby to znělo namyšleně, ale prostě s tím tam musím jet, jinak by člověk do toho nedal vše. Ale samozřejmě budu rád za jakoukoli medaili.

Působíte jako osobní trenér. Jak je pro Vás náročné skloubit práci a vlastní přípravu?

Tím, že dělám osobního trenéra, je to samozřejmě snazší. Jak se říká, jsem přímo u zdroje. Nemusím nikam přejíždět, trénuji lidi v T&M Olympia Fitness, takže i mé tréninky podstupuji přímo tam nebo v Olympii na Opatově. Poslední 2 - 3 týdny před závody už práci samozřejmě dost pouštím a soustředím se sám na sebe. Tím, že už moc nedělám s běžnou klientelou, ale spíše za mnou dojíždějí lidé z celé České republiky na konzultace, tak mám daleko více času sám na sebe. Navíc pracuji s lidmi, kteří opravdu chtějí něco dokázat, a ti chápou, proč potřebuji mít klid v závěru.

Jak se na závody připravujete Vy? Spoléháte se sám na sebe, anebo přípravu také s někým konzultujete?

Přeci jen už trénuji mnoho let a znám reakce svého těla na určité signály nejlépe. Věcí druhou je, že málokoho u nás respektuji. Takový člověk je jediný a je jím Tomáš Bureš, takže mnoho toho konzultuji právě s ním. Zčásti to tedy dělám dle svého a zčásti s Tomášem, který mi v této přípravě moc pomáhá.

Když jsem sbíral podklady pro tento rozhovor, narazil jsem na Vaše nedávné video, kde jste zmínil svůj názor na to, jak někteří závodníci při prvním nezdaru hned vymění trenéra, ačkoliv s ním spolupracují třeba jen několik měsíců. Myslím, že tohle stojí za zopakování. Jaké jsou podle Vás hlavní výhody dlouhodobé spolupráce s trenérem?

Ano, za tím si stojím. Víte, když si najdete svého trenéra, nemůžete čekat, že Vás bude znát za půl roku perfektně, tak to prostě nefunguje. Vy sami jste za několik let nepoznali sami sebe, jak na co fungujete a reagujete, a u svého trenéra si myslíte, že to může být jinak?! Musí Vás poznat, odzkoušet s Vámi různé postupy, sledovat Vás, zda na to či ono reagujete, vše podle toho měnit a přizpůsobovat. Ale chápu, když po půl roce nepřijde úspěch, je prostě nejjednodušší říci, za to může můj trenér, než si říci, že vina je minimálně z půlky na Vás. Pak je tu samozřejmě věc jiná -  osobní stránka. Pokud si s trenérem nesednete lidsky a názorově, pak je jasné, že nemá smysl pokračovat, vyhledejte tedy někoho, s kým si po té lidské stránce sednete lépe. To je velice podstatné. Vztah závodník - trenér má být o vzájemné důvěře a jakémsi přátelství. Pak jde vše snáze.

Vztah závodník - trenér má být o vzájemné důvěře a jakémsi přátelství.
Pak jde vše snáze.
Jiří Vacek

Plánujete letos i nějaké další závody?

Plánoval jsem. Ale už cítím, že tělo potřebuje odpočinek. Takže pokud v tomto roce ještě vylezu na pódium, tak to bude na podzim. To bych si přál, ale vyjdu jedině v případě, že tam bude další výrazný posun, protože plánuji nabrat další množství svalové hmoty.

Je někdo, komu byste touto cestou rád poděkoval za pomoc nebo podporu v přípravě?

Určitě mé přítelkyni, která snáší mé nálady v závěru přípravy a vidí mé kolapsy či neustálé hypoglykémie, až má kolikrát o mě strach. Ale ví, že je to prostě má cesta. (úsměv) Dále Tomášovi Burešovi, který mi v určitých ohledech hodně pomohl a umožnil připravit se na tyto závody. A v neposlední řadě mému výbornému kamarádovi Radku Švestkovi a jeho firmě Big.fresh.fruit. s.r.o., která dováží ovoce a zeleninu. V obou případech platí, že se jedná o jedny z nejlepších produktů na našem trhu! Umožnil mi takové podmínky v závěru, abych se mohl soustředit jen na jedno.

Víte, celý život slýchám, že mám dobrou genetiku a talent, že bych už měl dávno být jinde, ale realita je zkrátka taková, že bez peněz se na ty top závody nepřipravíte. Bez sponzorů v dnešním světě ani talent nepomůže. A tím, že žádného sponzora nemám, ani nechci propagovat něco, čemu nevěřím. Mám to štěstí právě v Radkovi, se kterým to vše teprve teď začalo, a mé sny můžu začít měnit ve skutečnost. Za to mu ani nemohu slovy poděkovat. Dále patří poděkování lidem, kteří mi fandí a podporují mě. Mé rodině, mým tréninkovým partnerům, Kryštofovi Pršalovi (Zeerest fitclothing) za to, že točí moje videa. A firmě Goldfitness.cz, která mi sama od sebe občas dá mnou vybrané suplementy. A v neposlední řadě děkuji Ronnie.cz, že mají zájem o pár mých slov. (úsměv)


Jiří Vacek v přípravě na IFBB Diamond Cup Malta 2017

Zpět na přehled


Jiří Surý

Vybrané úspěchy:

FFF Cup 2016 - 3. místo v kulturistice mužů nad 90 kg
BFC Extrifit Cup 2016 - 3. místo v kulturistice mužů nad 90 kg
Mistrovství České republiky 2016 - 4. místo v kulturistice mužů nad 90 kg
Mistrovství Čech 2016 - 3. místo v kulturistice mužů nad 90 kg

Jiří, máte před sebou start na IFBB Diamond Cup Malta a myslím, že se bude jednat o Vaší prozatím největší soutěž v kariéře. Vnímáte to stejně?

Ano, jak zmiňujete, je to zatím nejprestižnější a největší soutěž, na kterou jsem se odhodlal. Stále si říkám, co mě to napadlo, když vidím závodníky na jiných soutěžích obdobného typu. Je tam velký kus nejistoty. To mě pohání vpřed, abych do toho dal vše, co je v mých silách.

S jakým cílem i s ohledem na to k soutěži nastoupíte?

Jiří Surý v přípravě
na IFBB Diamond Cup Malta 2017

Hlavní cíl, který mám, který jsem měl a asi vždy mít budu, je přijít s co nejlepší soutěžní formou. I když člověk je sám k sobě vždy kritický, to proto nás žene tenhle sport kupředu. Navíc si chci dávat vyšší cíle, viz tahle soutěž. Díky tomu poznávám, co je pro mě nejlepší, kde se mám zlepšovat a zda mám na to závodit na mezinárodní scéně.

V čem by Vaše forma měla být jiná proti té z loňských soutěží? Podařilo se Vám opět nabrat nějaké další kilogramy svalů?

Proti minulému roku je nynější forma lepší. Podařilo se shodit více tuku, nabrat a zkvalitnit svalovou hmotu na partiích, které jsem měl slabší.

Vloni jste měl jaro soutěžemi doslova nabité. Jak to bude letos? Plánujete kromě závodů na Maltě nastoupit i k dalším kláním?

Vše se bude odvíjet od výsledku na Diamond Cupu. Mám i tak ale v plánu vystoupit na závodech v domácím prostředí. Byly by to pohárové soutěže RCO Fitness Cup, BFC Cup a FFF Cup. Kdyby se opravdu zadařilo a já se překonal, zúčastnil bych se i Diamond Cupu v Ostravě, který se koná 26. - 27. května. A to by byla má poslední soutěž v téhle sezóně. Samozřejmě se uvidí, jak zvládnu udržet soutěžní formu, navíc není jednoduché držet 3 - 4 měsíce dietu a pak ještě měsíc až dva závodit. To je skoro půl roku v hodně přísném režimu, kdy musí být člověk schopen pracovat a relativně normálně žít, což mi určitě každý, kdo závodil, odsouhlasí.

Spoléhal jste se i letos, podobně jako vloni, na rady nějakého trenéra?

Předešlé roky jsem spolupracoval s Petrem Vanišem, který mi byl velkou oporou a učitelem. Díky němu jsem začal soutěžit a už od počátku se mi pod jeho vedením hodně dařilo, takže tomu patří velké díky. Letos tomu bylo trochu jinak, protože jsem nebyl rozhodnutý soutěžit a chtěl jsem ponechat závody na další rok. Nakonec mi to nedalo a začal jsem se připravovat tak nějak sám s tím, že příprava probíhala obdobně jako v předešlých letech. Začal jsem ale pozorovat, že nemám dostatek zkušeností a sám sebe nevidím tak, jak bych měl. Bylo potřeba, aby na mě někdo dohlédnul a nasměroval mě. V té době už jsem byl docela dlouho v kontaktu s Kateřinou Kyptovou, a tak jsem po domluvě započal přípravu pod jejím vedením.

Vím, že sám trénujete další závodníky. Co Vás na této práci baví nejvíce?

Působím jako trenér v Olympia Fitness ve Vršovicích a taky v Armal Gymu v Karlíně. V obou těchhle fitness centrech se setkávám se závodníky, kteří tam za mnou dojíždějí. Celkově, tedy nejen na přípravě závodníků, ale i na práci s klienty, je největší zadostiučinění, že jim můžu pomoci k jejich cíli. Za dobu, kterou se věnuji cvičení i výživě, jsem nasbíral spoustu informací (a to se mám ještě dost co učit) a rád je předám dále, protože sám vím, jak jsem začínal. Nevěděl jsem o cvičení nic moc. I když byl internet, praktické poznatky předané od zkušenější osoby jsou tím pravým. Navíc v závodnících vidím i kus sebe a snažím se je motivovat, jako mě motivují trenéři, se kterými jsem spolupracoval a spolupracuji. (úsměv)

Baví mě práce s lidmi, to je základ.
Jiří Surý o trenérské profesi

Je někdo, komu byste touto cestou rád poděkoval za pomoc nebo podporu v přípravě?

Rozepisoval bych se na hodně řádků, abych dokázal popsat, jak moc mě podržela v přípravě trenérka Katka. Sama si totiž ledasčím prošla a má za sebou nespočet soutěží. A kdo by mě měl pochopit lépe než ona? Dodala mi energii, když bylo nejhůře, a chápala mé osobní problémy. Jsem nesmírně rád, že můžu s její podporou vše směřovat tam, kam chci. Za to jí patří velké díky. Pak bych chtěl poděkovat Olympia Fitness za možnost trénovat v tak skvělém prostředí, plném zkušených závodníků a pohodových lidí. Rád bych taky poděkoval Fitness Menu, od kterých jsem odebíral stravu v objemovém období. Pohodlnost v podobě plné lednice kvalitního jídla je opravdu uspokojující. Pak panu Filandrovi jako vždy za výběr skvělých závodních plavek a taky jeho partnerovi MUDr. Horynovi a klinice plastické medicíny Grand Clinic za úpravu jizvy, která mi po operaci už delší sobu kazí vizáž břicha na pódiu.

V neposlední řadě Armal Gymu za možnost tréninků a pomoc sparingů v přípravě. Josef Malzer mě při trénincích nešetřil, což mu rád vrátím. Samozřejmě nejen díky, ale i velká omluva patří všem blízkým osobám, protože ty pociťují dopad předsoutěžní přípravy nejvíce. I když jsem nebyl rád, poslední dva měsíce byly pro mě hodně náročné jak fyzicky, tak psychicky. Teď se vše pokusím vynahradit, jak jen to bude v mých silách, tedy až po dalším měsíci soutěžení. Když to řeknu s ohledem na druhé, někdy je lépe přípravu podstoupit sám, aby to nebylo tak trýznivé pro bližní. Zní to malinko sobecky, ale ten, kdo ví, o čem mluvím, pochopí. Určitě je spousta dalších osob, kterým je potřeba poděkovat a na které si vzpomenu, jak zpracuji tenhle text. Ale teď, pár dnů před soutěží, jsem rád, že si vzpomenu, jak se jmenuji já. (úsměv)


Jiří Surý v přípravě na IFBB Diamond Cup Malta 2017

Zpět na přehledLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 29 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra