Reklama:

Závodnice v bikiny fitness (II.)
- rozhovory a formy před
MS ve fitness 2016

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


MS VE FITNESS 2016 - 12. - 13. 11. 2016, Polsko
Češi před MS ve fitness:
Veronika Svobodová • Sandra Bártová • Yuliya Arkhiyereyeva • Andrea Moleková • Eliška DombkováKarolína MachováJana Slívová • Veronika Wertheimová • Eva Havelková • Lucie JakešováMilena KoudelkováIvana DvořákováLenka ČervenáJitka Raclavská • Vyacheslav Arkhiereev
Info z MS ve fitness:
z místa děníprezentacekompletní výsledky s body
Očima reprezentantů:

Závodnice v bikiny fitness (I.) - rozhovory a formy před MS ve fitness 2016
Závodnice v bodyfitness
- rozhovory a formy před MS ve fitness 2016

Na letošní Mistrovství světa ve fitness, které se uskuteční v termínu 11. - 13. listopadu, nebudou muset čeští závodníci cestovat daleko. Šampionát se tentokrát uskuteční u našich sousedů v polském městě Bialystok. Na závody se z ČR vypraví patnáctičlenná výprava, ve které nebudou chybět ani Eliška Dombková, Jana Slívová, Karolína Machová, Eva Havelková a Veronika Wertheimová, závodnice reprezentující soutěžní kategorii bikiny fitness.


jménokategorie
Eliška Dombková bikiny fitness do 169 cm
Jana Slívová bikiny fitness do 172 cm
Karolína Machová bikiny fitness do 172 cm
Eva Havelková bikiny fitness do 172 cm
Veronika Wertheimová bikiny fitness do 172 cm


Eliška Dombková

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2016 - 2. místo v bikiny fitness nad 168cm
Mistrovství Evropy 2016 - 4. místo v bikiny fitness do 169 cm

Eliško, v letošním roce už za sebou máte pěknou řádku soutěží, jak se cítíte nyní před MS? Nejste už unavená?

Ona to až taková řádka soutěží není, spíše jsou mezi nimi dosti dlouhé pauzy. Momentálně se pár dní před MS cítím... řekněme, že v rámci možností dobře. Některé dny jsou horší, některé lepší, to zná určitě každý závodník. Čím je dieta delší, tím začíná být náročnější. Tělo, ale i mysl jsou již dost unavené, několik týdnů se mě také drží nachlazení. Ale nevzdávám se a bojuji. (úsměv)

Vaším posledním startem byla, pokud se nemýlím, soutěž EVLS Prague Amateur. Dala jste si po soutěži chviličku "volno", ať už v tréninku, nebo dietě? Nebo v tak krátkém mezičase nic takového nelze?

Mým posledním startem bylo Grand Prix PEPA, takže mě po EVLS žádné volno nečekalo, spíš naopak. Jelikož jsme usoudili, že jedním z mých nedostatků na EVLS byla nejspíš přílišná osvalenost, byly cíle jasné, a to stahovat. To znamená více tréninku, intenzivnější tréninky, změna stravy, a to ne tím příjemným směrem. (smích) Takže řekněme 14 dnů po EVLS do nominace bylo pro mě snad těch nejtěžších.

Do jaké míry jste se od své první letošní soutěže k té poslední "otrkala", co se týče vystoupení a své prezentace na pódiu? Jste již méně nervózní? Pracujete cíleně i na své prezentaci?

S každou další soutěží se snažím opakovat si, že o nic nejde, že to přece dělám pro radost. Snažím se před vstupem na pódium uklidnit a dostat se do stavu, kdy si to budu opravdu jen užívat. Ale hádám, že k tomu budu muset ještě "pár" soutěží odzávodit, aby to bylo stoprocentní. Na prezentaci samozřejmě pracuji, po tréninku většinou nazuji podpatky a zkouším si před zrcadlem nástup a čtvrtobraty.

Když srovnáte své formy před jednotlivými letošními soutěžemi, jaký máte ze sebe pocit nyní před MS?

Zrovna dnes jsem si procházela zpětně fotky formy. Neustále mi vrtá hlavou, na čem je ještě potřeba zapracovat, co doladit v tak krátkém čase, aby to bylo co nejlepší. Forma den před EVLS nebyla zlá, sice ne úplně dotažená, ale již den před závody jsem byla pěkně odvodněná. To se však v den soutěže pokazilo. Nejspíš zapracovaly i nervy, v den závodů to byla má zatím nejhorší forma, kterou jsem předvedla.

Co se týče Grand Prix PEPA Opava, byla jsem nadmíru spokojená, myslím, že tam to byla zatím má nejlepší forma v životě. Oproti EVLS se mi podařilo dát dolů ještě 3 kg, odvodnění šlo podle plánu. Prostě se vše dařilo tak, jak jsem si to představovala, jen bohužel rozhodčí upřednostnili na této soutěži jiný trend. Pokud tedy forma vydrží víceméně podobná jako na poslední soutěži, budu spokojená a vstoupím na pódium MS s hlavou vztyčenou.

Na co se těšíte nejvíc, až skončí tento váš soutěžní maratón?

Na návrat k normálnímu životu, na maličkosti. Na pocit energie, na procházky se psem, na to, až si zajdeme s přítelem na večeři, že budu trávit víc času s rodinou. A abych nezapomněla, samozřejmě na jídlo! (smích)


Jana Slívová

Vybrané úspěchy:

Arnold Classic Europe 2014 - 3. místo v bikiny fitness masters
Arnold Classic Europe 2015 - 1. místo v bikiny fitness masters nad 163 cm
Olympia Amateur Europe 2015 - 3. místo v bikiny fitness do 172 cm

Jano, pokud se nepletu, v letošním roce jste zatím nestartovala. Proč? Potřebovala jste si odpočinout?

Ano, skutečně jsem nestartovala. Mám skoro rok nový vztah a přítel dostal v lednu nápad, že si spolu otevřeme bikiny fitness poradnu s obchodem. Tím mi dal šanci dělat to, co miluji, a být šťastná. V září jsem tedy změnila svůj úvazek v nemocnici na poloviční a poradnu jsme otevřeli. Je s tím spojena spousta starostí a času, proto bylo třeba něco obětovat. Přesto jsem se rozhodla dopřát si dvě MS, jedno v Polsku a druhé v Dominikánské republice nad 35 let. Vždy mě lákaly závody, co něco znamenají. Baví mě výzvy, právě proto MS. Odpočívat neumím, ale s přibývajícím věkem si vážím každého volného času. Sport celkově pro mě bude vždy relax a odpočinek od všeho, to se nikdy nezmění. Ovšem počty závodů nezáleží jen na mně, ale i na finančních možnostech.

V některém z vašich dřívějších rozhovorů jste zmínila, že v trénincích preferujete obměny a pestrost. Jaký přístup jste tedy zvolila v přípravě na letošní MS?

Od posledního MS jsem změnila objemovou přípravu, kdy po jedenáctém závodu během tří let chtělo tělo asi nejvíc jíst. (úsměv) Jedla jsem vše, na co jsem měla chuť, a od července postupně snižovala nekvalitní jídlo plné tuku a cukru s tím, že občas jsem do toho zařadila pořádnou žranici. (úsměv) Co se týče tréninků, příliš je neplánuji, dodržuji jen pravidlo procvičit všechny svalové partie jednou týdně s ohledem na své dvanáctihodinové směny.

Jakým partiím jste věnovala v této přípravě největší pozornost?

Letos jsem se nejvíc zaměřila na tvarování zadečku, nohou a zádových svalů. Ke konci přípravy jsem se více soustředila na zvýšení kardia i doma formou tance, běhání po schodech, v posilovně na trenažérech, na kole, běháním a švihadlem. Navýšila jsem počty opakování s menšími váhami, zařadila jsem supersérie s minimálními přestávkami, shazované série, cviky s výskoky a využila jsem i některé prvky z kickboxu.

Spolupracovala jste na přípravě s nějakým trenérem, nebo jste si vše řídila sama?

Já sama pracuji jako trenér a poradce, ovšem člověk se učí celý život, a tak si ráda poslechnu i ostatní zkušené a dobré trenéry, kteří už ve svém životě něco prožili. Na minulém MS jsem se dozvěděla, že nám mohou poradit v přípravě i naši skvělí státní trenéři. Já si vybrala skvělého člověka, kterému nechybí humor a pozitivní myšlení - Zdeničku Razýmovou. Navštívila jsem ji jednou v Praze a jednou v Plzni, kde jsem si s ní zatrénovala a poslechla si její profesionální rady. I když Vás tyto cesty něco stojí, získané zkušenosti jsou k nezaplacení. A kdo myslí něco vážně, udělá to pro sebe a nehledí vpravo ani vlevo. Chceš-li něco dokázat, musíš i něco obětovat.

Reaguje Vaše tělo na soutěžní přípravu za dobu vašeho působení v soutěžním fitness stále stejně, nebo se to mění?

Vzhledem k tomu, že mi bylo v červnu 40 let, tak tělo určitě reaguje jinak než ve 20 nebo 30 letech, musím mnohem víc zabrat. (úsměv) Já jsem typ člověka, který si raději trpělivě buduje formu roky přirozenou cestou než rychle nepřirozenou cestou, která ničí zdraví i osobnost. Na jaře se sice staly určité věci, které mohly moji formu ovlivnit k horšímu, ale takový je život. To bojovníka nesrazí.

Máte nějaké fígle, jak si trochu zpříjemnit předsoutěžní přípravu, která je hodně tvrdá a vyčerpávající?

Obtíže přípravy se na mně odráží hlavně únavou v práci, těžké je ale také ovládnout chutě, to je asi nejhorší. My totiž doma moc rádi jíme a vaříme, v práci také při náročných dvanáctihodinových směnách plných stresu rádi mlsáme. Takže jak si zpříjemnit přípravu? Určitě ráda relaxuji doma s rodiči a v místě, kde jsem vyrůstala, také blbneme s dětmi a experimentujeme s jídlem. Hodně energie a pozitivní nálady mi dodávají i Kubík Fitness a moje poradna nejen začínajícím bikinám.

Věnujete v přípravě čas i pózování a nácviku své prezentace? A jak se vlastně na pódiu cítíte, spíš nervózně, nebo jako ryba ve vodě?

Na pózování a prezentaci bohužel moc času nezbývá, ovšem vzhledem k tomu, že letos učím pózovat adeptky na bikiny závody, častěji si tak procvičím i své vlastní pózování. Jinak na závodech jsem se cítila nervózně hlavně na těch prvních, s přibývajícími zkušenostmi začala tréma opadávat, ale stejně se na pódiu jako ryba ve vodě necítím. (úsměv) V domácím prostředí jde všem pózování mnohem lépe než před tolika lidmi, natožpak na velkých závodech před celým světem. Když jsem mladší dceři ukázala fotku pódia na kterém budu stát, tak se jen tak podívala a řekla: "Zakopneš!" Tím mě hodně uklidnila. (smích)

Hodná dcerka. Nicméně vy jste na loňském MS nezakopla a získala fantastické 9. místo. Jak hodnotíte svou letošní formu? Bude srovnatelná, nebo dokonce ještě lepší?

V minulém roce na MS jsem se připravovala sama a dostala se do superfinále patnácti nejlepších do 172 cm, nakonec jsem skončila na 9. místě a porazila vítězku Olympie, což byl pro mě neskutečný zážitek a nádherný výsledek, i když to tak pro mnohé nevypadalo. Ale jak řekli jiní, nebyly to kondičky, ale ti nejlepší z celého světa. Mně tehdy bylo 39 let a svého výsledku v konkurenci mladých děvčat si moc vážím. Kdyby mi to někdo řekl před třemi lety, vysměji se mu. Svoji současnou formu zatím hodnotit nebudu, u mě je vždy překvapením, jak se v posledním týdnu podaří odvodnění, cukrování a další věci, kdy se tělo mění z hodiny na hodinu. Takže se necháme překvapit všichni. (úsměv)

Chtěla bych moc poděkovat celé své rodině, rodičům, příteli, mým dětem Sárince, Nikolce, Duškovi, také Zdeničce Razýmové, chirurgii FNO Poruba, Kubík Fitness za podporu, za sponzorství a pomoc MaxBara plavky, šperky - Veronika Fúzia, Bikini-Fitness.cz, FA Nutrition, MadMax a hovězí Jerky. Bez Vás by to bylo vše mnohem horší. Fanouškům děkuji za podporu na mých facebookových stránkách.


Jana Slívová před MS ve fitness 2016


Karolína Machová

Vybrané úspěchy:


FitBalance Czech IFBB International Cup 2016 - 4. místo v bikiny fitness do 172 cm
Mistrovství Evropy 2016 - 9. místo v bikiny fitness do 172 cm
Olympia Amateur Europe 2015 - 12. místo v bikiny fitness do 172 cm

Karolíno, v letošním roce jste úspěšně absolvovala několik soutěží. Jak jste sama se svými výsledky spokojená a jak jste si soutěže užila?

Letos jich právě moc nebylo, ale to proto, že v jarní části jsem chtěla zkusit jen mistrovství Evropy. Tyto větší mezinárodní soutěže se mi líbí, a proto svou přípravu směřuji právě na ně. Soutěže si užívám vždy, je to sladká třešnička na dortu celé té přípravy.

Momentálně se chystáte na MS. Na čem jste se snažila vzhledem k tomuto šampionátu nejvíce pracovat (na jakých partiích)?

Nejvíce jsem makala na doladění spodní části těla k vršku, protože mám spodní část trochu více osvalenou. V mých předchozích sezónách jsem si vydřela vysněná větší stehna a zadek, která jsem ve svých začátcích vůbec neměla. Tehdy jsem se tedy převážně zaměřovala na větší váhy a přiznám se, že mi je tento styl tréninků bližší. Tuto sezónu jsem ale musela od těžších silových tréninků upustit, abych dorovnala svalovou dysbalanci s vrchní částí těla a stále tak zapadala do kategorie bikiny fitness. Musím říct, že nakonec mě baví i tento styl tréninků, hlavně když vidím, jak na to tělo reaguje a formuje se, jak potřebuji. Určitě to bude ještě velká práce, které se budu věnovat i po sezóně.

Co je pro vás na předsoutěžní přípravě nejobtížnější? Tvrdé tréninky, dieta či něco jiného?

Předsoutěžní přípravu nějak zvlášť nehrotím. Jídlo miluji a dokážu si ho hodně užít, ale i v off-season jím zdravě a vyváženě. Začátek diety je pro mě kritický asi tak prvních 5 dní, kdy si uvědomuji, že teď už tam ta občasná zmrzka být nemůže. (smích) Jinak se na dietu vždy těším, tréninky mi jdou vždy nějak lépe a celkově se i lépe cítím. Asi je to tím, že mám vždy nějakou motivaci. Takže nejobtížnější je, řekla bych, závěr přípravy, a to hlavně psychicky. Většinou řeším dost věcí najednou a jsem tak nějak v jednom kole. Za to vše je mi velkou odměnou stát na stagi a zase se o kus posunout vpřed. Za to mi to prostě stojí. (úsměv)

Startujete za PeVan Sedlčany. Cvičíte tam také? A pokud ano, máte tam dobré podmínky k přípravě?

Za PeVan Gym startuji, ale netrénuji zde. Jsem z Karlových Varů, a tak většina mé přípravy probíhá v mém "rodném fitku" Fitness Club Luky, kde mám VIP podmínky pro mou přípravu. Tímto celému fitku děkuji.

Máte nějakého trenéra, který vám s přípravou pomáhá?

Od svých začátků spolupracuji s výbornou trenérkou Janou Hartmanovou, díky které jsem se také po čase dostala k Filipu Grznárovi. Právě s ním vždy řeším svou přípravu, převážně co se diety týče. Filip mě v dietách, dá se říci, vychoval. Vždy si z nich beru zkušenosti, protože určitě nejsem typ závodnice, co je závislá na trenérovi. Tento sport je hlavně o zkušenostech a mě baví je získávat. Připravuji se tedy hlavně podle svých pocitů, protože právě já znám své tělo nejlépe. S Filipem vždy řeším dietu a hlavně závěr před závody. Tréninky si už pak řeším obvykle sama. Jak v trénincích, tak v pózingu mi v této přípravě opravdu moc pomohl Vjačeslav Vinogradov. Všem zmíněným ze srdce děkuji.

Pokud byste mohla srovnat své formy z předchozích závodů a vaši formu nyní před MS, co byste k ní řekla?

Snad jen, že se necháme překvapit, jak to na prknech bude vypadat. Věřím ale, že jsem zase blíže svému cíli.


Karolína Machová na mistrovství Evropy 2016
a FitBalance Czech IFBB International Cupu 2016
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 0 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie